Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De ce femeile conduc masina cu ambele maini pe volan si barb
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Patratele rosii
RUE
De ce femeile conduc masina cu ambele maini pe volan si barbatii doar cu o mana? 13 iulie 2007

(newz.ro)


Barbatii care conduc cu o singura mana sunt relaxati din punct de vedere fizic atunci cand sunt la volan, pentru ca masina este o parte a corpului lor. Spre deosebire, majoritatea femeilor concep masina ca o entitate separata, de aceea reprezentantele sexului slab tin volanul cu ambele maini, sustin psihologii britanici. Unul din autorii acestui studiu, profesorul Iain MacRury a explicat ca unii barbati se folosesc de discutiile despre masina proprie pentru a-si exprima sentimentele. 'Barbatii urasc sa vorbeasca despre propriile sentimente. Dar relatia cu masina este una diferita, pentru ca ei se identifica cu masina', a spus MacRury. 'Femeile se simt mai confortabil sa-si exprime direct sentimentele si vad masina ca o entitate separata. De aceea femeile dau nume masinilor lor', a mai adaugat profesorul.

Ce fac barbatii cu cealalta mana?
Cercetatorii au analizat si ce fac barbatii cu mana care nu sta pe volan. Aproape jumatate din ei tin o mana pe schimbatorul de viteze, in timp ce doar un sfert dintre femei fac acest lucru. In schimb, doar 27% dintre barbati tin mana libera pe coapsa, fata de 39% dintre femei. 'Atingerea plina de afectiune a volanului, a tavanului masinii sau a bordului, ocheadele aruncate inapoi masinii ca si cum ti-ai lua ramas bun, sunt semne ale relatiei stranse cu masina', a mai spus MacRury. Studiul 'Viata secreta a masinilor sau ce dezvaluie acestea despre noi' a mai scos la iveala si faptul ca soferii prezinta de patru ori mai multe probabilitati sa cante in timp ce se indreapta spre serviciu fata de momentul in care se intorc acasa. Acest lucru se intampla pentru ca masina este vazuta ca un cocon,'o extensie a dusului sau baii'. La intoarcerea acasa, soferii se gandesc mai mult la familie sau la problemele lor, de aceea este mai putin probabil sa cante. Culoarea preferata la masini s-a schimbat de-a lungul timpului. Dupa un deceniu in care au dominat negrul, argintiul, albastrul si griul, soferii se indreapta spre culori expresive, precum rozul electric, spun cercetatorii.
T u d o r
Interesant! Foarte interesant articolul (si studiul in sine).

Eu ma incadrez in categoria de soferi despre care vorbeste studiul, adica conduc de regula cu o mana pe volan si cu cealalta pe maneta schimbatorului. Dar niciodata nu m-am gandit de ce. smile.gif Oricum, mi s-a intamplat sa "simt" masina ca fiind un tot cu mine, sa o "inteleg" la nivelul perceptiei subconstiente ca facand parte din mine. Astea se intampla fara actiune constienta din partea mea, de regula la viteza mare.

Cu doua maini tin volanul doar cand rulez pe autostrada si am si viteza respectabila. Dar nici atunci nu pot spune ca e o regula.
DORU
Ma regasesc perfect in ce a spus Tudor. biggrin.gif
mike.omega
Alt studiu facut de britanici..........
Dupa parerea mea, tinutul uneia sau a ambelor maini pe volan tine de starea de spirit a soferului, la fel ca si felul in care conduce.
Intr-adevar n-am vazut niciodata pe mama sa nu tina ambele maini pe volan dar asta-i altceva smile.gif

De obicei tin o mana pe volan si cealalta sta sprijina(prin cot) pe cotiera, gata sa schimbe viteza sau sa se tina de volan biggrin.gif

La drum lung tin ambele maini pe volan si cu coatele sprijinite. Astia de la Citroen s-au gandit sa puna o mica cotiera si pe usa sa iti poti relaxa mainile la drum lung smile.gif
A K U
He, he tari de tot britanicii astia la studii. Ma intreb ce va urma. Tare faza cu masina care e extensia dusului...Oare si soferii din Bucuresti canta in drum spre serviciu, in coloanele interminabile si gropile superbe din asfaltul capitalei?
Seri
Eu tin ambele maini pe volan intotdeauna si nu sunt femeie (last time I checked). M-am obisnuit asa de la calculator si karting, sa fiu tot timpul pregatit sa controlez un derapaj neprevazut.
Vi se pare mai "jmecher" cu o singura mana?

