Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dodge Caliber
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Mihai98076
Salutare tuturor!Am vre-o 20.000-22.000 Euro de bagat in noua mea masina.Dupa A3-ul care l-am avut,imi doresc o masina mai inalta pe dedesupt dar totusi o vreau sportiva si mai ales,Diesel.Asa ca mi-au cazut ochii pe Dodge Caliber.Arata super pe afara dar inauntru cam mult plastic..Dieselul cica este cel de pe Pasat de 2l.Voi ce ziceti?alte pareri ,ce as putea sa imi iau la bugetul asta?
Arheopterix
Vezi Nissan Quaskai.
Suna mai apropae de cea ce vrei.
Mihai98076
Multumesc ,dar Nissanul desi arata mai modern la interior ,este mai mic.Mult mai mic.Si vine abea la sfirsitul lui noiembrie :bash: .
marius68582
Poate ai ai auzit de chestia aia cu Which?
au si un top al masinilor de care trebuie sa te feresti... :angel:


10 cars you should avoid at all costs.
Leone
Stii faptul ca nu e AWD, nu? E doar o compacta suprainaltata....deci in nici un caz nu va fi sportiva; Ah si daca zici ca ai avut A3, vei ramane surprins de plasticele execrabile din interior si calitatea asamblarii indoielnica....

Sincer, daca vrei neaparat o masina mai inalta, uita-te la ceva mini SUV: Rav4, Forester, CRV, etc..
claudiu
Eventual Freelander, dar nu stiu daca te incadrezi la capitolul buget....
20krpm
la aceeasi categorie poate merita sa te uiti si la dodge nitro, chevy hhr si la chrysler pt cruiser.

(a fost o gluma. recunosc, proasta. dar cred c-ai prins ideea - caliber-u nu e o masina prea agreata.)
Daniel82791
Imi pare rau dar eu nu inteleg ce inseamna "o masina sportiva dar inalta si, mai ales, diesel". Asta imi aduce aminte de seminarul BMW unde au aratat un tractor din ala mare si au zis ca are 800 CP si 1600 NM, si au intrebat audienta daca cred ca este o buna masina sport ( ca doar putere si cuplu, din belsug; ei faceau aluzie la Mercedes si la tipul de motoare dezvoltate de AMG, dar se aplica bine si la diesel ).

Uite, domnul 20krpm are Honda S2000. Aia este o masina sport. Mica, usoara, joasa, si puterea o da intre 5000 si 8000 rpm. Asta daca vrei o masina sport. Ca sportive si premium ( sau cu accente sportive sau premium ) in ziua de azi sunt toate, cu Chevrolet in frunte. Daca pana si Range Rover, care este o balena ( luxoasa, e drept, dar balena ) are o versiune sport...

In concluzie, poti sa iti iei orice iti place, pentru ca va fi atat sportiva, cat si premium. Doar la fiabilitate sa te uiti, si aici cred ca americanii nu exceleaza.
Mihai98076
Gat! Putem sa incheiem topicul.M-au "linistit" cei de la leasing cu masinuta asta.Fiind o masina care are o valoare mica de revinzare mi-au cerut un avans de 35%,asa ca ..nu mai imi trebuie.Si daca tot am fost la mai bine de 10 drive-teste,o sa ma apuc sa scriu la fiecare marca in parte parerea despre masina care am condus-o.ca sa isi faca si altii o parere asa..."din auzite"asa ca o sa incep chiar ciu Caliberul.. :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.