Help - Search - Members - Calendar
Full Version: transferuri, birfe si shushanele - sezonul 2007
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Pages: 1, 2, 3
Mariustom
OK, no problem wink.gif biggrin.gif
AZAZEL
presimt un schimb intre mclaren si renault:

alonso la renault coechiper cu piquet jr si kovalainen la mclaren sau alonso la renault coechiper cu kovalainen si piquet la mclaren.

sunt zvonuri care il dau pe button la mclaren insa mi-e greu sa cred ca alonso s-ar duce la honda chiar daca au bani sa-l plateasca.

williams n-are bani sa-l plateasca pe alonso.

posibil alonso la toyota insa masina este un pic cam slaba pt pretentiile spaniolului.

cea mai probabila versiune ramane alonso la renault intr-una din combinatiile enuntate mai sus.


PS se poate sa aflu de ce a fost blocat topicul cu discutia despre potentialul invingator in acest an la F1??!!!
Oana
probabil ca sa nu ne mai intzepam noi doi starwars.gif
AZAZEL
QUOTE(oana87995 @ Oct 10 2007, 05:04 PM) *
probabil ca sa nu ne mai intzepam noi doi starwars.gif


hai dom'le ca nu ne intepam. se mai pot comenta multe lucruri de bun simt pe marginea acelui topic.

chiar as vrea sa stiu motivul real pt care s-a inchis acel topic
AZAZEL
QUOTE(AZAZEL @ Oct 10 2007, 05:16 PM) *
chiar as vrea sa stiu motivul real pt care s-a inchis acel topic


aloooo !!!

vorbeste un om, nu latra un caine !!!

va rog, un strop de bun simt din partea celui care a inchis topicul respectiv
Oana
mai era un topic cu acelasi subiect si nu era nevoie sa mai deschizi unul...zic eu
dar daca ti-am raspuns, nu inseamna ca eu l-am si inchis...
ValiR
http://www.hotnews.ro/articol_86584-Fernan...-la-Renault.htm
Oare asa sa fie? Eu zic ca ar fi ok si mai interesant smile.gif Alonso s-a simtit bine la Renault.
20krpm
QUOTE(ValiR @ Oct 11 2007, 04:13 PM) *
http://www.hotnews.ro/articol_86584-Fernan...-la-Renault.htm
Oare asa sa fie? Eu zic ca ar fi ok si mai interesant smile.gif Alonso s-a simtit bine la Renault.

nu stiu cit de sigura poate fi considerata hotnews.ro ca sursa, dar daca-i citeaza pe bild io as zice ca nu-i cazu inca sa-ti cumperi shepcutza cu renault pe care scrie "alonso". si io sint de parere ca alonso la renault o sa mearga, in cel mai rau caz la toyota, dar pin sa fie sigur mai e de asteptat.
AZAZEL
se pare ca asa este, alonso la renault:

http://www.f1-live.com/f1/en/headlines/new...011094058.shtml


acum sunt curios care dintre kovalainen sau piquet va merge la mclaren si care va ramane la renault.
sau cine stice ce surprize pregateste ron denis: rosberg

se pare ca toyota semneaza cu glock:

http://www.f1-live.com/f1/en/headlines/new...011101759.shtml
20krpm
mda... amindoua articolele au ca sursa tot bild. dar de obicei daca e un pic de fum, focul e pe-aproape.

n-as miza pe o echipa numa cu soferi care-s numa de-un an cel mult in f1. le-ar trebui si cineva cu experienta...
f1anatic
QUOTE(AZAZEL @ Oct 10 2007, 09:16 AM) *
hai dom'le ca nu ne intepam. se mai pot comenta multe lucruri de bun simt pe marginea acelui topic.

chiar as vrea sa stiu motivul real pt care s-a inchis acel topic



Nu stiu de ce. NU l-am inchis eu...insa stiu cine. In schimb am sa il inchid pe celalalt facut la inceputul sezonului. Acesta recent este cel reprezentativ. Alalalt este doar pt. comparatie.

