Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Starea drumurilor
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2, 3, 4
adi.mitrea
Deschid acest topic în care aș vrea să trecem starea drumurilor pe care am mers prin țară și nu numai. Probabil că în țară sunt mult mai rele...

DN 24 între Bârlad și Vaslui este împrăștiată criblură peste bitum. Porțiunea cu multe pietre în care nu poți merge cu mai mult de 15 km/h ține cam 3 km. În rest e mai bine, dar toți o calcă după ce ies de pe bucata buclucașă și ai șanse foarte mară să te alegi cu parbriz spart ori crăpat. Am numărat vreo 8-10 geamuri sparte pe marginea drumului. Trec multe tiruri și merg cu 40-50 km/h unde tu mergi 20 și îți umplu mașina de pietre

DN 2 F Între Vaslui și Bacău este împrăștiată criblură, FĂRĂ bitum, pe o porțiune de 6-8 km, dar sunt multe serpentine și localități, deci șansele să capeți o piatră la viteză mare sunt mai mici.

Stare valabilă în dățile de 7 și 8 iulie 2007

Ce probleme pot apărea? Geamuri sparte ori crăpate, vopsea sărită sau zgâriată, pene de cauciuc, sau probleme cu frânele (cum am pățit eu). Au intrat pietre între etrier și disc și scârțâiau ca naiba, iar frâna nu mai era foarte eficientă. S-a rezolvat la vulcanizare cu 4 lei și o șurubelniță.

Pentru moderatori. Nu am găsit un topic de genul ăstuia, deși am mai citit păreri despre drumuri în alte topicuri. Dacă există și nu am găsit eu rog pe cineva să mute acolo ce am scris.
mike.omega
Pentru cei ce vin la mare: Constanta-Mangalia(E87, are si o denumire mai locala dar nu o stiu blush.gif ) in stare foarte buna! Asfalt proaspat intre Eforii beer.gif
air_wolf
l-am facut sticky pentru ca e chiar interesant subiectul.

bucurestiul = micul beirut. cei care vin din provincie sa evite colentina.
mortzy
curtea de arges -> balea
- peisaj superb
- portiunea pana la vidraru infecta: gropi, unele intoarse invers (plombate in exces) vit. 20 - 40 km/h

balea -> dn 1 (porumbacu de sus)
- drum ok

porumbacu de sus -> sens giratoriu talmaciu (spre rm valcea, sibiu): drum infect (o multime de portiune sunt in lucru, semafoare cu circulatie doar pe un sens)

starea drumului la 03 iul 2007
TLS-09
Sibiu-Brasov se lucreaza la largirea drumului, am inteles ca sint 39 semafoare, durata 4-5 ore in loc de 1.30-2 .Preferabila ruta ocolitoare prin Medias, Sighisoara.
T u d o r
Dinspre Valcea inspre Valea Prahovei se poate ajunge pe traseul amintit de TLS mai sus, prin Fagaras, cu problemele reale expuse de el. Ar mai fi varianta prin Gaesti - Targoviste sau prin Rucar-Bran. Necazul e ca in weekendul care tocmai a trecut am ales varianta prin Gaesti. Pana la Gaesti toate bune si frumoase, dar de acolo...jale, oameni buni. Am blestemat fiecare metru de drum, nu mai suportam la un moment dat. Drumurile din jud. Dambovita sunt infernale, ocoliti-le daca e posibil. Prefer drumul prin Valea Oltului, Sibiu si apoi printre mii de semafoare decat infectia aia de traseu dintre Gaesti si Sinaia, via Targoviste. Asa nu se poate merge intr-o tara din Europa anului 2007. Si ne mai miram de ce ne ocolesc turistii straini...
M A R I A N
QUOTE(adi.mitrea)
DN 24 între Bârlad și Vaslui este împrăștiată criblură peste bitum. Porțiunea cu multe pietre în care nu poți merge cu mai mult de 15 km/h ține cam 3 km. În rest e mai bine, dar toți o calcă după ce ies de pe bucata buclucașă și ai șanse foarte mară să te alegi cu parbriz spart ori crăpat. Am numărat vreo 8-10 geamuri sparte pe marginea drumului. Trec multe tiruri și merg cu 40-50 km/h unde tu mergi 20 și îți umplu mașina de pietre
Stare valabilă în dățile de 7 și 8 iulie 2007
Ce probleme pot apărea? Geamuri sparte ori crăpate, vopsea sărită sau zgâriată, pene de cauciuc, sau probleme cu frânele (cum am pățit eu). Au intrat pietre între etrier și disc și scârțâiau ca naiba, iar frâna nu mai era foarte eficientă. S-a rezolvat la vulcanizare cu 4 lei și o șurubelniță.


