Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina SH "de oras" pana in 6000 euro! Help please
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Bogdan109017
Salut. Ca multi de aici, am si eu o mare problema cu achiztionarea unei masini SH. Dispun de 5500-6000 euro si vreau o masina cat de cat ok pt oras, insa sa o pot lua si la drumuri lungi (fiabila, consum ok, intretinere omeneasca). Am vazut la preturile astea Opel Corsa modelul 2000-2001, Fiat Punto Clasic, Matizuri de prin 2005 etc. Nu ma gandesc la Dacia! Acum ma gandesc si la niste km putini (in jur de 50-60.000). Aveam in vedere si un VW Golf sau Polo de prin 96-97, insa sun 150.000 km ... slabe sanse.
Ce parere aveti? Ca cred ca sunt destui care au condus/conduc astfel de masini si as aprecia niste sfaturi, poate ma ajuta sa ma hotarasc.
Mutlumesc mult.
Sebastian108720
Eu mi-as cumpara Matiz pentru ca nu e o masina rea (dovada este faptul ca aceasta masina inca se mai cumpara noua), are km putini, intretinere acceptabila, consum acceptabil si un pret de revanzare, zic eu, bun.
air_wolf
nu vrei fiatul meu? blush.gif
Bogdan109017
Sa stii ca dupa cate vad si eu, incep din ce in ce mai mult sa ma orientez catre un Matiz full echipat de prin 2004-2005, k nu au km asa multi la bord si ma gandesc k nu s-ar pune problema de dat kilometrajul inapoi:)
Singurele probleme de care am tot auzit sunt consumul relativ mare si nesiguranta la drum lung/viteze mari.
Cat despre Fiat... nu stiu ce sa zic. Consum mic, intretinere relativ usoara, insa fiabilitate...? Poate aflu mai multe.
marius68582
Un singur raspuns: KA ! biggrin.gif
Masina agila de oras,la vremea ei a primit critici bune,marele avantaj pentru noi este ca motorizarea se incadreaza in... Euro 4 ! :angel:
ValiR
La banii respectivi poti sa mai gasesti Peugeot 206, 1.4HDi, dar binisor cu peste 100.000 km. Doar ca e posibil sa trebuiasca sa ii schimbi puntea spate. In rest, eu zic ca e o masina buna.
air_wolf
QUOTE(Bogdan109017)
Cat despre Fiat... nu stiu ce sa zic. Consum mic, intretinere relativ usoara, insa fiabilitate...? Poate aflu mai multe.


fiatul e o clasa peste matiz. e mai fiabil decit matziul. motorul de 1.2 16V are 80cp - ceea ce pe matiz n-ai. in fiat ai portbagaj, in matiz n-ai. si mai pui si prblema stabilitatii la matiz... eu as prefera oricind un tico matizului.

@vali: de ce sa-i schimbe puntea spate??? blink.gif daca la o masina cu autoportanta trebuie sa schimbi vreodata puntea spae, inseamna ca trebuie rasa si caroseria, deci mai bine arunci masina.
Bogdan109017
Sa inteleg ca intre un MAtiz din 2004-2005 cu vreo 35000 km si un Fiat (Punto as vrea) de prin 2002 cu mai multi km, sa aleg Fiatul smile.gif
Iar Peugeotul... fiecare are parerea lui, insa mie nu imi plac masinile frantuzesti. Piese scumpe, multe proaste... Poate gresesc, insa am condus si Clio, si C2 si nu mi se par cine stie ce... Parerea mea! biggrin.gif
Credeti k gasesc u Punto de prin 2002-2003, rezonabil la km, fara riscul de a fi 'lucrat' la lilometraj pe la 5000-5500 euro?

PS: Daca imi iau o masina k sa incep sa schimb punti spate/fata/mijloc/sus/jos... mai bine ma las pagubas. Nu vrea asa bataie de cap.
ValiR
QUOTE(air_wolf)
@vali: de ce sa-i schimbe puntea spate??? blink.gif daca la o masina cu autoportanta trebuie sa schimbi vreodata puntea spae, inseamna ca trebuie rasa si caroseria, deci mai bine arunci masina.


