Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki 1,5 GLX
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Enache110234
Buna ziua,


Luni, sunt pe cale sa achizitionez o Suzuki Ignis 1,5 GLX. Cum am ajuns la aceasta decizie:
Dupa ce am rascolit zeci de oferte si am vizionat zeci de marci cu zeci de probleme, am gasit masina de mai sus.

Este vb de o Suzuki Ignis de 1.5 GLX ( asa scrie in brieful masinii) din iulie 2005, cu 33.000 de km, rulata in germania si adusa in tara luna asta. Masina arata impecabil interior, exterior, motor. La o analiza atenta, mecanicul, cel care a examinat-o, a descoperit ca parbrizul nu are aceasi serie cu geamurile. A fost schimbat. Ne-am uitat la motor la imbinarile sudate, sudurile si imbinarile par originale. La motor exista cateva suruburi care au capetele vopsite in galben. Nu mai tin minte unde citisem, dar se zicea ca acolo a fost lovita. Noi, cei care am cercetat-o nu am gasit nimic sa indice asta.
Masina merge super bine, intra bine in viteza, nu trage volanul, franeaza, fff bine, demaraj, deccelereaza la fel de bine, este stabila pentru inaltimea ei..etc

1.
Merita masina asta 8000 E plus taxa de inmatriculare de 305 euro?!
Acestea.... dat fiind ca este de 1,5 benzina, in cartea service ultima revizie a fost facuta in 07.07.2006 la 19.000.
Are: abs, esp, geamuri fata, oglinzi electrice si incalzite, scaune incalzite, car kit nokia, navigatie blaupunkt cu cd si gps, faruri reglabil electric, proiectoare, scaun reglabil pe inaltime, computer de bord, aer conditionat manual, cheie cu cod.

2.
Mai trebuie schimbat uleiul, filtrele ( are un cartonas atasat pe motor, unde se specifica urmatorul schimb la 32000- deci trebuia facut cu 1000 de km inainte. De se unde pot achizitiona consumabilele?

3. Mecanicul mi-a zis ca masina este buna, dar mentenanta este citez"foarte foarte foarte scumpa" Este adevarat?! Sau este un mit urban?

4.
Ce fiabilitate are aceasta masina, fata de celelalte marci obisnuite noua romanilor ( ford focus, ford fiesta, opel astra, citroen C3, ww polo sau golf)


Cu speranta ca veti fi ingaduitor cu un viitor suzukist, astept detalii si lamuriri.
Andrei Suzuki
Exista Ignis cu ESP si computer de bord?
Legat de fiabilitate nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme.Sunt cativa forumusti pe aici (printre care si eu) cu ceva km la activ si nu am vazut pe cineva sa fi avut probleme cu masina.
Enache110234
QUOTE(Andrei Suzuki)
Exista Ignis cu ESP si computer de bord?


pe siteul suzuki, asa scrie! si am mai gasit si aici:

http://www.autovit.ro/html/5/1/0/6/515106.php


Ignisul pe care am pus eu ochii arata la fel, numai ca difera culoarea si cateva facilitati in plus.

Am postat mai sus, ca sa imi clarificati dubiile si nelamuririle. Cu ochii mei am vazut la afisajul din bord ( cel central) temperatura exterioara si consumul instant. Cand accelerai, afisa 24L/100km, apoi consumul scadea progresiv ( nu m-am uitat la cat) Oare este posibil ca cei 33.000 de km sa nu fie reali? Se poate face dovada km reali?
Nu as vrea sa arunc totusi 8000 si ceva de euro pe fereastra, chiar daca sotia si fetita mea sunt incantate de masina.

so...voi ce spuneti!

ma lamuriti 'au ba?! ( acele puncte scrise din postul nr 1)

cu stima!
Andrei Suzuki
Vezi ca acolo scrie EPS,adica electri power steering.Adica directie asistata electric. wink.gif Sorry ca te dezamagesc.
De asemenea,nici computer de bord nu are.lA Ignis nu arata decat consumul instantaneu,deci nu poate fi numit chiar computer de bord.
popescu108368
la 8000 ....mai pui 3000 si ai una noua!!!!desi am intalnit in Baia Mare un nene care mi-a zis ca in 100000km si ceva nu a avut nici o problema...asta a fost pt mine argumentul decisiv pr Suzuki!
Florin50070
QUOTE(Enache110234)
Buna ziua,


3. Mecanicul mi-a zis ca masina este buna, dar mentenanta este citez"foarte foarte foarte scumpa" Este adevarat?! Sau este un mit urban?

