Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme motor Focus II?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Svetomir108749
Salut

Sunt nou pe forum si vreau sa cumpar Focus II. Stiti ceva probleme pe care le poate avea motorul? Sau alte argumente tehnice de ce sa nu iau aceasta masina? Si piesele, dupa cunostintele voastre sunt accesibile sau scumpe? blink.gif
Ca vreau sa cumpar si eu prima mea masina... si caut "documentatie"! blush.gif

Multzam la toti!
catalin78507
salut ! eu am un ford focus din noiembrie 2001 berlina , 1.8 TDDI . vreau sa iti zic k nu m-a nemultumit nimic la masina asta . e foarte accesibila din pct de vedere al pretzurilor la consumabile si e extrem de rezistenta . consumul e super de ex la a mea 4-5% . deci iti recomand sa iti iei .

p.s. : a mea e de vanzare dak te intereseaza !
Mariustom
offtopic.gif Înþeleg cã ai rãspuns la întrebare, nu cã þi-ai fãcut reclamã la maºinã, ca anunþ de vânzare, da ? blush.gif

ªi, revenind on topic, d-l Svetomir cautã un Focus II, pe când al dvs e Focus I blink.gif
catalin78507
ce de treaba esti ! da e focus 1 al meu si nu ma lua cu dvs . la focus 2 au aparut probleme . prima oara pica injectoarele iar dupa poate ai noroc si la turbina(ma refer la diesel) . dar la ce sa ma obosesc cand vreau sa sfatuiesc un om si un smartass sare cu acuze k domne ma dau eu mare si imi fac reclama . urasc genu asta de oameni
adi.mitrea
catalin78507, sã ºtii cã prin atitudinea asta rãzboinicã nu faci decât sã-þi scurtezi zilele pe forum. Regulamentul scrie cã nu poþi posta anunþuri de vânzare pe forum, nici mãcar mascat.

E unanim acceptat cã Focus 1 este o maºinã fiabilã, stabilã ºi ieftinã la întreþinere ºi achiziþie, iar despre Focus II e prematur sã vorbim de treburile astea. Cel puþin motorul nu e chiar aºa terminat. Peugeot îl foloseºte, la fel ºi Citroen...

Cu un pic de calm îl poþi ajuta ºi pe iniþiatorul topicului ºi poþi sã nu stârneºti moderatorii sau adminii împotriva ta. E o chestiune de civilizaþie ºi bun simþ...
Puteai sã-i spui cã ai un Focus 1 de vânzare prin mesaj privat, spre exemplu.

Salut! :wave:
Mariustom
Ciudat lucru !
Încerci sã fi respectuos (una din metode fiind aceea de a vorbi cu "dvs"), dar eºti refuzat blink.gif
Sã înþeleg cã aþi încercat sã-l ajutaþi pe coleg lãudând Focus I fãrã a specifica asta, dar, fãrã sã vreþi, încheiaþi cu un anunþ de vânzare ?
Pe lângã astea, mã mai ºi jigniþi ??? :evil:
QUOTE(catalin78507)
urasc genu asta de oameni

Dar, când vã uitaþi în oglindã, vã iubiþi ??? laugh.gif :coolspeak: :punk:

Dacã vã nemulþumeºte ceva la atitudinea mea vã rog sã vã adresaþi adminilor, pe mp sau e-mail, conform Regulamentului!


ninja.gif
catalin78507
eu nu am zis k motorul la focus 2 e terminat . am spus doar k are ceva probleme si k este inferior celui de focus 1 . dar vad k toti aveti ceva personal cu cei noi pe forum . eu am vrut sa il sfatuiesc pe om si nu stiam k fac chiar atat de mare reclama . si dak sunteti mai vechi sau mari smecheri ai forumului puteti explica frumos nu sarind cu aluzii indirecte si tot felul de injectii laterale . adi mitrea cel putin tu miai zis ce e bine si ce nu . acum sper sa fiu lasat in pace arigato.gif
adi.mitrea
Mã bucur cã ai înþeles!
Dacã sunt mai vechi pe forum, asta nu înseamnã cã am mai multe drepturi ºi obligaþii decât ai tu.

ªi nu îmi place cã generalizezi, nu TOÞI noii veniþi pe forum sunt "huliþi" de ceilalþi useri mai vechi, moderatori sau admini.

Ca sã generalizez ºi eu, aº putea spune cã noii veniþi pe forum sunt incisivi, rãzboinici ºi nu citesc regulamentul.

Dacã ai sã citeºti topicurile de pe aici, mai ales cele de la rubrica VERSUS, ai sã vezi cã majoritatea iniþiatorilor sunt useri noi, indeciºi, la care alþi useri de bunã credinþã le rãspund ºi încearcã sã-i ajute cum pot.

Sungurul aspect (care ºi mie mi s-a pãrut "reclamã") din primul tãu post, în acest topic, a fost cã ai scris la sfârºit cã maºina ta e de vânzare, atâta tot.

Cu respect,
Adi :wave:

ªi ca sî nu fia iar offtopic, aº spune cã mai multe informaþii despre Focus II poþi vedea la versusuri, unde apare maºina asta, ºi pe secþiunea Ford din cadrul forumului.

Nu am condus Focus II ºi nici I. M-am urcat în ambele ºi Focus II mi se pare mai îngrijit. În ceea ce priveºte designul exterior, parcã îmi place mai mult Focus I. Ceea ce zic eu aici sunt treburi subiective, care nu te ajutã în alegerea maºinii. Sunt pãrerile mele ºi atât.

Mã opresc la a-i spune iniþiatorului topicului sã vadã ce alte maºini se încadreazã în aceeaºi plajã de preþ ºi sã decidã dupã ce face test drive cu mai multe modele.

Baftã, îi las pe cei care ºtiu mai multe sã spunã mai multe (sic!).
xanaxer
Mara145.9прелPERFПушкJuliШмемJeffКраÑAsvaукраДикÑочертекÑTescПушкNX10Chef3013факуживоизмеDekoLaceÐиÑк
РамаПотаВороматеVictSonyABBAДубиLoveStopAlexКолчавтошантGeorWhatGiseчита6386RexoPeteМоÑеConc9003Crow
TimeКрылмузыКонÑрабоMasaXVIIКрылOverPesoSelaElegклапчитаBillFirsГладLycrCaprИльидетÑElegГÐТрИллюВино
автоZoneAdamучилZoneSwarELEGопубÑзыкЕлевThomвлаÑкамнcontфеодASASТолÑBarbZoneAntoGlenRobeZoneZoneZone
ZonegranРазулиниZoneСодеУчитВедаменÑГараXVIIмироNBRWZoneкурÑZoneфарфатмоPanaпроиКрикCandNardDigiРого
DeutVladWildÐртиплаÑsterPoweWindSTARNISSDreaдиÑцHardAlabХолоFaunотлиÑтилинÑткартWindmailWindCrayBork
TefaClorEukaBridЛитРКабаЛитРЛитРпаззПучкЛитРLukiЛитРReesÑемиоднаMicrJacqихтиEditКрунарбиКозлиÑпрLeon
GratМГорСтридомаBobbBellÑезаVERYСамообучребеклаÑЛариMarkJurgNeveМаштШеваЦукеJohnЯковавтоГендЗемцÐндр
motiArouÑемеиÑприммуPanaPanaPanaЧезлÐашиКолеDiagИванХухлThamLoveClivVaneавтоТопоtuchkasÐртеУШек
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.