Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vopsea originala Toyota
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Istoc99198
De curand mi-am zgariat putin usa la usa de la garaj. Am auzit ca exista vopsea e retus originala Toyota - stick touch up paint, precum si sub forma de aerosoli. Mi-a si adus un prieten din Ungaria, de la un dealer Toyo, stick, cu codul de culoare care scrie atat in cartea sevice, cat si pe site - argintiu metalizat - silver met. cod 1F7 -are vopsea culoare baza si lac transparent. M-am bucurat de ca a fost ieftin -6,5 Euro, dar surpriza, nu se potriveste nuanta, este mai inchisa, si in loc sa mascheze, scoate in evidenta mai tare defectul!
Poate cineva sa-mi explice care e problema? Nu-mi vine sa cred ca japi sunt asa de neseriosi incat sa scrie un cod de culoare asa la plesneala. :evil:
A si cei de la service - dealerul de unde am achizitionat masina, nu stie nimic, m-a indrumat spre un magazin oarecare de vopsele! :bandit:
Petra109391
cat de veche e maisna ta? pentru ca trebuie sa iei in calcul faptul ca in timp culoarea vopselei e afectata de soare, spalat, praf, etc... asa ca e normal ca vopseaua originala sa aiba o culoare mai intensa.
Istoc99198
Masina e noua Corolla sedan model 2007, cumparata in aprilie.
Petra109391
hmm, in cazul asta nu se explica diferenta.. esti sigur ca producatorul vopselei pe care ai cumparat-o e autorizat de toyota?
poate depinde si de tehnica de aplicare a vopselei, nu stiu... tot un dealer ar trebui sa te poata indruma, poate unul din baietii de pe forum de la toyota iasi sau cluj.
sper ca nu e prea tare zgariata masina, ca e nou-nouta si nu-i sta bine...
Legionaru'
Daca vrei sa fie bine trebuie revopsita.
Istoc99198
Da. Pana la urma m-a lamurit un meserias care se ocupa de ani buni cu vopsitul masinilor. Diferenta de nuanta este de la tehnica de aplicare a vopselei. ca sa fie uniform vopsita va trebui facuta toata suprafata usii.
Touch up paint este doar pentru suprafete foarte mici, mai ales din locuri declive, pentru ciupituri datorate pietrelor si are proprietati anticorosive.
Mersi mult pentru raspunsuri!
vio
QUOTE(Istoc99198)
Da. Pana la urma m-a lamurit un meserias care se ocupa de ani buni cu vopsitul masinilor. Diferenta de nuanta este de la tehnica de aplicare a vopselei. ca sa fie uniform vopsita va trebui facuta toata suprafata usii.
Touch up paint este doar pentru suprafete foarte mici, mai ales din locuri declive, pentru ciupituri datorate pietrelor si are proprietati anticorosive.
Mersi mult pentru raspunsuri!



depinde cine aplica vopseaua .... aia e important tongue.gif daca stii cum nu tre sa fi mare vopsitor dupa care o poti trage la fatza cu un polish kalumea si nici nu se mai vede
_Constantin_
Apropos de vopsea, m-a lovit unu in aripa spate si s-a cojit vopseaua iar sub a aparut tabla, dupa 2-3 sapt deja vad puncte mici de rugina. E normal?
Legionaru'
Ai incercat sa stergi cu o laveta locul?
Poate e superficial!
lucian14
QUOTE(_Constantin_)
Apropos de vopsea, m-a lovit unu in aripa spate si s-a cojit vopseaua iar sub a aparut tabla, dupa 2-3 sapt deja vad puncte mici de rugina. E normal?

Eu zic ca e normal...oxidul de fier strat subtire la suprafata protejeaza impotriva coroziunii prin perforare. Tabla la Toyota nu este nici plastic nici inox, contrat unor idei preconcepute...Doar Rino face elemente de caroserie din plastic smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.