Voi poate considerati ca nu ma uit pe aici. Citesc, nu am insa ce sa adaug. Nu am considerat ca lucurile au luat-o razna si deci nu era nevoie de moderare.
Oana
massa nu pleaca de la ferrari...pana in 2010 thumbsup.gif
http://f1.gpupdate.net/en/news/2007/10/16/...ssa-s-contract/
20krpm
down.gif norocul lui, sint convins ca a semnat pe bani buni. dar cu asta din pacate isi ia adio de la un statut de prim sofer. la ferrari e clara distinctia intre "primul" si "al doilea"...
AZAZEL
un articol f interesant zic eu. un mod profund de a analiza lucrurile. se pare ca nu ati scapat de alonso decat pt moment. se pare ca veti scapa de raikkonen dar ghinion, vine totusi alonso:

http://www.f1-live.com/f1/en/headlines/new...017085840.shtml
20krpm
oferta pentru alonso de la toyota a fost de 27M de lire sterline ($57M... p-acolo.) n-a luat-o. in schimb nakajima a venit la williams cu un cec de 50 de milioane in dinti. asa ca nu ma mai mir de reactia lui wurtz de saptamina trecuta. nici macar n-a primit un email, ci pur si simplu a citit pe internet, "effective immediately, alex wurtz is no longer -- blah blah".
Seri
Spyker se va numi anul viitor Force India. Cel mai probabil culorile echipei vor fi verde, alb si portocaliu.
AZAZEL
se pare ca prezenta lui hakkinen la standurile mclaren nu ar fi fost intamplatoare la cursa din brazilia. asa cum a facut cu raikkonen , s-ar putea ca hakkinen sa lucreze pt ca rosberg sa fie transferat la mclaren. se stie ca ron denis isi alege pilotiipe spranceana si s-ar putea ca rosberg sa fie unul din acestia. de asemenea ron denis are nevoie de un pilot care sa poata contribui cu experienta sa in lupta impotriva celor de la ferrari.

inclin sa cred ca la mclaren va ajunge fie rosberg fie kovalainen sau piquet. posibil ca daca rosberg pleaca locul lui sa fie luat de kovalainen sau piquet. se pare din anumite declaratii ca williams ar fi de acord sa il dea pe finlandez pt o suma de bani care le-ar prinde bine.

Williams chiefs are not even contemplating letting Nico Rosberg depart to McLaren for the 2008 season.

That is the insistence of the Grove-based team's co-owner and engineering boss Patrick Head, who addressed increasing speculation that the 22-year-old German would be an ideal replacement for Fernando Alonso next year.

Rosberg is under contract to Williams for 2008, but some have suggested that McLaren's interest might be an excellent source of income for the independent team.

"I don't think Rosberg's departure would be the death of the team but, as a competitive force, until we find somebody who could replace Nico, it would certainly be difficult," Head is quoted as saying.

"It's something neither Frank (Williams) or myself is even contemplating.

Head's comments follow the visit to Interlagos of McLaren's last World Champion Mika Hakkinen, who told Finnish commercial television MTV3 that it is very unlikely Alonso will stay at the team in 2008.

The Finn, still a close friend of Ron Dennis, specifically mentioned Rosberg, who he said would be a "great driver for McLaren."

"
AZAZEL
CEVA zvonuri despre viitorul lui alonso:

A lawyer representing Fernando Alonso is due to meet with McLaren officials at Woking on Wednesday, according to a Spanish sports daily.

The newspaper Marca claims that the meeting is the first step to deciding the 26-year-old's future at the Mercedes-powered team, including the possibility of an early end to a minimally two-year contract that began in 2007.

Alonso's manager Luis Garcia Abad, however, denied the story to the British newspaper The Guardian, and also rejected team boss Ron Dennis' recent claim that the uncertainty will be cleared up soon.

"Nothing is urgent. We are trying to rest a little. I have no special meetings with McLaren scheduled," he said.


Abad also played down rumours that Alonso could be heading for Williams next year. The latest whisper is that he could team up in 2008 alongside Mark Webber at Red Bull on a single-year contract.

"We have a contract next year with McLaren and that's it. Can they sell it? Without our approval, no they cannot," Alonso's manager insisted.


cate ceva despre barichelo


F1's most experienced driver could be relegated to the smallest team on the grid for 2008, despite his contract to race for Honda next year.

It was reported recently that, although the Japanese squad announced the extension of Brazilian veteran Rubens Barrichello's contract not only in July but again last month, Honda boss Nick Fry may have re-engaged with the driver market amid the prospect of Fernando Alonso's McLaren exit.

