Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina de familie ideala
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Ovidiu108423
Poate ma ajutati voi sa definim masina de familie ideala..si sa vedem daca exista ceva pe piata care sa se apropie cel mai mult de acest deziderat..
Care va sa zica, ne trebuie probabil o masina care sa ne TRANSPORTE din punctul A in punctul B in deplina SIGURANTA, cu un CONFORT acceptabil pentru toate varstele (adica si spatiu adecvat)...pe deasupra, o masina FIABILA si care sa fie sustinuta si de un SERVICE prompt si profesionist..
Incerc sa nu bat campii cu ochii deschisi, as vrea sa discutam ce solutii se apropie de varianta ideala la noi, pe plaiurile noastre... blush.gif
florin55503
cred ca trebuie sa fii mai explicit excat ce vrei. in descrierea ta pot intra multe masini: de la logan, la zafira, la passat etc.
T u d o r
In Romania, notiunea de masina familiala te duce automat cu gandul la un sedan, cu portbagaj mare, habitabilitate buna si economic. Uite, spre exemplu Logan, Octavia, etc. Nu ma leg de aspect, preferinte de calitate, c strict de notiune. In rest, toate difera in functie de gust si interpretarea fiecaruia.
AlexTM
N-ai inclus si criteriul pret.
In cazul asta gindul ma duce la un Mercedes E break sau A6/Passat break. Insa nu stiu cum stau cu service-urile
Asta la o familie pina in 4 persoane. Mai mult de 4 - VW Sharan, Galaxy, R Espace.

Daca intra si pretul in discutie, pai atunci e Loganul nostru care le bate pe toate la raportul calitate/pret. Plus ca sta bine si cu service-urile smile.gif
T u d o r
Da Ghita, dar pentru cineva cu banii potriviti, un S classe poate fi considerata masina familiala. biggrin.gif Intr-adevar, daca introducem si criteriul pret in discutie, putem face si un clasament pe baza lui. Dar definitia notiunii de "familial" se refera in primul rand la habitabilitate si posibilitatea de a transporta bagajele celor din masina. Ori, un sedan, fie el de 10000 sau 50000 euro, indeplineste aceste conditii cel mai bine. Sau poate un monovolum?
f1anatic
QUOTE(Ovidiu108423)
Care va sa zica, ne trebuie probabil o masina care sa ne TRANSPORTE din punctul A in punctul B in deplina SIGURANTA, cu un CONFORT acceptabil pentru toate varstele (adica si spatiu adecvat)...pe deasupra, o masina FIABILA si care sa fie sustinuta si de un SERVICE prompt si profesionist..


Tu vrei un minivan. Sau mai precis, tu nu stii ce vrei insa iti spun eu ce ai nevoie. Si in spiritul mioritic - trebuie sa fie turbo diesel.
Ovidiu108423
Hmm pai sa le iau pe rand
TRANSPORT inseamna ca vreau sa ma pot duce oriunde cu masina (aproape, nu voi face sport extrem cu copiii in masina...), dar nu vreau sa am stressul ca ma pot impotmoli pe undeva, pe un drum forestier..blush.gif Probabil ca pentru asta imi trebuie garda la sol (adaptabila?) si AWD (permanent?) Nu circul prea mult in afara Buc, dar nu stiu cand s-ar putea sa am nevoie...si, in plus, vorbim de masina de familie ideala...
SIGURANTA inseamna, pe langa airbaguri, tetiere active si caroserii (aproape) nedeformabile, ESP si alte gadget-uri de siguranta activa. Sigur ca ideal ar fi un tanc, dupa cum spunea cineva pe aici biggrin.gif , dar trebuie gasit un compromis..totusi, masa mai mare a autovehiculului ar fi un avantaj
Notiunea de CONFORT eu o inteleg prin prisma spatiului interior suficient (si) pentru copii, clime, dar si suspensii nu neaparat sportive (desi cele ferme sunt, probabil, un factor de siguranta)
FIABILITATEA: probabil ca, la banii dati, Logan merita din acest punct de vedere, dar pentru mine nu este o optiune...a propos de punctele de mai sus
Motorizarea o vad diesel, nu vad utilitatea unui supermotor benzina turbo, singurul lucru care imi trebuie, insa, este sa pot iesi din situatii potential grave, ori pentru asta cuplul ar trebui sa imi ajunga...
Ramane SERVICE-ul, care limiteaza si el un pic optiunile in Ro...
Una peste alta, masinile care ar intruni criteriile ar fi din clasa monovolum (dar nu au garda la sol blush.gif ), SUV-uri compacte, sau, poate cel mai interesant ca si spatiu interior, cross-overe.
Criteriul pret imi limiteaza optiunile pe la 30-35.000, ar trebui sa pot lua ceva reliable de banii astia...deci exclus VW biggrin.gif
Astept sfaturi...
AlexTM
Tudore, cu S-Klasse intr-adevar sarim calu'
Dar E Klasse sau A6 pot fi considerate masini de familie fara exagerare (OK, cu exagerare in RO, dar nu in tari cu venituri medii mai mari smile.gif )
Mai ales break, caci in break-urile astea iti intra si casa. Chiar si faptul ca EXISTA versiune break intareste faptul ca sint masini de familie, chiar si sedan-ul.

