Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concediul in Grecia!!!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
OaneA4
Cine a fost in concediu in Grecia sau Turcia? As vrea sa aflu cate ceva despre conditiile de acolo ( cazare, masa, plaja, apa etc) si o mica comparatie cu litoralul romanesc. Peste 1-2 saptamani as vrea sa plec in concediu si nu sunt hotarat - Grecia sau Turcia- si ce statiuni.......
T u d o r
Comparatie? biggrin.gif Nu exista asa ceva. :angel:
DRAGOS
Bine zis Tudor biggrin.gif

Am fost acu 2 ani in Grecia. In general plaja arata foarte bine si marea este foarte curata, asta ca diferenta de la cer la pamant fata de Romania. Cazarea este ok. Depinde de bani. Se gasesc conditii decente cu aer conditionat la 200-250 de euro pe sejur. In banii aia sunt incluse 2 mese pe zi, mic dejun (bufet suedez) si cina. Cu 400-500 de euro pe sejur se gasecsc hoteluri de 4 stele cu all inclusiv(3 mese pe zii, teren de tenis,biliard,piscina,internet si alte nebunii.)
Depinde ce vrei. eu am ales o statiune mai retrasa la cateva zeci de km de Katerini, Leptokaria. Aici nu erau hoteluri decat de 2 si 3 stele. Marele avantaj este linistea, singurul minus fiind plaja putin mai bolovanoasa. daca vrei nebunie poti alege una dintre destinatiile mai cunoscute(Creta, Corfu, Halki-Diki<parca asa se scrie biggrin.gif >) unde gasesti si hotelurile de 4 stele mentionate mai sus.
_Constantin_
Bogdane, eu de 5 ani doar acolo ma duc, anul trecut am facut greseala sa merg 7 zile la neptun, hotel de 3 stele (cica) si a fost de toata jena. Acum si Grecia are zone si zone. Zona de nord e mai pentru noi, adica preturile sunt chiar mai mici decat la noi la orice, de la mancare la cazare si bautura.

Paralia Katerini e deja prea aglomerata si daca pleci cu bebele ( sa-ti traiasca) nu o sa fie prea comod. Insa iti recomand statiunea platamonas, liniste, plaja frumoasa si preturi ... nici nu se compara cu litoralul nostru. Daca ai timp treci pe la agentia aia vis a vis de restaurant Minerva. Au o oferta acum ... 80-90 euro pentru 7 zile, doar cazarea, mai pune 120-130 euro benzina si taxele de drum. Majoritatea camerelor au si al 3-lea pat deci ai unde sa-l culci pe Raul, bucatarie ca sa poti sa incalzesti laptele, ceaiul, etc.

Daca mai vrei detalii, da-mi mesaj pe privat.
OaneA4
Pe bebe nu-l iau anul asta ca e prea micut si nu vreau sa-l tin in camera toata ziua. De luni o sa ma duc si pe la agentii sa vad ce oferte au. Daca nu o sa plec asa........... sa vad ce gasesc acolo smile.gif.
_Constantin_
Vezi ca s-ar putea sa ai surprize daca pleci fara cazare. In statiunile de pe langa Salonic e bine sa mergi cu ceva stabilit ca poate nu gasesti. Acum 3 ani au venit niste prieteni la mine, eu aveam cazare tot si ei stateau 3 zile, au cautat toata katerini si nu au gasit 1 camera decat la 4 stele unde preturile sareau de 40-50 euro/noapte.
M A R I A N
Si zici ca e mult pentru 4 stele? La Yaki in Mamaia e 107-111 euro LOCUL in camera pana la 1 septembrie. Dupa aia este 59 euro locul. Cu mic dejun inclus.
Pentru mers cu bebe eu recomand si insula Thassos din nord. E aproape de granita cu Bulgaria si are o groaza de statiuni.
_Constantin_
Eu in Thasos am stat inb statiunea Potos si a fost super frumos dar e cam plin de copii. E nasol pentru ca trebuie sa platesti fery-boatul din Kavala si cred ca e destul de scump.
Lucian55
Acum nu am timp dar promit ca mai pe seara fac un istoric cu toate locurile pe unde am fost eu in grecia, cu tot cu preturi,conditii,poze.
OaneA4
QUOTE(Lucian55)
Acum nu am timp dar promit ca mai pe seara fac un istoric cu toate locurile pe unde am fost eu in grecia, cu tot cu preturi,conditii,poze.


Sper sa-ti ti de promisiune.
Arheopterix
Eu recomand insulele Grecesti.
Sunt de toate tipurile,pana si una ptr homosexuali.
Alegi ce te intereseaza;vizitat,plaje,scufundari,sporturi de apa.
Ideale sunt Creta si Rhodos.Au de toate.
Creta e "dragostea mea".Sper la batranete sa ma retrag acolo.
Sau daca nu ,macar in Ikaria.
In Creta am stat f bine la Aldemar .
Sunt o groaza de lucruri de vizitat in Creta,se poate face si o excursie de o zi la Santorini.
Merita de vazut Knososul (a lui Minotaur),si multe fortarete (cea mai interesanta pe insula Spina _Longa.
Tarabostes
dap, e mai interesant pe insule, mai liniste, peisaj mai salbatic, plaje mai retrase, dar e si ceva mai scump de obicei. mi-a placut in mikonos, desi insula e foarte arida si cam trebuie sa inchiriezi o masina, scuter ceva ca sa ajungi in locurile cele mai frumoase, cu masina personala ajungi mai greu fata de thassos sau evia spre exemplu, in mikonos sunt multi gay si cluburi dedicate.
anul asta iau si copilul cu mine si merg in nord pe continent, a stat cineva la Athos Palace in Kalithea?
OaneA4
Azi mi-am luat bilet la Halkidiki. Care este cea mai apropiata ruta si cam cate ore fac pana acolo? Sambata viitoare trebuie sa fiu acolo.
eddie
In Halkidiki am fost anul trecut 10 zile,in Gerakina,am stat la niste boungalow-uri dotate,in apropierea plajei, misto de tot,anul asta merg din nou,2 saptamani de pe 14 iulie,dar mi-am rezervat family-room(2+2 copii).Mi-a placut mult si nu pot sa nu ma mai ,,sacrific'' odata ! smile.gif)
Pana la Salonic sunt 800 de km,ii faci cam in 10-11 ore,in mers normal(legal),cu opriri,cu vami,acum probabil ca nu mai pierzi atata timp prin vami.Daca cobori in peninsule,mai pui o ora doua mai mult,Gerakina fiind situata pe continent,exact intre peninsule.
OaneA4
Cati km sunt din Giurgiu pana in Halkidiki si cati din Vidin sau Calafat pana acolo?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.