Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dati-mi un sfat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
ali6863674
:evil: Va rog un pic de ajutor daca aveti vreo idee.Am un matiz care de citeva zile trepideaza si nu mai trage deloc.Pe scurt am mers la service, am verificat compresia in fiecare cilindru ( e buna 9.5) am schimbat bujiile (cea din mijloc era uda) am schimbat fisele cu unele noi am plecat la un drum de proba si comportamentul la fel.M-am intors si bujia din mijloc din nou uda.Am schimbat delcoul( cu un altul nou de la mecanici) si exact aceleeasi probleme.Mi s-a sugerat ca ar fi injectorul de vina? Are cineva vreo idee ca nu mai stiu ce sa-i fac?
James Kilowatt
Compresia aia 9.5 nu-i grozava. Din cate stiu se masoara la cald si trebuie sa fie mai inalta. Moskwichul meu are raportul de compresie 8.9 sau cam asa ceva, insa cand o masori la cald iese peste 12 (cu motor uzat). E posibil ca mecanicul care a facut masuratoarea sa nu fie chiar top. In plus, e foarte usor sa verifici daca ai scanteie pe un cilindru ca sa nu schimbi aiurea delcoul, ceea ce ma face sa cred si mai tare ca mecanicul tau e cam la furat.

Si e intr-adevar posibil sa fie un injector care curge, insa e posibil sa mai fie alte cauze. Schimba injectorul cu unul de la alt cilindru si vezi daca se muta si problema....
ali6863674
QUOTE(James Kilowatt)
Compresia aia 9.5 nu-i grozava. Din cate stiu se masoara la cald si trebuie sa fie mai inalta. Moskwichul meu are raportul de compresie 8.9 sau cam asa ceva, insa cand o masori la cald iese peste 12 (cu motor uzat). E posibil ca mecanicul care a facut masuratoarea sa nu fie chiar top. In plus, e foarte usor sa verifici daca ai scanteie pe un cilindru ca sa nu schimbi aiurea delcoul, ceea ce ma face sa cred si mai tare ca mecanicul tau e cam la furat.

Si e intr-adevar posibil sa fie un injector care curge, insa e posibil sa mai fie alte cauze. Schimba injectorul cu unul de la alt cilindru si vezi daca se muta si problema....


Daca e cumva un injector e clar, le schimb intre ele si daca se uda alta bujie e evident.Dar alte cauze care ar putea fi?
James Kilowatt
Un senzor sau calculator aiurit de exemplu, care baga benzina aiurea sau are avans nasol. Merge facuta o scanare, nu costa mare lucru.
Mania113024
Salut!
Parerea mea este tot pentru injector.
Deh! benzina proasta , forja...
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.