Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Radio-cass - Astra G
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Marius49803
Am cumparat de curand un Opel Astra si are RADIO-CASS cu comenzi pe volan. Nu prea sunt incantat ca are DOAR radio-cass si as vrea sa il schimb cu un cd-player ORIGINAL daca se poate. Unde se poate gasi asa ceva si daca imi iau cd-player vreau sa stiu daca comenzile de pe volan si ecranul de pe consola centrala vor putea fi folosite ca inainte?
Am fost de curand la un shop care are tot felul de produse pentru sisteme audio auto si mi-au spus, spre dezamagirea mea, ca daca optez sa imi schimb casetofonul din masina atunci comenzile de pe volan nu vor mai putea fi folosite si la fel nici ecranul de pe bord.
Astept lamuriri. Ms
cristian95382
Da e adevarat ce ti-a zis daca schimbi cass cu un cd player o sa pierzi comenzile de pe volan iar pe display o sa-ti indice doar ora si data dar este si cd player GM pt opel dar nu prea gasesti si sunt scumpe. Da un search pe form ca sa mai discutat si o sa afli mai multe acolo! blush.gif
ion95129
Caz concret: Eu am avut pe astra G radiocasetofon, comenzi pe volan, ecran in bord. Am schimbat radiocasetofonul cu CD-Player original opel CDR500, merge absolut impecabil. Sunt compatibile. functioneaza si ecranul cu toate informatiile si comenzile pe volan. Daca insa vrei sa pui altceva, alta firma, ma indoiesc ca se va potrivi. Mergi la sigur pe CDR500 si nu vei avea probleme. De cumparat second hand fa o cautare pe net.Nou (la dibas) este aproape 2000 ron, nu stiu daca renteaza. Ai grija insa, daca il cumperi second, sa iti dea si codul de la el si nu merge pe incredere, pune aparatul in bord si verifica codul. Daca nu e bun codul, nu cumperi aparatul ca poate fi defect.
Succes
A K U
Eu am inteles ca exista si niste adaptoare care permit functionarea display-ului si a comenzilor de pe volan. Trebuie sa fii nebun sa dai 20 de milioane pe scula lor. La acesti bani, iti cumperi ceva supertare. Poate alti colegi de forum iti vor da informatii mai detaliate.
ion95129
corect, corect, asta cu scula noua de la opel e cat se poate de adevarata.insa eu am cumparat un cd-player de la cineva de pe net su 320ron.Merge bine si nu a necesitat nici o modificare-adaptare. Merge asa cum e.
Baby Blues
QUOTE(ion95129)
corect, corect, asta cu scula noua de la opel e cat se poate de adevarata.insa eu am cumparat un cd-player de la cineva de pe net su 320ron.Merge bine si nu a necesitat nici o modificare-adaptare. Merge asa cum e.

Adica merge asa si ramanm si informatiile pe display si merg si comenzile? blink.gif
_Daniel_
Comenzile nu stiu daca chiar ii merg.. ma indoiesc..

Display-ul sigur sigur nu ii mai citeste cd player-ul pentru ca acolo e cu totul alta treaba..


De acrod cu cristian95382. Daca schimbi radio casetofonul pierzi alea pe ecran iar partea nasoala este ca in nici toti dealerii opel nu stiu ca CD Player-ul lor ar fii compatibil.. unui amic i s-a zis ca pierde tot...
Marius49803
Ok. M-ati lamurit. Mersi.
Totusi nu stiti voi pe cineva care vinde cd-player original CDR 500???
Merita sa incerc pe la dezmembrari? Pt ca la reprezentanta nu are rost sa merg daca ziceti ca e in jur de 2000 ron.
ion95129
Ti-am spus, eu am dat o cautare pe net si am gasit unul cu 320 ron. Merge impecabil. Cauta si tu pe la vanzari electronice.Nu se poate sa nu gasesti. Si neaparat sa te duci acolo cu masina sa ii faci proba pe loc. Nu merge pe incredere!!!!!
florin55503
parca era niste panasonicuri care erau compatibile cu comenzile de pe volan. eu asa stiu
booneK9
Exista un numar de modele compatibile direct cu comenzile de pe volan si ci afisajul.
Pentru altele exista niste adaptoare speciale.
Search the web. Tu stii exact ce model ai.
ion95129
....discutii sterile. Gaseste pe cineva care are cd-player original pe masina, incearca-l si vei vedea ca merge.Apoi te hotarasti daca merita sa cumperi si tu unul sau nu. Asta e.
booneK9
Vai, ne scuzati, domnu', poate va incurcam sau va tinem din treaba...
Sa ne iertati pentru calitatea scazuta a discutiilor.
Dar stiti ca nu e musai sa luati parte daca nu va place...
Mai bine urmariti topicul in care va propuneti masina la vanzare. Poate sare iepurele.
Nu e primul loc in care sariti la harță și e păcat, zău.
ion95129
QUOTE(booneK9)
Vai, ne scuzati, domnu', poate va incurcam sau va tinem din treaba...
Sa ne iertati pentru calitatea scazuta a discutiilor.
Dar stiti ca nu e musai sa luati parte daca nu va place...


...nu stiu ce ai inteles tu din ce am postat eu mai sus, clar e ca undeva e o neantelegere. Eu nu am nimic cu nimeni.Am vrut doar sa subliniez faptul ca incercarea practica de a pune alt aparat pe masina e mai buna decat toate discutiile de aici. In cazul in care am lezat pe cineva EU sunt cel care isi cere scuze. ....si sa-mi fie invatare de mine sa nu mai insist in a ajuta pe cineva care...care da, nu vrea sa fie ajutat. Scuze inca o data.
Respecte tuturor. Sincere respecte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.