Stie cineva daca situatia descrisa de Adi Mitrea s-a remediat? Trebuie sa ajung joi la Iasi pe traseul descris mai sus si n-as vrea sa raman cu parbrizul pe acolo. blush.gif
adi.mitrea
La cum arăta porțiune de drum pe care am mers cu 20 km/h nu cred că s-a remediat în câteva zile. Și oricum pe porțiunea cu criblură neabsorbită deloc riscurile sunt relativ mici că toți merg cu viteză redusă. Probleme apar când drumul este un pic mai bun pentru că toți fug ca nebunii deși mai sunt pietricele din loc în loc.

Ca un sfat, pleacă la ore neconvenționale, să ajungi acolo pe la 4-5 dimineața sau seara foarte târziu pentru că e mai puțin trafic.

Dacă ești dispus să faci cu 2 ore mai mult, mergi pe DN 2 F Bacău - Vaslui. Acolo sunt mai multe serpentine, deci viteză mai mică, și nu e bitum.

Cel mai bine ar fi să eviți ambele drumuri, dar...
M A R I A N
QUOTE(adi.mitrea)
La cum arăta porțiune de drum pe care am mers cu 20 km/h nu cred că s-a remediat în câteva zile. Și oricum pe porțiunea cu criblură neabsorbită deloc riscurile sunt relativ mici că toți merg cu viteză redusă. Probleme apar când drumul este un pic mai bun pentru că toți fug ca nebunii deși mai sunt pietricele din loc în loc.

Ca un sfat, pleacă la ore neconvenționale, să ajungi acolo pe la 4-5 dimineața sau seara foarte târziu pentru că e mai puțin trafic.

Dacă ești dispus să faci cu 2 ore mai mult, mergi pe DN 2 F Bacău - Vaslui. Acolo sunt mai multe serpentine, deci viteză mai mică, și nu e bitum.

Cel mai bine ar fi să eviți ambele drumuri, dar...


Multumesc pentru informatii. arigato.gif
Skywalker
Deci:
1. TM - Cenad = super OK (semnalizat, marcat, tot tacamu')
2. TM - Lugoj = e bestial, drept ca un drum de tara, marcaje, semne...ce-s alea??!
3. TM - AR - Nadlac = bun cu plus
4. AR - Deva = 95% bun cu plus
5. TM - Stamora Moravita = bun (se poate si mai bine)
Lucian55
QUOTE(mike.omega)
Pentru cei ce vin la mare: Constanta-Mangalia(E87, are si o denumire mai locala dar nu o stiu blush.gif ) in stare foarte buna! Asfalt proaspat intre Eforii beer.gif

Intr-adevar un drum foarte bun. Cand m-am intors din bulgaria acum cateva saptamani dupa drumurile lor de rahat si am intrat pe E87 am crezut ca sunt in rai. Oricum intre eforie sud - eforie nord alearga toti ca nebunii in special cei cu motoare.
mike.omega
Si ce?! N-au unde?! Asfalt ca acolo eu n-am mai vazut de mult!
Insa evitati soseaua Ovidiu-Lumina-Navodari-Corbu. Sunt atat de multe gropi incat nu le poti ocoli...
adi.mitrea
Atenție, ALUNECĂRI DE TEREN pe DN 7 - Valea Oltului, pe sensul de mers dinspre Pitești spre Râmnicu Vâlcea.

Prima alunecare de teren este la kilometrul 137+750 de metri, în comuna Cotmeana. Aici, pe o porțiune de 25 de metri, a avut loc o alunecare de teren, în exteriorul unei curbei, la limita părții carosabile, care a determinat deteriorarea parapetului metalic.

Cea dea doua alunecare de teren a avut loc kilometrul 151 în comuna Morărești, satul Dedulești. Pe o porțiune de 150 de metri s-a tasat asfaltul și crăpat zidul de sprijin.

În cazul ambelor alunecări de teren există pericol de ieșire în decor.

Zona este semnalizată și este poliție acolo care fluidizează traficul.

Pentru vehiculele rutiere cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, poliția recomandă folosirea următoarei rute alternative: DN 64 - Rm. Vâlcea - Drăgășani și în continuare DN 67 B - Drăgășani - Pitești.