Fanatic, am impresia ca acest curent "elitist" anti TDI/anti VW si pro Toyota, Subaru devine la fel ca cel impotriva caruia lupta. Adica ... e exagerat smile.gif
TDI-ul e foarte bun pentru o masina de familie, de ce nu?
Ovidiu108423
Nu am nimic cu TDI, dar exista dieseluri mai rafinate decat el...stiti mai bine ca mine
Iar VW...brrr, am mers cu un passat si eram ca pe lacul Snagov cand are valuri (noroc ca nu prea are...) biggrin.gif
Ovidiu108423
A propos de E-classe, sau A6, e adevarat ca pot fi considerate ca masini de familie in alte parti...dar vai, traim in Ro si asta ne mananca toate suspensiile...pardon,baile de ulei..
T u d o r
Ovidiu, vezi ca poti sa ne dai si informatii mai complete? smile.gif

So, sa zic Honda CRV. Daca tot vad ca inclini spre un SUV... Sau un RAV4?
Eu as alege CRV pentru ca e mai orientata spre sosea, are un motor fantastic (dieselul de 2.2) si, subiectiv, prefer Honda Toyotei. smile.gif Dar oricum, ambele sunt alegeri foarte bune.
Eu, pentru cateva iesiri, cum spui tu, nu mi-as lua SUV. Si de altfel nici monovolum, o berlina de clasa medie (intra si cateva de clasa mare in pret) ar fi mai mult decat suficienta, in conditiile in care nu ai mai mult de 2 copii. smile.gif
florin55503
un passat 2.0 tdi 4 mottion daca se incadreaza in buget eu zic ca respunde destul de bine nevoilor tale.

daca se cere sa mergi pe drumuri accidentate atunci un tucson, o kia sportage sau ceva din clasa asta.
AlexTM
Raspunsul meu era pentru fanatic si Tudor, dar am postat in acelasi timp.

Nu stiu de ce zici tu ca VW se comporta ca o barca, nu cred ca poti sa o definesti ca o clasificare globala a marcii (vorbeam cu cineva care avea un Passat de la firma, a facut 200000 km cu el in 3 ani si era extrem de incintat de stabilitatea lui) In fine, nu promovez Passat-ul aici.
Insa eu nu sint deloc incintat de suspensia tare, asa-zisa sport. Pentru o familie as zice ca mai degraba trebuie o suspensie moale.

