Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Drumuri si...hartoape...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Catalin7
Cred ca ar fi interesant ca sa postam aici mesaje cu privire la starea drumurilor din tara.
Acum doua saptamini am plecat la Bran. Pe tronsonul de drum intre Urziceni si Ciorani (spre Ploiesti) era sa rup masina in bucati din cauza drumului....nici daca era bombardat nu cred ca arata asa. Am facut aprox. 30 Km in 2 ore ....numai a-I-a si a II-a....
La Intoarcere am luat-o prin Ploiesti-Buzau-Urziceni. Am acolit un pic dar am ramas cu masina intreaga...relativ...ca deja a inceput sa troncane bucsaraia si pivotii...
Asa ca - cred eu - ar fi interesant sa postm aici mesaje cu privire la starea drumurilor pe care le strabatem.
Acu' ca cineva s-ar putea gindi si la chestia cu "sa moara si capra vecinului......"
Augustyn
buna idee
starea drumurilor este din ce in ce mai proasta in toata tara chiar si in capitala drumurile sunt jalnice sunt totusi zvonuri ca ar fi inceput sa le repare eu sper sa nu fie decat zvonuri
Catalin7
Din pacate cam asa este Augustyne...
Pe Urziceni - Ploiesti, de fapt de la Ciorani la Ploiesti era foarte buna soseaua. Se vedea ca fusese reparata de curind - de fapt era refacut complet covorul asfaltic nu peticit. Dar pina la Ciorani...
iulian3
Nu disperati!!! Nu numai in Rominia este asa...
Catalin7
Hmmm...asa o fi! Dar, deocamdata, de circulat circulam mai mult prin Romania...oricum interesant si cum sunt drumurile si prin alte tari - ma refer la drumurile proaste. Stii ceva Iuliane despre "alte tari" cu drumuri asa de rele ca la noi? Bulgaria cumva?
Augustyn
putin imi pasa de drumurile din alte tari ca eu nu ma duc la serviciu sau fac pe drumurile alea ci tot facand jaloane prin bucuresti si restul romaniei
iulian3
)))))))
FLORIN2
Timisoara-Buzias-Lugoj nu-l incercati ca drum nou oglinda sunt numai cativa km dupa Timisoara......dupa care Doamne fereste ca a doua oara nu mai apucati sa-l faceti. Sare tot din masina saraca chiar si cu 40km/h . Eu l-am incercat pt ca asa mi-a zis un destept care cica a mers tare si era bun. Tare prost era poate si a mers cu HUMMERUL nu cu o masina mica
Catalin7
Constanta - Bucuresti pe tronsonul Florica - Fundulea.
Catalin7
Ploiesti - Tirgoviste - Cimpulung - Curtea de Arges

Rupt una bucata suport cutie viteza la DSN
Augustyn
starea drumurilor este din ce in ce mai prosta
si se pare ca nimeni nu are de gand sa faca nimic in legatura cu asta
Catalin7
Dupa cum apar postari aici s-ar putea crede ca totusi o ducem bine cu starea drumurilor......
Alin1
OK, baietzi!
Decat sa ne plangem aici si sa meditam la starea asta trista, hai sa vedem ce putem face.

Hai sa fim rai!!!

In orasul meu, de exemplu, au murit oameni din cauza capcanelor din sosea... Eu as fi dispus sa fac aproape orice ca sa-i f*t pe cei responsabili.
Si sa nu-mi zica cineva ca e "problema banilor"! Aici la mine, o strada se asfalteaza, in timp ce vecina face victime. Asta e management prost, fratilor! Hai sa vedem cum ii putem freca pe cei de vina!


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-05 01:19 ]
Augustyn
fratilor ash vrea sa salut initiativa a 4 taximetristi din bucuresti care s-au apucat duminica trecuta si lunea trecuta de astuparea gropilor pe cont propriu
chiar daca au facut-o decat cu nisip si pietris
Ovidiu3
Toata stima!
Gheorghe
pai de ce sa reparam tot noi strazile????....nu platim tot felul de taxe la primarii, la combustibil ..etc????....banii astia pt. ce ne sunt luati???....mai bine mergem si aruncam cate o grenada in fata la guvern ca sa aiba si ei gropi si sa se trezeasca la realitate....nu v-ati saturat inca de firmele diferitilor "baroni" care desi incaseaza sume enorme cu titlul de cheltuieli cu reparatia drumurilor mimeaza asfaltatul....nu v-ati saturat de firmele de apartament care castiga "licitatiile" in dauna firmelor straine cu renume in domeniu care ofera garantii pt. drumuri cel putin 5 ani.....la noi in tara daca intrebi un director la o firma de reparatii drumuri despre garantie de peste 4-5 ani la drumuri, ori iti rade in nas (ca esti naiv!!!), ori se uita la tine ca la un OZN....asa ca singura solutie este sa ne strangem mai multi si sa facem ce nu fac "organele" de control ale statului.....si anume sa dam in judecata pe cei responsabili de starea proasta a drumurilor.....
