Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kia Cee'd versus noul Opel Astra
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Adrian-211
Salut! Ce parere aveti de aceste doua masini? Pe care ati alege-o? Noul Opel Astra e adevarat ca are avantajul ca a aparut mai de mult pe piata, este testat in trafic si i se cunosc mai bine plusurile si minusurile. Insa ca design, Kia Cee'd mie personal mi se pare mai cool. Si oricum coreenii au avansat mult, au fabrica europeana. Kia Cee'd cred eu va fi o concurenta importanta in clasa compactelor ... Ca motoare, Opel are acum noul motor de 1.6 si 115 CP iar Kia Cee'd vine cu 1.6 si 122 CP (+7 cai). Exista la Kia si motorul de 1.4 109 CP dar ma intreb daca trage bine ... Un lucru ciudat la Kia (sesizat de altfel pe forum) este ca nu are facut testul de siguranta NCAP sa stim si noi cate stele are. Opel Astra are cinci din cate stiu eu.
Astept pareri pro si contra pentru cele doua compacte....
AlexTM
Eu as alege Opel Astra, fara discutie. N-am nici un argument obiectiv si nici nu ma intereseaza, pur si simplu n-as lua Kia.
Comparatiile tehnice ma lasa rece. Oricum, fiind masini noi, nu cred ca una e mai buna decit alta.
Costanza86138
Personal aleg Cee'd... nu sunt mare fan Opel. Nu te uita la cei 7 cai in plus, sunt frectie la picior de lemn. Vezi ce cuplu are si la ce turatie. Din cate stiu eu trebuie sa fie in jur de 150 NM la 5200. La Opel cred ca este cam la fel, dar la turatii mai mici in jur de 3800-4000 parca si cred ca asta conteaza. Nu trebuie sa ucizi motorul ca sa scoti ceva din el.

Cee'd are garantia de 5 ani integrala + posibilitatea de a alege optionale la preturi accesibile... per total pretul final fiind mai mic. Cee'd are si suspensie independenta spate, Astra nu stiu daca are (corectati-ma daca am gresit). Din cate am ineteles de la cei care l-au testat este foarte spatios...

E destul de greu de ales intre ele... Daca esti tipicar si te iei dupa vorba din popor cu "piese ieftine" la Opel si fiabilitate nemteasca, ia OPEL, daca vrei sa incerci ceva nou dar promitator, alege Kia.

Fa un drive test si ai sa te lamuresti!
Baby Blues
Am intrat in amandoua dar parca Astra are un aer de ...masina mai serioasa. Nu zic ca m-am simtit rau in Ceed dar parca opel-ul era mai... "domnos". :wave:
Radu97668
Eu as alege Astra. Cum spunea si Stefan, pare o masina mai serioasa.
florin55503
chestia cu garantia e cu dus intors. degeaba iti da o ditamai garantia daca te rupe la revizii. am citit numai de bine de c,eed (chiar prea mult de bine ceea ce ma face sa ma intreb cat e si publicitate) am reusit sa merg cu varianta de varf 2.0 crdi. merge foarte bine, m-a impresionat placut. e mai spatioasa decat astra. dar ramand tot in aceiasi sfera am mers cu un astra 1.9 cdti de 150. motorul este peste, tinuta de drum este peste kia.

si mie astra mi se pare o masina mai serioasa. eu zic sa legi exct ce iti place tie. kia este destul de noua si eventualele probleme nu s-a developat inca
Adrian-211
Multumesc pentru mesaje! Din cate vad mai multa lume inclina in favoarea lui Opel (ca ar fi mai serios sau mai "domnos"). Cred ca un drive test ar fi cel care m-ar elucida ce sa aleg in final... Cat priveste strict designul, eu inclin in favoarea lui Cee'd. La Opel am urmatoarele obiectii legate de design: interiorul mohorat, in ton de gri, farurile prea mari si cu un design so-so... cat despre stopuri, nu imi plac deloc. E o chestiune de gust... de altfel s-ar putea ca masina sa fie mai fiabila decat Kia Cee'd. Si mai e ceva legat de Opel: am auzit (de la un var care are Opel) ca se crapa usor farurile de ceata. Si alt amanunt marunt : cand semnalizezi, maneta nu revine singura la loc (ceea ce mi s-a parut ciudat, fiindca si la Logan revine la loc cand indrepti volanul). Poate am luat-o eu prea la puricat pe Astra si bubitele ei or fi mai mici decat bubele lui Cee'd. Nu se stie. Viitorul va spune care masina se dovedeste mai buna,mai fiabila. Ce ziceti?
AlexTM
QUOTE(Adrian-211)
Si mai e ceva legat de Opel: : cand semnalizezi, maneta nu revine singura la loc

Poftim??? Nu cred. N-am condus niciodata Astra H, dar nu cred.
Am condus in schimb noul corsa, si acolo era o chestie destul de enervanta la semnalizare: el NU STA in pozitia apasata, ci revine la loc dar continua sa semnalizeze. Iar daca intorci volanul se opreste din semnalizat. Sau daca-l apesi usor in partea opusa. Repet, daca-l apesi USOR. Daca-l apesi mai tare se apuca sa semnalizeze in partea opusa.

E un fel de simulare electronica a functionalitatii mecanice a semnalizatorului, cu care sintem toti obisnuiti. Care e enervanta, adica mai bine lasau stilul mecanic, clasic.
Cred ca e acelasi lucru si la Astra.
James Kilowatt
Mie imi place mai mult Ceed, Astra mi se pare prea .... conservatoare. "Domnoasa", ori eu inca n-am varsta sa mi se para o calitate biggrin.gif

De la Astra as merge doar pe 1.9cdti, cu cutia aia cu 6 trepte smile.gif In rest, as prefera Ceed.