Just as Takuma Sato was downgraded to the Honda satellite team at the end of 2005, then, 35-year-old Barrichello could also be facing a move to Super Aguri, according to the British magazine F1 Racing.


Barrichello conspicuously failed to score a single point this season, and reportedly drew the ire of the team with several below-par performances compared with team-mate Jenson Button.

One Honda mechanic is quoted as saying: "It's about time he retired, isn't it?"

practic despre alonso nu s-a spus ca ar ajunge la super aguri spyker sau torro rosso. in rest peeste tot este vehiculat numele lui
20krpm
QUOTE(AZAZEL @ Oct 31 2007, 07:19 AM) *
"We have a contract next year with McLaren and that's it. Can they sell it? Without our approval, no they cannot," Alonso's manager insisted.


bingo rolleyes.gif ca si cum inca nu v-ati prins ca asta-i jocu - cine *** contractul. daca ron dennis il da afara, plateste penalties. daca alonso pleaca, atunci el tre sa plateasca penalties. alonso are deja, probabil, o oferta cu o data limita pina la care tre s-o accepte, si care e clar ca nu acopera penalizarile pe care tre sa le plateasca la mclaren. asa ca acuma chestia e daca alonso vrea sa plateasca niste bani, sau tre sa primeasca niste bani. pina la data de acceptare a ofertei n-are ce sa-l grabeasca. ron dennis poa sa stea si el linistit, pentru ca probabil ca si el are o oferta catre un alt sofer. intr-o buna zi una din scadentele astea o sa expire, si caruselul o sa-nceapa sa se invirta.
20krpm
gata: http://www.formula1.com/news/headlines/2007/11/7062.html . duca-se. au batut palma fara ravagii materiale. ce-mi place mie e felul in care vorbesc despre sponsori (vodafone, santander si cealalta firma al carei nume nu pot sa-l pronunt). ron dennis: "io si cu sponsorii iti spunem drum bun si cale batuta." alfonzo: "io le spun sponsorilor: bineee, treaba voastra, las ca vedeti voi" smile.gif smile.gif
AZAZEL
era de asteptat.

chipurile , destinatiile cele mai probabile ar fi renault , williams si red bull.

pt mclaren piloti posibili: kovalainen, rosberg sau chiar sutil.

in cazul in care alonso ar merge la red bull , este posibil ca la renault sa vina webber care este manageriat tot de briatore.

barfe de toate felurile puteti gasi aici:

http://en.f1-live.com/f1/en/index.shtml
20krpm
QUOTE(AZAZEL @ Nov 2 2007, 01:48 PM) *
pt mclaren piloti posibili: kovalainen, rosberg sau chiar sutil.
in cazul in care alonso ar merge la red bull , este posibil ca la renault sa vina webber care este manageriat tot de briatore.


io il vad pe webber la mclaren indiferent de ce va face alonso. ron dennis ar avea nevoie de un sofer cu experienta, nu de un rookie. stau si ma-ntreb oare ce sanse ar avea jenson button sau rubens barichello sa prinda un job la el, ca pun pariu ca nici unu n-ar zice nu.

QUOTE(AZAZEL @ Nov 2 2007, 01:48 PM) *
barfe de toate felurile puteti gasi aici:

http://en.f1-live.com/f1/en/index.shtml


acolo am gasit acelasi articol ca si cel de pe site-ul oficial al lu f1.
20krpm
flavio a anuntat oficial ca i-a facut o oferta lu alfonzo. asa ca lucrurile sint pe calea normala. tare-s curios daca lucrurile o sa fie calme intr-o echipa cu alfonzo si heikki... desi heikki, cu stilu lui mistocaresc, cred ca are atitudinea corecta. ce mi s-a parut foarte ciudat in toata perioada asta a fost atitudinea total pasiva a celor de la ferrari. de obicei ei vinau ca pe nu stiu ce soferii buni, si-acum... nimic. continui sa cred ca un ferrari cu raikkonen si alonso ar fi fost o chestie care sa ofere slam dunk after slam dunk - ar fi fost campioni la echipe, ar fi avut locurile 1 si 2 la soferi, si ar fi oferit si o bataie interesanta tot sezonul pentru locurile 1 si 2. oh, si-ar mai fi fost si ferrari, pe preferinta majoritara a celor de aici de pe forum smile.gif
Oana
pe zi ce trece sunt tot mai convinsa ca alonso nu va ajunge la ferrari...not in this lifetime...si sper ca rosberg sa nu ajunga la mc laren, ca imi e prea simpatic baiatul...
pana una alta, esentialul e ca alonso nu va mai fi coechipierul lui hamilton...oare ce va iesi pe pista intre ei?
f1anatic
Michael Schumacher la McLaren ?
http://www.pitpass.com/fes_php/pitpass_new...es_art_id=33353
AZAZEL
chiar ca e mare barfa asta cu MS la mclaren. ar fi super interesant sa se intample.

