Help - Search - Members - Calendar
Full Version: rav4-motorina sau benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
vasile105196
am ales cutie manuala acum s-a vedem ce este mai bine:motorina sau benzina,cred ca stiu raspunsul dar vreau mai multe pareri pro si contra :argue:
_Constantin_
Pai depinde o sa ajungi cu masina. Daca o iei sa urci muntii cu ea... atunci benzina. Daca vrei sa mergi prin oras... motorina ca la ce consum are 2.0 vvt-i ....
vasile105196
este foarte mare consumul? da-mi exemplu concret cat consuma in oras,am vazut la cineva vechiul rav era afisat un consum de 8,4 blink.gif
_Constantin_
:minigun: 8.4 in cadere? Nu exista asa ceva, cel putin nu la noul Rav. Motorul de 2.0 VVT-i consuma pe Avensis in Bucuresti intre 12-15% in functie de aglomeratie si talpa. Gandeste-te cam cat ar consuma pe o masina care e mai grea cu cel putin 300kg? La drum intins, viteza constanta poate consuma 8-9 dar in rest ma indoiesc foarte tare.


Daca nu erai din Bucuresti atunci clar iti recomandam benzina, altfel ...
vasile105196
nu sint din bucuresti ,dar stiu cum se circula pe acolo si noi circulam des prin bucuresti,avem avensis 1,8 benzina si nu consuma mult in oras,maxim pe timp de iarna 9,5-10,dar as fi tentata s-a iau motorina 2,2 cu 177 kp blush.gif
_Constantin_
Aaaaa, Brasov, A doua mea casa (la propriu) biggrin.gif pai acolo chiar nu s-ar merita diesel. Se circula asa bine incat rar trebuie sa pui frana. Doamne cat iubesc orasul ala. 2.2d4d 177 nu se importa oficial si desi se zice ca garantia ar fi acoperita ... nu vrei sa ai surprize. Eu zic ca 150cp de la vvt-i sunt de ajuns pentru Romania.
vasile105196
au trecut vremurile cand in brasov se circula "fara frana" acum de multe ori mergi cu viteza intai si doi,dar nu este chir ca in bucuresti,este d-cat o problema reala sau doar zvonuri? eu parca m-a indoesc ca japonejii a-r putea face ceva de proasta calitate blink.gif
_Daniel_
In locul tau as lua benzina clar.
Brasovul nu este destul de aglomerat ca sa socotesti benzina, zona din jur te predispune la ingheturi si de asta benzina e si mai fiabila in timp, nu cred ca ai nevoie de forta de tractiune ca sa iei in calcul Nm ai unui diesel , dieselul sa nu uitam ca in pretul initial adauga 1500 2000 euro.

Benzina dar nu submotorizat .. nu stiu ce motorizari sunt disponibile insa cred ca un 140 150 cp ar fii suficienti..


Ps : traficul a crescut peste tot.. asa ca nu poti compara Brasovul tot cu Brasovul de acum 10 ani .. ci doar cu Bucuresti care e varful si cu orasele mai mici si mai putin aglomerate..
Petra109391
QUOTE(_Constantin_)
:minigun: 8.4 in cadere? Nu exista asa ceva, cel putin nu la noul Rav. Motorul de 2.0 VVT-i consuma pe Avensis in Bucuresti intre 12-15% in functie de aglomeratie si talpa. Gandeste-te cam cat ar consuma pe o masina care e mai grea cu cel putin 300kg? La drum intins, viteza constanta poate consuma 8-9 dar in rest ma indoiesc foarte tare.


