Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki si fiabilitatea
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
Catalin103986
Salutare tuturor,
Am citit in urma cu ceva vreme despre topul fiabilitatii de la Autobild - cea mai prestigioasa revista germana de profil. Top 5 e ocupat de japoneze: 1-Mazda, 2-Toyota, 3-Honda, 4-Suzuki, 5-Nissan. Recunosc ca a fost o surpriza foarte placuta sa aflu acest lucru, mai ales ca sunt si alte marci japoneze mai prestigioase... Audi si Mercedes vin pe 7-8, VW si BMW sunt pe 15-16... Sper ca si Suzuki-urile facute in Ungaria sa fie la fel de fiabile ca cele testate de Autobild. In orice caz, masinile japoneze incep sa castige din ce in ce mai mult respect. Poate vor demonta in cele din urma, mitul masinilor germane. Felicitari Suzuki si proporietarilor de Suzuki! (ce, numai soferii de pasat sa primeasca felicitari?)
Arheopterix
Catalin,am o Vitara din 97. Are 140.000 km.
Am schimbat la 140.000 amortizoarele pe spate.
Masina merge din 2001 zilnic pe camp.
Chiar si 10-15 km.
Alte reparatii: Sonda marcharrier la 87.000.
122.000 -Pivoti fata.
Garnitura baie ulei,capac motor si garnitura pompa benzina.
Am mai schimbat si pompa apa,dar asta din cauza ca mecanicii nu au stans brezoanele de la compresor a/c si vibratia a stricat-o.
Restul consumabile.
La service ma duc de 2 -3 ori pe an sa schimb uleiul si mici reparatii descrise mai sus.
Decide singur.
Adineauri am vorbit cu un prieten care are un Freelander cu vreo 35.000 care l-a lasat in drum si e in service de nu stiu cat timp.
Omul nici nu stie ce e offroad.
AlexRe
In general masinile asiatice sunt fiabile si nu necesita o atentie prea mare. Este pacat ca romanii nu au realizat acest lucru si prefera sa plateasca brandul unei firme consacrate doar pentru ca : da bine la ochii lumii". Un alt exemplu este si Nissan Almera, care si-a demonstrat fiabilitatea de-a lungul vremii, un exemplu cat se poate de concludent poate fi ca cei de la Connex ( actual Vodafone ) au avut in dotare cam 100 de astfel de masini.
Cu stima,
Andrei Suzuki
Alt exemplu bun,zic eu,desi masina nu e la fel de veche ca cea a lui Arheopterix: Ignis din 2004,actual cu 45k km.Masina care vede nu in fiecare zi,ci in fiecare..ora sa zicem acceleratii in blana pana la rosu,care a vazut noroaie de m-am crucit cum a iesit,care a vazut raliuri pe campuri,care a vazut santuri cu apa pana la usi (in care mi-am luat avant ca sa trec ca nu-i 4x4),cu care am cazut in santuri de pe marginea strazii pe la tara si a trebuit sa ma traga tractoru de multe ori si nici pana acum masina nu are NIMIC.NU am schimbat nimic la ea.Doar 3 revizii in acesti 3 ani.Atat. Eu clar sunt multumit.
AlexRe
Ignisul, ca si alte masini si-a dovedit fiabilitatea in nenumarate randuri. Dar din pacate acest model nu este promovat suficient, iar in curand, probabil, va iesi din fabricatie, deoarece are ceva vechime de cand s-a lansat.
Cu stima,
Simon91146
Suzuki si fiabilitatea = Samurai ,Jimny+motocicletele
Andrei Suzuki
Asta e parerea ta.Si ar fi frumos sa o argumentezi.
Catalin103986
Daca un Suzuki rezista la mine mai mult de 2 ani fara defectiuni majore, inseamna ca e o masina foarte fiabila!
Andrei Suzuki
Exact asa ma gandeam si eu.Si iata ca deja a trecut si de 3 ani.
AlexRe
O masina isi dovedeste fiabilitatea in conditii in care este utilizata excesiv, si aici ma refer strict la masinile de firma. Fiecare dintre noi stie ca o masina care provine de la o firma este o masina care a tras din greu. Iar in momentul de fata sunt inca multe firme care mai folosesc marci japoneze, iar masinile se comporta bine, chiar daca au peste 200k pe bord.
Cu stima,
Arheopterix
Sa va spun una;
Am un cunoscut in Germania,care lucreaza la Opel.
MAi precis la bordul lui Vectra,tot ce e legat de desighn si fiabilitate.
Are masina de la Opel dar masina lui personala e un Baleno.
Marius113588
atata timp cat Audi si Mercedes sunt in Top 10 la fiabilitate, tind sa crd ca statistica e masluita..... in topurile JD Power, Audi si Mercedes sunt undeva la coada clasamentului si cu siguranta acolo le este locul alaturi de masinile frantuzesti, pentru ca nu au nici o treaba cu fiabilitatea
Am cumparat un E-class in 2002, si va spun ca masina a stat mai mult in service decat pe strada.... anul trecut am trecut la o Honda Accord, care acum are 35.000 km si nu am avut absolut nici o problema, cat de mica, cu ea.
Iar acuma vreau tot o japoneza, o masina de forjat.... si m-am decis la un Swift Sport
Cristi86127
Legat de fiabilitatea marcilor germane nu mai e demult un secret faptul din acest punct de vedere sunt mai slabe decat marcile japoneze, nu au ajuns la nivelul celor frantuzesti dar cu putin efort le pot chiar intrece. biggrin.gif

Lasand la o parte cele citite pe forum, in perioada 2000 - 2005 lucrand pentru o firma care producea echipamente de service auto, eram nevoit sa merg prin service-uri din Ro si It unde incercam sa aflu de la mecanici din punctul lor de vedere ce marci sunt considerate a fi de top din punct de vedere al fiabilitatii..raspunsul era unanim, Toyota si in jurul ei era un mare gol. biggrin.gif

Din 2005 si pana acum lucrurile s-au mai schimbat, se pare ca si alte marci japoneze s-au ridicat si ocupa primele locuri.
Din cate am citit, auzit si vazut Honda este leader, iar Nissan este departe de a ocupa locul 5.

Suzuki mi-a atras atentia cu noul Swift care arata foarte bine si are un raport bun pret/calitate * dotari, celelalte modele de pana acum fiind destul de uratele...dar la capitolul aspect cam toate japonezele nu excelau pana acum 2 -3 ani.

De Ignis am auzit numai de la foarte bine in sus, sunt curios sa vad in continuare evolutia Swift-urilor pe masura ce acumuleaza km.

Tare mult mi-ar placea sa am un Swift pe mana biggrin.gif ...macar o saptamana. biggrin.gif
Arheopterix
Motorul meu.
Arheopterix
De fapt arata asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.