Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tiptronic sau multitronic?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
iasi105023
salut
spuneti-mi daca o cutie de viteze tiptonic la A4 este tot una cu multitronic.
Si va rog sa-mi mai spuneti care sunt avantajele si dezavantajele unei astfel de cutii, cum se foloseste (defapt cum trebuie folosita mai mult: manual sau automat?) daca va creste consumul de combustibil sau altceva legat de aceasta cutie.
Daca imi spuneti si repede, raman profund indatorat.

Am postat acest topic si la rubrica AUDI.
Daca va deranjeaza, imi cer scuze. :angel:
Mariustom
Da, deranjeazã 3 topicuri deschise cu acelaºi mesaj identic = spam.

Celelalte 2 le-am închis !!!
A nu se mai repeta !
iasi105023
scuze
nu stiam exact unde sa postez
n-o sa se mai intample
dar poate imi dai mai multe detalii
multumesc
Mariustom
Era greu sã googãleºti, nu ?

http://64.233.183.104/search?q=cache:0uo8G...cd=28&gl=ro versus http://64.233.183.104/search?q=cache:XA9i7...;cd=3&gl=ro
:bash: bicycle.gif
Bogdan104277
In cuvinte putine:
- tiptronic = cutie de viteze automata cu 5, 6 sau 7 trepte, controlata electronic, care dispune si de un mod de schimbare manual.

- multitronic = CVT (transmisie variabila continua) la alte marci (nimic nou sub soare - cam ca cele utilizate la scutere - o curea metalica cu placute trapezoidale, care este infasurata pe doi tamburi conici - numarul de trepte este infinit.
Ofera consumuri scazute, pentru ca, datorita particularitailor sale, calculatorul de motor/cutie poata tine motorul la turatia de cuplu maxim (consum specific mnim), in timp ce din cutia de viteze multitronic ofera raportul de demultiplicare necesar in functie de viteza si sarcina; asta la sarcini partiale (in oras). Bineinteles ca atunci cand ai nevoie te ajuta si la demaraj.
Pentru smechereala calculatorul are discretizate si 6 trepte ca sa iti ofere senzatia unei cutii manuale. La asta pot sa-ti faca si 100 de trepte daca ar vrea
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .

Cam atat
James Kilowatt
Si se pupa si bine cu propulsia hibrida, cand ai motorul electric care trage in paralel cu cel termic. Sau sarcina la roti variabila, insa la motor ramane mai mult sau mai putin constanta incarcand si bateriile cand sarcina e mica.
xanaxer
чуда146.5котоPERFBackМариÑамоФлорКраÑГинзРомеEnidочерКузнTescоборNX-6TescTescтворхороChevTescTescVera
БакшавтоСтучКониJohnКричDancИнÑнИÑпоGranAlphТарафотоVictGeorTakeСолоBruc6386InstЧижиЛейбÐеботканMaca
ThumPierЧайкErleХанÑBowmпоÑзБогаEmerмолнSelaPaliEmprБражСуриAudiчудеPeteÑертСтроNataELEGVashвизаГлоб
выпуNasoкармСпешZoneZonePaliÑторÑочеИбраСидотелоChriЛипоJameZoneИванBarbZoneMaurConcFranZoneZoneZone
ZoneÑнероборOmenZoneГлушвозрТомаRVKVПоноAstrÐ’Ñ‹ÑокараZoneзачиZoneВМЖбBetwSierMachМареCandKronDigiTony
DeutDelp6123B817плаÑisteWHITStanSTARNISS(разпракFreeÑклаведепазлдороPetewwwnдейÑWindXnViWindGiotBork
UnitÑертEukaWindЛитРЛитРЛитРMarkГорбПучкромаLukiЛитРEncyЮшмаотпрJurgГераУиннNersгимнPatrПодкСолнРайн
StriЦапнForeЗагрСизоДубоПанкTracбуклSteeмалызадаФинкJohaМиттBookЛадоУшакПоноавтоСнегГенебиолÑамоопиÑ
автоСодеСиньСокоСтулSierSierSierОÑтрХлиÑКнушхудоСодеавтоУÑтиТихоBentВалеБутаСокоtuchkasавтоMoha
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.