Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Avensis 2.0 d4-d vs. Jetta 1.9 TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Cristian99194
Am vazut ca mai exista un topic cu Jetta vs. noua Corolla. Eu totusi vorbesc de un buget de aprox. 18.000 euro CIP. Asadar vreau o masina de familie, sigura, intretinere accesibila, ce va fi condusa 95% de sotia mea in regim preponderent urban plus un concediu,si cateva iesiri in weekend. La Jetta la config. comfortline am mai adaugat vol.multifunct., bixenon, si pach.confort(senz.parcare, monit. pres.pneuri, tempomat).Avensis-ul in var. Luna cu motor 2.0 d4-d. Avensis-ul e ceva mai mare, si are o tinuta de drum impecabila, dar parca franele nu au o eficacitate pe masura. Jetta e mai zgomotoasa, putin mai rigida, cu ceva prob. legate de volanta, dar VW are o val. mai buna la revanzare si un consum cava mai bun. Astept parerile avizate si de luat in seama.
Va multumesc.
::::AL3X::::
Te-as indruma spre Jetta cu motor de 2,0 TDI cel mai fiabil motor spun eu...si Avenssisul e ff bun dar parca balanta inclina spre Jetta... :ban: biggrin.gif blush.gif
T u d o r
Decat Jetta mai bine Avensis, e alta clasa, motor mai bun, spatiu mai mare, "X" airbaguri, garantie mai mare si mai ales completa, costuri mai mici de intretinere (service), sa mai zic? biggrin.gif
Salcianu94540
Avensis are garantie 3 ani , producatorul e peste vw categoric , motorul ceva mai puternic (daca te referi la 1.9 105cp) , consumul este foarte bun , sistem franare servoasistat cu 4 discuri ventilate ( nu stiu ce nu ti-a placut la frane).
Eu votez Avensis.
MotorHead
De Golf GT cu motorul de 1.4 ce zici? La consum in oras sta foarte bine si pentru weekend-uri, daca vrei, ai si sportivitate destula smile.gif Nu stiu daca exista acel motor de 1.4 si pe Jetta, dar s-ar putea.

Marele plus al VW e ca iti poti configura masina dupa bunul plac: vrei xenon, iti pui xenon, vrei sertare sub scaune, pui sertare sub scaune, vrei geamuri laterale si luneta colorate, iti pui ...

Iar in ceea ce priveste look-ul, Avensisul cam are probleme, zic eu.
Cristian99194
Franele la Avensis mi s-au parut ceva mai elastice; o cursa ceva mai mare la pedala vis-a-vis de "germane" ce au cursa extrem de scurta. Daca franezi la fel cele doua masini, la Jetta aduci pasagerii in fata.
Paul46623
QUOTE(MotorHead)
De Golf GT cu motorul de 1.4 ce zici? La consum in oras sta foarte bine si pentru weekend-uri, daca vrei, ai si sportivitate destula smile.gif Nu stiu daca exista acel motor de 1.4 si pe Jetta, dar s-ar putea.

Da, exista. Si ce-i si mai interesant e ca poti alege versiune DSG.
MotorHead
QUOTE(Paul46623)
Si ce-i si mai interesant e ca poti alege versiune DSG.
De asta am si uitat! Pentru mers lejer in oras, DSG-ul e perfect.
Cristian99194
M-am interesat de motorul 1.4 TSI. E disponibil si pe Jetta, dar are un consum urban de aprox.10-11% benzina super plus. ENORM. Avensis consuma mult mai rezonabil, spun eu...
_Constantin_
Absolut. Problema care se pune este ... ai nevoie de spatiul suplimentar din Avensis? Daca da... atunci alege fara grija, e mai bun decat Jetta la aproape toate capitolele, dar duce lipsa acuta a unei optiuni de configurare si gama de motoare e destul de restransa. Daca insa cerintele tale se intersecteaza cu vreo varianta de Avensis atunci fii sigur ca faci alegerea corecta. Si pentru efect maxim ia-o neagra sau rosie.
Watcher
Vreau si eu sa adaug un vot pentru Avensis din aceleasi motive expuse de Tudor, vrand neaparat sa scot in evidenta ca vei petrece mai putin timp in service, vei merge mai rar acolo, va fi mai ieftin si ca garantia la toyota acopera toata masina, ceea ce la vw nu este adevarat.
In plus, Avensis este o clasa mai mare, deci evident e o alegere mai buna. Daca vrei sa compari din aceeasi clasa ia sa vezi cate dotari pui de aceeasi bani cu jetta pe corolla wink.gif
Cristian99194
Constantin opteaza pt.o culoare rosie sau neagra. Din catalogul celor de la Toyota mi-au atras atentia:Ash Grey(un gri inchis), Brocade Red(un visiniu inchis) si Storm bronze. Culoarea neagra implica spalari f. multe, cred ca e mai greu de intretinut.
Xalanx
QUOTE(Cristian99194)
Constantin opteaza pt.o culoare rosie sau neagra. Din catalogul celor de la Toyota mi-au atras atentia:Ash Grey(un gri inchis), Brocade Red(un visiniu inchis) si Storm bronze. Culoarea neagra implica spalari f. multe, cred ca e mai greu de intretinut.


