Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme computer de bord logan!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Marius Valentin102092
salutare tuturor!

am cumparat un logan 1,4 in urma cu o luna si jumatate. la vremea aceea avea 12.800 km rulati, acum are aproape 14.500. am achizitionat-o fara radiocd si, dupa doua saptamani, am instalat un radiocasetofon tot de logan, urmand sa il folosesc pana imi iau ceva mai bun. in urma cu 2 saptamani am cumparat un cd player auto si doua boxe pt fata si am mers sa mi le instalez la un service. tipul de acolo mi-a instalat boxele, iar la cd player nu a mai fost nevoie sa inlocuieasca firele sau mufa pt ca se potriveau, asa ca nu a facut altceva decat sa scoata mufa din casetofonul vechi si s-o bage in cel nou. dupa 20 minute computerul de bord s-a blocat, iar vitezometru a "murit:, aratand numai 0 kmh. dupa 2 zile am scos cd playerul si computerul de bord si-a revenit, la fel si vitezometrul. apoi am bagat iar cd player-ul si iar au murit ambele. m-am intors la service, tipul mi-a masurat toate sigurantele, am scos inclusiv borna de la betarie pt cateva minute si tot nimic. care ar putea fi cauza? mentionez inca o data ca tipul de la service nu a taiat si nu a lipit niciun cablu la mufa care intra in cd player pt ca se potrivea mufa la noul aparat.astept parerile voatre. mersi anticipat!
Gigi109271
Salut! sigur ceva nu este in regula cu mufa aia....ca se potriveste de la casetofonul masinii la noul tau cd nu inseamna ca si firele care sunt puse la mufa corespund cu cele de la cd...culori, legaturi in interiorul cd-ului,etc
sau poate ca cd-ul are un defect care afecteaza calculatorul masinii....sistemul audio este controlat de calculatorul masinii.....
Marius Valentin102092
QUOTE(Gigi109271)
Salut! sigur ceva nu este in regula cu mufa aia....ca se potriveste de la casetofonul masinii la noul tau cd nu inseamna ca si firele care sunt puse la mufa corespund cu cele de la cd...culori, legaturi in interiorul cd-ului,etc
sau poate ca cd-ul are un defect care afecteaza calculatorul masinii....sistemul audio este controlat de calculatorul masinii.....


la asta m-am gandit si eu, insa mi s epare ciudat ca, chiar daca scot mufa din cd player, tot nu merg computerul de bord si vitezometrul, iar inainte mergeau.
Gigi109271
dar spuneai ca inainte mergeau cand scoteai mufa si acum nu....e posibil sa-ti fi afectat ceva in calculatorul masinii....du-te la un service dacia si fa-i o testare la calculator....
Marius Valentin102092
QUOTE(Gigi109271)
dar spuneai ca inainte mergeau cand scoteai mufa si acum nu....e posibil sa-ti fi afectat ceva in calculatorul masinii....du-te la un service dacia si fa-i o testare la calculator....


asa o sa fac, merg la un service. m-am gandit si eu la varianta asta, insa am zis intai sa intreb aici si sa vad daca nu cumva e o chestie minora pe care a mai patit-o si altcineva si se poate rezolva usor, fara sa mai dau bani pe teste beer.gif mersi pt sfat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.