Si nu ma deranjeaza cei 7 ani de garantie... e alegerea ta daca-i pastrezi sau nu. Daca ai chef sa renunti, renunti la revizii si gata, nu-ti trimite nimeni recuperatorii daca nu te mai duci.
adi.mitrea
QUOTE(GhitaTM)
QUOTE(Adrian-211)
Si mai e ceva legat de Opel: : cand semnalizezi, maneta nu revine singura la loc


Am condus in schimb noul corsa, si acolo era o chestie destul de enervanta la semnalizare: el NU STA in pozitia apasata, ci revine la loc dar continua sa semnalizeze. Iar daca intorci volanul se opreste din semnalizat. Sau daca-l apesi usor in partea opusa. Repet, daca-l apesi USOR. Daca-l apesi mai tare se apuca sa semnalizeze in partea opusa.

E un fel de simulare electronica a functionalitatii mecanice a semnalizatorului, cu care sintem toti obisnuiti. Cred ca e acelasi lucru si la Astra.


E perfect adevărat ce spune GhitaTM. Așa funcționează semnalul la Corsa, Astra, Vectra și Signum.

LE: Și fiindcă nu am scris și ONTOPIC, dintre Astra și C'eed mi-ar fi foarte greu să aleg... probabil aș alege Kia, Astra H m-a cam dezamăgit la test drive (am postat impresiile și în topicul dedicat Astrei H din secțiunea Opel), în schimb Kia mi-a plăcut la nebunie!
Adr1an
Am efectuat deunazi un test-drive cu Kia Cee`d, 1.6 diesel, 80bhp, modelul cu full-options.. Masina se comporta decent, motorul de 1,6 isi face treaba cu brio si am fost placut impresionat de faptul ca izolarea fonica este extraordinara,motorul facandu-se auzit doar la turatii mari..(am facut un test-drive in aceeasi zi cu o Fabia 1.4 TDI la care mi s-a parut motorul mult mai zgomotos).Dotarile si materialele folosite pot spune ca sunt bune.. este loc si de mai bine..La stabilitate mi s-a parut putin fragila la virajele in curbe. Un alt lucru care nu imi place este designul... botul prea ascutit.. nu am prejudecati fata de Kia absolut deloc..
Precizez ca nu am avut ocazia sa conduc o Astra dar cred ca o declaseaza pe Kia...
Dan52141
Citez dintr-un alt topic:
QUOTE(Dan52141)
In Quattroroute din luna iulie exista un test de "Siguranta activa" in care se testeaza
- franarea pe uscat
- franarea pe piatra cubica
- franarea pe asfalt umed si gheata
- stabilitatea in curbe
- stabilitatea in linie dreapta pe uscat si umed

Au participat la test 10 compacte:
Alfa 147 - 1.9 Mjet Q2
BMW - 118d
C4 - 2.0 HDi
Honda Civic - 2.2 i-CTDi
Mazda 3 - 2.0 TD
Peugeot 307
Seat Leon - 2.TDI DSG
VW Golf - 2.0 GTD
Volvo C30 - 2.0D
Kia Ceed - 1.6 CRDI

La o prima vedere m-as intreba ce naiba cauta Cee'd-ul de 1.6 diesel intre toate motorizarile astea de 2.0 si cum e posibil sa-l compari cu masini setate chiar pentru un regim mai sportiv.

Rezultatele i-au surprins si pe realizatorii testului, din 10 pozitii Kia Cee'd a iesit pe locul 6 ... blush.gif (no comment)
Clasamentul arata astfel:
1. Alfa 147 ........ 9.06
2. Honda Civic ..... 8.96
3. Seat Leon ....... 8.89
4. vw Golf ......... 8.56
5. volvo C30 ....... 8.50
6. Kia Cee'd ....... 8.32
7. BMW 118 ......... 8.26
8. Citroen C4 ...... 8.01
9. Mazda 3 ......... 7.82
10. Peugeot 307 .... 7.56

QUOTE
"Dintre toate modelele aflate in teste, kia cee'd are configuratia cea mai turistica cu jante "cuminti" de 16 inch. In ciuda acestui fapt, cee'd se comporta destul de bine in toate testele"


Concluzia autorilor: Kia cee'd - ce surpriza placuta de la aceasta coreeana !

Ca sa nu spun ca la testul franarii de la 100km/h pe sosea jumatate umeda si jumatate gheata a obtinut cea mai buna distanta de franare dintre toate participantele:

Distanta franare de la 100 km/h, asfalt jumatate umed jumatate gheata:

kia cee'd ......98.8m
volvo c30 ......101.3m
honda civic.....113.9m
bmw 118d........114.5m
mazda 3.........115.8m
seat leon ......118.2m
peugeot 307.....119m
c4 .............120.6m
vw golf.........130m
alfa 147 Q2.....141.7m

Sa fiu sincer pana acum am auzit numai de bine despre masina asta, astept sa vad ce spune si testul EuroNCAP si sa testez si modelul 2.0 l diesel care a aparut de curand.
Pacat ca nu au inclus in acest test si Toyota Auris sad.gif
Dan52141
Eu in locul tau as merge pe cee'd. Chestia cu Opel ca este mai "domnoasa" sau mai serioasa decat kia cee'd este cea mai mare prostie auzita .... oameni buni reveniti cu picioarele pe pamant, cu ce este mai serioasa o masina sau alta ... ce cee'dul a fost facut in gluma smile.gif? stiti probabil ca traim intr-o lume in care globalizarea este la ordinea zilei, inginerii care au proiectat cee'dul au fost adunati de pe la toate casele de design din europa, cee'dul a fost proiectat in germania si se fabrica in slovacia. Fabrica de la zilina bate record dupa record si de eficacitate si pe parte ecologica si pe parte de calitate a produselor, coreenii au investit acolo peste 1 miliard de euro si au dat tot ce este mai bun in ei sa poata crea un model care sa se faca remarcat pe piata europeana.
Eu am apucat sa fac drive tet cu modelul avand echiparea de top si motorizarea de 1.6 low power (90CP) si sincer am ramas impresionat placut de raspunsul motorului in acceleratii incepand de la 50-60km/h ... nu imi ramane decat sa-mi inchipui ce poate motorul de 2l diesel si 140CP.
Calitatea materialelor este foarte buna, peste corolla, auris, opel, ford, masina sta foarte bine pe drum, are suspensii independente pe spate, are o multime de accesorii de la monitorizarea presiunii in pneuri si a functionarii lampilor de la stopuri pana la conector pentru i-pod ... si toate la un pret mai mult decat decent ... sa nu mai vorbesc de garantia totala de 5 ani.
Eu mi-am format deja o impresie favorabila si o sa mi-o stric doar daca cine stie obtine doar 1 sau 2 puncte la EuroNCAP ca altfel de la toyota corolla o sa trec in curand pe kia cee'd.
p.s. a se remarca aici si dezamagirea totala avuta cu noul model corolla
James Kilowatt
Offtopic
Cum naiba a putut sa castige Alfa testul din revista respectiva daca a franat de departe ca o rabla pe gheata? blink.gif
Dan52141
QUOTE(James Kilowatt)
Offtopic
Cum naiba a putut sa castige Alfa testul din revista respectiva daca a franat de departe ca o rabla pe gheata? blink.gif

