Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce benzina pentru Swift 1.5 ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
coco102888
Producatorul recomanda benzina de 95 sau superioara. Asta inseamna ca pot sa pun de 100? Care e cea mai buna solutie 95, 98 sau 100? Detinatori de 1.5, ce fel de benzina puneti? Merci.
Cristian57688
Daca producatorul recomanda "95 sau superioara" atunci poti pune si de 100. Eu consider ca e mai avantajos sa pui benzina mai buna atunci cand faci un drum in afara orasului unde, in cazul meu, se simte la putere si la consum. In Bucuresti n-am facut diferenta.
coco102888
Merci pt raspuns. Am auzit ca benzina de 100, avind cifra octanica mai mare, face arderea altfel. Adica scinteia se declanseaza altfel sau autoaprinderea se declanseaza altfel, nu stiu ca nu ma pricep. Din cite am inteles masinile noi au o chestie in calculator care recunoaste tipul de benzina si deci isi autoregleaza aprinderea. Swiftul are asa ceva? Singura mea teama este sa nu dauneze in timp motorului o benzina prea...inflamabila. Are cineva o explicatie stiintifica? Eu i-as pune mai des de 100 dar n-as vrea ca in timp sa apara probleme. Pe de alta parte nici nu as vrea sa arunc banii pe fereastra cu o benzina scumpa fara sa am nici un avantaj...
Gabriel109380
Conform specificatiilor pentru Swift, cifra octanica minima recomandata e 95. Avansul la aprindere este reglat si la Swift de un senzor de autodetonatie (knock sensor) astfel ca motorul se autoregleaza in functie de cifra octanica a benzinei (intr-un domeniu dat, minim 95 si maxim... probabil 98). In general, se spune ca benzina cu cifra octanica mai mare decat cea specificata NU imbunatateste functionarea motorului - nu creste puterea sau scade consumul, etc. Totusi, este dovedit ca in anumite conditii, motoarele au nevoie de benzine cu cifra octanica mai mare, de ex.: la temperaturi mari (regim urban prelungit), pentru sarcina mare, pentru regim cu accelerari accentuate (autostrada, etc.), cu cat aerul e mai uscat si altitudinea scade, etc. Pe de alta parte, ma simt mai bine daca pun in masina benzina mai buna (de ex. cu CO 98) si, poate ca e placebo, masina pare sa mearga mai bine. Am avut mai multe masini pentru care am folosit CO98 sau 100 (50.000 km cam cu fiecare) si nu le-a daunat. In Swift-ul meu pun de 98 in mod curent (nu cred ca am pus de 95 nici macar o data) si voi incerca si de 100.
coco102888
Merci Gabriel! arigato.gif Asta mai lamureste lucrurile. Deocamdata o sa ii pun de 98. Dupa ce ies din rodaj o sa incerc si pe cea de 100. O sa ma mai interesez oricum la service la Suzuki, sa vad ce imi spun domnii de acolo. Merci inca o data pentru lamuriri.

PS: Cum pina acum am avut un diesel, pentru benzina de 98 recomandati vreo statie anume? Eu de ex nu bag niciodata motorina de la Lukoil, etc.
Luka
Singura benzina cu cifra octanica mai mare de 95 la care am simtit diferente atat de consum (-1 l/100 km), cat si de putere a fost pana acum OMV 100. Nu am incercat-o pe cea de la Mol, cea mai buna dintre ce au ei.
La restul gen Petrom 99 sau Mol 98 nu se simte nimic diferit.
Nu mai bag OMV 100 de ceva timp pt ca diferenta de pret e prea mare pt avantaje.
Catalin103986
Si eu folosesc tot OMV 100 si vreau sa spun ca se simte diferenta intre 95 si 100. Diferenta e de aproximativ 5% biggrin.gif daca e sa ne luam dupa numere... La consum nu am simtit vreo diferenta fiindca mie imi place sa o cam calc, asa ca nu ma intereseaza consumul... In orice caz, diferenta e ca daca folosesti AC, cu benzina de 100, e aproape ca si cum ai merge fara cu benzina de 95. Deci vara folosesc doar benzina de 100. Depinde de stilul de condus al fiecaruia, eu pretuiesc fiecare strop de putere al masinii.
Gabriel109380
Dintre cele cu cifra octanica mare, cea mai proasta mi s-a parut Shell V-Power, si cea mai buna OMV100. Din tarile cu apa calda, Total 100 a fost una dintre cele mai bune. In rest, parca intr-adevar nu se mai simte AC-ul cu benzina de 100, ca putere, consumul nu ma intereseaza - sunt zile in care 80% din consum se face la stop, la relanti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.