Dar, fiecare cu ale lui ... de Octavia Scout ce zici? Asta in cazul in care banarea VW nu afecteaza si Skoda smile.gif

LE: Wow, s-au postat multe intre timp.
f1anatic
Subaru Forester (eventual turbo)
Ovidiu108423
QUOTE
Subaru Forester (eventual turbo)

Forester are putin loc in spate, mai mic decat intr-un SUV compact..care oricum nici el nu e cel mai mare... in plus, dieselul de la Subaru se lasa asteptat :bash:
Watcher
De la Subaru Outback poate fi o varianta minunata: aceeasi garda la sol, ceva mai frumoasa masina fata de Forester, parca am citit la cativa clegi ca spatiul e mai mare deact in Forester. Masinile sunt fiabile, service-ul nu e cel mai reusit smile.gif
RAV4 eu nu il recomand nimanui, caci e urat finisat, zdrangane, etc. Aici ai avea maximul de fiabilitate si de garantie dar masina nu merita dupa parerea mea.
Dany_s
pai in 35 mii cat loc vrei sa ai intr-un SUV?

SI mie mi se pare ca mai sus ai descris perfect Subaru Forester XT. Mie mi s-a parut cam la fel de spatios ca orice alt SUV mic.

Ar mai intra Hyundai Santa Fe eventual (daca vrei neaparat diesel). SI ala e mare intradevar insa nu se apropie de nici un fel de performantele rutiere ale Foresterului turbo. AI zis ca nu vrei "barca" gen Passat dar la cam toate SUV-urile non-sportive, asa o sa fie suspensia.
R o b e r t
Mitsubishi Outlander (ala nou), Dodge Caliber (pt garda la sol), Hyundai Tucson (supermasina), Santa Fe, Infiniti QX56 :angel:
Ovidiu108423
Mda, pana acum raman Outlander, Dodge, Santa Fe, Infiniti...are cineva una din aceste masini?Pareri?Service?Preturi Infiniti?
R o b e r t
:bash: mey am glumit cu Infiniti :bash:
Pentru pareri despre masinile astea, foloseste:
Mitsubishi Outlander
Dodge Caliber
Hyundai Santa Fe

ia mai vezi:
Nissan Qashqai
Nissan Pathfinder
Ovidiu108423
:angel: eram gata sa te cred, noroc cu un search pe google blush.gif
James Kilowatt
Parca spuneai ca vrei siguranta activa.... asta nu prea se pupa cu SUV-urile nici mari nici mici. Si nici cu cea de siguranta pasiva, desi ajuta daca siguranta activa te lasa balta si iei un matiz..
Si nu se pupa nici cu ideea de economie.
Un crossover poate ar fi mai indicat daca tii musai la garda la sol si tractiunea integrala.
Watcher
QUOTE
SIGURANTA inseamna, pe langa airbaguri, tetiere active si caroserii (aproape) nedeformabile

Cuvintele cu bold nu se potrivesc wink.gif
Caroseria nedeformabila nu absoarbe socul, deci CINE ramane sa il suporte? Pasagerii wink.gif
_Constantin_
Ce Watcher tu nu vrei sa ramana masina intacta, in schimb organele tale sa fie proiectate prin parbriz.. Tzt tzt si eu care credeam ca iti place riscul.
Ovidiu108423
Cand am spus caroserii ma refeream de fapt la cabina...my fault blush.gif Stiu teoriile cu absorbtia energiei de impact, aveti dreptate beer.gif
_Constantin_
Mai glumim si noi. No Offence. beer.gif
Watcher
QUOTE(_Constantin_)
Ce Watcher tu nu vrei sa ramana masina intacta, in schimb organele tale sa fie proiectate prin parbriz

Nu rade, ca a fost recent un thread 'masina de unica folosinta' in care proprietarul se plangea ca masina (f mica) a fost dauna totala dupa accident.
GATA, nu mai zic nimic offtopic.gif
CPI
Outlander are (deocamdata) motor de vw. Asa ca daca nu iti place tdi si vrei un suv compact ar ramine:
- Honda cr-v - (incerc) fara subiectivitate, are stabilitate f. buna si te ajuta la citeva "iesiri"
- Hyundai santa fe - e mai lunga, are optiunea de 7 locuri. Alte plusuri fata de cr-v nu ii vad
- Land rover freelander - parca o idee mai bine finisata si mai orientata off-road. dar mai lenta pe sosea
- tucson, sportage mi se par la fel de mici la interior ca forester si mai scumpe. de ce sa le iei? Aaa, ca au diesel, da.
- Toyota rav4 - doar o idee mai mare decit cele de mai sus

