Help - Search - Members - Calendar
Full Version: durata de viata a unui motor TDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
vasile108640
Vreau sa stiu cat ma poate tine un Ford Focus cu acest motor, de 90 CP, fara sa-i fac nimic. In conditii de utilizare normala, fara ca masina sa fie forjata la maxim. Viteza max 130, fara acceleratii bruste.
Cati Km garanteaza Ford pentru acest motor?
danmatyas
nu stiu daca garanateaza ford o limita de km. Cert e ca te tine atata cat ai grija de el si cat ai noroc smile.gif Eu zic ca in conditii normale ar trebui sa te tina minim 350 000 km. (nu iau in calcul turbina). Merge si la 500 000 daca ai grija smile.gif drum bun!
Gaby110135
Parera mea ca un diesel bine intretinut la o viteza normala fara demaraje in forta smile.gif ajungi la 500000 Km poate chiar mai mult depinde si de noroc:) si de cata grija ai de el
ionut83652
motorul propriuzis 500-700-1mil km dac e intretinut ulei si nu prea multa blana de obicei mai crapa ciuloasele dar motorul cu uleiurile din ziilele nostre duce mult si bine difernta o da subasamblele turbina injectie calculatoare si senzori !astea is mai durabile sau mai putin durabile dupa caz!
TDiFan
Pana sa "cada" motorul propriu-zis, "cad" alte subansamble precum turbina, senzori, etc.

Un TDI poate sa duca mult si bine 500k-700k-1.000k km, totul depinde de exploatare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.