parerea mea este ca vom sti daca alonso va ajunge la ferrari in 2009, numai dupa ce vom afla unde va merge in 2008.

pt caa daca alonso a semnat un precontract cu ferrari, e clar ca pt anul urmator va merge la o echipa care se va multumi sa-l aiba doar pt un an, ceva gen red bull. renault vrea contract cu el pt minim 2 ani.
eu cred ca acel precontract este deja semnat si putini o stiu-nici macar briatore nu stie.
si cred ca precontractul a fost semnat pana in iulie 2007 momente in care raikkonen abia isi tara fundul. posibil ca se intentiona inlocuirea lui raikkonen.
posibil ca acest lucru(inlocuirea finlandezului) sa se intample chiar si 2009 insa va fi greu de realizat daca raikkonen va avea rezultate si anul viitor. este posibil ca acel contract semnat cu massa sa fie doar pt psihicul lui si pt a fi siguri ca in brazilia 2007 se pot bizui pe el. se poate ca massa impreuna cu todt si intreaga lui familie sa plece la toyota in 2009, moment in care va zbura de acolo de tot inclusiv trullli. oricum nici viitorul lui todt la ferrari nu este sigur pt 2009.

parerea mea este ca alonso va semna doar pt un an si apoi va merge la ferrari in 2009. cine ii va fi coechiper , ramane de vazut. foarte probabil, daca alonso va merge la red bull, mc laren se va alege cu un looser sau in cel mai bun caz cu webber. sau poate webber va merge la renault si apoi, unul dintre kovalainen si piquet ii va fi coechiper iar celalalt va merge la mclaren. sau poate FISICHELLA LA MCLAREN. asa, de umplutura.

intortocheata va fi luna noiembrie.
f1anatic
Lui Michael Schumacher i-a venit cheful

Schumacher to test Ferrari at Barcelona
Tuesday, 06, November, 2007, 11:11
Click to enlarge

Seven-time world champion Michael Schumacher will return to a competitive Formula 1 environment for the first time since his retirement when he drives in an official test at Barcelona next week.

The 38-year-old will test Ferrari's title-winning F2007 on both Tuesday and Wednesday at the Spanish circuit in the first group test following the end of the season.

Following his retirement from F1 at the end of 2006, Ferrari has left the door open for its most successful ever driver to test its car and a team spokesman has confirmed the German has now expressed this wish.

“Yes, he will test it on Tuesday and Wednesday,” a spokesman told ITV-F1.com.

“As we have always said throughout the year, if Michael had the desire to drive the car, we would be happy to fulfil his desire.

“Of course, for us it is helpful to have his input in the development of the car.”

Schumacher’s input into the team’s work ahead of 2008 will prove particularly useful in Spain as F1 begins a new era without traction control and other ‘driver aids’.

Traction control has been allowed in the sport since the 2001 Spanish Grand Prix – meaning Ferrari’s current two drivers, world champion Kimi Raikkonen and Felipe Massa, have only limited experience of running without it between them.

Raikkonen drove his first four races of his F1 career without it, while Massa has only driven with traction control.

Schumacher – incidentally a staunch advocate of traction control – raced when the device was last banned (1993-2001), making his experience next week invaluable.

"Michael has a big experience in driving cars with no traction control and no electronic aids, so it makes sense for him to give his input," Schumacher’s spokeswoman told Reuters.

Since quitting the sport in October last year, Schumacher has taken up an advisory role at Maranello and attended five grands prix during the course of 2007.