Watch this!
T u d o r
Nu e mai jmecher, colega. Asa m-am invatat. Si nici nu prea am derapaje necontrolate (de altfel, le evit si pe cele controlate) :angel: .
cod
Eu incerc in mod constient sa tin mabele maine pe volan deoarece asta e metoda recomandata de a conduce (ai control mai mare asupra masinii). Totusi, recunosc ca ma trezesc conducand fara maini (cand plec de pe loc si accelerez usor) sau cu o mana pe schimbatorul de viteze, lucru complet nerecomandat (scrie in cartea tehnica a ibizei ca acest lucru conduce la cresterea uzurii cutiei de viteze). Asta e, daca nu era cotiera pe lista de optionale...
DORU
QUOTE(Dies Irae)
He, he tari de tot britanicii astia la studii. Ma intreb ce va urma. Tare faza cu masina care e extensia dusului...


Te asigur ca sub dus nu intru cu tot cu masina, deci nici volan nu am ! biggrin.gif
MotorHead
QUOTE(DORU)
Te asigur ca sub dus nu intru cu tot cu masina, deci nici volan nu am ! biggrin.gif
Nici schimbator? tongue.gif

Eu tin mereu doar stanga pe volan, indiferent de viteza. Nu ca sa par smecher, asa imi e comod.
Costanza86138
conduc cu o singura mana, cu stanga. nu am cotiera, dar nu ma deranjeaza... sectorul central la 307 e destul de inalt si mana mea destul de lunga ca sa poata sta acolo. In general, la drumuri in afara orasului, in proportie de 50-60% conduc totusi cu ambele maini pe volan.
Xalanx
In general tin doar stanga pe volan, dreapta rezemata de cotiera si eventual de schimbator.

In cazul in care am chef sa conduc sportiv pe un traseu interesant, conduc cu ambele maini pe volan.
A K U
QUOTE(DORU)
Te asigur ca sub dus nu intru cu tot cu masina:D


Cunoscandu-ti masina, da-mi voie sa te intreb: esti sigur? laugh.gif
Legionaru'
QUOTE(Xalanx)
In general tin doar stanga pe volan, dreapta rezemata de cotiera si eventual de schimbator.

In cazul in care am chef sa conduc sportiv pe un traseu interesant, conduc cu ambele maini pe volan.



Ai dreptate.Asa se conduce Avensis-ul de 1.8! :wave:
DORU
QUOTE(MotorHead)
Nici schimbator? tongue.gif


Schimbatorul e la purtator, dar sa nu intram in detalii... :angel:
DORU
QUOTE(Dies Irae)
Cunoscandu-ti masina, da-mi voie sa te intreb: esti sigur? laugh.gif


Ajung in living, acolo cobor si in baie intru pieton. Nu e loc destul pt amandoi... biggrin.gif
booneK9
Noroc ca autorii studiului n-au trantit-o si pe aia cu simbolul schimbatorului ca nu mai recunosteati nici unul ca stati cu dreapta acolo...
biggrin.gif
TLS-09
La ce studii se fac din cand in cand inteleg ca "aia de cerceteaza" sint precis bugetari ca un particular nu cred ca ar finanta deliberat astfel de "studii". Sint unele de o utilitate....!
Lucian55
Conduc tot timpul doar cu stanga pe volan doar cand fac depasiri pe autostrada la viteze mari si mai ales cand depasesc un tir pun ambele maini pe volan pentru ca de obicei masina fuge putin dupa ce depasesti ceva mare ( te loveste din nou vantul din dreapta si tre sa compensezi putin).
Cand conduc Bmw-ul ( automata cu cotiera) stau cu stanga pe volan si dreapta pe cotiera.
Cand conduc Navara (cutie manuala cu cotiera) se intampla acelasi lucru numai ca din cand in cand mai schimb si viteza cu dreapta.
Cand conduc Fiesta sau Mondeo (manuala fara cotiera) stau cu dreapta 90% pe schimbator. Cam nasol totusi pt ca m-am obisnuit cu cotiera
Elena A.
Toate gagicile pe pe care le cunosc conduc cu o singura mana...si tare bine mai conduc!!! Asa ca nu luati de bune ce zic englezii!! Mai dau si ei gres, ca sa nu zic ca realitatea mea le-ar demonstra contrarul smile.gif
Alex-F1
Elena, tu sofezi/ai masina (ca la semnatura nu e trecut nimic)? Banuiesc ca da, caci altfel nu te aflai aici pe masini.ro, dar atunci pune si tu acolo la semnatura masinuta ta! Cu riscul de-a parea putin misogin (desi recunosc ca putin chiar sunt biggrin.gif ), chestia cu "si tare bine mai conduc" e din punctul meu de vedere interpretabila si al naibii de relativa!!!

