Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Facultati Particulare Bucuresti
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
guerilla
Intrebare de baraj. Pentru specializarea drept, care dintre Spiru Haret vs Dimitrie Cantemir ii mai buna, si de ce?
mike.omega
Ti s-a urat cu binele?! tongue.gif
Daca vrei doar hartia pentru tine dute la Spiru, daca vrei hartia si pentru altii, alege ceva de stat biggrin.gif
guerilla
stai ca nu e pt mine biggrin.gif
e pt cineva din familie care a ajuns la momentu la care sa inceapa o faculta. si are nevoie de un sfat. so....
booneK9
Daca e musai particulara, pe coltul celalalt al cladirii e Titulescu.
Astia mai faceau si scoala.
Daca vrei doar diploma, poti incerca la Ecologica sau RO-US.
mike.omega
Dupa cum spune si BooneK, daca vrei scoala, stres, draci si altele alea(cam ce am eu acum smile.gif ) mergi la stat si sigur primesti.
Daca vrei sa fi la curent cu toate cafenelele din zona, particular scrie pe fruntea ta insa diploma chiar ca o sa valoreze cat hartia.......
A K U
Mai sunt unii care si invata la particulara, Mike, nu generaliza. Si la stat sunt studenti pe care nu-i intereseaza prea mult cartea...
guerilla
bre, io am facut faculta de stat. o tampenie. am diploma cu care ... mai bine tac biggrin.gif
pe mine ma interesa care e cea mai buna faculta de drept, unde chiar inveti ceva. ii musai sa fie in bucuresti.
air_wolf
la Cantemir chiar se face scoala. eu am lasat-o balta dupa 2 ani la ei pentru ca ma puneau sa invat. :puke: nevasta-mea a terminat Cantemirul si e toba de istorie, ca asta e terminat. au profesori foarte buni.
Kata
de ce musai particulara?

eu am facut la stat la bucuresti, la zi, si asta in timp ce munceam deja cu norma intreaga.
peste tot daca vrei inveti si daca nu scapi cumva...
la drept sunt aceeasi profesori si la stat si la particulara. de ce sa dai bani daca nu-i nevoie?

nu stiu daca baza materiala de la particulare e mai smechera sau nu dar la drept sincer nu cred ca e de mare importanta, acolo mananci hartoage si atat.

ar fi interesant de stiut daca de cand am terminat eu (6 ani) pana acum vreo facultate a inceput sa-i duca pe studenti sa asiste in instanta. noi in 4 ani nu am vazut instanta la fata, am lins doar pagini de manual si singura chestie "practica" a fost autopsia la care ne-au carat in anul 4 (cursul de medicina legala).
guerilla
nu e musai sa fie particulara, dar de facultatatea de stat mai stiu cate ceva.
Kata
like what? acum sunt curioasa...
guerilla
numa de bine biggrin.gif
pe scurt, ca orice faculta de stat. vrei inveti, nu vrei... scoti banu si treci.
Luka
Eu am facut drept la Titulescu, insa am terminat acum vreo 5 ani, s-o mai fi schimbat ceva de atunci.
Pe vremea mea biggrin.gif, profesorii erau aproape aceiasi de la stat, de invatat se invata daca vroiai. Ca sa treci anul, trebuia sa inveti ceva totusi si sa ai ceva prezente. Practica in instante era prea frumos, singura chestie cat de cat 'practica' a fost la cursul de criminalistica unde ne-au pus niste filme cu cercetarea unor crime in serie din Romania. Foarte tare a fost, drept pentru care am si ales la lucrarea de diploma materia asta.
In fine, nu mi-a folosit la nimic deoarece nu mi-a placut, dar carte se face, mai ales daca vrei. E o facultate destul de serioasa.
Kata
ne-a pus si noua filmele alea, vad ca erau material didactic standard smile.gif)

pana la urma vad ca si voi ziceti acelasi lucru: daca vrei inveti oriunde, daca nu, nu. aia ca dai bani si treci cred ca e valabila absolut oriunde, dupa cum spuneam si a spus si luka, sunt aceiasi profesori...
Luka
Off: foarte ca lumea filmul cu ala de si-a luat pusca si s-a dus dupa nevasta-sa si i-a impuscat pe toti in drum biggrin.gif
Kata
exact pe ala ni l-a aratat si noua.
si pe ala cu cercetarea la mihalea... si inca unul cu "primul asasinat de tip mafiot" din romania...
Luka
Astea sunt toate, n-au mai facut rost de nici o caseta biggrin.gif
De banii pe care i-am dat, macar la morga puteau sa ne duca :angel:
mike.omega
QUOTE(Dies Irae)
Mai sunt unii care si invata la particulara, Mike, nu generaliza. Si la stat sunt studenti pe care nu-i intereseaza prea mult cartea...


Ideea era ca desi, poate unii invata la cele private, problema e cine iti ia in considerare diploma. Stiu cazuri in care angajatorii nu au vrut sa ia in considerare diplome obtinute la facultati particulare.

Teo: intre orice examen pleaca de la 100 de euro, dar n-ai auzit de la mine laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.