Although he has already driven the F2007 in a demonstration at Fiorano last month, his Barcelona run will mark his first extensive run-out since retiring.

He will follow this up with a kart race in Brazil before heading to Wembley to take part in the Race of Champions on December 16.
http://www.itv-f1.com/News_Article.aspx?PO_ID=41242
AZAZEL
renault a pus miza mare pe capul lui alonso. se pare ca spaniolul are si un dead line care expira astazi.

Renault has pooled an incredible (US) $90 million to try to woo Fernando Alonso back to the French team in 2008 and 2009, according to reports.

The Spanish newspaper Diario As also claims that Flavio Briatore, who is still waiting to hear from his former protégé about the offer, has convinced one of McLaren's sponsors to re-defect to Renault next year if Alonso also returns to the team.

As said Movistar, a Spanish mobile brand owned by Telefonica, and BBVA, a Spanish banking group, are eager to be associated with Alonso's second Renault tenure, following a meeting in Madrid on Monday.

Insurance firm Mutua Madrilena, meanwhile, wants to switch back to Renault with Alonso, but is understood to be under binding contract to McLaren for 2008. Ron Dennis said recently that none of his team's sponsors are contractually linked with specific drivers.


The three major Spanish sponsors' super-fund to woo Alonso, however, could cost Renault its title sponsor ING, due to the clash with banking rival BBVA, As added.

It is also claimed that even if Alonso does not meet Briatore's Tuesday deadline, it does not mean that he ultimately will not return to Renault next season.

Furthermore, if the Spaniard does choose against Renault, the Spanish super-fund sponsors may simply follow Alonso to his definitive 2008 team, such as Toyota.

Red Bull, however, would be unlikely to receive the backing, due to the Austrian squad's reluctance to sell the advertising space.
AZAZEL
gata, williams a semnat si cu nakajima completand echipa cu rosberg. se pare ca finlandezul va ramane la williams. stire de pe site-ul oficial f1

http://www.formula1.com/news/headlines/2007/11/7071.html

alonso aproape a semnat cu renault:

http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...107094805.shtml

iar cei de la toyota cu glock

http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...107132347.shtml

20krpm
fred si cu flavio au batut palma de mult - acuma doar se ocupa de cum si pe cine momesc ca sponsori, si in ce proportii impart banii intre ei.

faza cu rosberg - n-am sa inteleg de ce peste tot toata lumea il vedea in tot felu de combinatii. de cind papa williams a acceptat sa-l aduca pe nakajima cu cei $50M ai lui, era clar ca are deja o echipa si un deal pentru la anul. frank williams e de o luna de zile in cautare de *motor* pentru la anul, nu de soferi! (by the way, wurtz e in ceva discutii cu mclaren. ninja.gif )

alta chestie pe care nu o vad nicaieri comentata e ideea mea fixa de webber la ron dennis. oi fi singuru de pe planeta care vede combinatia asta?... ca vad ca nimeni nu-mi da apa la moara, nici aici nici in alta parte.
AZAZEL
webber nu ar putea pleca de la red bull decat daca alonso venea acolo. altfel , fara venirea "starului" nu vad de ce austriecii ar inlocui un pilot.

posibil ca mclaren sa nu vrea un pilot prea rapid pt ca echista posibilitatea sa ii incurce in cateva curse prestatiile lui hamilton,, lucru nedorit zic eu. de aceea parca nu prea l-as vedea pe kovalainen la mclaren. mexicanul miliardar care va sponsoriza renault, il vrea si pe piquet coechiper cu alonso. nu stiu ce va face kovalainen in acest caz.

20krpm, eu vin cu ceva si mai senzational: fisichela la mclaren: este suficient de prost si suficient de bun pt ceea ce le trebuie lor acum.

cred ca finlandezul kovalainen este intr-o situatie dificila.

ferrari nu, la fel si renault, redbull, toyota, williams. daca nu-i prinde pe mclaren, ramane cu torro rosso sau cu honda pt ca se pare ca daca japonezii vor prinde o oportunitate il vor debarca pe barichello.
Seri
Alonso ar avea un motiv ca sa nu mearga la Renault: sa nu zica presa ca s-a intors cu coada intre picioare.
AZAZEL
asta de fapt asa este: s-ar intoarce la renault cu coada intre picioare.

