Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia 1.9 tdi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Fabia 1
mircea emilian95616
Salut am achizitionat o Skoda Fabia 1.9 tdi(101CP)la mana a doua din Germania si as vrea sa aflu parerile voastre despre acest model si cu ce probleme va-ti confruntat, pentru ca multi spun ca versiunea tdi nu este asa fiabila ca si sdi. Masina are 107.000 km originali cu carte sevice si are cureaua schimbata si rolele la 90.000km si am cumparat-o de la un dealer Skoda si conform cartii service toate reviziile s-au facut la dealerul respectiv.Inca o problema in care va cer sfatul: masina are numai o cheie si as vrea sa stiu cum pot sa-i mai fac o dublura si cam cat ar costa.Merci mult.
serestely94734
Cat ai dat pe ea in Germania si din ce an este??
mircea emilian95616
Am dat 6300 si este din 08 2001
robert92637
Sigur ai 101CP caci din cate stiu eu in 2001 nu foloseau AXR-ul ci ALH-ul deci cel de 90CP? Sa o stapanesti sanatos!
TLS-09
In plus din ce am aflat eu de la altii mai informati decat mine motoarele ALH sint printre cele mai reusite serii ale lor.
mircea emilian95616
Sigur are 101 CP pentru ca are 74KW conform talonului.
TLS-09
In plus daca-i faci un tuning ajungi la 120 CP lejer(poate chiar peste dar e destul atat).In combinatie cu greutatea redusa a masinii (fata de Octavia 1 de exemplu) va iesi o chestie care te va incanta.
claudiu
Pt chei trebuie sa mergi la un dealer Skoda cu toate actele pe care le ai, inclusiv cele cu care ai cumparat-o si iti va da comanda el la producator...
In plus cel care ti-avandut-o trebuia sa iti dea si o placuta cu un cod al cheilor...
daca nu ti-a dat aceasta placuta atunci vei avea de asteptat un pic mai mult pana sa ai cheia...
din cate stiu eu costa undeva intre 30 si 100 de euro...
DORU
QUOTE(robert92637)
Sigur ai 101CP caci din cate stiu eu in 2001 nu foloseau AXR-ul ci ALH-ul deci cel de 90CP? Sa o stapanesti sanatos!


Codurile motor ALH si AXR sunt specifice Octaviei 1 si Tour, Fabia 1 are alte coduri motor iar cel de 101CP nu este deloc identic cu cel de pe Octavia !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.