4.
Ce fiabilitate are aceasta masina, fata de celelalte marci obisnuite noua romanilor ( ford focus, ford fiesta, opel astra, citroen C3, ww polo sau golf)



Mecanicul se referea probabil la alte japoneze la care mentenanta este scumpa din cauza pieselor importate de peste mari si tari. Deoarece Suzuki se face in Ungaria, piesele sunt relativ ieftine sau cel putin au preturi decente la fel si reviziile. Si daca gasesti o sursa de incredere in Ungaria iesi chiar foarte bine. Dar...nu prea o sa ai nevoie de piese datorita fiabilitatii renumite a marcii. La 30000 km masina e ca noua.
Enache110234
QUOTE(Florin50070)
Deoarece Suzuki se face in Ungaria, piesele sunt relativ ieftine sau cel putin au preturi decente la fel si reviziile.



Recomandati-mi va rog, cateva locatii din Bucuresti de unde pot sa iau consumabile ( ulei filtre, placute de frana, filtru de aer...etc)


Multumesc
Andrei Suzuki
Augsburg,Meteor,Al Padrino..
Enache110234
QUOTE(Andrei Suzuki)
Augsburg,Meteor,Al Padrino..



Multumesc mult, Andrei!

ps: da-mi si mie un nr de tel, daca se poate
GST
Andrei, ala e computerul de bord....afisajul ala instantaneu se numeste computer de bord....Suzuki sta prost la capitolul asta....si pe GV e la fel.... are in plus doar media fata de ignis mi se pare... oricum...sucks :puke:
Sorin71828
In ceea ce priveste costurile reviziilor si consumabilelor pot sa-ti spun ca intre Suzuki Ignis si fosta mea masina Skoda Fabia nu am simtit nicio diferenta serioasa.
In privinta fiabilitatii la aprox. acelasi nr. de km insa altfel stau lucrurile :
am schimbat la Suzuki : placute frina, stergatoare
la Skoda : placute frina, bucse fata + toata bara antiruliu ( asa vin din fabricatie, nu se pot schimba separat) vreo 150 euro, senzor servodirectie 100 euro, toba spate peste 100 euro, urma sonda lambda...
...am vindut-o
Enache110234
QUOTE(Sorin71828)
In ceea ce priveste costurile reviziilor si consumabilelor pot sa-ti spun ca intre Suzuki Ignis si fosta mea masina Skoda Fabia nu am simtit nicio diferenta serioasa.



Am cumparat-o ieri, tot ieri am facut si actele, azi merg sa ii ridic numerele.

carevasazica, sunt suzukist!
Sorin71828
Felicitari ! sa o stapanesti sanatos si sa faci citi mai multi km. !!!
Bodnarescu107177
felicitari pentru achizitie.
si mie mi se pare superba masinutza.
eu ma gandeam sa cumpar una din Ungaria, am vazut ca gasesti in jur de 6000-7000 de euro...
Sorin71828
in Ungaria ai de unde alege... plus ca poti face acolo si un service de nota 10. mai ieftin ca la noi si mult mult mai serios...
Catalin103986
Bun venit in randurile noastre! Sa te bucuri de masina cel putin cum ma bucur eu... O am de aproape 3 luni si nu scap nici o ocazie sa o conduc. De cand o am ma duc mai des pe la lucrari pe santier...
Enache110234
QUOTE(Catalin103986)
Bun venit in randurile noastre! Sa te bucuri de masina cel putin cum ma bucur eu... O am de aproape 3 luni si nu scap nici o ocazie sa o conduc. De cand o am ma duc mai des pe la lucrari pe santier...



Va multumesc tuturor!


...si acum sa va povestesc de supermasi ( botezata asa de fetita mea)!

am facut 1100 de km de cand am luat-o. Surprinzator, desi eram nitel indoit , temerile s-au risipit cand am pus-o la lucru la drum lung...

Are demaraj puternic, fiind exterm de naravasa si nervoasa.
Startul de pe loc, sau accelerare puternica ff buna. in panta trage si treapta a 5, iar la drum lung parca se simte ca ii mai trebuie inca o treapta.
Are suspensia rigida, si te zuguduie tare pe drumuri proaste.
Am mers spre Slobozia ( am plecat de la mare prin Slobozia spre Buzau si spre Vulcanii Noroiosi) si ne-a cam chinuit supermasi'
In schimb am luat cu ea 160 km/h pe autostrada... si inca mai era pedala, dar am zis ca este de ajuns.
Este stabila in curbe desi este o masinuta inalta.
Concluzia: am mai condus si fiesta de 1.3 si focus de 1.9 si megane de 1.6 si fabia si opel ....dar parca sunt mai puturoase.

In fine!
Desi interiorul mie mi se pare cam auster. Ma declar multumit!
Fetita si sotia mea, sunt de-a dreptul incantate.
bbogdanmircea
cum mai merge supermasi
cum stai cu consumul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.