20krpm
QUOTE(AZAZEL @ Nov 7 2007, 03:27 PM) *
webber nu ar putea pleca de la red bull decat daca alonso venea acolo. altfel , fara venirea "starului" nu vad de ce austriecii ar inlocui un pilot.


... de ce?... webber poa sa plece de la red bull daca mclaren ii da un salariu egal sau mai bun, poate chiar ar fi dispus sa ia un pay cut avind in vedere ca firma mclaren se vinde mai bine.

QUOTE(AZAZEL @ Nov 7 2007, 03:27 PM) *
posibil ca mclaren sa nu vrea un pilot prea rapid pt ca echista posibilitatea sa ii incurce in cateva curse prestatiile lui hamilton,, lucru nedorit zic eu.


BS, zic eu. mclaren nu stiu daca e musai cu ochii dupa un sofer bun - au unul - ci mai degraba dupa unul cu experienta. webber fits the bill, as well as rubens or jenson. daca se intimpla ceva cu wurtz, atunci de la rosa e out. wurtz n-o sa conduca pentru ei simbata si duminica, asta e sigur.

QUOTE(AZAZEL @ Nov 7 2007, 03:27 PM) *
20krpm, eu vin cu ceva si mai senzational: fisichela la mclaren: este suficient de prost si suficient de bun pt ceea ce le trebuie lor acum.


asta e iara un no-no, dupa mine. ron dennis e fript proaspat cu adus soferi care n-au nici in clinica nici in policlinica cu company culture-ul de la mclaren.

QUOTE(AZAZEL @ Nov 7 2007, 03:27 PM) *
cred ca finlandezul kovalainen este intr-o situatie dificila.

ferrari nu, la fel si renault, redbull, toyota, williams. daca nu-i prinde pe mclaren, ramane cu torro rosso sau cu honda pt ca se pare ca daca japonezii vor prinde o oportunitate il vor debarca pe barichello.


io cred ca heikki e foarte bine acolo unde e - la renault. nu-l vad plecind undeva. de ce-ar pleca? fisichela a erodat incetucutz increderea lui flavio (in ultimii 3 ani, nu numa recent), iar cind flavio o sa renunte la cineva, apai p-ala fisichela il cheama. tu inca n-ai invatat ca flavio e camatar de soferi? heikki pentru el e un asset in crestere, pe cind fisichela e (in cel mai bun caz) in stagnare.
AZAZEL
eu ma gandeam ca sunt presiuni ca piquet sa prinda un loc de titular, de asta heikki ar fi un pic in dificultate.
mexicanul ala care este dispus sa impinga cu bani in fundul lui alonso, cica l-ar vrea si pe piquet in echipa. eu ma refeream la dificultatea alegerii intre heikki si piquet nici decum intre fissi si heikki. fisichella este clar ca nu va mai fi la anul la renault

webber sigur ar merge la mclaren chiar daca ar primi un slariu mai mic, insa avand contract cu red bull si daca echipa austriaca nu s-ar gandi din proprie initiativa sa aduca un alt pilot si unul din cei vechi sa zboare, australianului ii va fi greu sa zboare asa tam nesam.

o alta barfa f importanta:


http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...108105015.shtml

eu va zic: in functie de locul unde va merge alonso pt anul urmator, vom sti daca in 2009 va fi la ferrari.
Oana
inca un scandal de spionaj...
http://www.formula1.com/news/headlines/2007/11/7076.html
20krpm
noh... a ajuns scandalu la renault inainte sa ajunga scandalagiul de serviciu?... smile.gif smile.gif
f1anatic
HAMILTON SE CREDE PRIVILEGIAT

Much as I disliked Alonso for his tactics and whining of unequal treatment...now we have Hamilton thinking his thing is thicker and longer...

He needs to grow up.

QUOTE
Lewis: I will take lead role at McLaren
Sunday, 11, November, 2007, 14:25
Click to enlarge

Lewis Hamilton says he expects to lead the McLaren team next year and admitted that he can't wait to find out who his 2008 team-mate will be.

Renault's Heikki Kovalainen, Spyker driver Adrian Sutil and McLaren test driver Pedro de la Rosa are all thought to be high on McLaren's list of replacements for Fernando Alonso.

