Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cat costa revizia la 20.000 km pt un logan dci???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
florin55503
prietena mea are de la munci un logan dci. se apropie la 20.000 de km si trebuie sa faca revizia. aseara am fost cu ea la meridian pt a ne interesa de pretul revizie (pt a a sti cati bani sa ia de la munca) si surpriza. tipul de acolo de la sevice mi-a spus ca daca schimba si placutele (250 ron placutele) o sa coste cu tot cu manopera 1000 ron. mie unul mi se pare destul de mult pt un logan
Costanza86138
nu e vorba de marca masinii ci de motor. Acelasi DCi il ai si pe Megane sau Clio. Din cate stiu eu, se schimba filtrele (toate) si uleiul. Placute + manopera pentru ele si manopera revizie, cam 10 mil ajunge.

eu la 1.4 HDi al meu am dat 10.5 mil la o revizie asemanatoare. Schimbare filtre + placute. Nu conteaza marca masinii. Sunt convins ca la Fiesta (pe ala mai este motorul meu) sau 206, tot 10 mil ar fi fost.
Cristian99194
Cred ca asa e! Lumea trebuie sa se obisnuiasca cu preturile la revizii adaptate masinilor frantuzesti! Eu am auzit din sursa f.sigura ca pretul la injectoare pt.logan diesel e aproape prohibitiv, aprox. 300 euro fara TVA. Daca se duc in perioada de garantie, bine daca se duc dupa garantie e belea! Si se cam duc injectoarele...
bogdan28467
Mai copii stati linistiti ca este foarte mult. Am vb cu un taximetrist care avea vreo 30 si ceva de mii de km si mi-a zis ca prima revizie a fost 3 milioane si a doua 5 milioane ca au fost schimbate si placutele. Nu mai stiu insa la ce service a zis ca a fost dar oricum tot la un dealer din asta. Eu zic sa mai intrebati pentru ca formularea "am fost aseara" ma face sa gandesc ca poate nu ati gasit persoana potrivita ca sa va spuna pretul exact.
bogdan28467
Cristian> Cu tot respectul am vorbit cu un taximetrist care avea 180.000 de Km la bord, kilometrii reali trebuie insistat si mi-a zis ca e foarte mandru de masina ca nu are deloc probleme la masina si ca doar a schimbat pana acum placutele, uleiul, filtrul,distributia, ceva pe la directie si parca bujiile. Nu stiu daca ar fi bine sa generalizam. Poate a fost un caz.
DRAGOS
florin,e cam mult 10 mil.
la a mea a costat cu tot cu placute de frana la 20 de k km vro 5 mil si ceva, cu tot cu manopera blush.gif
florin55503
QUOTE(<DRAGOS>)
florin,e cam mult 10 mil.
la a mea a costat cu tot cu placute de frana la 20 de k km vro 5 mil si ceva, cu tot cu manopera blush.gif


merci frumos. o sa ii transmit prietenei
DRAGOS
si inca ceva:
Placutele se schimba normal la 30k km. Noi le-am schimbat la 20k km ca asa am vrut.
florin55503
merci. in ceea ce priveste placutele mi-au spus ca depinde de gradul lor de uzura. l-am sunat pe tipul de acolo si o tine pe a lui ca revizia o sa duca pe la 10 mil. in fine o sa vad si in alte parti. daca voi atat ati dat inseamna ca trebuie sa incerce in alte parti. merci
George Serban
azi am fost la revizia de 20k
verificat directie, lunimi, schimbat ulei, verificat placute, curatat de praf acolo unde trebe, purjat filtru motorina... 430 ron.
daca trebuiau skimbate placutele mai dadeam 200 ron cica
Andrei76320
Revizie 10000 KM
filtre: aer, combustibil, ulei
ulei dacia 10W40
verificat computer
manopera
380 RON
George Serban
revin cu o erata:
mi-au schimbat filtrul de motorina, nu doar l-au purjat. dar kiar si asa.. suma ramane
eddie
QUOTE(George Serban)
revin cu o erata:
mi-au schimbat filtrul de motorina, nu doar l-au purjat. dar kiar si asa.. suma ramane


Filtrul ala de motorina e cel mai scump la o revizie,costa vreo 250 RON,deci cred ca in banii aia nu l-au schimbat....
George Serban
pe factura este trecut ca si schimbat si daca asta nu iti este deajuns, am vazut cu okii mei cum l-au schimbat pt ca nu am plecat din service si am stat imediat langa cricul pe care era urcata masina mea.
Andrei76320
Eddie

Am vazut si eu ca l-au schimbat si pe factura parca era 100 sau 130 RON, trebuie sa ma uit, dar repet asa este.
Acuma depinde de service se stie ca adaosurile lor sunt mari si/sau diferite.
De ex. nu imi convine sa dau 80-100 Ron pe 5 l ulei Dacia 10W40, cand la 85 Ron gasesc ELF 10W40, sau Aral 10W40 110-120 RON.

La revizia urmatoare trec pe unul din ele.
Gigi109271
scuze ca intervin in discutie... referitor la uleiul Dacia 10W-40 nu e chiar asa de slab...face fata cu brio ...si e comercializat doar sub numele Dacia,el de fapt este Texaco...credeti ca Elf este super bun? ARAL da isi merita banii este un ulei extrem de bun ! blush.gif
iulian_1976
...e jecmaneala un set de placute de audi A4 e 100e max , filtrele cu uleiul ajungi intre 50 si 100e
deci pentru un audi platesc 150e max 200e voi la Logan 10 mil e ciudat , fiind in garantie poti cauta
un service Dacia acceptabil .
cristianionut
fara suparare dar 10 milioane cam mult,
pai eu la golf 4 in 20 de milioane am schimbat distributia si schimbat lichidul de frina (reglajul la ABS se face pe calculator) si revizia periodica adica ulei si filtre,
iar la un golf 5 pe benzina acostat revizia de 10 000 de kilometri 4 milioane.
ktullu
REvizie 20000 1.5 DCI, 4 l ulei + 0.5 ramas de la rev anterioara, 1,5 ore manopera, filtu aer, ulei, purjat filtru motorina, deoarece era curat (i-am spus daca e murdar sa-l schimbe, dar nu era, fusese schimbat la 10000); dat roti jos si curatat franele 260 RON.
AM intrebat si de schimbat distributie si e 900 RON la 60000.
Reprezentanta Dacia, noua serioasa si atmosfera placuta, nu e reclama dar m-au uimit ceio care scriau pe aici de service-uri prin bucuresti.
Despre revizia la 10000 am scris mai sus ANDREI.
klaus
Pe mine m-a dus la 560 RON revizia de 20.000 km pentru un Logan diesel(360 RON filtrele si uleiul + 200 manopera-asta a fost cam mult).
S-au schimbat: filtru motorina, ulei, filtru ulei, filtru de aer + curatat tamburi spate. Pe langa ce era de schimbat, au pus si masina pe tester vreo 10 minute(verificat frane, directie, eventuale erori ale computerului de bord). Consumabilele luate de mine, am platit in service doar manopera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.