Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbare toba - sunet mai dogit - de ce?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Favorit/Felicia
Robert90050
Recent am schimbat toata linia de esapament (saxofon, intermediar, final) si am constatat ca sunetul este mult mai dogit (are asa o tentatie de masina de curse biggrin.gif blink.gif ).
M-am uitat sub masina si am vazut ca intre toba intermediara si saxofon este un fel de garnitura metalica (acopera doar diametrul tevii nu si marginile de prindere dintre tevi) si e de cam 1 cm latime, care parca n-am avut-o la vechea toba.
Cei care aveti Felicia m-ati putea ajuta daca v-ati uita daca aveti si voi garnitura aceea.
E normal sa sune altfel (parca mai tare) o toba noua?

S-auzim de bine!
roby
DORU
Ai eliminat sitele din toba finala?
Robert90050
Operatiunea s-a executat la un service auto.
Nu-mi fac probleme. Daca trebuiau eliminate niste site precis s-au eliminat.
Pe mine m-a surpins putin doar sunetul care e altfel fata de vechea toba (m-asteptam sa fie mai silentioasa dar nu e).

S-auzim de bine!
roby
F L O R i N
Sa nu fie vreo sudura mai slaba si sa scoata zgomotul pe acolo tinand cont ca este o sudura in argon si pozitia dificila pt executarea ei.
TLS-09
Cred mai degraba ca scapa aer pe undeva sau varianta lui Doru ( cu sitele). De sudat nu prea aveau ce daca au schimbat de nou totul.
DORU
Mai mult ca sigur lipsa sitelor a dus la sunetul descris de tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.