Informațiile provin de la poliția rutieră care a trimis un comunicat către redacția în care lucrez.

Stare valabilă la data de 13 iulie 2007.
adi.mitrea
Traficul rutier pe DN 1, la kilometrul 416+100 de metri, pe sensul de mers dinspre Turda spre Aiud este îngreunat din cauza unui pod care s-a surpat pe o suprafață de aproximativ patru metri lungime și un metru lățime, în Comuna Miraslău, județul Alba.

Podul afectat este cel care traversează pârâul Miraslău

Zona afectată este semnalizată, dar pentru un trafic fluidizat poliția recomandă ruta alternativă Aiud - Drumul Județean (DJ) 107M - Livezile - Remetea -Buru - DN 1 -Turda - Cluj și retur.

Informațiile privind de la poliție.

Stare valabilă la 14 iulie 2007.
Baby Blues
Pe 3 septembrie plec din Bucuresti catre Ungaria- Budapesta. Cel mai bun traseu va rog si cea mai buna iesire din tara! Multumesc!
Skywalker
Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Talmaciu - Sibiu - Sebes - Orasie - Simeria - Deva - Arad - Pecica - Nadlac - Mako - Szeged - Budapesta = 790km, timp 13h.
Vezi ca Sibiu - Nadlac = foarte circulat, daca ajungi noaptea NU forta depasiri aiurea, stai pe curu tau.
Nu intra in Arad, fa direct centura acolo la Selgros in dreapta cum vi tu si mergi tot drept, treci de iesirea spre Oradea; de Metro si drumu te scoate direct in cel de Nadlac.
In Deva la intrare dinspre Sibiu stau radare.
Sa ai trusa, triunghi, vesta ca ii mai apuca controlatu pe unguri intre Nadlac si Szeged.
La intrare si iesire din Mako mai stau radare pt. ca tabla de intrare in localitate e cu mult inainte de primele case.
In Szeged ti indicatoarele de Budapesta si astea te scot inspre Hipemarketu' Cora si de acolo e usor.
Andrei Suzuki
Ajutati-ma si pe mine pls. Ce ruta ar fi de preferat spre Sighisoara? Sa o iau pe DN1,pe Valea Prahovei pana la Brasov..si dupa aia spre Sighisoara,sau pe cealalta varianta,adica A1-Pitesti,Curtea de Arges-Brasov-Sighisoara?

Stiu ca pe DN1 se lucra,dar am auzit ca au oprit asfaltarea. Iar pe A1 e vestitul pod,sau ce e acolo la care se tot lucreaza si mi-e sa nu prind vreo coada.Oricum,de plecat voi pleca intr-o Miercuri,destul de dimineata,adica in jur de 7.Sper sa nu fie prea aglomerat.
Skywalker
Urmareste acelasi traseu de mai sus si ajungi mai bine asa, stiu ca BV - Fagaras - SB este in reparatii si este destul de rau daca nu crunt de rau.
Varianta prin Pitesti si Ramnicu Valcea zic ca este cea mai buna dar cu plecare dimineata din Bucuresti.
De la SB pana la Orastie drumul este bun, pana la SB din Buc. nu stiu dar sper sa fie acceptabil.
Leone
QUOTE(Andrei Suzuki)
Ajutati-ma si pe mine pls. Ce ruta ar fi de preferat spre Sighisoara? Sa o iau pe DN1,pe Valea Prahovei pana la Brasov..si dupa aia spre Sighisoara,sau pe cealalta varianta,adica A1-Pitesti,Curtea de Arges-Brasov-Sighisoara?

Stiu ca pe DN1 se lucra,dar am auzit ca au oprit asfaltarea. Iar pe A1 e vestitul pod,sau ce e acolo la care se tot lucreaza si mi-e sa nu prind vreo coada.Oricum,de plecat voi pleca intr-o Miercuri,destul de dimineata,adica in jur de 7.Sper sa nu fie prea aglomerat.


Pe DN1 va fi destul de aglomerat chiar si dupa Brasov, pentru ca f multe tiruri merg pe ruta BV-Sighisoara-Medias acum, de cand se repara BV-Sibiu. Oricum, daca pleci de dimineata va fi un pic mai lejer...