Revin la outlander. Din ce am citit e o reusita si ar trebui luat in calcul. Eu intre el si cr-v as alege. Si uita-te la amindoua si la motorizarile pe benzzina daca nu faci mai mult de 30.000 km pe an.
florin55503
o alta varianta bmw x3. scumpa si nici nu prea merita banii. dar e o optiune
viorel109094
Iata ca gasesc pe cineva cu aceleasi probleme ca mine! Si eu am oscilat intre Rav4 pe benzina, Santa Fe sau noul Outlander. Cel mai aspectuos mi s-a parut Santa Fe-ul, ca tinuta de drum cel mai mult mi-a placut Rav-ul, deci, facind media, am ales Outlanderul. biggrin.gif Poate sint putin paranoic dar la Rav am renuntat din cauza rotii de rezerva plasate in exterior si nu suficient de bine securizata!Ce sa-i faci,n-am garaj! :evil: Si,alt aspect, pt cine e interesat de dotarile suplimentare: in configuratii full-options Outlanderul e de departe cea mai dotata dintre cele 3.
Skywalker
Parerea mea:
Audi A6 Allroad
si daca vrei ceva tanc:
Nissan Patrol GR
Toyota Landcruiser
Eduard RO
Masina ideala de familie: BMW M5: duci copii la scoala in siguranta confort, mult spatiu si dipa ce ii lasi si esti singur in masina pesi butonul M :naughty:
Henry90720
Ca masina de familie mi se pare interesanta si Mazda 5.
chevy
Toata lumea a uitat si de un alt criteriu foarte important pentru Ovidiu. Service-ul. Daca tinem cont si de asta, cum mai vedeti clasamentul?

Ce marca are service-ul cel mai bun?
Legionaru'
Noua Honda CRV arata foarte bine.
O optiune demna de luat in seama.
air_wolf
toyota landcruiser - merge si fara service.
intre santa fe, outlander si rav, as lua sigur suzuki grand vitara.
Ovidiu108423
Hmm, am revenit din concediu si am citit sugestiile voastre...dar am gasit si topicul despre SUV-uri asa ca am treaba vreo 2 ore biggrin.gif . Pe scurt, insa: A6 allroad iese mult din pret, desi intruneste caracteristicile cautate in cea mai mare proportie. In plus, din pacate, este un Audi, care, in opinia mea, nu isi justifica preturile de achizitie (cu alte cuvinte, la banii aia eu nu as lua in nici un caz Audi...)
Am ajuns la pagina 3 a topicului despre SUV-uri in oras, din pacate pana acolo nimeni nu a luat in considerare utilitatea acestei optiuni ca MASINA UNICA a familiei...eu cred ca problema se pune un pic altfel. In fine, mai citesc.. wacko.gif
chevy
Ovidiu,

Eu cred ca tu nu stii ce vrei. Adica nu stii ce sa-ti dorseti de la o masina.

In principiu te intereseaza o japoneza. biggrin.gif
Ovidiu108423
Iulian
Din pacate, stiu prea bine ce vreau de la masina respectiva...daca citesti topicul vei afla si tu...discutia era legata de cel mai bun compromis intre cerinte...merci de sfat oricum arigato.gif
AlexTM
Octavia Scout, ce mai wink.gif
- garda la sol mare, fara a fi SUV
- spatiu (si interior si portbagaj)
- 4x4
- exista si diesel si benzina
- pret accesibil (pentru ce ofera)
- service raspindit. In TM e OK

Doamne ce de avantaje, uite-acuma ma minunez si eu biggrin.gif !