Asta a fost punctul ei slab, in restul probelor a excelat blush.gif
Oricum demn de remarcat pozitionarea cee'dului in jumatatea clasamentului, peste bmw, c4, mazda 3 si peugeot 307.
Imi place de cei de la Quattroroute, fac niste teste pragmatice, masoara o multime de lucruri interesante si incearca cat de cat sa compare mere cu mere.
Sper sa fie si obiectivi in masuratorile lor !
Costanza86138
QUOTE(Adr1an)
La stabilitate mi s-a parut putin fragila la virajele in curbe.


pai viraj sau curba e acelasi lucru... fragila? cu suspensie multi link si jante de 17 tie ti s-a parut fragila? blink.gif
Dan52141
QUOTE(Costanza86138)
QUOTE(Adr1an)
La stabilitate mi s-a parut putin fragila la virajele in curbe.


pai viraj sau curba e acelasi lucru... fragila? cu suspensie multi link si jante de 17 tie ti s-a parut fragila? blink.gif
La drive testul facut de mine a stat efectiv lipita de asfalt ... si m-am dat la ea serios ... cu corolla mea ieseam de mult pe miriste daca faceam aceleasi lucruri
Dan52141
ca tot vorbim de globalizare ... stiti cine este actualul designer sef de la kia, numit in septembrie 2006?

Surpriza smile.gif ... se numeste Peter Schreyer ... un german veritabil smile.gif ... daca asta nu va spune nimic poate Audi TT si noul VW Beetle va spun mai multe pentru ca el este autorul designului acestor masini ... si omul tocmai a fost premiat de Royal College of Art, cea mai prestigioasa scoala de design din Anglia numindu-l Doctor Onorific al acestei institutii "ca o recunoastere a contributiei sale la evolutia designului de automobil"

El este omul care din pozitia de designer sef al kia motors va trasa viitoarele directii in designul automobilelor kia
Sa va citez din ceea ce spune ? smile.gif
QUOTE
"... Kia mi-a oferit sansa sa-i modelez intregul design de brand si ca designer te intalnesti rareori cu o asemenea ocazie. Am inceput acest drum cu modelul ex_cee'd, care indica clar directia in care vom merge, iar la salonul Auto de la Frankfurt din septembrie cred ca vom surprinde intreaga lume auto cu ceea ce planuim pentru viitorul companiei Kia"


Nu stiti cum arata ex_cee'd ? smile.gif
Pai haideti sa vedem ...
Dan52141
1. sad.gif sad.gif sad.gif
pacat ca nu functioneaza postarea desi imaginile sunt jpg si au cu mult mai putin de 100k ... poate se sesizeaza vre un admin ca din cate stiu nu sunt singurul care se plange de lucrul acesta ... sad.gif
[img]http://eng.kia.sk/gallery.php?num=3&g=147[/img] ... se pare ca nici asa nu functioneaza ....

Pentru cei curiosi vedeti linkul de mai jos:
http://eng.kia.sk/index.php?context=319
Schipor27285
BTW, un pic offtopic...au inceput sa se livreze masinutele...
James Kilowatt
QUOTE(Dan52141)
ca tot vorbim de globalizare ... stiti cine este actualul designer sef de la kia, numit in septembrie 2006?

Surpriza smile.gif ... se numeste Peter Schreyer ... un german veritabil smile.gif ... ...


Nu stiu de ce, dar mie nu mi se pare o surpriza wink.gif
http://masini.ro/forum/viewtopic.php?t=15981&start=180

Asta e probabil varful icebergului, cine stie cati ingineri europeni au mai recrutat.
Baby Blues
La exterior pare Opel Tigra sau cel putin pare inspirat din Tigra.
In rest Arata bine... si ata.
Ai vazut Opel Astra H cabrio?
poftim: http://images.google.ro/images?svnum=10&am...+astra+twin+top
pare cu mai multa personalitate. Eu nu zic ca una e mai buna ca alta. Eu sunt doar subiectiv.
PS; Dane: Nu esti cam fanatic cu marca Kia? De ce oare? Si eu sunt un " semi-fan" Opel dar nu mor cu ei de gat. Doar gasesc ca varianta raport calitate -pret se gaseste in curtea lor, plus subiectivitatea. Dar pana la a ajunge sa mor de gatul unui alt fan , al altei marci mai dureaza.
T u d o r
Cu scuzele de rigoare si mie mi se pare ca esti cam prea pasional in exprimarea la adresa Kia. Am vazut si eu masina (full version), m-am urcat in ea si tin sa spun ca nu m-a impresionat decat prin pret. Care, daca te apuci sa incarci masina de optionale, nu mai e nici el chiar asa mic. Oricum, e sub marcile europene, dar asta nu e nici o surpriza, coreeni avand o politica generala de dumping.
Daca lucrezi la Kia, ar fi frumos sa spui asta, daca nu, parerea mea e ca esti prea patimas in sustinerea masinii. E buna probabil, dar nu e nec plus ultra in domeniul auto, ba as zice si ca mai are ceva pana acolo.
Oricum, la calitatea interioara nu e nici peste Pejo-ul meu, care are ceva anisori in spate. Corolla noua si Auris sunt peste la acest capitol, dar la aspect exterior Kia le bate, dupa parerea mea.
Dintre Ceed si Astra, as alege Ceed, ca sa fiu in linia topicului, dar prin prisma pretului si garantiei decat a calitatii.
Costanza86138
Tudor, 307 e jalnic tare. Nu vorbesc de al meu, ca al meu e si mai vechi, vorbesc despre T6 starline sau cum ii mai zice. Tapiseria e o gluma proasta, fetele de usi sunt dintr-un plastic de care mi-e scarba, portierele se inchid ca la Dacie cu zgomot de tabla, schimbatorul ala are o cursa de-ti vine rau si ar mai fi si altele. Singurul plastic placut la atingere e cel de pe bord, deasupra ceasurilor. Atat!

