Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sugestii Vacanta Delta Dunarii 2007
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
mortzy
salut,

as vrea sa mi petrec cel putin o saptamana in delta; fiind prima data as vrea sa cunosc parerile (bune si mai ales rele) si sugestiile (cazare Sulina, Sf. Gheorge - trasee etc) celor ce au fost.

va sunt recunoscator pt recomandari pensiuni etc.
Bogdan54824
Pot să-ți spun doar că am căutat, dorind foarte mult să merg în deltă, dar am renunțat datorită prețurilor foarte mari. Și prin presă am văzut că spuneau că numărul de locuri de cazare este ținut mic și prețurile mari pentru a proteja delta.
marius68582
Best of both worlds : Sf Gheorghe ! band.gif

Ai si Marea si Delta,este de o frumusete sublima.Ce pot spune pe scurt: atmosfera aia de sat linistit pescaresc,crasma in sat cu salcii imense plangatoare unde se strang seara pescarii cu ale lor povesti si vodca ieftina,plaja unde ai impresia ca esti singur pe lume si unde costumul obligatoriu este cel al lui Adam,respectiv al Evei,cazare la lipoveni in casele lor nu foarte curate dar extraordinar de primitoare(inca simt gustul salaului umplut sau a ruladei de stiuca ).Ah,prin curtile oamenilor mai cresc si smochine.Pentru mine,venind dintr-un loc unde 9 luni pe ani ploua si 3 era frig,sa mananc smochine parea un exotism.

Am fost acum vre-o 6 ani,am inteles ca in ultima vreme lucrurile s-au mai schimbat.Mie frica sa ma gandesc ca s-au schimbat drastic,eu sper sa fi ramas acelasi colt de rai pe care l-am vazut.
Kata
am fost anul trecut la Uzlina, hotel si pensiune Cormoran.

Plusuri:
- delta e de o frumusete incredibila. chiar daca ai mai vazut zone salbatice pana acum, delta este total breathtaking. Am avut senzatia ca acolo timpul curge dupa alte reguli...
- la complexul respectiv ai tot confortul necesar, preturi de cazare si mancare ok, personal bine pregatit.

Minusuri:
- bautura cam scumpa
- varietatea de peste de la restaurant nu era ucigatoare (m-as fi asteptat la mai multe chestii acvatice pe farfurie) - dar alea care erau erau bune de tot
- excursiile cu barca (cele de o zi intreaga, nu cele de 4 ore) fuckin' expensive! daca ai noroc prinzi o excursie de grup si iesi mai ieftin
- (asta nu tine de delta ci de civilizatia care ne lipseste): dobitocu' de turist lasa mizerie oriunde. am vazut la PET-uri de m-au apucat toti dracii la un moment dat. ar trebui sa existe patrule care sa-i amendeze pe nesimititi...

am fost si la gura portitei dar acolo nu e chiar delta, e mai mult marea neagra, asa ca nu cred ca intra in obiectul discutiei noastre.

cred ca oriunde te-ai duce in delta va fi o experienta deosebita. si cred ca cea mai frumasa experienta e sa stai pe la lipoveni, nu la hotel, ca noi. poate o sa incercam si asta odata si odata.
mortzy
va multumesc pt raspunsuri.

la lipoveni as vrea sa stam. vreau sa schimb agitatia de bucuresti pe o letargie totala smile.gif
guerilla
daca bugetul nu e o problema incercati sa stati pe o barca/vapor/hotel plutitor. experienta este incredibila. plus ca nu veti sta intr-un singur loc si veti admira in fiecare zi alta zona a deltei.
noi am inchiriat anul trecut o salupa (o cazatura de salupa in fond biggrin.gif ) pentru un week-end si ne-am simtit excelent.
mortzy
deocamdata vreau o vacanta de pensionari:

- loc de cazare cu apa calda
- mancare acceptabila
- multa multa liniste (plaja pustie etc)
grenouille
Mila 23. Linisteeeee (cel putin acum 2 ani asa a fost), pensiune acceptabila, mancare foarte buna, peste mult pe canale, nu foarte multa lume (in zona unde am fost noi); preturi maricele la produse (paine, apa, vodca)... peisaje superbe. atentie la drum, sunt si vase oficiale care te duc acolo si tot felul de sarlatani care iti cer 4-5 mil pt un drum
guerilla
noi tot la mila 23 vroiam sa ajungem. am ajuns in tulcea foarte devreme dimineata si loc pe cele 2 vase oficiale... canci sad.gif asa ca aveti grija. masina o puteti lasa in fata hotelului ala de langa port (am uitat numele) e 10lei pe zi ceva de genu asta.
grenouille
noi nu am avut probleme cu locurile. e drept, unul din grup era cetatean strainez (nu arata el prea fioros, da' romanii e sensibilosi la cetenii strainezi) si chiar daca nu ar fi fost, s-ar fi gasit smile.gif






This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.