Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TOYOTA AVENSIS...SH din 2001....oare fac bine sa o cumpar ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Costin111335
Azi am intrat pe acest forum, pentru ca am gasit un anunt pe care scrie :
-Toyota Avensis
-an fabricatie 2001
-118.000 km
-full options
-revizii conform cu cartea de intretinere
-alarma, senzori de parcare, casco
Pret 8500 E

Asa la exterior arata bine, e un gri deschis metalizat, nu e lovita, interiorul pare ingrijit, azi am vb la tel cu proprietarul si zilele urmatoare urmeaza sa ne intalnim

Ce ma sfatuiti ?
E cam "demodata"
Cat de importanti sunt acesti km efectuati la acest tip de masina ?.....ma asteapta surprize in curand ? E prea "obosita" ?
Ce insemna in 2001 full option, azi e depasit cu mult ?

Ce sa mai intreb si la ce sa fiu atent ?

Saptamana trecuta am facut vreo 800 de km cu un Megan sedan nou cu cutie automata si Full Option, spunea tot ce-l doare sau nu-i convine pe afisajele de bord, si ziua si noaptea era foarte usor si placut luminat, iar AC-ul pe automat a pastrat tot drumul temperatura constanta si a fost o placere, mai ales ca era afisata undeva si temperatura de afara......ce-i drept mi-a cam ramas sufletul la el !

Va multumesc si astept cat mai multe sfaturi de la cei care au acest tip de masina si stiu mai multe
_Constantin_
In primul rand bine ai venit,
2. Ce motor, daca e 1.8 benzina... fugi de el, a avut probleme mari cu consumul de ulei.
3. Articulatii luate la puricat.
4. Verificat scurgeri de ulei, cutie de viteze mai ales.
5. Nu prea stie nimeni ce e cu ele, nici cu astea vechi nici cu astea noi, experienta din service-uri tinde spre 0.


Eu nu ti-o recomand pentru ca E prea DEMODATA. E considerat cel mai fiabil model din istorie, cel putin asa stiam eu. LA putin mai multi bani poti sa gasesti Corolla 2002-2004 benzina cu jumatate din km. La nivel de an 2001 la clasa asta full insemna cam ce inseamna si azi, poate minus navi, bluetooth, sisteme automate de reglaj( faruri, senz de ploaie, etc) dar nu s-a schimbat mare lucru de atunci.


Cat despre Megane Sedan... eu ma abtin, e o masina de care cunoscatorii fug. Varianta HB (5 usi) se pare ca e mai reusita si mai fiabila.

Personal daca te invarti in jur de 10.000 euro si vrei o Toyota eu iti recomand Corolla 1.6 vvt-i. E un compromis superb intre confort si sportivitate.
Costin111335
Multumesc pentru sfaturi, astept si alte mesaje !

Sincer, nu vreau neaparat Toyota, am gasit acest anunt si stiu ca pot face un credit de max 10000 E.
As vrea o masina fiabila si robusta
Am fost sfatuit sa merg si pe la dealeri si sa vad ce pot lua in leasing
vio
daca vrei incearca si la Toyota in pipera gasesi la sh mashini f bune la 10 - 11 000 de euro si sunt gramada . era o corolla sedan cu 9000 din 2004 parca sau 2005
Costin111335
Dar de asta de care vorbesc eu cu 8500 E ce ziceti ?





Costin111335
QUOTE(_Constantin_)
Eu nu ti-o recomand pentru ca E prea DEMODATA. E considerat cel mai fiabil model din istorie, cel putin asa stiam eu. LA putin mai multi bani poti sa gasesti Corolla 2002-2004 benzina cu jumatate din km. La nivel de an 2001 la clasa asta full insemna cam ce inseamna si azi, poate minus navi, bluetooth, sisteme automate de reglaj( faruri, senz de ploaie, etc) dar nu s-a schimbat mare lucru de atunci.


eu iti recomand Corolla 1.6 vvt-i. E un compromis superb intre confort si sportivitate.