Speaking in an interview on ITV's Michael Parkinson show, the Formula 1 super-rookie revealed wryly that "he wouldn't say he was pleased" to see Alonso depart the team, but added that he was looking forward to matching himself against somebody new.

"I have been brought up to say I wish him all the best," he said.

"I am quite keen to see who'll be my next rival of course.

"It is quite a challenge for me, I am taking the seat of Fernando, I am taking the lead role, as lead driver."

Hamilton also refused to accept the suggestion that mistakes in China and Brazil may have blown blown his chances of title glory in 2007.

"I went through the season, and obviously there were small mistakes during the season which was to be expected," said the 22-year-old sensation from Stevenage.

"We went in to the last couple of races and yes I went off in China, but I didn't actually blame myself too much with that.

"I couldn't see in my mirrors so I couldn't see that the tyres were completely finished. I was tip-toeing around the track and it was just one of those things.


"I went into the last race as well and I dropped down to seventh at the beginning of the race but I knew I could get back and still win it.

"We had the technical problem and that's racing. That's to be expected."

But Hamilton said he wasn't disappointed even though he lost the world championship to Kimi Raikkonen at the last hurdle.

"I will just make me more determined," he said.

"It was one of those races where I said to myself: 'Okay, whatever happens here look at the year it has been amazing'.

"I can't be disappointed either way."

http://www.itv-f1.com/News_Article.aspx?PO_ID=41270

This fool likes to make excuses.
20krpm
dude, you better get your facts straighten up. da-mi voie sa citez din tine. iar partea cealalta pe care ai subliniat-o nu spune altceva decit ca hamilton o sa primeasca prima masina, la fel cum raikkonen primeste prima masina.
f1anatic
QUOTE(20krpm @ Nov 11 2007, 11:40 AM) *
dude, you better get your facts straighten up. da-mi voie sa citez din tine. iar partea cealalta pe care ai subliniat-o nu spune altceva decit ca hamilton o sa primeasca prima masina, la fel cum raikkonen primeste prima masina.


Confused much today ?

Well si care e problema ? Inca sustin acelasi lucru. La vremea respectiva, decizia de a nu il aduce pe hamilton la boxe a fost politica (eventual si prostie). Insa nu pot sa cred ca dupa 30 de ani de F1, Ron Dennis si toti baietii din echipa, pot fi atit de idioti incit sa nu isi dea seama ca trebuie adusa masina la boxe. Mentin parerea ca la vremea respectiva, s-a incercat in mod deliberat o aplanare a conflictului cu Alonso in detrimentul lui Lewis.


Leade role as lead driver nu inseamna masina # 3 in loc de masina # 4. (De fapt ei vor avea #21 si 22). Eu prin lead driver - asa cum se vrea lewis inteleg prima alegere la strategie si prima boxa si primul set de mecanici si primul pe pista sau ultimul pe pista. Etc etc...eu inteleg ca vrea atentie in plus nu un sticker numeric mai mic cu o unitate pe masina si camera video de pe masina vopsita in rosu si nu in galben.

Get your facts straight - Lewis a fost cel care in Ungaria a fost cel care a ignorat ordinele de echipa declansind conflictul.


Ce am subliniat este ca Hamilton acum doreste sa fie leader de echipa, sa primeasca avantajele ce se cuvin "primului" pilot. Insa mcLaren nu are o asemena politica. Ca a facut anumite jocuri pe care nu si le pot explica nici ei nici noi anul acesta - e alta problema.

Iar scuzele astea simple ca nu am vazut in oglinda cauciucurile ...e treaba de copilasi. Palaria mea...tu cind esti pe zapada simti cind iti patineaza masina ? Si nu iti mai vezi nici cauciucurile si stii ca le ai si noi.
Oana
ross brawn la honda? se pare ca dupa ce negocierile cu ferrari au esuat, brawn a inceput discutiile cu honda, cu care ar fi si semnat deja un angajament...spre sfarsitul zilei vor aparea si detaliile acestei intelegeri...
http://f1.gpupdate.net/en/news/2007/11/12/...-to-join-honda/
si totusi, care ar fi motivul pentru care ferrari nu s-a zbatut sa-l readuca pe brawn in echipa?
20krpm
yep. si asta nu-i nimic, dar si jean todt cica ar fi fost retrogradat. dulcea birfa ferrari...
Oana
eram absolut convinsa ca va face asta...stiam de de anul trecut ca va lasa f1 din mana, pentru alte treburi la ferrari...probabil ca mai stat un an ca sa aranjeze oarecum lucrurile dupa plecarea lui schumy....
http://f1.gpupdate.net/en/news/2007/11/12/...er-todt-future/
f1anatic
The GREAT ONE is back. At least for a couple of days...


