Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme Dacia Super Nova
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
adi26689
Salut!
Am si eu o intrebare pentru toti.
Am o Super Nova si de ceva timp cand sunt in treapta a doua de viteza si incerc sa apas putin mai tare pedala de acceleratie, pentru a schimba mai repede a treia aud o vibratie destul de ciudata. Aveti idee de aceasta problema? Chestia este ca o patesc numai in a doua si atunci cand incerc sa-i dau turatie cat mai rapid...stiti cum e traficul din bucuresti...
Multumesc
G e o r g e
atinge catalizatorul in scut pt ca scutul a fost lovit. du-te la un service sa-l indrepte.
dan23
Eu cred altceva.....
dan23
QUOTE(dan23)
Se poate sa fie timoneria, s-au uzat parghiile de la schimbator catre cutie si de multe ori apare aceasta problema, e o chestie ce se aude la anumite trepte de viteza.....
Tot la service o rezolvi, insa daca constata ca asta este, te duci si o cumperi tu de la un magazin si platesti la service doar manopera.....
adi26689
Multumesc pentru sfaturi. Dane nu cred ca e de la timonerie am auzit ca asta ar putea sa se intample dupa 100mii km
Ideea e ca o sa merg la un service sa vad daca este de la scut sau de la esapament.
Orikum Dacia tot Dacie ramane cu toate briz-brizurile ei frantuzesti
admin
Am avut si eu aceiasi problema cu o nova, asta este doar inceputul..in curand nu o sa-ti mai intre in viteza a treia, apoi intr-un final se va bloca toata cutia.Nu stiu ce solutie sa-ti dau..eu am cheltuit o gramada de bani sa o repar, am schimbat in ea cam toate piesele si tot nu mergea bine. Din cate mi-am dat eu seama problema este de la timonerie care este cam descentrata iar asta uza piesele din compunerea cutiei de viteze.Iti recomand sa o vinzi cat inca mai merge:)..pt ca daca vei ajunge in situatia de a merge la service pt a repara cutia de viteze trebuie sa te gandesti ca la cutie nu se poate umbla decat daca scoti afara motorul, iar manopera la chestia asta era acum un an in jur de 1.5 -2 mil.

Nu ma pricep la mecanica asa ca vreau sa ma bag sa-ti dau cine stie ce sfaturi...ti-am spus doar ce am patit eu si ce au patit si altii cu nova.

succes
M i h a i
Si eu tot pt timonerie votez tongue.gif am intalnit problema aceasta la un Cielo (treapta aIII-a).
Marius-166
AOLEU FRATILOR, AM O MARE BELEA! La intoarcerea de la munte, am sesizat la demaraj o vibratie puternica, insotita de un zgomot puternic in treapta I-a! Plus ca de multe ori ratez treapta a II-a! Ce sa fie, cumva discul, am 72.000 km cu supernova.
Ajutor!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.