Cat despre Pitesti-BV, ultima data cand am fost eu, drumul era destul de prost...poate intre timp s-a mai remediat!
Baby Blues
Merci Skywalker! Asta ineamna ca trebui sa opresc in prima zi la Budapesta. Deja 13 ore insemana mult asa ca voi dormi si dupa aceia vom vizitqa Budapesta. Trebuie caculata bine treaba!
Dar ma mir ca 790 de km ii faci in 13 ore. Banuiesc ca din cauza drumurilor din Romania! Eu faCEAM 600 cam in 8-9 ore, deci cam asa ar fi! 12-13 ore.
drabisan
QUOTE(stefan_adrian)
Merci Skywalker! Asta ineamna ca trebui sa opresc in prima zi la Budapesta. Deja 13 ore insemana mult asa ca voi dormi si dupa aceia vom vizitqa Budapesta. Trebuie caculata bine treaba!
Dar ma mir ca 790 de km ii faci in 13 ore. Banuiesc ca din cauza drumurilor din Romania! Eu faCEAM 600 cam in 8-9 ore, deci cam asa ar fi! 12-13 ore.


Eu am plecat pe la 8PM din Buc si m-a prins ploaia pina un pic dupa Deva. Am luat-o pe Pitesti etc...
Pina la o benzinarie din Arad am avut o medie ametita de 78km/h. La intors, pe uscat, de la aceiasi benzinarie pina in Buc 102! Imediat ce intri in Ungaria sint multe localitati lungi si stau baietii cu radarele. Dar dupa ce dai de autostrada nu mai sint probleme. Decit ca autostrazile unguresti sint extrem de monotone. Daca pleci seara tirziu nu ai cum sa faci 13 ore pina la Budapesta decit daca te iei pauze lungi...
Eu am facut la dus pe ploaie 16 ore pina la Praga si la intors aproape 15.
Baby Blues
Pai sa stii ca 78 de km /h nu-i putin pt Romania!
adi.mitrea
Traseul București - Ploiești (DN1) - Vălenii de Munte - Cheia (de Prahova) - Săcele - Brașov (DN1A) și retur este excelent. NICIO groapă, marcaje și indicatoare ok.

Pentru cine iubește serpentinele, între Mănăstirea Suzana și Cheia (circa 10 km) și între Cheia și Brașov sunt niște curbe de numa numa, cu diferențe mari de altitudine pe distanțe scurte. Foarte foarte frumos. Cred că e cel mai frumos traseu de munte pe care am fost vreodată în țara asta.

Și încă ceva, nu sunt camioane și nu e aglomerat. Dacă până în Vălenii de Munte se merge repede, în coloană, după aceastp localitate drumul e aproape pustiu (duminica).

La întoarcere s-a circulat mai greu între Vălenii de Munte și Ploiești, dar nu mai greu ca între Sinaia și Ploiești. Pe DN1 între Ploiești și București a fost jale duminică... coloană de la Săftica până la Casa Presei.

Stare valabilă la 23 septembrie 2007.

PS: Cred că nu mai merg la Brașov în viața mea pe DN1, traseul de mai sus este de 10 ori mai frumos.
PS 2: Atenție în localități. Este linie simplă continuă (chiar dacă vizibilitatea e maximă) și garcea stă la pândă să vadă cine depășește....
Skywalker
Mie mi-a iesit Timisoara - Brasov via Lugoj, dus/intors 14h:35min distanta totala 857km pe BC
M A R I A N
Sambata trecuta, iesind de pe A2 pe la Drajna, inainte de Slobozia, la un moment dat a disparut drumul pur si simplu!Nu ca ar fi fost ras pe un sens sau altul ci efectiv ramasese un drum de tara pe distanta de cativa km...Asa ca atentie sporita!

In alta ordine de idei, in cateva zile voi merge pe E60 de la Sighisoara la Cluj si am inteles ca dupa ce trec de Sighisoara, ca sa evit aglomeratia si sa ocolesc TG Mures, trebuie ca, la primul sens giratoriu, sa parasesc E60 si sa merg inainte pe DN 14 pana la Medias si apoi pe DN 14A, urmand sa ies din nou pe E60 in apropiere de Iernut.
Intrebarea mea este daca a mers cineva recent pe aceasta varianta si daca drumul se prezinta OK.
Daniel65671
Se inchide circulatia pe Transfagarasan de azi.

Circuatia pe DN 7C Transfagarasan se inchide incepand de marti, 23 octombrie 2007 si pana la 30 iunie 2008.

Masura a fost luata mai devreme decat de anul trecut, datorita faptului ca la munte a nins deja, iar stratul de zapada la Balea, la peste 2000 de metri altitudine, a atins 40 de centimetri, anunta Radio Romania Actualitati.