Care-ar fi dezavantajele? Lipsa imaginii de marca, altu' nu vaz.
Ovidiu108423
Da, Scout e o optiune...pe care inca nu am putut-o testa blush.gif Ultima data cand am verificat, acum 3 sapt, nu era disponibila la porsche ro...Intr-adevar, insa, suna bine..ahh, si daca nu ar fi tedei biggrin.gif
anton87190
Salutare! Tocmai m-am întors de la mare, unde am mers cu mașina mea cea încăpătoare, 3 adulți și 4 copii mari ( 9,12,13,15 ani) și nu ne-am plâns nici de arșiță nici de răcoare, nici de înghesuială mare. Important e să fii cu familia (în cazul nostru chiar două familii), să te simți bine, să cânți să te distrezi, să te bronzezi etc... beer.gif
T u d o r
7 persoane? blink.gif Pai nu esti cam ilegal? biggrin.gif Nu zic ca nu ar incapea, dar totusi... nu erati cam multi?
_Daniel_
Masina de familie ideala..
Aici se poate vorbi din mai multe directii.. cat de mare este familia si ce varste au membrii si de cati bani se dispune..

Daca copii au varste mari .. deja nu prea mai poti vorbi de o masina de familie .. pentru ca in curand isi vor lua carnet daca nu il au si fie vor vrea masina lor fie vor vrea o masina de familie cat mai agresiva.
Daca sunt iar multi ca numar .. la ce te ajuta un sedan incapator daca nu ai voie legal sa cari atatea persoane in el..
Din punctul meu de vedere ca sa poti stabili notiunea de familie .. as merge mai usor pe familia in devenire .. copii pe "drum" biggrin.gif sau de varsta mica si 2 - 3 nu mai multi.
O masina de familie trebuie in primul rand sa fie versatila ca sa poata fi si utila .. asa ca nu trebuie sa arate bine sau sa aiba nu stiu ce motor sub capota sau sa aiba ca dotare piese interior cromate si asa mai departe..si nici cine stie ce BMW seria 5 pentru ca banuiesc ca nu e cazul in cele mai multe cazuri al nostru..
Daca ne oprim undeva la 13 000 - 14 000 ...
Hyundai Accent
Opel Astra G
Opel Astra H
Skoda Octavia Tour
Skoda Octavia II
Skoda Fabia
Dacia Logan
Fiat Linea
Fiat Albea
Volkswagen Polo
Volkswagen Golf
Seat Cordoba
Chevrolet Aveo
Chevrolet Lacetii

Strict personal...
Opel .. cad ambele pentru ca sunt micute iar ca spatiu de portbagaj aproape ca lipsesc.Acelasi lucru si cu Fabia , Polo si Golv.
Restul ce raman pe lista ar putea merge toate in functie de ce se vrea de la ele..
Nu sunt chiar atat de multe diferente sau atat de multe puncte de examinare.. iti trebuie ceva care sa iti ofere spatiu.. si care sa fie cat mai sigur cu putiinta..Octavia I sau II , Lacetti (Aveo nu e chiar atat de stabil cum nu e nici Logan ) , Cordoba parca nu e de familiile noastre smile.gif, Hyundai Accent.

Octavia I
Octavia II
Lacetti
Accent

Cu astea as ramane eu in cap daca as vrea masina de familie..

La 11 000 >Accent cu un plus pentru cele 6 airbag-uri
La 14 000 > Octavia II cu un plus pentru imagine

Daca vrei sa mergi pana la 30 000 .. A4 sau A6 ..
Toate sunt masini de familie , mari , incapatoare , calitate relativ buna ..

Ideal... nu exista notiunea asta cand vorbim de masini smile.gif

Se poate ca sa fii obserbat ca am dat la o parte marcile frantuzesti pentru ca alea nu-mi inspira fiabilitate deloc.. se poate ca sa fie si pe acolo ceva bun.


Nu iti face griji in ceea ce priveste faptul ca noi iti cautam masini solide si sigure ... masina de transportat soacre iti iei alta blush.gif ..
Ovidiu108423
@Anton in care masina dintre cele din semnatura ati intrat atatia??Oricare ar fi fost, cred ca v-ati distrat intr-adevar..

@Daniel, cateva repere pentru personalizarea topicului am dat, caut o masina in jur de 20000 cip, nu SH, care sa aiba caracteristicile mentionate ...sau cat mai aproape de acelea. Nu stiu, de pilda, daca imi trebuie o garda la sol mai mare sau nu, dar inclin sa cred ca da, in bucurestiul nostru transformat in santier. Sigur, asta imi da avantaj si la coliziuni frontale, dar e mai putin ok in coliziunile laterale, deci lucrurile aici nu sunt prea clare.

