Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Iesire din tara cu masina in leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Radu97668
Peste mai putin de 2 saptamani voi pleca in Grecia cu masina care este in leasing. Am imputernicire de la la Porsche atat in limba romana cat si in engleza, precum si o extindere a politei casco. Vreau sa stiu daca mai am nevoie de alte acte, deoarece zilele trecute am auzit la radio ca este necesara o traducere legalizata a imputernicirii; daca eu am imputernicirea in limba engleza deja, mai trebuie legalizata?
guerilla
QUOTE(Radu97668)
Peste mai putin de 2 saptamani voi pleca in Grecia cu masina care este in leasing. Am imputernicire de la la Porsche atat in limba romana cat si in engleza, precum si o extindere a politei casco. Vreau sa stiu daca mai am nevoie de alte acte, deoarece zilele trecute am auzit la radio ca este necesara o traducere legalizata a imputernicirii; daca eu am imputernicirea in limba engleza deja, mai trebuie legalizata?


din cate stiu imputernicirea trebuie sa fie legalizata la notar atunci cand vrei sa intri in bulgaria. cel putin asa mi-au spus mie. pentru ungaria n-am avut nevoie de asa ceva.
Vlad108086
In mod normal nu ai nevoie de imputernicire daca pleci intr-o tara a UE.
Am fost in Ungaria si nu am mai luat nimic de la leasing.
In schimb nu stiu ce m-a apucat anu asta sa imi fac concediul in Turcia: si aici iti trebuie imputernicire in turca , legalizata si apostilata de tribunal.
Plus ca a trebuit sa fac si carte verde :minigun:
Andras101185
Eu am primit de la Piraeus Leasing imputernicirea prin mail. Credeti ca este valabil daca pur si simplu printez? De fapt sunt doua exemplare: romana si engleza.
ValiR
Si eu am de la VBL, trimisa tot prin email(iar eu am printat-o) si e ok, cel putin in Ungaria.
Pe ea oricum scrie "calatorie in strainatate" asa ca ar trebui sa fie in regula, cel putin in UE. Ma mira ca bulgarii cer sa fie legalizata, dar tinand cont de ce s-a mai intamplat intre noi si ei la vami atunci poate n-ar trebui sa ma mai mir. Iar turcii, nu sunt in UE.
Si cartea verde are anumite tari pentru care nu e valabila, sunt bifate pe ea.
drabisan
QUOTE(guerilla)
QUOTE(Radu97668)
Peste mai putin de 2 saptamani voi pleca in Grecia cu masina care este in leasing. Am imputernicire de la la Porsche atat in limba romana cat si in engleza, precum si o extindere a politei casco. Vreau sa stiu daca mai am nevoie de alte acte, deoarece zilele trecute am auzit la radio ca este necesara o traducere legalizata a imputernicirii; daca eu am imputernicirea in limba engleza deja, mai trebuie legalizata?


din cate stiu imputernicirea trebuie sa fie legalizata la notar atunci cand vrei sa intri in bulgaria. cel putin asa mi-au spus mie. pentru ungaria n-am avut nevoie de asa ceva.


Si eu am auzit de mizerii pe care le-ar face bulgarii. De verificat nu le-am verificat.
Cartea verde, unele companii de leasing o dau fara nici un cost extra, dar exclusiv pentru UE. Pentru Turcia trebuie pe bani.
Oricum, cind am iesit, in Hu si in rest, nu mi-a cerut nimeni nimic nici macar o data...
Radu97668
completari:
de la porsche am obtinut imputernicire in romana si imputernicire in engleza, ambele in origianl, semnate si stampilate;
de la firma pe care s-a facut leasing-ul am obtinut acelasi lucru.
de la casco am obtinut extindere gratuita
intrebare:
sunt sau nu obligat sa merg cu ele la notar? nu vad ce rost are sa le legalizez daca ele sunt toate documente originale...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.