Nu stiu daca esti membru si pe pejo.ro, dar eu sunt si de 1 an de zile merg la fiecare intalnire si ma sui in toate masinile!

Ceed, in banii de 307 iti da finisaje, nu gluma! Ai vazut cat de bine arata tapiseria aia mixta? Sau tu ai vazut varianta aia de baza? Aia nu e cine stie... Ai inchis usile sa vezi cum se aude? Ia incarca tu un 307 cu optionale si un ceed cu optionale... sa vezi la ce preturi ajungi!

Kia in 17600 iti da trapa, ESP, tapiserie mixta, oglinda cu efect autom anti orbire, geamuri fumurii si restu de la nivelu de echipare MT

307 iti da astea in 18.500 CU REDUCERE! Ca sa nu mai vorbim despre gluma aia de suspensie spate (stii f bine despre ce e vorba) si garantia aia de 30.000 la trenul de rulare. AAA iti da 110 cai, sa zicem... Dar per total e sub Kia.
T u d o r
Mie personal nu mi s-a parut asa, in legatura cu diferenta de calitate a materialelor. Suspensia spate e corect cum ai descris-o tu, am mai spus ca e prea seaca, dar reversul medaliei e ca ea confera stabilitate pe drumuri bune. Francezii nu s-au gandit cand au facut masina la pietele unde drumurile sunt denumite asa din motive de lipsa de imaginatie. biggrin.gif
Tapiseria mie imi place, sincer. Nu spun ca nu exista unele mai bune, dar asta care e pe masina mea e rezistenta si nu transpiri excesiv pe ea. Schimbatorul nu e un model de buna timonerie, dar la Ceed nu stiu cum e. Oricum, nu comparam Ceed-ul cu 307, un model care, cu facelift chiar, e vechi de 6 ani si deja e pe vine noul 308. Cu ala ar trebui comparat Ceed-ul, nu cu 307 sau Astra Classic sau mai stiu eu ce vechitura. biggrin.gif
In privinta pretului, masina mea a fost mai ieftina bine de 17000, asa ca de diferenta se poate pune trapa si ESP si cazi in preturi. Feline la 18000 si ceva mai are niste acareturi in plus fata de Starline, din cate stiu eu piele, navi, etc.
Oricum, nu comparatia cu 307-le e subiectul discutiei, modelul de la Pejo e uzat moral si se vad anii la el. Si nu sunt eu fan inrait al modelului, am ales masina pe criteriul dotari/calitate/PRET... Si mai ales, service bun si aproape. smile.gif
Dan52141
QUOTE(> T u d o r <)
Cu scuzele de rigoare si mie mi se pare ca esti cam prea pasional in exprimarea la adresa Kia. Am vazut si eu masina (full version), m-am urcat in ea si tin sa spun ca nu m-a impresionat decat prin pret. Care, daca te apuci sa incarci masina de optionale, nu mai e nici el chiar asa mic. Oricum, e sub marcile europene, dar asta nu e nici o surpriza, coreeni avand o politica generala de dumping.
Daca lucrezi la Kia, ar fi frumos sa spui asta, daca nu, parerea mea e ca esti prea patimas in sustinerea masinii. E buna probabil, dar nu e nec plus ultra in domeniul auto, ba as zice si ca mai are ceva pana acolo.
Oricum, la calitatea interioara nu e nici peste Pejo-ul meu, care are ceva anisori in spate. Corolla noua si Auris sunt peste la acest capitol, dar la aspect exterior Kia le bate, dupa parerea mea.
Dintre Ceed si Astra, as alege Ceed, ca sa fiu in linia topicului, dar prin prisma pretului si garantiei decat a calitatii.

Nu sunt pasional pe subiectul kia ... pur si simplu constat o realitate, o schimbare de calitate si mentalitate in linia koreenilor si ceea ce ma irita cel mai mult sunt comentariile celor care pleaca din start cu prejudecata ca in afara de cei consacrati, toyota, ford, bmw. opel etc ... nimeni nu mai face masini bune... daca te numesti KIA este exclus sa ai calitate, design si fiabilitate ... eu constat doar faptele si trebuie sa recunoastem ca aparitia cee'd-ului este un mare punct de cotitura pentru kia care oricum in momentul de fata este recunoscut ca unul dintre cei mai dinamici producatori auto.
Pentru bugete intre 13-20.000 euro cee'd-ul cred ca este un concurent redutabil pentru orice marca.
Si imi pastrez parerea obiectiva cum ca din punct de vedere calitativ cee'dul este peste 307, astra, corolla sau auris!
Nu stiu ce va face la EuroNCAP, daca va confirma si acolo pot spune ca am avut o intuitie buna smile.gif... asa cum am facut cu toyota corolla pe care mi-am cumparat-o in 2002 atunci cand japonezii au adoptat aceiasi strategie si au facut acest model sa corespunda standardelor de calitate si design europene ... desi multi prieteni la acea vreme mi-au spus ca sunt nebun si uite ca am aproape 4 ani si jumatate si sunt foarte multumit de masina ... garantia a expirat acum 1 an si jumatate ... ma intreb cum o fi cu o garantie totala de 5 ANI ! ... oare nu te plictisesti
blush.gif biggrin.gif
T u d o r
Sunt de acord ca Ceed e un pas mare inainte pentru Kia, dar totusi e o masina in media clasei, nu exceleaza. Pretul e un atu important, dar la fel sunt si calitatea si imaginea de marca. Daca nu ai imagine, trebuie sa umbli la celelalte. Astept sa vad cifrele de vanzari, sa avem o imagine a impactului pe care l-a avut in piata modelul.
Dan52141
QUOTE(> T u d o r <)
Sunt de acord ca Ceed e un pas mare inainte pentru Kia, dar totusi e o masina in media clasei, nu exceleaza. Pretul e un atu important, dar la fel sunt si calitatea si imaginea de marca. Daca nu ai imagine, trebuie sa umbli la celelalte. Astept sa vad cifrele de vanzari, sa avem o imagine a impactului pe care l-a avut in piata modelul.