http://f1.gpupdate.net/en/gallery.php?catI...&startat=60
f1anatic
His laptimes are here:

Last ones

1 DLR 1'23.119 20
2 SCH 1'24.051 14
3 PAFFET 1'24.086 12
4 KOV 1'24.217 19
5 TRU 1'24.413 16
6 BAD 1'24.574 18
7 HEI 1'24.844 23
8 COU 1'25.032 18
9 KUB 1'25.218 8
10 VET 1'25.881 21
11 NAK 1'26.133 21
12 ROSB 1'26.454 7
13 GAR 1'27.196 21
14 ROSS 1'27.257 8
15 ZUBER 1'27.397 23
16 DAV 1'28.519 8
17 RODRIGUEZ 1'29.503 21
18 CHANDHOK 1'29.729 9
19 BOURDAIS - 11
20 MONTAGNY - 3

11h15

1 Pedro de la Rosa McLaren MP4-22 1:24.158 8
2 Michael Schumacher Ferrari F2007 1:24.605 + 0.447 8
3 Nick Heidfeld BMW Sauber F1.07 1:24.844 + 0.686 18
4 Kazuki Nakajima Williams FW29 1:26.133 + 1.975 16
5 Heikki Kovalainen Renault R27 1:26.513 + 2.355 7
6 Giedo van der Garde Force India F8-VII 1:27.196 + 3.038 18
7 James Rossiter Super Aguri F1 SA07 1:27.257 + 3.099 7
8 Sebastian Vettel Scuderia Toro Rosso STR2 1:27.572 + 3.414 11
9 Andreas Zuber Honda RA107 1:28.274 + 4.116 13
10 Anthony Davidson Super Aguri F1 SA07 1:30.215 + 6.057 4
11 Roldan Rodriguez Force India F8-VII 1:30.554 + 6.396 12

The goal is to test the car without the electronic gizmo, for "comments", not scoring a best time (one year without driving and first experience with the F2007, no wonder).
20krpm
rolleyes.gif ar putea vreun moderator care-si stie treaba sa modereze topicul asta si sa-l pastram la chestii referitoare la transferuri, si sa mutam post-urile referitoare la admiratia pilotilor in topicurile dedicate pentru asa ceva?... multumesc.
Mariustom
CITAT(20krpm @ Nov 13 2007, 05:06 PM) *
rolleyes.gif ar putea vreun moderator care-si stie treaba sa modereze topicul asta si sa-l pastram la chestii referitoare la transferuri, si sa mutam post-urile referitoare la admiratia pilotilor in topicurile dedicate pentru asa ceva?... multumesc.

offtopic.gif E rost de vreun Combat ? whistling.gif
Că antecedente sunt rolleyes.gif
Oana
QUOTE(f1anatic @ Nov 13 2007, 04:25 PM) *
His laptimes are here:
2 Michael Schumacher Ferrari F2007 1:24.605 + 0.447 8

da-ti singur un avertisment...a avut cel mai bun timp de azi...according to:
http://www.itv-f1.com/News_Article.aspx?PO_ID=41285
http://f1.gpupdate.net/en/news/2007/11/13/...-returns-in-f1/
probabil ca timpii pe care i-ai pus tu erau intermediari...sa nu mai faci greseli dinastea verymad.gif
20krpm
prodrive a anuntat ca nu reuseste sa inceapa in 2008. motivele invocate sint ceva legat de contestatiile de la williams corelate cu ceatza ce domnteste in concorde agreement... dar mie o amenda de $100M plus retragerea unei bune parti din fondurile de cheltuieli pentru un an de zile mi se pare o chestie mai rezonabila.

in alte stiri, se pare ca alex wurtz a renuntat la cariera de f1. goodbye. down.gif
AZAZEL
lume, lume alonso vrea sa si-o ia de la button:

http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...129170331.shtml
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.