Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis - 2 intrebari
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Mihai109027
Salutare,

2 intrebari vis a vis de Ignis: 1) a mers cineva pe drum f.f accidentat ? Ar trebui sa merg destul de des pe o bucata de 6-7 km de drum neasfaltat - pavat cu piatra de rau. Rezista oare la tratamentul asta ? ( Skoda a capotat dupa cateva drumuri ). 2) Poate cineva sa-mi spuna care ar fi diferenta intre motorizarea 1.3 si 1.5 ( bineinteles in afara de puterea banuiesc mai mare ) ? Sunt si alte avantaje ( fiabilitate etc ) ?

Multumesc anticipat

Mihai
Costanza86138
orice masina crapa daca nu p menajezi.
Andrei Suzuki
Din cate am experimentat eu pana acum cu Ignisul,sunt de parere ca o sa tina!
Mircea109037
Salut!
De curand sunt posesorul unui Ignis 4x4 cu motor de 1.3 si vreau sa iti spun ca am fost nevoit sa intru pe un drum de tara, plin de gropi facute de tractoare, iar in plus cu o seara inainte plouase. Nu am reusit sa strabat tot drumul, dar am trecut peste niste gropi din care doar tractiunea integrala m-a scos. Trebuie sa iti mai spun ca mai eram cu 2 persoane in masina, toti trei solizi, astfel ca incarcatura era pe la 300 de kg. Am lovit de cateva ori cu burta masinii de am crezut ca mi s-a spart baia de ulei si imi curg toate cele. In momentul in care am ajuns la un "crater" mult prea adanc pentru masinuta am decis sa ma intorc inapoi, pentru ca imi era frica sa nu o distrug (nu am apucat sa ii fac nici CASCO). Nu o mai bag niciodata pe un drum de genul ala, dar dupa ce am iesit din nou la sosea, am verificat sa nu curga ceva. Imi ajunsese noroiul pana la motor (nu are scut, lucru ce ajuta la ventilatie) dar din fericire nu am distrus nimic. Nu curgea nimic si nici un martor in bord nu mi s-a aprins.
Am mai fost si la Timis la plaja cu masina, direct peste camp, si am putut sa trec fara probleme. Avantajul e ca este relativ mica (ca lungime si latime) dar incapatoare, este foarte usor de manevrat, garda la sol este decenta si te poti strecura si in oras si pe drum de tara cu ea fara probleme.
In concluzie, merita sa iti iei Ignis 4x4 pentru ca te duce unde vrei tu, dar sa nu fii prea inconstient. Bafta!
GST
Am fost cu Ignisul pana la cabana vidraru iarna asta....tractiune fata nu am ramas nici macar o data intepenit...biggrin.gif si am testat masina nu gluma zapada pana peste praguri un pic si tot mergea biggrin.gif uite cateva poze smile.gif



Sorin104552
Merg saptaminal pe Cheile Nerei, si pina acum am fost de 4 ori pina la canton, drum forestier, pietruit. Pot sa spun ca Ignisul s-a comportat superb, garda la sol isi spune cuvintul.
http://www.cardomain.com/ride/2556389
Daca e ceva ce trebuie sa remarc: atentie la incarcare! Fara sa ajung la limita admisibila, frecvent am auzit zgomot de tampon-arc, la balans mare.
Catalin103986
Imaginile postate e GST ilustreaza intr-adevar calitatile Off-Road ale Ignisului. M-am uitat si la cele postate de Sorin si vreau sa va spun ca cel putin de 2 ori pe luna merg cu Swift-ul pe drum mai rau decat cel din imagini. Cu siguranta Ignis poate mai mult de atat!
Marian98974
Ignis suporta foarte bine drumurile proaste, bineinteles, fara sa treci peste anumite limite. Din cei 8000 km facuti in cele patru luni de cand am intrat in posesia lui, peste 3000 sunt facuti numai peteren accidentat (deh.... meseria). Din pacate, tocmai pe un asemenea drum un tampit, probabil obisnuit cu frecventa de circulatie de 1 masina pe zi pe acel drum (valea Cheii, Valcea), a iesit ca bolandul cu dacia din curte, fara sa se asigure, astfel incat l-am acrosat cu partea dreapta. Dar se repara rapid (multumesc D-lui Gutu de la B&S pentru promptitudine). Concluzia: Rezista la drum prost, accidentat, dar atentie totusi la inaltimea sau adancimea denivelarilor (motorul nu are scut).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.