Daca nu erai din Bucuresti atunci clar iti recomandam benzina, altfel ...


care-i greutatea proprie la avensis? pt. ca greutatea din ci la rav-ul vechi e de aprox. 1200 kg si nu mi se pare deloc mult. vechiul model de rav cu model de 1.8 pe benzina consuma cam 10% in oras, 7-8 in afara, probabil ca modelul nou care nu are decat motor de 2.0 are consumul mai mare, dar nu chiar asa de speriat.
_Constantin_
La avensis variaza de la 1260 pana pe la 1350, parca. In orice caz, am mers cu ravul vechi, benzina, automat si mai mult de 400 km nu am facut cu el extraurban. Poate nu era motor de 1.8. blink.gif
vasile105196
mi-am comandat masina deja si am ales totusi benzina,chiar cei de la toyota mi-au recomandat acest lucru, plus ca exista si o diferenta de vre-o 3000 de euro care trebue justificati ,adica ar trebui sa circuli foarte mult.benzina este de 2000cc cu 152 kp mie personal mi se pare ok,referitor la diferenta intre avensis si rav la greutate cred ca sant intre 200-300kg :wave:
Petra109391
Felicitari pentru alegere! sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente!
cat despre diferenta de pret, intr-adevar e cam mare, iar SUV-urile in general nu sunt masini de alergatura, cu care sa faci foarte multi km sa justifice aceasta diferenta.
Legionaru'
Vasile, sa-i dai talpa sanatos!
drabisan
QUOTE(vasile105196)
mi-am comandat masina deja si am ales totusi benzina,chiar cei de la toyota mi-au recomandat acest lucru, plus ca exista si o diferenta de vre-o 3000 de euro care trebue justificati ,adica ar trebui sa circuli foarte mult.benzina este de 2000cc cu 152 kp mie personal mi se pare ok,referitor la diferenta intre avensis si rav la greutate cred ca sant intre 200-300kg :wave:


Hai sa o stapinesti sanatoasa Doamna. Sa te bucuri de ea.
Avensisul de 2l are masa proprie 1350km. La 147cp depaseste raportul ala atit de comentat prin alte parti de 100 de cai per tona.
Chiar sint curios cit o sa scrie in talonul tau ca are Rav-ul. Pina acum nu am intrebat pe nimeni...
Hoinar
Pe site la Toyota gasesti pt Rav4:

Benzina MT/AT: Motorina:
1465-1530/1505-1570 1585-1640

in functie de echipare. Din cate banuiesc pe talon o sa scrie mai mult cu vreo 100 de kg (desi nu stiu exact de ce smile.gif), ceea ce pe mine ma duce ideea ca Rav-ul pe benzina, MT, va avea scris pe talon cca 1650 de kg. Dar e doar intuitia, posesorii sau baietii de la dealer ar putea sa ne zica mai mult.
vasile105196
nu inteleg de ce sa scrie greutatea in plus se poate verifica si ce ar avea ei de castigat,dar joi sau vineri vine masina si atunci o sa stiu sigur blush.gif
drabisan
QUOTE(vasile105196)
nu inteleg de ce sa scrie greutatea in plus se poate verifica si ce ar avea ei de castigat,dar joi sau vineri vine masina si atunci o sa stiu sigur blush.gif


Aia astept si eu - date clare din talon.
Petra109391
cred ca noul model e mai greu decat ala vechi, da' mi sa pare cam mare diferenta. sunt curioasa ce or sa-ti scrie in talon.
vasile105196
inca nu am greutatea exacta parca am citit undeva prin hartii 1420 dar nu sant sigura, sant cu numere provizorii si nu am talonul,ce pot sa va spun este ca nu se simte ca o masina grea este foarte usor de condus este extraordinara :clapping: si am un consum foarte bun-8,5 in oras deocamdata, voi vedea mai tarziu arigato.gif
Hoinar
Sa scrie mai putin in talon decat in specificatii?! blink.gif
vasile105196
am primit cartea de identitate a masinii in care scrie greutatea ei adica 1572kg,acum dupa ce am mai circulat ceva imi dau seama ca nu este ca cu avensisul ,dar are alte avantaje arigato.gif
drabisan
220kg mai mult decit Avensisul cu acelasi motor...
Bine de stiut...Merci!

In caz ca nu ti-am zis: sa te bucuri de ea!
vasile105196
multumesc arigato.gif sant chiar foarte fericita,de cand am luat masina asta nu ma mai satur de ea,dar eu iubesc marca toyota si imi place sa conduc orice model va salut :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.