Masura a fost luata deoarece exista riscul ca soferii sa fie surprinsi in trafic de avalanse sau caderi de stanci.

Tot marti va fi inchis si tunelul dintre judetele Arges si Sibiu.

Circulatia a fost inchisa si luni intre kilometrul 104, in zona Piscul Negru, judetul Arges, si Cabana Balea Cascada din Sibiu. In zonele amintite au fost montate indicatoare care interzic trecerea, atat dinspre Arges, cat si dinspre Sibiu.
Cristi2
QUOTE(M A R I A N @ Oct 14 2007, 03:04 AM) *
In alta ordine de idei, in cateva zile voi merge pe E60 de la Sighisoara la Cluj si am inteles ca dupa ce trec de Sighisoara, ca sa evit aglomeratia si sa ocolesc TG Mures, trebuie ca, la primul sens giratoriu, sa parasesc E60 si sa merg inainte pe DN 14 pana la Medias si apoi pe DN 14A, urmand sa ies din nou pe E60 in apropiere de Iernut.
Intrebarea mea este daca a mers cineva recent pe aceasta varianta si daca drumul se prezinta OK.

dupa cate tin minte, cu exceptia drumului prin orase, e ok.
dar Sighisoara -Tg Mures nu mi se pare extrem de aglomerat, iar drumul e de nota 10.
oricum, poti ocoli Tg Mures-ul, luand-o la stanga inainte de oras cu cativa km, parca din Acatari - Ungheni -Iernut.

mare atentie la camerele radar din zona turda.
M A R I A N
QUOTE(Cristi2 @ Nov 9 2007, 04:29 PM) *
QUOTE(M A R I A N @ Oct 14 2007, 03:04 AM) *
In alta ordine de idei, in cateva zile voi merge pe E60 de la Sighisoara la Cluj si am inteles ca dupa ce trec de Sighisoara, ca sa evit aglomeratia si sa ocolesc TG Mures, trebuie ca, la primul sens giratoriu, sa parasesc E60 si sa merg inainte pe DN 14 pana la Medias si apoi pe DN 14A, urmand sa ies din nou pe E60 in apropiere de Iernut.
Intrebarea mea este daca a mers cineva recent pe aceasta varianta si daca drumul se prezinta OK.

dupa cate tin minte, cu exceptia drumului prin orase, e ok.
dar Sighisoara -Tg Mures nu mi se pare extrem de aglomerat, iar drumul e de nota 10.
oricum, poti ocoli Tg Mures-ul, luand-o la stanga inainte de oras cu cativa km, parca din Acatari - Ungheni -Iernut.

mare atentie la camerele radar din zona turda.


Multumesc. Am fost prin Medias la dus dar drumul a fost destul de rau. La intors am ocolit TG Mures pe traseul pe care l-ai amintit. A fost foarte bine.
Stiam de cele 3 camere radar Gatso (din 3 comune diferite) dintre Turda si Cluj. Merg permanent si sunt greu de prins daca mergi prea tare.
In alta ordine de idei, ce naiba s-a intamplat cu E60 intre Brasov si vama Bors de merg toate tirurile pamantului pe acolo? S-a inchis vama Nadlac?
Cristi2
e tot asa cu tirurile ?
de vreo 2 luni am observat acest lucru (merg frecvent la socrii, la Intorsura Buzaului). plin ca niciodata. si ai dreptate, partial, cu vama nadlac. da nu s-a inchis nadlacu, ci centru Devei pentru tiruri. asta cred ca e motivul. oricum, sper sa se remedieze, ca altfel...
Winter1966
QUOTE(M A R I A N @ Nov 13 2007, 09:16 PM) *
QUOTE(Cristi2 @ Nov 9 2007, 04:29 PM) *
QUOTE(M A R I A N @ Oct 14 2007, 03:04 AM) *
In alta ordine de idei, in cateva zile voi merge pe E60 de la Sighisoara la Cluj si am inteles ca dupa ce trec de Sighisoara, ca sa evit aglomeratia si sa ocolesc TG Mures, trebuie ca, la primul sens giratoriu, sa parasesc E60 si sa merg inainte pe DN 14 pana la Medias si apoi pe DN 14A, urmand sa ies din nou pe E60 in apropiere de Iernut.
Intrebarea mea este daca a mers cineva recent pe aceasta varianta si daca drumul se prezinta OK.

dupa cate tin minte, cu exceptia drumului prin orase, e ok.
dar Sighisoara -Tg Mures nu mi se pare extrem de aglomerat, iar drumul e de nota 10.
oricum, poti ocoli Tg Mures-ul, luand-o la stanga inainte de oras cu cativa km, parca din Acatari - Ungheni -Iernut.

mare atentie la camerele radar din zona turda.


