Help - Search - Members - Calendar
Full Version: legacy 3.0
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Legacy/Outback
Liviu26568
a condus cineva un subatu legacy 3.0? cum se comporta?
G e o r g e
impecabil. motorul este demential, cutia automata la fel. nu am cuvinte. trebuie sa incerci .
Liviu27687
Cam care ar fi consumul - real - la legacy 3.0? Ce ai alege intre subaru legacy 3.0 si audi a4 2.5 tdi quattro? De ce?
G e o r g e
SUBARU ca sunt nebun dupa masina asta.
plus este mai buna dpv al trenului de rulare. sistem AWD mai performant.

si mai ales : o aparitie mai exotica decat deja fumatul A6
Marius28634
in primul rind motorul de 3L nu este la Legacy ci la Outback.
Am un Outback LL Bean 2003, de 1an si 7 luni, si pina acum am facut 39000 mile (64000km) ... deci iti pot da un raspuns cit se poate de corect si calificat.
Masina este absolut exceptionala, cea mai buna masina pe care am condus-o vreodata (si am condus destule, in special americane si germane).
Merge foarte lin si solid (similar cu Mercedesul S500) are demaraj foarte bun, se compotra f. bine la depasiri si frinari (are ABS standard).
Este f. incapatoare cu destul loc la picioare si deasupra capului (desi are 2 sun-roofs) ... am 1.91m si pentru mine este perfect (un cunoscut are 2.1m si conduce o Legacy fara nici o problema de spatiu)
Diferenta intre varianta de 4 cilindri (2.5L) si 6 cil (3.0) este de putere; normal H6 3.0L este mai puternica si mai sprintara. Initial am testat Legacy GT si m-am hotarit sa cumpar Subaru (in loc de Passat) ... apoi am testat Forester si Outback LL Bean (varianta numai pt. America si Canada) si m-am decis la cea din urma.
Tractiunea este AWD (all wheel drive) nu 4x4 cum este incorect scris pe specificatiile din acest site. Diferenta intre cele doua este semnificativa.
AWD are tractiune pe toate rotile tot timpul, masina transferind automat puterea intre roti functie de necesitati (conditiile soselei).
Am condus iarna asta si cea trecuta la munte, pe gheata si zapada si masina s-a comportat superb. In decembrie eram pe sosea intr-o furtuna de zapada si in fata mea doua Jeep Grand Cherokee (4x4) au patinat, valsat si s-au ciocnit (unul fiind, initial, pe banda 1 si celalalt pe a 3-a) iar eu am trecut (cu 120 /ora) printre cele doua fara nici o problema.
Daca vrei sa vezi masina apasa pe link-ul de mai jos.

http://georgeta.com/html/ski_-_january_17-18__2004_20.html

In concluzie oricare Subaru vei cumpara vei fi ultra multumit.
Daca poti cumpara un Outback H6 3.0, "GO FOR IT", este mai bun decit masinile similare fabricate de VW, BMW, Mercedes, Volvo, Saab sau Audi (le-am incercat pe toate + am vorbit cu proprietarii celorlalte)
...
Succes
Iulian HondaFan
AWD si 4x4 se pot folosi interschimbabil, diferenta este intre part time si full time all wheel drive (AWD).

Grand Cherokee are AWD, daca te uiti pe orice specificatii, si in plus are diferential manual i.e. transfer case with low gear ratios.

test drive reports de pe consumerreports. com si edmunds.com ( pentru Outback-ul de pana in 2004) si passat/audi cu 4motion ambele echipe de testeri au apreciat handlingul la VW/Audi precum si intreaga masina ca fiind mai buna decat Subaru Legacy/Outback.

E mai probabil ca masinile sunt apropriate ca valoare si performante, dar gusturile le pot diferentia.

noul legacy/Outback 2005 promite sa fie mai bun decat cel vechi, insa.
Iulian HondaFan
motorul H6 de 3l este pe Legacy-urile din Europa.

vad ca ai numere de NY.
salutari NYC, noi am parasit zona anul trecut pentru pasunile din Midwest.
Andrei37526
Sincer sa fiu de putin timp marca Subaru mi-a starnit interesul , asa incat am rasfoit mult si am ramas placut surprins de performantele si particularitatile ( AWD, motor Boxer, CP, Vit.maxima etc.) ale S. legacy 3.0L.
Totusi cred ca are un consum exagerat, pretul de plecare deasemeni este mare, asa incat ma poate convinge cineva cu argumente foarte solide ca este deasupra Audi, BMW, Honda Accord diesel (am codus-o si nu prea mai am cuvinte) ?
f1anatic
Nu stiu ce "Subaru" meu se intimpla...dar Legacy GT-ul inca nu a venit :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
G e o r g e
hai ca poate mai ajunge anul asta sa te bucuri de el pana in rev smile.gif

iti tinem pumnii.

www.subaru.ro pentru informatii despre ce se gaseste aici cu nota ca se poate cumpara si forester 2.5 Turbo care nu e trecut pe site.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.