Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aer conditionat Dacia Berlina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
Emanuel38937
Unde se poate pune? Cat costa? Pt cei care nu au alta masina si bani de una noua ar fi o informatie utila. Alte surse de aerisire in Dacia Berlina?
Multumesc pt ajutor.
Costanza86138
doar sa gasesti o instalatie pe o alta masina, dar greu de crezut ca se poate monta.
Sebastian108720
Eu stiu ca se poate, dar mai stiu si ca nu merita deoarce costa foarte mult.
T u d o r
O sa ai un fel de aer conditionat cu masina... biggrin.gif
Pe bune, tehnic teoretic se poate orice, dar va costa mult si va trebui un meserias foarte bun, atat pe partea de mecanica cat si electrica. Iar daca mai pui si ca AC-ul iti ia din putere, m-as gandi serios daca merita sau nu.
Am vazut la o dacie mai veche un ventilator de-ala care se monteaza pe parbriz cu ventuze si se alimenteaza la bricheta. Facea vant destul si nici nu costa. smile.gif
Alta sursa de aerisire ar mai fi o trapa, sunt relativ ieftine si toti tinichigii stiu sa le monteze. Geamurile jos si fereste-te de soare. biggrin.gif
DRAGOS
Tudor crede-ma ca geamurile jos nu ajuta cu aproape nimic si sincer am indoieli si legat de trapa. Am venit acum 2 zile de la constanta pe A2 si ne-am blestemat zilele pe caldura aia, prin soare, fara AC. Cu toate geamurile deschise, tot sauna era in masina. Dar asta e...masina luata in graba pe rationamentul "care o livreaza primul" si daca dacia nu a facut de la inceput logan cu AC ci doar preferance...asta a iesit :bash:.
Deci, sincer cred ca daca nu ai bani de o masina noua cu AC, merita investitia chiar si intr-un motr de 60 cp, cat are berlina... blush.gif
Alex110407
e imposibil Dragos sa nu se simta nimic cu toate geamurile deschise la 120 in medie la ora. Sa fim seriosi blink.gif! O briza de aer tot se simte. Te mai racoreste dar nu poti sa zici ca e ca si cum ai merge cu geamurile inchise blush.gif

Cat despre AC pe berlina eu nu am vazut la nimeni si presupun ca e o chestie destul de complicata si costisitoare presupun! Oricum .. bafta biggrin.gif
DRAGOS
de simtit nu zic ca nu se simte...dar cum ai spus si tu, e asa.. o briza mai mult. Plus am ramas dupa drumul ala cu o durere de spate...auch blush.gif
Oricum, in momentul asta in romania nu ar trebui sa se mai vanda masini fara AC, parerea mea.
A K U
Nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga cu toate geamurile jos la 120 km/h cand afara sunt 40 de grade. Senzatia e sufocanta, la propriu, curentul care se face iese direct din iad...
Costanza86138
mai bine ABS sau ESP si fara AC. Ce culoare are Loganul tau? Mai e si Verde Cameleon sau Albastru Egee?
DRAGOS
e albastru marin blush.gif
Costanza86138
culoare inchisa deci...
DRAGOS
da....se zice ca golanu seamana cu un frigider...PROST SPUS...seamana cu un cuptor blink.gif blush.gif biggrin.gif
Mariustom
Băieți, sunteți cam de mult offtopic.gif
Așa că, vă rog, ori la subiect, ori :quiet:
:wave:

ninja.gif
Codrutz
cum poti muri de cald intr-o berlina?in vechia mea dacie ma tragea curentu de ma lua zbenga... dk e vb de berlina dinainte de 2000 si eu aveam una la fel,bine...recunosc ... putin mai veche ,da ma tragea curentu de numa numa nu se inchideau deloc bine usile si tins a mentionez k nu a avut accidente grave ... deci ac este cam degeaba la dacile astea mai trecute.sante`
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.