Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bmw 320 d
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
iasi105023
as vrea sa cumpar un BMW 320 d din 2004.
Ce safaturi imi dati la cumparare?
Ce probleme pot aparea la astfel de masini?
care sunt partile lor slabe?
astept orice sfat legat de 320 diesel din 2004.
Va multumesc
Mihai 36955
sfat
320d sunt mai multe variante
320d 136cp 5 trepte
320d 150cp 5 trepte
320d 150cp 6 trepte
ultima varianta ar fi cea mai indicata sa o iei, dar e posibil ca si pretul sa fie un pic mai sus
iasi105023
exact varianta de 150 CP cu 6 viteze am de gand sa o iau.
Ce spuneti?
Ce probleme pot aparea la ea?
Mihai 36955
Probleme pot aparea la orice masina, eu cunosc 2 proprietari si inca unul in devenire (isi cauta un 320d), si nici unul din ei nu mi-au spus sa fii avut probleme
ionut83652
is catastrofe pana la 80 mii ma lasat :turbina (un senzor ) senzorul din capatul rampei de rail ,sicalculatorul injectiei ! astea de 150 de caii is naspa tare !pana la 80 mii am ramas de doua ori in drum cu ea!
florin55503
si eu stia la fel ca si ionut. au probleme cu injectia si uneori cu turbina
A K U
Depinde si de modul de exploatare: daca-i dai numai liniute in bot si forja cat cuprinde, e si normal sa-ti dea cu tifla.
ionut83652
frate e bmw nu logan !normal ca mai ia si 4000 rpm ! sa zicem ca turbina o inteleg dar injectia ce dracu o avut ?!si chiar am fost ieri pe la service si vazusi pentru prima oara un piston topit (era prin baia de ulei) ghiciti ?era bmw !iar altul cu vibrochenul rupt ! aia forjata !
A K U
Eu nu cred ca poti sa "rupi" un BMW dandu-i 4,000 rpm. Insa cred ca poti sa rupi orice masina daca mergi ca descreieratu' si schimbi numai la rosu. Sunt multe feluri in care poti distruge motorul unei masini.
rares109908
QUOTE(ionut83652)
is catastrofe pana la 80 mii ma lasat :turbina (un senzor ) senzorul din capatul rampei de rail ,sicalculatorul injectiei ! astea de 150 de caii is naspa tare !pana la 80 mii am ramas de doua ori in drum cu ea!


aste ala 150 cai?no offence ..esti pe afara!!

eu am 320 D in 6 trepte cu 150 cai..mananca pamant ..schimb in 2800-3000 si e tipla masina..e BMW nu logan ..corect..dar nu crezi ca totul depinde de ,, maestria,, soferului?smile.gif)
pina la 80 mii ai ramas in drum?dar dupa 80 mii ce sa mai ntamplat?ma lasi?povesti fantastice...sfatul meu...ia-ti triciclu nene!!

apropos..am bmw din 1999 cel de inceput..bot de ursulet..si pina in prezent tot in bmw ,, ma dau,, asa ca nu am patit niciodata nicmic cu astfel de masini..nu le laud..dar asta e un adevar!

mai nou am schimbat uleiul mergeam pe castol 0-30 si acum i-am bagat Castrol 5-30 SLX III long life(ultimul ulei din castrol) si sunt super multumit..

asa ca lasa speculatiile vis-a-vis de aceste masini!!
rares109908
QUOTE(iasi105023)
exact varianta de 150 CP cu 6 viteze am de gand sa o iau.
Ce spuneti?
Ce probleme pot aparea la ea?




nu mai sta pe ganduri...ia`o ...iar daca o gasesti si la un pret bun..norocul tau!!in schimb ai grija la ,, bisnitarii de masini,,!!Mergi cu cineva care cunoaste masinile..ca sa nu iei o mare teapa...motor tratat, etc
ionut83652
QUOTE(rares109908)
QUOTE(ionut83652)
is catastrofe pana la 80 mii ma lasat :turbina (un senzor ) senzorul din capatul rampei de rail ,sicalculatorul injectiei ! astea de 150 de caii is naspa tare !pana la 80 mii am ramas de doua ori in drum cu ea!


aste ala 150 cai?no offence ..esti pe afara!!