Pe mine nu ma deranjeaza imaginea de marca, intotdeauna prefer calitatea in detrimentul imaginii de marca (evident in bugetul pe care il am la dispozitie)
Cat despre cifrele de vanzari uite mai jos un citat dintr-un post mai vechi ... oricum cred ca au inceput sa se faca livrarile ca vad din ce in ce mai multe in trafic

QUOTE
Vanzari record pentru KIA cee'd
In aproape doua luni de la lansarea oficiala, pentru modelul KIA cee'd s-au incheiat 562 de contracte. Acest lucru inseamna ca in primele 50 de zile de la lansare, planul initial de vanzari pentru acest an, 400 de autoturisme cee'd a fost depasit cu peste 50%.
KIA Romauto a recalibrat comenzile catre fabrica din Zilina, ceea ce se va traduce, incepand cu luna iulie, in intervale mult mai mici de asteptare (2-3 saptamani) pentru livrare a declarat dl Dan Chitaru, presedinte al KIA Romauto.
Incepand cu luna iulie vor fi introduse in oferta si motorizarile:
1.6 - 122CP / 2.0 - 143CP benzina
1.6 - 115CP / 2.0 - 140CP diesel


si inca un lucru pe care l-am observat, daca faceti o configuratie de top pentru modelul 2.0 benzina si medelul 2.0 diesel o sa observati ca diferenta intre cele doua este de numai ~ 700 Euro ceea ce va face ca amortizarea investitiei in diesel sa se faca foarte repede.
James Kilowatt
Tudore, eu nu stiu de ce spui ca auris e peste.... o fi vre-o versiune varf de gama, insa la cele entry level sunt cel putin comparabile. Cu 307 nu ma pronunt. Mie mi-ar placea un Leon, insa sunt constient ca interiorul e de kko si Ceed n-are motive sa aiba complexe la capitolul asta. As lua leon pentru motor si pentru cutia dsg, nu pentru interior.

Iar pe hartie motorizarile sunt peste medie. (valabil si pentru Auris)
T u d o r
Am spus ca Auris si Corolla noua sunt peste Ceed ca si aspect, calitate si materiale la interior. In rest, designerul Toyota ar trebui sa fie impuscat, a reusit sa scoata pe piata una dintre cele mai boring masini. Parere personala, nu dati cu paru'. biggrin.gif
In rest, am aceeasi parere cu tine in privinta Leon-ului, cu amendamentul ca imi place foarte mult aspectul exterior al masinii. Pacat de consola aia hidoasa facuta din cutii reciclate de tic-tac, cum spunea Halba. biggrin.gif
Baby Blues
Hai sa ramanem la Opel si la Ceed. De ce mi-as lua Opel de ce mi-as lua Ceed? Mi-as lua Astrah deoarece este un model reusit cu vanzari bune si fara probleme majore. design foarte bun fara a fi extravagant dar cu o linie sportiva. materiale de calitate medie care nu exceleaza dar nici nu sunt proaste sau urate. Design interior frumos mai ales in dotarile de top cu materiale frumoase. Motorizari economice dar si sportive ( chiar brutale) care au dovedit ca fac banii. 5 stele la testul de siguranta, service-uri extinse in Romania, poate nu la standarde inalte dar.... sunt. In rest ce sa spun: Opel reloaded.
De ce as/nu as alege Ceed? Garantie mare, model nou cu o linie exterioara frumusica . Materiale bune la interior dar cu un design care nu te face sa o crezi personalizata pentru tine ci pentru toti. Motorizari cam putine in Romania( nediversificate- doua diesel-uri si 3 pe benzina). In rest nu m-as aventura sa dau 15-20.000 de euro pe o masina care nu si-a dovedit calitatile. Nu vreau sa fiu eu deschizatorul de drumuri. Ma bucur pt Daniel ca a avut "curaj" sa-si ia Toyota dar pana la Toyota , Kia mai are de tras.
In aceiasi ordine de idei nu cred ca iti trebuie curaj sa-ti iei Toyota deoarece Toyota este toyota- nimic mai mult.
Legionaru'
QUOTE(> T u d o r <)
In rest, designerul Toyota ar trebui sa fie impuscat, a reusit sa scoata pe piata una dintre cele mai boring masini.