Multumesc. Am fost prin Medias la dus dar drumul a fost destul de rau. La intors am ocolit TG Mures pe traseul pe care l-ai amintit. A fost foarte bine.
Stiam de cele 3 camere radar Gatso (din 3 comune diferite) dintre Turda si Cluj. Merg permanent si sunt greu de prins daca mergi prea tare.
In alta ordine de idei, ce naiba s-a intamplat cu E60 intre Brasov si vama Bors de merg toate tirurile pamantului pe acolo? S-a inchis vama Nadlac?




Marian

Sunt 5 (cinci ) camere intre Turda si Cluj din care 3 in localitatea Tureni. Poate ca ai scapat....
F L O R i N
Salut.A mai fost cineva pe ruta Brasov-Sibiu de curand ? Trebuie sa stiu neaparat ca voi pleca pe aceasta ruta spre Arad si nu stiu daca au disparut cele 42 de semafoare.Daca stiti ceva dati mi de stire.Multumesc wink.gif
Andrei Suzuki
Nu am stiut unde sa scriu asa ca scriu aici:

Fratilor,aveti grija cand veniti dinspre Militari spre 1 Mai,pe linia lui 41,cum coborati podul,fix in dreptul statiei de tramvai Turda e o mare denivelare. Cretinii au sapat acolo si n-au astupat decat cu pamant,iar peste nisip; nisip care evident s-a lasat. Aveti grija ca e grav..
22nst
hehe... stiu groapa de care zici... am dat in ea verymad.gif
ce idioti... cum sa lasi asa... si nici nu este semnalizata!!!
T u d o r
CITAT(F L O R i N @ Dec 27 2007, 03:10 AM) *
Salut.A mai fost cineva pe ruta Brasov-Sibiu de curand ? Trebuie sa stiu neaparat ca voi pleca pe aceasta ruta spre Arad si nu stiu daca au disparut cele 42 de semafoare.Daca stiti ceva dati mi de stire.Multumesc wink.gif


Desi e clar ca mesajul meu e cu intarziere, poate e util pentru altii care vor sa urmeze drumul cu pricina. Am mers pe el si nu mai sunt semafoarele. In schimb, astia de la drumuri au lasat asfaltul proaspat pus cu borduri mari fara de cel vechi, te lovesti in ele cu viteza si-ti rupi masina in doua. smile.gif Probabil ca, in acceptiunea lor, astea se numesc speed bumpers, au grija sa nu patim nimic de la viteza.
Daniel65671
Restrictii de circulatie pe DN67 din cauza unui transport agabaritic
HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2008, 9:34 Ultima ora


Doua trailere incarcate cu piese de termocentrala impun restrictii de circulatie, in aceasta dimineata, pe DN 67, intre Ramnicu Valcea si Horezu. Radio Romania Actualitati, receptionat de Rador, transmite ca cele doua trailere au plecat la ora 8:30 din parcarea Mihailesti, iar traficul va fi blocat pana in comuna Bunesti.

Pe tot parcursul zilei vor alterna restrictiile de circulatie cu reluarea traficului normal, pana cand piesele gigant vor ajunge la destinatie.

Daniel65671
Conducatorii auto care au detectoare radar pot fi pacaliti cu usurinta de primul radar fix laser din Romania. Este amplasat in Sacel, pe DN1 intre Sibiu si Sebes. Are forma unui tub gri si inaltimea unui om si este produs de firma Vitronic Germania. Radarul este amplasat astfel incat fotografiaza masina din spate, iar detectoarele dau avertizari dupa ce vitezomanii au trecut de el. Soferii l-au fotografiat si l-au postat pe internet. Aparatul face poze si noaptea, cu infrarosu.

Deocamdata, Politia si Compania de Drumuri Nationale s-au ferit sa dea amanunte referitoare la acest radar. Primarul orasului Saliste a recunoscut, insa, ca autorizatia pentru amplasarea lui a fost data unei firme din Cluj. El a explicat ca se intentioneaza incheierea unui protocol intre autoritatile din Miercurea Sibiului, Saliste si Cristian pentru amplasarea unei retele de radare in aceasta zona, transmite Romania Actualitati.
Daniel65671
Trafic: DN7 este inchis
HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2008, 15:32 Ultima ora


Circulatia rutiera este inchisa pe DN7, pe varianta de ocolire a orasului Calimanesti, din cauza unor lucrari in zona Barajului.