Catalin7
Ideea cu astupatul gropilor de catre automobilisti nu este rea. Sa ne incarcam portbagajele cu nisip si petris, lopeti, neste veste din alea reflectorizante, si sa se formeze asa o coloana de autoturisme.....si unde-i groapa - hop , se opreste cite unul.si se apuca de astupat...poate se sesizeaza astia de la primarii, prefecturi, guvern, tv.....hi, hi ce panarama ar iesi....un fel de demonstratie de strada.....
Ovidiu3
Ar fi variantele urmatoare:
1. Impuscati cine trebuie.
2. Demonstratii ca sa se atraga atentia.
Taximetristii respectivi au ales varianta a doua. E ceva spre deosebire de noi ceilalti care dam in gropi si nu facem nimic. Eu astept cu nerabdare pe cel care va incepe sa impuste.
Augustyn
cam ai dreptate cred ca are sa se ajunga si la asta sa traga careva in astia ca asha nu se mai poate pacat ca masina mea sta in service dupa ce au sarit planetarele in sus cand a dat taica-meu cu ea intr-un sant plin cu apa
chestia e ca trebuie cumparate jenti noi
problema e mie cine imi plateste reoparatiile!!1
binenteles ca tot eu.
Catalin7
Da' oare CASCO nu despagubeste si chestii din astea? eu unul nu stiu ca nu am casco....la rapandula mea de dacie....nici nu cred ca-mi fac astia casco
Ovidiu3
Nu stiu in bucuresti cum sta treaba. Eu sunt din cluj si e nasol de tot. Imbecilul nostru de primar o facut statui in loc sa faca drumuri si si drumurile care la face sunt majoritatea cirpeli care primavara se destupa si ajungem iar de unde am plecat. Probabil sa nu moara firmele lu' fiu-so care se ocupa de plombatul soselelor. Tre' sa il intelegem si noi ca doar si ei este oameni. Si ei ar minca o pita (piine pentru cei care nu inteleg). Si nu mai vorbesc ca nu exista un canal care sa fie la nivel cu restul soselei. TOATE sunt cu 5-10cm mai jos sau mai sus si puse pe mijlocul drumului. Dracu sa ii ia pe aia care le fac asa!!!! Ajungi sa faci slalom printre ele. Afara din oras, pe drumurile mari e destul de ok. In afara de Cluj-Huedin (unde momentan se lucreaza) drumurile importante: Cluj-Zalau, Cluj-Alba-Deva, Huedin-Oradea sunt drumuri bune, facute recent. Sper sa tina. Io atit am avut de zis.
Catalin7
ehehe....canalizari....pai si pe la noi sunt tot asa...ori mai sus ori sub nivelul asfaltului....si problema este ca si aceste capace (daca nu le fura) cum calci pe ele se salta si uite asa te trezesti cu baia sau cu orice altceva pe sub masina facute praf.
Am avut un coleg caruia i-a sarit un capac de canalizare - a trecut un camion din sens contrar pe el - in fata masinii - radiator, capota, bloc motor, parbriz facute praf. Da' pe baiatu' asta l-a despagubit primaria de la noi.
Ovidiu3
Oare nu pot fi date in judecata primariile pentru starea proasta a drumurilor? Sa ne plateasca ei bucse, capete de bara, casete de directie.... 'tu-le mama lor!!! Sau daca nu, cum spunea cineva mai sus sa se ia soferii cu cite o roaba de pietris si sa se astupe gropile, evident ca miscare de protest. Daca asta s-ar face o ziintreaga s-ar paraliza toata circulatia in oras. Poate ar da de gindit.
Catalin7
Ideea cu roaba si cu astupatu' gropilor este extraordinara! da' crezi ca-i impresioneaza pe "astia" asa ceva???
Augustyn
nea ovidio cred ca conu catalin are dreptate nu ii impresioneaza nimic pe astia nu le pasa decat de propria piele si in plus ei au masini scumpe pe care le schimba imediat daca ii sare ceva!
ar trebui facuta o "comisie" justitiara si executati astia ca aasha nu mai tine frate
lorelei
eu mi-am luat permisul de curand si nu prea ma descurc cu gropile astea,sper sa le repare cat mai repede ca nu stiu ce sa ma mai fac!
Catalin7
Lorelei, ai grija cu gropile astea...sa nu feresti vreo groapa si sa intri naibii in cineva....ca tu vei fi cel vinovat nu cei care ar trebui sa asfalteze soselele.....sa le zic ceva de mama???
Augustyn
da cataline zile ca merita mama lor....
Catalin7
Le-am zis!!! De fapt in fiecare zi le zic! Desi pina la urma nu ar merita nici macar efortul asta! Energie consumata degeaba.....Tot stau si ma gindesc...astia pe unde mama naibii or circula? oare nu vad deloc cum au ajuns drumurile nostre? Vad ca in Bucuresti au ajuns sa arunce vina unul pe altul...Primarii de sector pe Basescu si vice-versa....La noi nu arunca nimeni vina pe nimeni. Da' nici nu se intimpla nimic...