Mereu Toyota a avut masini boring!
Dar al naibi de bune!
T u d o r
De acord, Legionare. smile.gif
Dan52141
QUOTE(> T u d o r <)
Am spus ca Auris si Corolla noua sunt peste Ceed ca si aspect, calitate si materiale la interior. In rest, designerul Toyota ar trebui sa fie impuscat, a reusit sa scoata pe piata una dintre cele mai boring masini. Parere personala, nu dati cu paru'. biggrin.gif
In rest, am aceeasi parere cu tine in privinta Leon-ului, cu amendamentul ca imi place foarte mult aspectul exterior al masinii. Pacat de consola aia hidoasa facuta din cutii reciclate de tic-tac, cum spunea Halba. biggrin.gif


Si eu iti spun ca Aurisul si Corolla noua sunt sub Ceed ca si calitate a interiorului, la exterior este discutabil, noua corolla la exterior imi pare un mare pas inainte, pacat ca la interior au stricat-o si au adus-o sub media clasei folosind materiale indoielnice ... dar se pare ca asta este politica la mai toate firmele si modelele in clasa asta ... a se refolosi cat mai mult si a scadea costurile ... asta dupa ce ti-ai facut un nume si lumea te cumpara dupa reputatia marcii .... la Kia Cee'd ei abia acum au inceput sa ridice capul sa-si faca un nume si aceasta dorinta se vede din plin la calitatea habitaclului lui Kia Cee'd, sunt convins ca o sa coboare si ei stacheta la un moment dat dar pentru moment sunt in ascensiune si nu au voie sa faca rabat la calitate.
Singurul aspect care nu o sa-mi placa la cee'd daca o sa aiba succes este faptul ca o sa te pierzi in multimea de cee'duri si o sa devii un anonim biggrin.gif
AlexTM
Hai na, sa nu-mi spui ca o sa ajunga Ceed-ul ca Dacia 1300 smile.gif
Pe de alta parte, eu am Octavia, care e o masina destul de raspindita (bine, nu atit de raspindita cum va fi Ceed-ul in citeva luni wink.gif ) dar nu ma deranjeaza.
Dan52141
QUOTE(GhitaTM)
Hai na, sa nu-mi spui ca o sa ajunga Ceed-ul ca Dacia 1300 smile.gif
Pe de alta parte, eu am Octavia, care e o masina destul de raspindita (bine, nu atit de raspindita cum va fi Ceed-ul in citeva luni wink.gif ) dar nu ma deranjeaza.

Sper ca ai observat nota de umor din raspuns smile.gif
Pana la urma il sfatuiesc pe Adrian-211 sa mearga sa vada ambele masini sa faca drive test si sa aleaga cu inima smile.gif ar trebui sa cumpere ce ii place lui si nu ce place la altii ... conform zicalei :
QUOTE
nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie
smile.gif
bafta la alegere si te asteptam cu impresii despre noua achizitie !
Hoinar
Adriane, ai mai ales ceva? smile.gif sau te-au bagat colegii in ceata deja si te-ai orientat spre alta masina?
Adrian-211
Adevarul e ca nu stiu ce sa mai aleg... Oricum ceva in clasa compacta... Golf sau sau Opel Astra New sau Kia Cee'd sau de ce nu Ford Focus.Nu ma grabesc sa o cumpar ca nu am nici toti banii si sunt cam nehotarat ce sa aleg. Daca e sa aleg cu inima as alege Cee'd. Vad ca Golful e foarte laudat. O fi asa bun? Oare Focus nu e la fel de bun? Nu stiu. Ma mai gandesc, ma mai sfatuiesc si eu cu cei care sunt mai cunoscatori si om vedea mai pe toamna ce-om alege. Mai am si un Logan de care trebuie sa scap ca nu am nevoie de 2 masini... si situatia se complica... beer.gif
M A R I A N
QUOTE(> T u d o r <)
Am spus ca Auris si Corolla noua sunt peste Ceed ca si aspect, calitate si materiale la interior. In rest, designerul Toyota ar trebui sa fie impuscat, a reusit sa scoata pe piata una dintre cele mai boring masini. Parere personala, nu dati cu paru'. biggrin.gif


Iti promit ca voi veni la Ramnicu Valcea cu Corolla mea si o sa dam o tura pana la Sibiu pe Valea Oltului ca sa simti si tu cat de boring este...pe la 6000 rpm... biggrin.gif arigato.gif
In alta ordine de idei, Adrian, nu stiu cum poti sa te limitezi numai la 2 masini cand in Romania asta se importa atatea... blush.gif
Eu n-o sa-ti sugerez sa cumperi o Toyota sau o Honda, care mie personal mi se par cele mai bune variante pentru soselele noastre "bombardate", virajate, prafuite etc., ci doar sa te uiti pe masini.ro, la sectiunea "masini noi" si sa vezi cate alegeri poti face...
Eu nu am vazut in topicul tau cati bani ai la dispozitie, pe unde vei merge cu masina, cate persoane vei cara cu masina, pe ce drumuri vei merge cu masina etc.
Referitor la cele 2 modele, iti pot spune ca in opinia mea Astra (care la ea acasa, pe autostrazi fara gropi, este o masina foarte buna) sufera la capitolul fiabilitate pe drumurile noastre, in special in ceea ce priveste suspensia. Cunosc chiar un caz in care proprietarul a renuntat la un Astra nou (model 2005 sau 2006) diesel full, dupa un an, din cauza problemelor la motor. Insa Opel in Romania are un enorm avantaj:service-uri (majoritatea) foarte bune. arigato.gif
In ceea ce priveste Kia, sincer imi place atat la interior (nu atat de mult ca Astra), cat si la exterior. In privinta masinilor Kia, nu pot sa-ti spun decat ca nu sunt cunoscute ca fiind foarte fiabile dar, cel putin in ultima vreme, eu personal am constatat ca sunt facute extraordinar de inteligent, intuitiv si logic. Impreuna cu varul meu caut (pentru el) un monovolum gen Opel Zafira si am descoperit aceasta Kia Carnival care este o masina absolut incredibila la interior si absolut perfecta pentru scopul ei (calatorii lungi cu mai multe persoane la bord).
Singura problema cu Kia ar fi ca este Kia...
Acum, daca vorbim de achizitionare in leasing sau rate (care se intind de obicei pe o perioada de cel putin 3-4 ani), sfatul meu se schimba si eu personal (vorbesc ca persoana fizica cu venit decent pentru care masina e oarecum un lux) n-as lua in acest sistem decat masini despre care (aproape) toata lumea e de acord ca sunt solide si fiabile. Si astea sunt Honda si Toyota (si evident, Audi, BMW, Lexus etc, dar aici vorbim de alte preturi). In concret, ca sa fim in clasa compacta de care apartin cele 2 din titlul tau, vorbesc de Civic si Corolla.
T u d o r
QUOTE
Iti promit ca voi veni la Ramnicu Valcea cu Corolla mea si o sa dam o tura pana la Sibiu pe Valea Oltului ca sa simti si tu cat de boring este...pe la 6000 rpm... biggrin arigato