Toate cele trei culori enumerate de tine sunt absolut superbe. Am vazut cateva Avensis-uri asa.
Iar cea mai rezistenta la murdarie este asta pe care o am eu, un fel de argintiu.

Nu mai are sens sa aduc in discutie avantajele avensis-ului fata de geta, au spus destule colegii...
florin55503
tot avensis zic si eu. o masina din clasa superioara, mai fiabila, mai buna etc
S O R I N
QUOTE(MotorHead)
Marele plus al VW e ca iti poti configura masina dupa bunul plac: vrei xenon, iti pui xenon, vrei sertare sub scaune, pui sertare sub scaune, vrei geamuri laterale si luneta colorate, iti pui ...

Iar in ceea ce priveste look-ul, Avensisul cam are probleme, zic eu.


Eu zic ca argumente gen avensis are nu stiu ce probleme de look,nu

si au rostul. Aici este vorba de cei place fiecaruia. Asa ca nu trebuie

generalizat. Poti si eu sa spun ca golf este pistol cu apa fata

de un is.

Revenind la topic,cred ca singurul avantaj jetta este configurarea,dar si

acesta cade deoarece dureaza cel putin 3 luni ,daca nu mai bine pana

ti o aduce si inca un mareee minus are si taxe vamale deoarece se fabrica

in afara Europei.

Fara nici un fel de discutie avensis.Are 100 secole peste jeta si ca

look si ca orice ai vrea...poate cu jeta sa faci un pic de impresie la

aprozaristi,pietari ,manelari...etc..

Acum ca o parere personala si subiectiva,singurele modele de la vw

care le al lua in considearare spre o eventuala cumparare ar fi gti sau

phaeton,restul sunt masini unflate de mentalitatea romanilor care vad in

ele masini indestructibile care te tin o viata. Nu mai e asa de mult...

mai sunt si scumpe pe deasupra.

Parerea mea.... blush.gif
Aer Curat
Jetta, ca si orice alt auto fabricat in Mexic, nu are taxe extracomunitare, datorita unui acord in acest sens incheiat intre Mexic si ue.
Sunt clase diferite, e clar, insa si generatii diferite. pana la urma depinde de gusturile personale si de cat de configurabila se doreste a fi noua masina.
MotorHead
QUOTE(S O R I N)
QUOTE(MotorHead)
Iar in ceea ce priveste look-ul, Avensisul cam are probleme, zic eu.
Eu zic ca argumente gen avensis are nu stiu ce probleme de look,nu

si au rostul. Aici este vorba de cei place fiecaruia. Asa ca nu trebuie

generalizat.
Pai cine a generalizat? E doar parerea mea (se poate deduce si din formulare).

QUOTE(S O R I N)
Fara nici un fel de discutie avensis.Are 100 secole peste jeta si ca

look si ca orice ai vrea...
Asta, serios, e chiar tare. Cu atat mai mult cu cat mai sus ai explicat ce isi are rostul.