Ce motor are inca nu stiu, azi dupa amiaza ma intalnesc cu proprietarul, dar pe ea este model VVT-I....dar e Avensis din 2001
Ma intereseaza daca stie cineva cat de uzat poate fi un motor de Toyota la 118.000 km, si cat poata sa mai tina pana cere o reparatie costisitoare


Dan52141
Nu stiu de motorizarea vechiului model dar pot sa-ti spun de motorizarea 1.6 vvti prezenta pe corolla si avensis ... pe corolla se cunosc cazuri ale acestei motorizari ajunse la 160.000 km fara probleme lucru confirmat de service (mai precis serviceul toyota Pitesti acolo unde isi face revizia omul)
vio
nu sunt aceleashi motoare pe gen veche ca pe cea noua de avensis.chiar daca asa lasa impresia.
Colonelu'
Motorul de pe aceasta masina este 1ZZ-FE, de 95kW / 129CP si s-a montat incepand cu luna 10/2000. Motoarele VVT-i s-au introdus pe Avensis dupa 10/2000 si sunt identice ca si coduri de motor intre generatia veche (T22) si cea noua (T25). Diferenta este doar cu motoarele inainte de 2000.
vio
esti sigur ???? alea de 1,8 dupa T 22 au fost cele mai nasoale motoare facute de toyo. poate sa fie si de 1,6 . codul este acelashi asta nu inseamna ca e aceiashi generatie , acelashi motor dupa cum am mai zis .
Costin111335
M-am intalnit azi cu proprietarul, motorul e de 1.6, am mers impreuna cu masina, e destul de "nervoasa", nu are zgomote suspecte pa piatra cubica sau la trecerea unor santuri, nu are urme de scurgeri la motor, sau pe locul de parcare unde a stat zile intregi, e frumos finisata in interior, dar....pare putin "demodata" fata de optiunile si facilitatile pe care le avea Meganul cu care am mers saptamana trecuta....dar si pretul e altul, a avut 2 proprietari pana acum, si cred ca isi merita banii, fata de ce se poate lua azi cu aceiasi suma.
Consumul instantaneu a sarit insa la 25%, cand a accelerat brusc la 50 km/ora pentru a demara rapid ca la o depasire in forta
Dan52141
QUOTE(Costin111335)

Consumul instantaneu a sarit insa la 25%, cand a accelerat brusc la 50 km/ora pentru a demara rapid ca la o depasire in forta


Stai linistit asa se intampla la toate masinile daca te infigi in ea, la mine in cazuri de fortari la limita arata si 40% dar asta pe intervale foarte scurte si turatii foarte mari in trepte inferioare ... asa ca stai linistit, este normal
vio
cel mai amre consum instant la mine a fost de 98, 9% asa pana la 25 wink.gif
Hoinar
Nu te uita la consumul instantaneu, ca asa si la relanti consumul sta pe la 0.1 L/h smile.gif.
Costin111335
Nu are clima, AC-ul este manual.
Consumul instantaneu la Megan in cele mai in forta demaraje, nu a trecut de 21%
Va multumesc pentru sfaturi tuturor, stiu ca la banii astia nu pot cumpara ceva mai bun, Meganul de care v-am spus e de cel putin doua ori mai scump
_Constantin_
Eu din ce am vazut si din ce spui.... masina arata foarte bine pentru 6 ani. Mergi cu ea la un service Toyota sa ii faca o verificare amanuntita si ia-o.
Colonelu'
Programele mele auto imi spun ca nu este nici o diferenta dpdv al codurilor de motor intre T22 si T25, dar numai dupa luna 10/2000, ceea ce am si specificat mai sus.
In cazul in care motorul este de 1.6 VVT-i, atunci codul de motor pt T22 este 3ZZ-FE, 81kW (110CP). Asta spun programele mele.

Rog acum pe Constantin, care are modelul T25, cat si pe Costin111335 (in masura in care poate sa spuna din datele masinii) daca ceea ce am scris mai sus e adevarat sau nu.