"Jmecher" e cu mana stanga atarnata moarta peste portiera TOT TIMPUL, si sa mai vorbesti si la mobil (in mers, bineinteles)! biggrin.gif Eu manevrez volanul doar cu mana dreapta si pun mana stanga pe el doar cand schimb vitezele, in rest mana stanga lancezeste pe locasul "hand rest" din portiera sau pe marginea destul de lata a portierei sau pe coapsa stanga, niciodata peste portiera, fiindca nu merg cu geamul deschis la maxim niciodata! Mai sunt si situatii cand mana dreapta vrea sa se relaxeze pe cotiera dintre scaune si atunci iarasi intra in functie mana stanga, dar asta destul de rar!

Si un off-topic clar: felicitari noului moderator din West Side (acuma am observat)....se pare ca avem mare potential aici in vest.... biggrin.gif Bravo Cristi....sper sa ai o colaborare buna cu celalalt domn "M" in ceea ce priveste moderarea!!! arigato.gif beer.gif
Elena A.
Permis am, de condus, conduc mai rar, iar masina vine in septembrie...cat despre soferitele de care vorbeam, vino in bucuresti si o sa te convingi singurel biggrin.gif. Nu trebuie sa fii vreo minte luminata ca sa faci diferenta intre un sofer bun si unul prost, dar daca tu crezi ca eu nu stiu sa fac aceasta diferenta (desi cred ca nu e cazul smile.gif ), asta e o alta problema si o alta discutie. In rest, numai de bine beer.gif
Sonny
QUOTE(vio70407)
cei care conduc cu o sg mana si stau ca shmecherii cefalopozi in scaun produc f multe accidente si f grave .

Eu conduc in 80% din timp doar cu mana stanga si nu am avut nici un accident in 11 ani, mana dreapta o folosesc doar la viraje stranse sau in viteza ca sa ma echilibrez in scaun, in rest se odihneste pe cotiera. De ce sa tin ceva cu doua maini cand il pot tine doar cu una? (vezi ce ai in pantaloni!) biggrin.gif
In oras piciorul stang este aproape tot timpul deasupra ambreajului, asa m-am obisnuit si cred ca imi ofera viteza in mers.
cod
Cu doua maini pe volan, de cate ori imi dau seama ca mi-am uitat mana dreapta pe shimbatorul de viteze.

Te felicit ca nu ai avut nici un accident in 11 ani, asta spune multe, dar e totusi mai sigur sa ai ambele maini pe volan. Unii se plang ca e obositor, dar te obisnuiesti si in situatii extreme e mai usor sa tragi de volan decat sa impingi(sau, doamne fereste - sa-l rotesti cu podul palmei), iar fractiunea de secunda necesara ridicarii mainii de pe cotiera poate insemna foarte mult.
Mariustom
Mutat mesajele aici, subiect comun blush.gif :wave:
f1anatic
Mina dreapta trebuie tinuta pe volan. Acolo o tin. Pe schimbator, risti sa scoti din viteza maneta sau sa cauzezi o uzare prematura a angrenajelor, roti dintate etc. Daca este sa tin mina altundeva, ori este pe "copanul" fetei ori pe minerul frinei de mina - ambele greselli. Dar in general am ambele miini pe volan...85% din cazuri, indiferent de viteza sau conditii de trafic.
air_wolf
1. ambele labe pe volan. e incredibil ce manevre poti face daca ai coordonare intre miini. in general conduc doar cu o mina cei care nu-si pot coordona bine ambele membre superioare. as vrea sa va vad in teren doar cu o mina, cind sare volanul ca la balamuc.
2. picioarele stau deobicei unul pe accelaratie, altul pe footrest-ul din stinga. multi cred ca daca pui frina, se opreste si motorul: fals. pui frina cu dreptul, ridici stingul, apesi ambreiajul si nu se opreste nimic. daca tii tot timpul stingul deasupra pedalei, ai impresia ca nu vei apasa, dar nu e asa, pedala are 2-5mm de cursa libera dupa care incepe si patineaza. evident, bizonul nu cunoaste si e fericit daca schimba ambreiajul la 150.000, in loc de 300.000. exceptie face dacia 1XX0 la care poti schimba si 2-3 seturi pe luna chiar si fara sa mergi. sau iei un sachs si il schimbi pe la 200.000.
guerilla
QUOTE(air_wolf)
[...]bizonul nu cunoaste si e fericit daca schimba ambreiajul la 150.000, in loc de 300.000.