QUOTE(S O R I N)
poate cu jeta sa faci un pic de impresie la

aprozaristi,pietari ,manelari...etc..
Mda, sunt convins ca Avensis e masina de intelectuali fini. Sa fim seriosi, asa ceva nu exista decat in subiectivismul unora. Tocmai am vazut duminica un Avensis cu 2 tuciurii tare draguti. Si intelectualli astia, poate se coloreaza in timp tongue.gif Si, intre noi fie vorba, e cam jalnic sa iei o masina ca sa impresionezi. In fine, fiecare cu parerea lui.

QUOTE(S O R I N)
Acum ca o parere personala si subiectiva
Da, ca alea dinainte au fost foarte obiective biggrin.gif
Legionaru'
Jetta pierde in comparatia cu Avensis.
Passat-ul este concurentul direct pentru Avensis.Dar la Passa primesti mai putin la aceeasi bani pe care ii dai pe Avensis.

Peste ceva timp cumnatul meu o sa-si ia Passat.O sa revin cu impresii despre duelul Passat- Avensis.
MotorHead
QUOTE(Legionaru')
Passat-ul este concurentul direct pentru Avensis.
Asta asa e.

Sa mai comparam Jetta si Avensis. DSG-ul care se poate pune pe Jetta este clar peste Tiptronic sau ce e pe Avensis, iar daca se merge preponderent in oras DSG-ul e chiar necesar. La tinuta de drum, am dubii ca e mare diferenta intre Jetta si Avensis, iar daca e condus de o femeie si 95% din timp in Bucuresti, se poate sa nici nu conteze. La interior, nu stiu cum e Jetta, dar Avensis are ceva plastic vopsit (ori nu tin eu bine minte?). Plusurile Avensis-ului sunt garantia mai mare si fiabilitatea.
Daniel91961
Fara suparare, dar Jetta este o balarie de masina.Avensis este clar peste.Este parere personala si atat.
MotorHead
QUOTE(Daniel91961)
Fara suparare, dar Jetta este o balarie de masina.Avensis este clar peste.Este parere personala si atat.
Nu e suparare, dar argumentele sunt cam subtiri.
Daniel91961
Si ce ai vrea sa-ti spun ca e cam urata, nu e nici golf nici passat, nu are plasticuri proaste dar nici de calitate, e destul de rigida, nu iese cu nimic in evidenta, just another car...mai pui ceva si iei passat sau mai bine Avensis, ca nici noul Passat nu prea straluceste.
.
MotorHead
QUOTE(Daniel91961)
Si ce ai vrea sa-ti spun ca e cam urata, nu e nici golf nici passat, nu are plasticuri proaste dar nici de calitate, e destul de rigida, nu iese cu nimic in evidenta, just another car...mai pui ceva si iei passat sau mai bine Avensis, ca nici noul Passat nu prea straluceste.
.
Asa, ca nu stiam ce intelegi prin "balarie de masina" smile.gif
_Constantin_
De fiecare data cand se compara Avensis cu orice alt model mai ales VW ies scantei. In primul rand, motorhead cred ca esti convins ca intre GTI-ul tau si o Jetta e diferenta mare? In al doilea rand vorbim de un motor diesel foarte foarte vechi, zgomotos si care daca este turat consuma cat un benzinar.

Interior acum... in 25.000 mii nici o masina nu iti ofera lemn sau aluminiu, sunt doar materiale inlocuitoare, acel plastic vopsit sau eu stiu ce gaselnite. Spatiul interior ... mai mare la avensis, ampatamentul mai mare, garantie mai buna, intretinere mai ieftina, imagine mai "cultivata" decat Jetta, stabilitatea la drum, zgomotul interior sunt mai bune la avensis. Faptul ca vine in 2-4 saptamani este un mare avantaj.

Siguranta activa si pasiva la cele mai inalte cote, masina cu 5 stele adevarate inca din echiparea de baza Terra care cu motorul de 1.6 costa 17.000 ddp si are 8 air-baguri. Am vazut un Avensis rasturnat de un prieten in Egipt si arata de parca era lovit cu bata in parcare, nici vorba de lovituri sau rani si masina nu a fost dauna totala

Si daca cineva vrea neaparat xenon.. e 200 euro, deci mai ieftin decat optionala la VW, trapa se pune pe Avensis pe tot plafonul daca vrei si ai bani, jante se pot cumpara dupa. Singurul minus adevarat al masinii este lipsa unei posibilitati de tuning in adevaratul sens al cuvantului, motor, tot.