Traficul rutier se desfasoara prin orasul Calimanesti, iar conducatorii auto sunt rugati sa respecte indicatiile politistilor, relateaza Rador. Drumul va fi inchis si marti, intre orele 9:30-17:30.
colombo
Rog un sfat cu privire la un drum Bucuresti-Craiova. Eu ma gandem fie Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craoiva, fie Bucuresti-Alexandria-Caracal-Craiova.

Ma gandeam atat la starea drumurilor, cat si la rapiditatea traseului.

Plecarea va fi mierecuri dimineata, in jurul orei 6 (deci un trafic mai lejer la ora aia presupun). . Intoarcerea va fi tot in aceeasi zi, insa in jurul pranzului (cand in Bucuresti va fi nebunie; dar asta e alta poveste).

Alte variante? Multumesc
Potzocul
rog si eu pe cei care au mai fost pe ruta Bucuresti-Oradea sa imi spuna care traseu ar fi mai bun de urmat
ma pregatesc sa ma duc cu masina la o reparatie in Bucuresti. am probleme cu injectoarele si as vrea sa stiu care dintre trasee ar fi mai indicate, adica as prefera sa nu fie prea multe urcusuri de facut deoarece masina nu imi mai trage bine si nu as vrea sa raman pe undeva pe drum cu ea.
multumesc anticipat!
adrian_flavius
Informatii pentru cei interesati de culoarul Rucar-Bran, ca tot le am "la cald":

Pitesti - C-lung Muscel: destul de prost, gropi de toate felurile si formele, nu foarte adanci (cu jante de 16' pe sedan nu s-au simtit prea rau...); cea mai proasta portiune este cea dintre iesirea din Pitesti, pe la Podul Viilor, in Maracineni, si pana pe la Piscani (toata bucata betonata, fara covor asfaltic); se merge incet, tocmai din cauza gropilor, si se formeaza coloane destul de mari, greu de depasit, mai ales in w/e.

C-lung Muscel - Rucar: bun, spre foarte bun...nu sunt gropi, nu sunt denivelari, se merge intins, chiar daca drumul este destul de virajat si nu prea ai unde s-o calci;

Rucar - Bran: iarasi bun, se merge fara probleme, nu sunt gropi; nota bene: in Moeciu s-a asfaltat (din nou) bucata dintre DN si Cheile Gradistei, si se circula foarte bine.

Mai departe nu am ajuns, asa ca nu stiu cum este...

La sfarsit, pentru cei din Prahova, am si eu o intrebare: ma intereseaza starea drumurilor dinspre munte, mai sus de Valeni de Munte, pe valea Teleajen-ului, in special spre comuna Gorunet...nu am mai ajuns prin zona de ani buni, si s-ar putea sa dau o raita pe acolo, in vreo cateva saptamani...cine cunoaste, poate imi da cateva informatii.
ToRnada
vizualizarea cu numarul 6.000 imi apartine. thumbsup.gif

Oare nu se poate atasa o harta cu semne de info pentru drumurile pe care le analizam si dezbatem aici???
Ar fi simplu si practic
te uiti pe harta si unde ai info deschizi si citesti starea drumului respectiv
Stiu ca e o munca enorma ptr asa ceva dar ar fi ffffff. util asa ceva

Respect
ToRnada
FAR EASTERN
offtopic.gif Lasa bre, ia si citeste tot. teehee.gif
Si tot off, am niste poze, le stiti? Daca nu, mai am una....
Mariustom
Le știm, au mai fost postate wink.gif
Sunt reclame-acțibild la un tip de amortizoare
M A R I A N
Va rog frumos, daca cumva portiunea dintre Slobozia si Drajna (Autostrada Soarelui) devine din nou circulabila, dati de stire!

Acum 2 saptamani in loc de sosea se mergea pe niste pietre din acelea care se pun de-a lungul sinelor de cale ferata... confused.gif
DRAGOS
QUOTE (adrian_flavius @ Apr 22 2008, 03:40 PM) *
in special spre comuna Gorunet..


nu cumva comuna Gornet?
adrian_flavius
QUOTE (DRAGOS @ Apr 22 2008, 10:16 PM) *
QUOTE (adrian_flavius @ Apr 22 2008, 03:40 PM) *
in special spre comuna Gorunet..


nu cumva comuna Gornet?