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif
mike.omega
Guerilla, da de ce razi?! biggrin.gif laugh.gif :angel:
Eu de la o vreme imi tin ambele maini pe volan si nu am prostul obicei sa tin piciorul deasupra pedalei de ambreiaj smile.gif
guerilla
mike, rad si eu ca prostu, na biggrin.gif
eu nu tin ambele maini pe volan, pentru ca fumez cand conduc (da, masina nu e biserica). piciorul stang il tin pe chestia aia meseriasa pentru odihna.
wolf, in teren trebuie sa tii ambele maini pe volan, pt ca altfel banui ca iti cam rupi degetele. la fel e bine sa tii ambele maini pe volan daca mergi pe drum virajat sau pe autostrada unde e plin de inconstienti, dar in oras? mai ales ca 80% din timpul petrecut la volan in bucuresti, stai smile.gif
air_wolf
QUOTE(guerilla)
wolf, in teren trebuie sa tii ambele maini pe volan, pt ca altfel banui ca iti cam rupi degetele. la fel e bine sa tii ambele maini pe volan daca mergi pe drum virajat sau pe autostrada unde e plin de inconstienti, dar in oras? mai ales ca 80% din timpul petrecut la volan in bucuresti, stai smile.gif


pai fumatul nu se pune. nici cind fumezi, vorbesti la mobil si conduci cu stingul, ca n-avem 4 miini.
in oras, mai ales pe unde circul eu, daca nu le ai, e ca la offroad. in sectorul 2 e crima.
guerilla
la mobil nu vb cand conduc. daca e urgenta il pun pe speaker.
iar de sec2 hai sa nu mai vorbim. ca iar ma apuca dracii :bash: primar de kkt ce avem.
MotorHead
Fiecare trebuie sa-si tina mainile astfel incat sa conduca bine. Eu conduc doar cu stanga, si pe viraje si pe autostrada, si fac manevre gen stanga-dreapta mai bine doar cu stanga.
A K U
N-am condus niciodata, in 16 ani, cu ambele maini pe volan.
cod
Faceti sa para cool condusul cu doar o mana, adica daca toata lumea il practica, dece sa ne chinuim noi, astialalti, sa tinem ambele maini pe volan? Poate cineva sa-mi spuna?
MotorHead
QUOTE(Daniel104187)
dece sa ne chinuim noi, astialalti, sa tinem ambele maini pe volan? Poate cineva sa-mi spuna?
Un motiv cool, ca pentru tine, ar fi sa tii ambele maini pe volan in cazul in care conduci mai bine cu ambele maini pe volan.
HalbaSus
Eu conduc in oras cu o mana, pentru ca nu fac raliuri si schimb mai des vitezele decat directia deci mi se pare normal sa tin o mana pe schimbator. Cand ies din oras intru in "rally driver mode" si tin ambele maini pe volan, pedala de acceleratie infipta in podea si ochii pe drum. Mi se pare mult mai sigur pentru ca pe drumurile noastre mai poti da peste denivelari/gropi asa ca nu iti poti permite sa tii usor volanul cu o singura mana... in plus mi se pare mai relaxant... cotiera nu imi place sa folosesc, ma incurca la schimbatul vitezelor.
guerilla
QUOTE(Daniel104187)
Faceti sa para cool condusul cu doar o mana, adica daca toata lumea il practica, dece sa ne chinuim noi, astialalti, sa tinem ambele maini pe volan? Poate cineva sa-mi spuna?

