Help - Search - Members - Calendar
Full Version: test drive
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
florin55503
urmand exemplul lui doru, o sa imi exprim parerile in legatura cu cateva masini kia testate de mine cu sprijinul cumnatului meu.

1. kia rio-1.4 16v-primul lucru care l-am vazut la masinut aasta a fost portbagajul. e mare. apoi m-am urcat in masina. pozitia la condus e un a relativ corecta (mai buna decat la 307), putin inalta, dar ok. materialele insa lasa de dorit, plasticile sunt tari si suna a gol. motorul silentios nu se aude in masina la relanti sau la mers in regim normal. in ture inalte si la viteze mari in masina patrunde destul zgomot dar in limite decente. cutia agata la schimbare si e destul de imprecisa. treaptele 1 si 2 sunt corect etajate dar 3 si 4 sunt lungi (probabil pt consum). ca tot am vb de consum, am agitat masina , schimbat la limita etc consumul nu a sarit de 10. am mer cu ea pe a 2 la duc cu 180 la intors cu 190. in concluzie o masina decenta cu un consum decent, cu spatiu interior destul de mare pt 4 persoane care sa stea lejer.

2. kia sportage-2.0 crdi, 4wd- varful de gama cu piele trapa etc. pielea destul de slaba calitativ, plastice suna tot a gol. spatiu interior destul. si in fata si in spate. in spate insa pozitia este usor incomoda (stai cam ca in logan sau in octavia). portbagajul este destul de mic (e mult mai mare al meu la astra caravan). imi place fatul ca se deschide doar luneta. pozitia la conduse usor inalta dar totusi foarte comoda, oferind o vizibilitate foarte buna. cotiera e pusa cam degeaba. e prea scurta pt a sprijini cotul. instalatia audio, la fel decenta, nu se compara cu cea de pe ceed. motorul se aude la relanti destul de bine in interior, dar in timpul mersului e ok. am mers cu 170 si era destul zgomot in masina (mai putin totusi decat in rav4 de exemplu). desi motorul are 140 CP probabil din cauza greutatii si a coeficientului aerodinamic nu se simt (mai degraba ai spune ca are 90-100 CP). la 4000 rpm se taie. suspensia mi s-a parut orientata spre confort fiind relativ moale. masina functioneaza 2wd, putandu-se cupla si 4wd. nu prea ma pricep in off road dar m-a ajutat sa nu raman blocat in nisip pe malul argesului. prietena mea e pur si simplu indragostita de masina. uitasem: cutia e cam la fel ca la rio- agata si e imprecisa

kia ceed- 2.0 crdi- aici cutia mi s-a parut mult mai precisa, nu mai agata asa tare. instalatia audia super tare. motorul mi s-a parut ca trage la adevarata valoare a celor 140 CP, finisarile sunt chiar ok peste cele din sportage. portbagajul desi nu pare e chiar mare. pozitia la condus mi s-a parut la fel putin inalta dar confortabila. desi multi au plasat-o peste golf astra etc nu mi se pare adevarata afirmatia, dar e undeva acolo.
Dan52141
QUOTE(florin55503)
urmand exemplul lui doru, o sa imi exprim parerile in legatura cu cateva masini kia testate de mine cu sprijinul cumnatului meu.

kia ceed- 2.0 crdi- aici cutia mi s-a parut mult mai precisa, nu mai agata asa tare. instalatia audia super tare. motorul mi s-a parut ca trage la adevarata valoare a celor 140 CP, finisarile sunt chiar ok peste cele din sportage. portbagajul desi nu pare e chiar mare. pozitia la condus mi s-a parut la fel putin inalta dar confortabila. desi multi au plasat-o peste golf astra etc nu mi se pare adevarata afirmatia, dar e undeva acolo.


Unde ai testat ceed'ul de 2.0 diesel ? din cate stiu eu in bucuresti nu a aparut inca.
florin55503
e masina de reprezentanta. in baneasa. pe dn1. se comercializeaza in acelasi loc si cadilac. cumnatul lucreaza acolo si a venit cu ele acasa. diseara o sa merf cu un sorento.

PS:unul din directori a asteptat sa apara ceedul sa vada cum e si apoi si-a dat comanda de leon.
Dan52141
QUOTE(florin55503)
PS:unul din directori a asteptat sa apara ceedul sa vada cum e si apoi si-a dat comanda de leon.


smile.gif Frumos si Leonul ... la exterior chiar mai frumos decat ceed'ul, au si motorizari super ok, pacat de interior sad.gif
florin55503
ai dreptate. aseara l-am intrebat pe cumnat si mi-a spus ca in buc sunt doar 3 ceed cu motorizarea de 2.0 crdi. una din ele e expusa pe victoriei si celalalte 2 sunt masini de reprezentanta. se plimba angajatii. el e super incantat de masina, o lauda in disperare. masina lui de serv e un sportage (e putin cam nemultumit)
Hoinar
QUOTE(florin55503)
...el e super incantat de masina, o lauda in disperare. masina lui de serv e un sportage (e putin cam nemultumit)


(corectat mesajul anterior ca am vazut ca dormeam in papuci smile.gif )

ce varianta era aia condusa de cumnatul tau? diesel, benzina, ce dotare?
florin55503
sportageul? era varianta full. cu trapa electrica, piele, 2.0 crdi-140 CP, 4 wd la o apasare de buton. pretul mi-a zis ca e 25.000 de euro. dar desi e varianta full se mai pot adauga niste mici artificii de design, gen bare comate, peguri etc

la ceed la fel. se mai poate adauga un body kit. daca vrei il intreb pe cumnat mai multe detalii. dar intreaba-ma punctual.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.