Credeti-ma, cand trebuie sa identifici o piesa la o masina ca sa il servesti pe un client, asa belesti ochii de bine la datele masinii, ca nici nu va inchipuiti ce scandal poti avea cu unul care asteapta piesa ca pe gura de apa. Saptamana asta tocmai am adus placute de frana pe original pt Lexus LS460, model 2007 si azi am livrat un rulment fata pt Honda Jazz 1.4i, din 2006.
vio
T22 nu e EURO 4 deci anumite componente nu sunt la fel . codul motorului este la fel 3ZZ- FE , cel dupa T25 este o evolutie. am mai zis este acelashi cod conteaza ce este in el .nu cred ca in 7 ani si ceva de productie Toyota nu a schimbat absolut nimic la un motor.. f greu de crezut .
Colonelu'
Diferenta intre EURO 3 si 4 nu tine de arhitectura motorului, ci de subansamblurile sale, cum ar fi catalizatorul cu sonda Lambda, de calculatorul motorului (cu gestionarea timpilor de admisie si evacuare). De aceea eu spun ca cele doua motoare sunt identice.
vio
o sa sap sa vedem ce gasesc smile.gif stiu ca in mare tine de alte porcarii si nu de motor beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif
bebelacus
eu zic sa nu te grabesti. mai chibzuieste si tu si vezi ce estimari ale veniturilor personale poti face. daca te astepti sa progresezi un pic in urmatorii ani, nu-ti lua Avensisul asta. e veche, foarte demodata si nici nu stii daca te va multumi pe deplin. pretul e mare. nu zic ca nu ar fi corect dar e model anterior, iar generatia actuala e pe duca; se pare ca intr-un an, poate unul jumate, vor lansa noul avensis.
daca o vei lua vei fi fericitul proprietar al unui model super anost din toate punctele de vedere, care, desi s-ar putea sa mearga fara mari reparatii, nu iti va incalzi sufletzelul absolut deloc. pe deasupra, iti va tine companie foarte multi ani de acum inainte. si asta din cauza ca nu o vei putea revinde decit la un pret apropiat de al unui scuter. chiar si asa, putini vor fi amatorii. am ceva experienta la cumparat/vindut masini second-hand. nu ca geambas ci doar ca persoana particulara care a cumparat acele masini pt folosinta proprie, ca si tine.
nu am inteles exact care e treaba cu meganul ala, desi cred ca vorbeai de un megane nou. nu ca as avea ceva impotriva, desi se vinde destul de usor la mina a doua, cu toate ca ii scade pretul ceva mai mult dar nu intr-atit precum avensisului generatie anterioara.
daca vrei masina noua si ai 10,000 in buzunar, mai scormoneste-te putin, taie lucruri neesentiale (mincare, familie)-glumesc, desigur-si ia-ti o Kia C'eed de 1.4 benzina. motor foarte sprinten, consum decent, masina aspectuoasa si int si ext, dotari de exceptie si garantie la fel. mai are si suspensie independenta pe spate; doar golful si focusul mai au asa ceva, deci confort si stabilitate peste medie. portbagajul cel mai mare din clasa. pretul uneia standard este de 9960 euro cip. e facuta in Cehia sau slovacia, fara taxe, deci cu 11,500 toate taxele te-ai cam incadra. cel mai bine, du-te pe la un dealer Kia si vezi oferta; fa si un test sa vezi cum arata si cum te simti. te mai tiganesti un pic si poate mai scazi pretul putin.
mai asteapta cu avensisul ala ca nu se da maine, poate nici poimaine. exista lucruri mai bune pt tine, ai doar rabdare. eu am avensis diesel de 126cp de citeva luni. imi place masina, imi place marca dar nu te sfatuiesc sa iei ACEL avensis din considerente pur practice. apoi, macar daca era o masina care sa te atraga cu frumusetea ei si sa uiti de altele pe care le-am enuntat mai sus. nici macar atit! nu este o honda civic sau un crx sau o toyota cellica de 10-15 ani care sint atit de frumoase, si unele mai merg inca bine si isi pastreaza valoarea, sau sa se preteze unui tuning salbatic daca esti genul, astfel incit sa o iei doar cu inima.
toti sintem proprietari toyota, fani toyota, aspiram sa ne luam o toyota dar am putea incerca sa fim si realisti. pe omu' asta nu-l dau banii afara din casa, chiar se strange cu greu sa faca rost de 10,000 si noi sa il sfatuim sa nu se mai gindeasca si sa se alature marii familii toyota. hai sa ne gindim la binele lui. nu zic ca i-ar vrea cineva raul. e frumos aici pe forum dar sa stii ca la sfarsitul zilei fiecare e cu ale lui si atit. s-au legat prietenii, ne mai intalnim, glumim, aflam lucruri interesante, chiar ne putem ajuta in trafic, la o adica, dar financiar doar te putem compatimi daca nu iti va iesi bine. gindeste-te de 2 ori!
Love, bebelacus
Costin111335
da...aveti dreptate, e cam demodata confused.gif
AlexTM
Asa-i, e demodata. Dar asta nu inseamna ca nu e buna. 118000 km pentru un Avensis nu inseamna mai nimic.
Depinde ce vrei de la o masina. Daca vrei sa te duca din punctul A in punctul B, ai nevoie si de spatiu si nu te intereseaza sa fii in pas cu moda, e masina potrivita. Si, da, cum zice bebelacus, pregateste sa o tii mult, pentru ca se va revinde greu.

PS: Deci sa-nteleg ca inca nu te-ai hotarit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.