In privinta familiei, e vorba de 2 copii, unul de 187 cm, care insa mai are muult pana la carnet si altul de 2 ani blush.gif , deci trebuie si loc pe bancheta din spate, dar si in porbagaj..

Intentionez sa utilizez masina vreo 5 ani, fara sa am batai de cap si in conditii de deplina siguranta. Nu fac raliu cu copiii in masina, dar sunt destui nebuni in jurul meu care o fac, de aceea imi trebuie 1. protectie pasiva mare, de asta vorbeam de masa masinii in primele posturi...airbaguri nu mai socotim
2. suficient de multa putere (adica cuplu...) care sa ma scoata din situatii on the edge
3.AWD? poate pentru tinuta de drum si pentru a putea "iesi" cu masina din orice cataclism biggrin.gif
_Daniel_
Se cunoaste viata de familie din ce zici .. biggrin.gif

La cate cataclisme astepti smile.gif e clar ca ai nevoie de T34 blush.gif

Audi A4 .. ai destula tinuta de drum ca sa compenseze o eventuala lipsa AWD.Si daca o scoti in afara .. tot te vei descurca cu ea..Drumurile sunt cum sunt.. insa nu cred sa iti ramana pe undeva iar daca o ai tintita 5 ani.. pai in 5 ani o vinzi lejer cu 15 000 - 17 000 euro.
In cazul in care vrei ceva mai mare gen Suv .. iti recomand cu tarie tot ce iti place de la Toyota..

Personal .. Suv de la Toyota.. si esti cat se poate de versatil prin orice crater.. Land Cruiser.. nu prea.. ala chiar arata gata sa plece in Irak ..Rav 4 da...

20 000 cip nu prea e 30 - 35 000 ddp... 24 500 DDP .. Rav 4 confort benzina..

Sub asta ai Suv de la KIA, Sportage 20 000 si ceva... 2.0 l CRDi , 112 Cp , 245 Nm ,ABS, TCS ,climatizarea si restul nu mai conteaza ca noi cautam siguranta nu?! ..oricum le ai si pe alea, doar 2 airbag-uri frontale..insa cu 2000 in plus le poti gasii toate pernele de aer smile.gif
anton87190
@ovidiu În Mitsubishi Colt bineînteles... În Dacia 1310 am mers acum 2 ani la mare 4 adulți și 2 copii (7 și 11 ani pe atunci) și tot distracție a fost... beer.gif
@tudor Poate că erau cam mulți dar au avut loc (păcat că nu am făcut o poză)...
AlexTM
Cum mereti voi 7 intr-o asa masina? Eu inteleg ca o fi mai mare pe dinauntru decit pe dinafara, dar tot e exagerat, date fiind virstele copiilor.
Pina la Suceava? In ilegalitate?
anton87190
Ei atâta ilegalitate... ce era să fac să cumpăr o mașină cu 7 locuri sau să mai mai las pe jos câțiva... :ban:
CPI
QUOTE(Ovidiu108423)
.... In plus, din pacate, este un Audi, care, in opinia mea, nu isi justifica preturile de achizitie (cu alte cuvinte, la banii aia eu nu as lua in nici un caz Audi...)

Citez pe un coleg de pe alt forum, "Daca as avea bani de Audi, mi-as lua 2 Honde". Pina la urma si-a luat, si eu la fel. Sint de accord wink.gif cu tine, nu merita banii.

SUV la 20k CIP iti poti lua doar forester, tucson sau sportage. Mai bine mai pui ceva si ajungi la ce ti-am propus eu o pagina mai inapoi, outlander sau cr-v. Si ca unica masina de familie eu zic ca un suv e mai potrivit. Eram si eu contra pina mai acum vreo 3-4 ani dar de cind cu copil orice iesire din oras inseamna portbagaj mare + alte beneficii interioare pe care o limuzina nu le are. Spre ex., sotia mai trece de pe locul din dreapta fata pe bancheta in timpul mersului biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.