Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service-uri Auto Romania
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
_Daniel_
Salut baieti !

Azi am inteles ca oricat de mult ar oferi masina , fie ca dotari sau motorizari sau garantii.. daca nu ai partea tehnica in spate care sa fie de baza.. nu vei face nimic cu ea.. Ce daca merge bine si nu te poti plange .. daca atunci cand o lovesti te duci in service la ei ca sa nu-ti pierzi garantia si dai numai de incompetenti...?!

Va rog sa va dati cu parerea despre service-urile in care ati fost si au fost bune sau nu si de ce..?As vrea sa mentionam aici numai pe cele autorizate si nu orice atelier intre blocuri..

Eu fiind din Craiova .. mi-am facut mereu reviziile si reparatiile la Rucom - Craiova..sa va povestesc cum au decurs 2 accidente.. pe care le-am avut..
La primul s-au grabit mi-au luat masina in service..si mi-au zis asa..
- Azi e luni .. daca nu maine (marti ) , miercuri cel tarziu.. avem nr dvs va sunam..
Ma duc miercuri la 14 (programul lor este de la 8 la 17 30 ) si am fost primit cu
-aaaaaaa am uitat de dvs... masina nu e gata :bash:
Aveam un spoiler spate spart si tabla de sub indoita..
-Veniti maine tot la 14 si e gata.. Daca nu.. va promitem ca va sunam.. ne scuzati..
Joi...
-aaaa.. stiti... cum sa va zic ..tabla sub era deformata si a trebuit sa o indreptam.. noi putem sa ne grabim si sa v-o dam azi..
-Pe ce sa va grabiti? cu ce?
-aaaa pai stiti.. mecanici zic ca e ok daca facem nu stiu ce... dar se poate ca masina sa rugineasca in timp..
-Pai faceti-o domne cum trebuie... :bash:
-Da asa .. o facem.. dar duraza 8 ore chitul ala sa se intareasca asa ca trebuie sa o luati maine...
Ma duc vineri la 16 30 sa ma asigur ca nu mai am surprize.. Ce au facut desteptii.. facusem comanda la scut.. astia au asteptat sa ajung eu sa cer masina si atunci sa imi arate ca ei chiar il pun.. La craiova ai geam transparent si vezi in service.. masina era gata de la 11 dar au stat fara sa monteze..Ok iau masina...
Ma urc in ea.. nu mi se inchidea ledul acela de check al motorului si transmisiei.. ii chem o baga in service.. Cand trece masina pe langa mine.. vad ca nu avea nici lumini pe partea dreapta spate..ca doar nu facusera contactul bine..
:bash: :bash: :bash:
de mentionat ca masina nu avea nimic doar un spoiler crapat usor si tabla sub indoita .. nici macar tripla crapata..

Daca plecam cu ea asa.. si veneam luni imi cereau bani pentru diagnoza si alea..nu ma credeau ca asa mi-o dadusera ei..

Azi am fost iar la service ca sa imi las masina la programare..am avut un mic incident cu masina gasita parcata lovita.Nu am mai ajuns la 8 .. data trecuta ei ma cheama la 8 ( la 8 au program afisat ) , ei deschid service-ul la 8 30.Ajung la 10 azi..
-am programare..
-E 10 ora.. aveati programare..
-Domne inca am ca sunt la tinichigerie .. nu mi-ati dat ora..
-A daaa asa e .. la ei asa e...

Doamne ajuta cum mi-or scoate-o..Pe mine ma bate gandul sa renunt la Astra sau Aveo .. numai pentru service..

Cred ca e cazul sa facem lista aia a neagra de service-uri din tara ca sa nu ne luam toti plasa..

Din Craiova am inteles ca Seat au cei mai buni mecanici.. si ca Skoda are avea service decent si oameni ok..
La Dacia .. ti se fura piesele..
_Daniel_
Azi am fost dupa 7 zile iar la service ca sa vad ce au facut cu masina..I-au scos usile.. au pus langa alte 2 noi . albe .. fara partea electrica fara nimic pt ca trebuiesc vopsite.. Scuza este ca au decat 2 vopsitori care vin doar 1 data pe saptamana..