pai majoritatea am si spus ca tinem ambele maini pe volan in afara orasului. in oras fiecare cum se simte mai comod si ce stil de mers are (plus ce viteza foloseste).
Sonny
Pe mine ma distreaza cei care tin ambele maini pe volan si la 5 km/h sau uita sa schimbe vitezele(ca de mainile sunt lipite), dar si mai tari sunt cei care la stau la semafor cu mainile pe volan si ambreajul si frana apasate.
Otto73
QUOTE (f1anatic @ Aug 31 2007, 03:02 AM) *
Mina dreapta trebuie tinuta pe volan.

Eu tin stanga pe volan ca sunt stangaci dar eu nu spun ca stanga trebuie tinuta pe volan.
Eu sunt un sofer agresiv si cand conduc agresiv atunci ambele le folosesc.
Manta B
Eu unul conduc cu stanga pe volan, in zona spitei ce duce la butucul volanului(deh, masina veche) si dreapta ori pe schimbator, ori pe piciorul drept. Doar pe sosele, DN-uri etc si cand merg cu prietena pun ambele maini pe volan. Deh, siguranta e pe primu loc.

Cat despre femei, da, 90% tin ambele maini, dar am mai vazut si soferite care sunt exact ca si barbatii: Conduc bine cu stanga pe volan si dreapta te miri pe unde...
Seri
QUOTE
Eu unul conduc cu stanga pe volan (...) Doar pe sosele, pun ambele maini pe volan.

E ok asa, oricum in oras e foarte mica probabilitatea sa-ti sara ceva in fata si sa fii nevoit sa fandezi.

Eu nu am prea vazut pe nimeni sa tina ambele maini pe volan in oras, nici barbati, nici femei. De obicei vireaza, semnalizeaza si schimba treptele cu o singura mana, cealalta fiind ocupata cu telefonul.
mike.omega
Corect, in oras nu sunt nici copchi nesupravegheati, nici caini si biciclisti care nu se asigura smile.gif
Manta B
Exista si copii nesupravegheati in oras, insa trebuie sa ai un ghinion iesit din comun. Cat despre caini.....sa fiu eu sanatos de cate ori mi-am indoit bara in ei(si tinand cont ca sub ea e liber la radiator, mai mereu am curatat radiatoru)
Titi1988
Si eu conduc in mod normal cu mana stanga pe volan, mai exact in partea superioara( sau partea inferioara cand merg pe autostrada si incepe sa ma doara ) iar cu dreapta pe cotiera sau pe schimbator(lipseste cotiera). Asa conduc in 90% din timp iar in 10% cand conduc sportiv tin ambele maini pe volan foarte strans thumbsup.gif

Iar iulia conduce tot timpul cu ambele maini pe volan!
laurentiu
Io cred ca am un stil de condus mai ciudat. In oras conduc cu mana stanga pe volan si mana dreapta pe schimbator sau pe tetiera (asa, mai dupa cap rolleyes.gif ). Poate parea ciudat, insa ma simt mai comod asa. Mi se mai intampla insa sa nu tin mainile pe volan, de obicei cand ma apropii de un semafor, masina e scoasa din viteza si merge foarte incet. La fel mi se intampla uneori si cand accelerez usor si sunt in coloana.
La drum intins cred ca doar pe autostrada conduc cu amandoua maini pe volan. In pe amandoua le tin pe volan si in curbe, ma ales in curbe luate cu 70-80...km/h. In rest cu o mana, Dar de data asta dreapta sta pe schimbator.
getodac
Eu nu pot conduce sub nici o forma si cu mana dreapta sau doar cu mana dreapta pe volan si asta in conditiile in care sunt dreptaci. Am incercat de cateva ori cu pilotul automat cuplat si doar mana dreapta pe volan si nu am reusit sub nici o forma sa tin masina dreapta, m-am simtit ca in prima zi a scolii de soferi. Intodeauna conduc cu stanga care e fixata undeva in zona orei 9 si sprijinita in cotiera usii, daca pun si dreapta pe volan simt ca am o contragreutate care deranjeaza ingrozitor. Ciudat este ca daca simt nevoia sa fumez in trafic (lucru care se intampla foarte foarte rar) doar cu stanga pot tine tigarea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.