eu am 320 D in 6 trepte cu 150 cai..mananca pamant ..schimb in 2800-3000 si e tipla masina..e BMW nu logan ..corect..dar nu crezi ca totul depinde de ,, maestria,, soferului?smile.gif)
pina la 80 mii ai ramas in drum?dar dupa 80 mii ce sa mai ntamplat?ma lasi?povesti fantastice...sfatul meu...ia-ti triciclu nene!!

apropos..am bmw din 1999 cel de inceput..bot de ursulet..si pina in prezent tot in bmw ,, ma dau,, asa ca nu am patit niciodata nicmic cu astfel de masini..nu le laud..dar asta e un adevar!

mai nou am schimbat uleiul mergeam pe castol 0-30 si acum i-am bagat Castrol 5-30 SLX III long life(ultimul ulei din castrol) si sunt super multumit..

asa ca lasa speculatiile vis-a-vis de aceste masini!!


nu prea am priceput ce ai vrut sa spui !in ce sens depinde masetria soferului cand se buleste softul injectiei sau cand cade senzorul de presiune de la rampa de rail ?!imi pare rau ca nu am pastrat facturile de reparatii si tractare sa te convingi ! ca o data avea cinjecisi ceva de mii si a doua oara aproape 80 mii ca sa nu mai vaorbim ca galeia de aer era plina de ulei !eu lam luat in ideia ca e bmw si pot da talpa fara prea mari probleme ! inaintea lui am avut audi a4 pana la 250 mii km nu am rmas o dat in drum cu el (era de mana a doua) bmw a fost nou iar acu miam luat iar audi4 eu am fost total dezamagit de bmw !e jenant o masina de peste 30 mii euro sa ramai ca prostu la stop cu ea !
ionut83652
a si sa nu uit un lucru esential cu bmw 320 d mam dus in sant (a derapar fundul) cu tot cu electronica lui ! si tine cont ca merg frecvent cu masini cu tractiune spate(utiliatre)deci stiu sa merg diferenta a constat in faptul ca eram singur in masina si cu ceva apa cu acceleratie mai puternica in a 3a si hop nu mai eram pe drum ci pe langa el! deci 10 pentru bmw NU....
- 10 pentu bmw !
rares109908
QUOTE(ionut83652)
a si sa nu uit un lucru esential cu bmw 320 d mam dus in sant (a derapar fundul) cu tot cu electronica lui ! si tine cont ca merg frecvent cu masini cu tractiune spate(utiliatre)deci stiu sa merg diferenta a constat in faptul ca eram singur in masina si cu ceva apa cu acceleratie mai puternica in a 3a si hop nu mai eram pe drum ci pe langa el! deci 10 pentru bmw NU....
- 10 pentu bmw !


nene` ma uimesti sa mor de nu ...in a 3a ..acceleratie pternica?ce dracu erai la 6mii ture ?biggrin.gif ti sa cuplat esp-ul? mie nu imi fuge masina iarna...pe gheata iar tu imi spui de apa+acceleratie...ce sa zic.. bicycle.gif ma abtin
ionut83652
ma rog inteleg ca la tiai luat bmw doar sa vada lumea ca scrie bmw pe masina !MA APTIN de la alte comentarii!
rares109908
QUOTE(ionut83652)
ma rog inteleg ca la tiai luat bmw doar sa vada lumea ca scrie bmw pe masina !MA APTIN de la alte comentarii!



1 la mana...MA ABTIN>>>

nu mi-am luat bmw sa vada lumea ca am sigla pe ea biggrin.gif :wave: e o masina buna si punct...

daca suferi dupa femei...la fel cum esti dezamagit de masini...e clar;)) divaghez...dar asta e band.gif
C Z R
Off-topic: Sunteti incredibili pe bune, Bmw este o masina buna fara doar si poate, iar daca are si anumite probleme este normal, nu s-a construit inca o masina perfecta 100 % fiabila, de aceea exista tot feluri de topuri subiective/obiective, depinde de ochiul care citeste, caci procesarea informatiilor este totdeauna diferita fata de realitatea obiectiva.
ionut83652
cel care a deschis topicul nea cerut parerea ! eu miam exprimato dar se pare ca lui rares nu ia placut !sau nu o fi de acord oricum eu am inteles ca pot sa imi exprim parearea nu sa ma cointrazic cu altii ce crede fiecare despre masini e problema lui dar faptul ca sa cam luat de mine ! ma deranjat!
iasi105023
va multumesc tuturor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.