Usile albe ..logic ca nu sunt vopsite sunt doar scoase din magazie si asezate pe suporturi langa masina..

Deci in 7 zile .. 5 lucratoare.. nu au dat deacat usile jos si au acoperit masina cu un plastic...


Ce e mai trist ca m-am tot interesat de service-uri bune in oras si am vb cu foarte multi soferi de meserie care au cam calcat peste tot prin service-uri autorizate..E ceva general.. Vw , Fiat , Skoda ( vai de mama lor cica )....absolut toti...Mi s-a zis ca Rucom este una dintre cele mai bune si care te servesc cel mai bine..

Se poate ca nefiind masinile lor si nefiind stimulati financiar , mecanicii sau nu isi dea interes sa faca si treaba buna... Asa ca dragii mei.. rabdare mare data viitoare cand dati de un cretin .. pentru ca in alt service puteti da chiar de doi..

Eu nu am sa mai comentez nimic niciodata de prestanta din service-uri blush.gif

Numai bine
Cristi86127
Salut Daniel,

mai mult sau mai putin cam asa stau lucrurile peste tot, depinde de service, de lucrare, de omul care lucreaza.

Eu personal am avut si experiente placute legat de service-uri, foarte putine la numar, dar mai cu seama neplacute, insa nu mai ma mira nimic, lipsa de pregatire, salariile mici ale personalului de service le stimuleaza aptitudinile acumulate cu multi ani in urma in service-uri dacia...nu am vazut unul pasionat de ceea ce face, incruntati, suparati, istoviti, plini de teorii sau tacuti, spagari sau nu, toti iti lasa pana pe final o supriza pentru a-ti aduce aminte ulterior ca masina ta a fost in service si ca ar fi cazul sa mai revii...asa din prietenie.

Chiar acum traiesc o experinta nemuritoare.
Masina mea a fost in service-ul mcar pentru inlocuire bara spate, armatura, vopsit si atat.

Pe 12 iulie mi-am ridicat masina de la mcar, bara era vopsita frumos, cu exceptia unor mici imperfectiuni gen "scurgeri" si mizerie in lac nu am gasit nimic in neregula...pana la urma e o bara din plastic care e mai predispusa la "atingeri" deci nu avea rost sa "caut nod in papura" cum ar zice unii.

Sambata trecuta am observat niste dungi pe bara (vopeaua era luata) datorate faptului ca haionul lovea in bara (spoiler), probabil s-au modificat niste distante si efectul a fost ca atat buza haionului, cat si spoilerul s-au sifonat reciproc.

Nu prea folosesc portbagajul si nici zgomote suspecte nu am sesizat, nu mi-a trecut prin cap sa verific distanta dintre haion si spoiler, la asta nu mai ma gandeam.

Ieri am fost la mcar pentru constatare, urmand sa aduc masina in service in vederea revopsirii barii, insa si buza haionului a fost afectata, putin dar vizibil...mecanicul a realizat ca niste distantiere nu au fost reglate corespunzator...pana una alta le-a reglat ca sa distanteze haionul de bara.

Era soare si cald, am plecat imediat, urmand ca a doua zi, adica azi, sa aduc masina in service pentru finalizarea lucrarii.

Cand am ajuns acasa am observat ca haionul era mult prea mult iesit in afara in urma reglajului distantierelor si arata chiar caraghios (distantierele fusesera reglate prea bine), am zis ca vedem la service....

Seara, era intuneric afara, vine un amic la mine sa-i dau ceva, cobor si surpriza, haionul fusese atat de distantat incat nu mai apasa switch-ul iar in masina era lumina , se putea citi ziarul.

Azi am dus-o din nou, timp pierdut si nu numai...doar o simpla bara si armatura din spatele ei...lucrare nici mai putin, nici mai mult de 43 mil.

Poimaine ma duc sa o ridic...am emotii.

Concluzia: Feriti-va de incidente pentru ca ulterior doar norocul face diferenta intre multumit si nemultumit...indiferent de atitudinea ok a dealerului in service e tot baiatul ala care stie el ce face.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.