Mariane, te astept cu placere. In plus, nu m-am referit la performante cand am spus "boring", ci la aspect si senzatia pe care acesta ti-o trezeste.
Adrian-211
In legatura cu ce zicea Marian, trebuie sa precizez ca voi dispune in momentul cand ma voi decide ce sa cumpar (asta peste vreo 3-4 luni) de 15-17.000 (maxim) de Euro. Acesta e bugetul in care trebuie sa ma incadrez, iar daca iau Auris bine dotata e 19.000 (prea mult). Honda cred ca e si ea tot pe acolo cu preturile. Oricum vreau o compacta pe benzina (nu sunt pentru diesel) cu dotari ca ESP, frane disc spate, jenti aliaj, climatizare (nu AC). Cam multe pretentii la banii astia, nu? In ceea ce priveste nr de persoane de transportat = 3 :eu sotia si copilul. Despre drumurile pe care as vrea sa merg, acestea ar fi de toate categoriile si mai bune si mai proaste, nu macadam, forestiere pentru ca acolo trebuie un SUV si eu nu am bani de SUV -uri. Sper ca am lamurit (cel putin partial) pe Marian si pe ceilalti care sunt cerintele mele in linii mari.
Adrian-211
In legatura cu ce zicea Marian, trebuie sa precizez ca voi dispune in momentul cand ma voi decide ce sa cumpar (asta peste vreo 3-4 luni) de 15-17.000 (maxim) de Euro. Acesta e bugetul in care trebuie sa ma incadrez, iar daca iau Auris bine dotata e 19.000 (prea mult). Honda cred ca e si ea tot pe acolo cu preturile. Oricum vreau o compacta pe benzina (nu sunt pentru diesel) cu dotari ca ESP, frane disc spate, jenti aliaj, climatizare (nu AC). Cam multe pretentii la banii astia, nu? In ceea ce priveste nr de persoane de transportat = 3 :eu sotia si copilul. Despre drumurile pe care as vrea sa merg, acestea ar fi de toate categoriile si mai bune si mai proaste, nu macadam, forestiere pentru ca acolo trebuie un SUV si eu nu am bani de SUV -uri. Sper ca am lamurit (cel putin partial) pe Marian si pe ceilalti care sunt cerintele mele in linii mari.
gabi4
sincer kia cee'd e raspunsul la cerintele tale. se incadreaza cu varf si indesat in ce ai scris mai sus :wave:
M A R I A N
http://www.toyota.ro/Images/Tarif%20Toyota...m420-551470.pdf

Adrian, intra te rog pe acest link si uita-te la Toyota Auris benzina 1.4 varianta Luna si vei vedea ca, daca o sa-i pui si VSC (echivalentul ESP-ului) care costa 500 euro DDP, obtii in final pretul total de 16758 euro DDP si ai toate dotarile pe care le vrei tu (in afara de jante de aliaj, dar nu sunt sigur) si multe altele.
Si ai siguranta pe parcursul leasingului (ca masina este robusta si fiabila, asa cum o vad toate clasamentele de pe lumea asta, si va functiona permanent la parametri normali chiar si in conditiile in care vei merge pe sosele proaste si cu benzina mai proasta)+faptul ca Toyota ofera 3 ani garantie la TOATA MASINA. Cei care-ti recomanda Kia sau Astra sa-ti spuna exact la ce se ofera garantie pe parcursul celor 7, respectiv 2 ani. blush.gif Vei avea surprize...
Stii, sunt 2 categorii de cumparatori in leasing:
1) cei care-si iau masina ieftina, neaparat diesel biggrin.gif , dar negarantata "din scoarta in scoarta" si NEADAPTATA (vorbesc aici de suspensia care sufera cel mai mult) la gropile autohtone. Acestia isi iau de obicei masina pentru firma unde lucreaza sau chiar pentru familie dar cu gandul de a o schimba foarte repede...1 an, 2 ani sau cel mult 3 ani
2) cei care isi pun mare parte din castiguri ca sa achite rata lunara la o masina pe care si-o iau pentru familie si pe care nu sunt siguri cand o vor schimba. Eu ii sfatuiesc pe cei din ultima categorie sa nu se pripeasca si sa cumpere masina de la pct.1) ci sa dea cu 500-1000 euro mai mult si sa achizitioneze un lucru RECUNOSCUT CA FIABIL (si aici inca o data spun ca Honda si Toyota sunt de mai multi ani in topurile clasamentelor satisfactiei clientilor-asa cum este JD Power).
Dan52141
QUOTE(M A R I A N)
http://www.toyota.ro/Images/Tarif%20Toyota...m420-551470.pdf