Posesorii de Peugeot 206 stiu despre ce e vorba. E din cauza rulmentilor care rod puntea, si apar zgomotele apoi. E o chestie de conceptie a modelului.
O punte noua costa probabil 3000 RON, dar se pot gasi la second pentru schimb mai ieftin.

Poate ca masinile frantuzesti sunt cu probleme, dar eu consider 206 un model de succes si destul de fiabil.

@Bogdan : indiferent ce masina second cumperi informeaza-te initial ce defecte apar cel mai des si cam cat costa reparatiile/piesele. De 206 am spus ce stiam eu.
Eu personal consider ca orice masina second ai cumpara, ceva bani o sa investesti in ea si dupa achizitie(depinde e adevarat si de noroc, mai sunt si masini bine intretinute). Asa ca succes si sa gasesti repede ce iti place!
air_wolf
QUOTE(ValiR)
QUOTE(air_wolf)
Eu personal consider ca orice masina second ai cumpara, ceva bani o sa investesti in ea si dupa achizitie(depinde e adevarat si de noroc, mai sunt si masini bine intretinute). Asa ca succes si sa gasesti repede ce iti place!


pai decit 35000km fara carte de service prefer 200.000 cu carte, pentru ca pot verifica periodicitatea cu care apar anumite probleme - rulmenti, bucse, etc biggrin.gif
Bogdan109017
Cred ca pana la urma voi merge pe un Punto din 2001-2002... depinde ce gasesc. Matizul e prea instabil si sincer nu prea imi vine sa dau o gramada de bani pe el.
Dar Opelurile Corsa din 2000-2001? Ce parere aveti de ele? Nu prea gasesti la banii astia sub 100mii km...
A K U
QUOTE(air_wolf)
pai decit 35000km fara carte de service prefer 200.000 cu carte, pentru ca pot verifica periodicitatea cu care apar anumite probleme - rulmenti, bucse, etc biggrin.gif


Da, si nici nu s-a auzit de carti de service facute "la comanda", cu service la zi, stampile si semnaturi autorizate. biggrin.gif
Dany_s
la banii aia ma gandesc ca ar trebui sa gasesti destul de usor un Aveo din 2004 cu maxim 60 000 km , ar fi excelent ca masina de oras care mai merge putin si afara....cel putin mult mai bine ca Matiz
Bogdan109017
Multumesc pentru sfaturi. Din cate vad eu, se merge pe Fiat, Peugeot si Chevrolet. Eu sincer as alege Fiatul...
ValiR
Bun, la cele 3 sa spunem(sa zicem ca ramai pe cele 3 variante), sa iei in calcul valoarea de revanzare, reteaua de service-uri, costul pieselor de schimb(costuri de intretinere in general) si fiabilitatea modelelor respective. Dar cel mai important cred, pana la urma, e sa iti iei ce-ti place smile.gif
Bafta!
Bogdan109017
Tocmai am aflat ca un amic vrea sa isi vanda VW Polo clasic de prin 2000-2001 1,4 benzina. Nu am reusit sa dau de el, insa chiar m-ar interesa, pt ca masina stiu ca e super ok. Si am cautat si am vazut ca as putea gasi si altele pe la 5500-6000 euro, tot asemenatoare. Si eu zic ca nu se compara VW cu Fiatul de exemplu. Acum... la intretinere, stiu ca e mai scump, insa daca masina a fost intretinuta, nu cred ca ar fi probl. Plus ca nu cred k are 50.000 km cu ea.
Sonny
Poti sa iei si Golf 4 la 6000.
air_wolf
QUOTE(Bogdan109017)
Tocmai am aflat ca un amic vrea sa isi vanda VW Polo clasic de prin 2000-2001 1,4 benzina. Nu am reusit sa dau de el, insa chiar m-ar interesa, pt ca masina stiu ca e super ok. Si am cautat si am vazut ca as putea gasi si altele pe la 5500-6000 euro, tot asemenatoare. Si eu zic ca nu se compara VW cu Fiatul de exemplu. Acum... la intretinere, stiu ca e mai scump, insa daca masina a fost intretinuta, nu cred ca ar fi probl. Plus ca nu cred k are 50.000 km cu ea.


e foarte bine sa iei o masina al carui istoric il stii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.