Ba da, Dragos...denumirea originala a fost Gorunet de la gorun (la tata in buletin asa e trecut), dar acum am vazut ca s-a trecut la Gornet...asta e comuna, iar satul care ma intereseaza este Nucet...daca ai ceva relatii despre drumurile prin zona, poate imi spui si mie...mersic... thumbsup.gif
DRAGOS
Am niste colegi de clasa de pe acolo. O sa-i intreb wink.gif
adrian_flavius
Sa incepem cu ce este mai rau: Targoviste-Ploiesti - nota 2, maxim 3 (din 10 maxim posibil...); drumul este varza, nu ai cum sa eviti nimic, plin de gropi, aproape transee...plus ca se circula ca la nebuni, toata lumea incearca sa evite gropile, si te poti trezi cu ditamai camionul de 50 de tone cum o ia pe contrasens, in conditiile in care el are 70, tu ai 70...sa vezi frane si injuraturi mumurate printre dinti...

Pitesti-Topoloveni-Gaesti-Targoviste: acceptabil, cu unele portiuni destul de bune...da' cam atat...nota 7

Ploiesti-Buzau-Ramnicu Sarat, si cam toate drumurile mari din Moldova: ok...8, pe alocuri chiar nota 9...E85 este un deliciu, daca il compari cu restul drumurilor din sudul tarii...banda de urgenta face toti banii, si te ajuta sa mergi tare de tot...am gasit drumuri judetene intr-o stare mai mult decat excenlenta...iar unele dintre ele nu erau proaspat asfaltate, se vedea ca au ceva ani in urma...cum mama naibii toarna astia asfaltul pe acolo, de nu crapa pe gerurile pe care le suporta Moldova an de an, iar prin sud, dupa primul inghet, gata, se duce tot...$#%&*^($@#&%...mama lor de hoti...banii pe taxe stiu sa-i ia...

O mentiune speciala pentru Suceava-Radauti-Putna: mergi super-lejer, cu viteze mari...de mult n-am mai mers pe un drum judetean cu 140 la ora...de fapt, cred ca n-am facut-o niciodata, acum este prima oara... thumbsup.gif

Mentiune generala: atentie la radare....e Moldova plina de ele, mai ales pe E85...un detector bun te scoate din multe belele...sincer...eu ma felicit ca l-am luat pe al meu, pentru ca si-a scos banii cam in primii 200 de km...si eu am intrat in E85 cam pe la jumatatea lui, la Ramnicu Sarat, pana acolo, de la Bucuresti, nu stiu cate radare or mai fi fost...ca si chestie, am intalnit si radar mobil...adica am mers in spatele unuia, de se saturase detectorul meu de piuieli...noroc ca are auto-muting, e o chestie desteapta...

Piatra Neamt-Bicaz-Gheorgheni: ok, cu mentiunea ca prin cheile Bicazului oricum mergi incet, datorita curbelor si serpentinelor...Gheorgheni-Miercurea Ciuc-Sfantu Gheorghe: bun, nu sunt foarte multe curbe, da' nu se ridica la calitatea celor din Moldova...da' e peste sudul tarii...Brasov-Bran-Moeciu-Pitesti: drum bunicel, da' foarte aglomerat...mai ales ca l-am parcurs duminica dupa-amiaza, cand se intorceau toti acasa...
OvidiuH
Pentru cei ce au de gând să folosească drumul spre Cenad/Timișoara ca să iasă din țară, mare atenție în zona Drobeta Turnu Severin și Caraș Severin. E o porțiune de 30-40 km de drum aproape forestier. Nu mai pun la socoteală craterele de pe lângă Porțile de Fier unde-ți poți face praf baia de ulei fără mari bătăi de cap.
Baby Blues
Daca tot vorbim de drumuri , cu toate ca-mi face scarba , ar trebui sa discutam si de graba cu care alesii nostri ( sau nu) astupa in graba si cu o calitate indoielnica gropile de pe meleagurile patriei. E frenetica graba cu care dispar gropile ( acolo unde mai au fonduri). Cred ca daca am avea alegeri la fiecare 5-6 luni, in doi trei ani gropile ar fi de domeniul trecutului. Oricum calitatea lasa de dorit si sunt curios cat vor tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.