Adrian, intra te rog pe acest link si uita-te la Toyota Auris benzina 1.4 varianta Luna si vei vedea ca, daca o sa-i pui si VSC (echivalentul ESP-ului) care costa 500 euro DDP, obtii in final pretul total de 16758 euro DDP si ai toate dotarile pe care le vrei tu (in afara de jante de aliaj, dar nu sunt sigur) si multe altele.
Si ai siguranta pe parcursul leasingului (ca masina este robusta si fiabila, asa cum o vad toate clasamentele de pe lumea asta, si va functiona permanent la parametri normali chiar si in conditiile in care vei merge pe sosele proaste si cu benzina mai proasta)+faptul ca Toyota ofera 3 ani garantie la TOATA MASINA. Cei care-ti recomanda Kia sau Astra sa-ti spuna exact la ce se ofera garantie pe parcursul celor 7, respectiv 2 ani. blush.gif Vei avea surprize...
Stii, sunt 2 categorii de cumparatori in leasing:
1) cei care-si iau masina ieftina, neaparat diesel biggrin.gif , dar negarantata "din scoarta in scoarta" si NEADAPTATA (vorbesc aici de suspensia care sufera cel mai mult) la gropile autohtone. Acestia isi iau de obicei masina pentru firma unde lucreaza sau chiar pentru familie dar cu gandul de a o schimba foarte repede...1 an, 2 ani sau cel mult 3 ani
2) cei care isi pun mare parte din castiguri ca sa achite rata lunara la o masina pe care si-o iau pentru familie si pe care nu sunt siguri cand o vor schimba. Eu ii sfatuiesc pe cei din ultima categorie sa nu se pripeasca si sa cumpere masina de la pct.1) ci sa dea cu 500-1000 euro mai mult si sa achizitioneze un lucru RECUNOSCUT CA FIABIL (si aici inca o data spun ca Honda si Toyota sunt de mai multi ani in topurile clasamentelor satisfactiei clientilor-asa cum este JD Power).


Pai si ce fac Marian, dau banii pe o sigla sau pe o masina in ansamblul ei?
Referitor la partea cu garantia pentru cee'd aceasta este de 5 ani din bara in bara (adica totala) sau 150.000 km si 7 ani la motor si trenul de rulare.

Cu alte cuvinte daca dupa 5 ani de zile ai facut 100.000 de km masina mai are garantie pentru inca 2 ani la motor si trenul de rulare asta presupunand ca in acesti 2 ani nu faci acea diferenta de 50.000 de km. Daca dupa cei 5 ani in care ai facut 100.000 de km in primul an faci 50.000 astfel incat sa ajungi la 150.000 garantia se termina pana la implinirea celor 7 ani. Sper sa fi fost destul de coerent smile.gif
Garantia este transmisibila daca vinzi masina.

In rest ce sa mai spun decat ca toate revistele de specialitate lauda kia cee'd in ideea ca este altceva decat a oferit pana acum kia si se poate bate de la egal la egal cu cei din clasa ei.
Mai ramane ca timpul sa confirme daca masina se ridica la nivelul asteptarilor.
Dan52141
Revin cu informatii mai precise despre garantia cee'dului

"The 7 year warranty includes:

3 years/ unlimited km full manufacturers warranty
3 -5 years / 150,000 km full manufacturers warranty
5 - 7 years / 150,000 km powertrain warranty
10 years / unlimited km manufacturers anti-perforation warranty"
G a B o S
Dintre kia si opel, sincer aleg si io tot auris.
Fiabilitate garantata, mult peste kia si opel.
Pe auris am mers, kia doar din vazute, opelu am mers.
aurisul are un interior foarte placut, si ca materiale si ca dispunerea pe consola si schimbatoru.
despre tinuta la drum nu pot sa spun prea multe ca nu am avut posibilitatea sa ii dau mai mult de 110 120 maxim dar eu am fost placut impresionat de ea.
despre astra, ai putea sa iei gtc daca tot sunteti doar 3 biggrin.gif
pot spune ca mi se pare cam dura, simteam absolut tot in scaun.
acum poate pentru ca era setata altfel, fiind adusa de afara, nu stiu exact cum sunt astea de pe aici, dar daca se merge pe ideea ca vin cu suspensii mai moi pt drumurille cu cratere de la noi atunci e mai bine, mai confortabila.
materialele de interior...nu sunt extraordinare, dar din ce am vazut eu sunt rezistente (masina era sh, si nu avea urme de zgarieturi pe bord sau diverse).
mai mult nu stiu sa zic.
oricum kia pt mine iese din discutie pentru ca sunt anti koreea. orice ar face, nu au un brand. (bunicu avea o bicicleta cu mai multa istorie decat fabrica celor de la kia - un tohan daca nu ma insel biggrin.gif sa o faca avion si tot nu iau.
singura coreana care imi placea este hyundai coupe ul, dar m am lepadat si de aia. biggrin.gif
ciao si succes cu cautarile, sa dai de veste
G a B o S
dan, referitor la garantia ceedului. am vazut ca ai scris in engleza deci presupun ca e de pe site ul international. dar la romani se pastreaza?? ca la noi se mai practica d astea.
Adrian-211
In legatura cu ce zicea Marian, am intrat pe site-ul Toyota si varianta Luna la care pui si ESP si jante aliaj sare de 17.000 euro, suma limita pentru mine.... Oare merita efortul sa mai astept cateva luni pana mai strang inca ceva bani si sa iau Toyota? sau sa merg acum sa comand Cee'd. Oricum, m-am urcat intr-un Cee'd full si va spun impresii: scaunele cu piele, volanul, cotierele, climatizarea, oglinzile rabatabile electric si altele cred ca fac toti banii (adica sub 17.000) si cred ca are cam tot ce-ti doresti... nu stiu daca merita pachetul cu stergatoare antigheata si scaune incalzite fata, in rest totul e super OK (pretul asta bun e pentru motorul de 122 CP!) La cel de 109 nici nu ma gandesc....
M A R I A N
He, he, daca mai pui vreo cateva sute (pe site-ul de mai jos apar niste preturi dar am auzit ca sunt reduceri la dealer) ajungem la un alt best-seller fiabil made in Japan si preferat de americani: Honda Civic Sedan biggrin.gif

http://honda.com.ro/civic4d/standard/

Dar daca-ti place C'eed, ia-o dom'le. Cunosc sentimentul pe care-l incerci cand ai banul strans pentru o anumita masina care ti-a picat cu tronc si nu mai ai rabdare. Eu ma mir ca mai stai sa ceri pareri pe forum. biggrin.gif
Poate daca nu ti-o vei lua vei ramane mereu cu gandul la piele/oglinzi/122 CP...Oricum, Astra nu (bineinteles daca o comparam cu C'eed), parerea mea! arigato.gif
Si ca sa te decizi mai repede, uite linkul asta:

http://www.youtube.com/watch?v=Bzf5jRGWsRo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.