O sa-mi fac naibii Dacia pe perna de aer...desi nu se stie...cred ca si asa tot s-ar strica ceva pe acolo din cauza drumurilor
Augustyn
singura solutie ar fi sa bage masini din alea ca in filme sa zboare si cred ca si atunci s-ar gasi ceva
George Serban
drumuri bune: moldova, Voineasa - Rm.Valcea - PItesti; Ardeal: Oradea - Brad - HD - Hateg; Tm - Arad
Si mai sunt!
veti grija la cele din Banat - capcane subtile !
marco
daca cumva faceti vreun accident din cauza starii proaste a soselelor, primariile sau consiliile judetene pot fi trase la raspundere pentru aceasta. la fel si daca va faceti masina bucati din cauza soselelor. problema este sa aveti nervi sa va plateasca despagubiri.
Vlad4
mda, mai bine te duci acasa si-ti bati nevasta si ii ceri tot ei banii de reparatii, nu vezi un leu de la primarie, ba dimpotriva iti mai iei si cateva suturi in zona moale.
problema la noi e ca bataia de joc a ajuns in asemenea hal incat toata lumea e scarbita si da din umeri cand mai aude cate o prostie pe care o debiteaza/fac guvernantii.....
singurul lucru pe care il putem face noi soferii, este sa blocam intr-o buna zi cateva artere principale (fiecare de pe unde este bineinteles, eu vorbesc in principal de bucuresti ca de acolo sunt) si sa nu ne mai lasam dusi cu promisiuni de UE, NATO, cartofi, mazare sau mai stiu eu ce prostii.
serios vorbind, in cazul in care se va incerca o asemenea manifestatie eu voi fi acolo !
Nicoleta
Fratilor, si eu era cat pe ce sa o patesc cu o gura de canalizare. Mergeam cu masina aproape bara la bara intr-un trafic infernal si numai ce vad ca cel din fata mea face un slalom scurt. Am avut prezenta de spirit sa fac si eu la fel ca el ca altfel dadeam cu roata intr-o gura de canal fara capac de acolo ramaneam (capacul era la o jumatate de metru de gaura, pus si pe diagonala ca sa fie si mai frumos, daca ai scapat de canal sa iei capacul). De ce naiba daca se lucreaza la canalizare nu se semnalizeaza cumva acest lucru ?
De gropi ce sa mai spun....
Imi pun intrebarea pentru ce platim taxa de drumuri si inca in pretul fiecarui litru de benzina pe care il cumparam ?
marco
nu stiu daca v-ati uitat luni seara la tvr 1 la emisiunea la care era invitat chestorul Avramescu. A spus ca in cazul in care se intimpla un accident pe drumul public din cauza starii proaste a drumului sau ti-ai distrus masina din aceasta cauza administratorul drumului trebuie sa te desplateasca. in cazul in care nu vrea poate fi dat in judecata
Andreea
Mdea, dar in genere, ne e cam lene sa mergem pe la administratorii astia sa ne despagubeasca. Nu de alta, dar inseamna timp pierdut, eventual nervi si pe ei nu ii costa nimic sa refuze; daca ajungi la judecata, este un caz civil, trebuie sa iti angajezi avocat, sa il dai in judecata pe respectivul adiministrator.... si pana se pronunta sentinta, o-ho, te-ai saturat de despagubiri. Si merita despagubirile alea atata tevatura? Si daca instanta nu iti da dreptate?
Hm, poate ar fi util daca am mentiona pe unde dam peste gropanele cele mai urate si mai periculoase... Macar sa fim avertizati... Dar e cam greu, fiecare si le stie in orasul lui...
Daniel7
Eu cred ca noi, romanii, suntem o natie destul de comoda. In SUA, din cate stiu eu, procesele pe care oamenii le-au intentat statului si altor firme private, le-au facut pe autoritati sa acorde cetatanului mai multa atentie (de ce credeti ca scrie peste tot "wet floor" = podea uda? Pentru ca au fost oameni destepti si avocati si mai destepti care au crezut, s-au judecat si au castigat).
Noi "sporovaim" pe aici pe forum, dar probabil ca daca maine s-ar pune problema sa ne intalnim sa dam drumul unei actiuni comune impotriva vreunei autoritati, am avea toti altceva mai bun de facut sau ne-am apuca de treaba si in cateva zile am da inapoi. Sau poate ca ma insel. Si poate ca intr-o zi vom strange toti randurile (nu numai in domeniul asta) si-i vom face pe acei putini alesi sa inteleaga ca noi, cei multi si platitori de impozite, i-am ales si ca noi suntem mai importanti.
valentin5
cine mai stie cum este traseul buzau - intorsura buzaului, intr-un timp era f. prost?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.