Sunt modele de masini care au ajuns apreciate pe barba unei versiuni, este si cazul Golfului care o fost, este si va fi considerata world-wide ca blend, borgin sau alte apelative dar va fi salvata intotdeauna de modelul racheta GTI, care este ce viseaza de fapt toti posesorii de Golf 1.9 sau 1.6 sau 2.0 TDi(stim bine in ce culori).
drabisan
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(Cristian99194)
Constantin opteaza pt.o culoare rosie sau neagra. Din catalogul celor de la Toyota mi-au atras atentia:Ash Grey(un gri inchis), Brocade Red(un visiniu inchis) si Storm bronze. Culoarea neagra implica spalari f. multe, cred ca e mai greu de intretinut.


Toate cele trei culori enumerate de tine sunt absolut superbe. Am vazut cateva Avensis-uri asa.
Iar cea mai rezistenta la murdarie este asta pe care o am eu, un fel de argintiu.

Nu mai are sens sa aduc in discutie avantajele avensis-ului fata de geta, au spus destule colegii...


Tare faza cu geta! 5*!
Nu am chef sa citesc forumurile de fani tdi citmairosu, dar apelez la voi sa-mi spuneti de ce nu au pastrat numele de Bora sau macar sa-i fi zic nano-Passat! Ca ieta suna intr-un anume fel...
Salcianu94540
Adevar "graieste" tasta ta Constantin sunt 90% de acord cu tine.

10% - golful a fost si este o masina buna , scumpa dar buna.
_Constantin_
Nu am spus ca nu e buna, este din multe puncte de vedere cea mai buna compacta, greu a fost egalata si rar depasita dar spuneam ca nu este o masina care sa atraga atentia, sa intoarca, capete e la fel de plictisitoare ca un Avensis, poate mai rau ca Avensis nu sunt chiar atat de multe. beer.gif Cu GTI-ul am spus... e alta mancare de peste.
_Constantin_
QUOTE(::::AL3X:::smile.gif
Te-as indruma spre Jetta cu motor de 2,0 TDI cel mai fiabil motor spun eu...si Avenssisul e ff bun dar parca balanta inclina spre Jetta... :ban: biggrin.gif blush.gif


Ce ziceai de 2.0 TDI"? Cel mai fiabil motor? Doamne am trait s-o aud si pe asta. Daca vorbim de 1.9 TDi atunci da, iti dau dreptate, e fiabil, e pus pe 10 modele de masini si rar apar probleme...

Dar 2.0 ... daca te duci in orice service vw vei gasi cel putin un pasat cu turbina dusa, cel putin unul cu consum enorm de ulei. De ce crezi ca nu prea vedem Skoda Octavia 2.0 TDi? Pentru ca skodistii se sfatuiesc unii pe altii sa evite motorul asta.
StefanVVTi
O sa ziceti.."Alt 'Toyot-ist'...alt vot pentru Avensis", dar nu e nevoie sa fii fanul vreunuia dintre cele doua modele, pentru ca se vede pe hartie care este castigatorul detasat! Constantin deja a expus ajantajele si dezavantajele pentru Avensis! Am facut un concediu cu Avensis anul trecut(Craiova - Iasi), iar confortul este extraordinar...sa nu mai zic de spatiu!
Cine vinde cele mai multe masini prin SUA?...Stiti si voi...

Vot Avensis!
Cristian99194
Daca mai pun DSG la jetta care deja e la 18000 euro cip ajung deja mult prea sus. Eu sunt constient ca masinile sunt de clase diferite, dar eu in momentul acesta am criteriul capital de departajare BUGETUL. Sunt de luat in considerare in acesti bani si alte marci(modele)?
Lucian55
Cu ce ma-ar incalzi pe mine ca Toyota vinde cele mai multe masini in SUA. Si Dacia vinde cele mai multe masini in romania, si cu toate astea tot nu este o masina grozava nu ? beer.gif
Nu am nimic cu Toyota dar nu mi-a placut argumentul tau smile.gif
Avensis nu am condus, dar am condus Jetta cu motorul mentionat de tine si sincer nu a iesit cu nimic in evidenta. Nici cal nici magar ( nici golf nici passat)

Parerea mea: Vot avensis.
Xalanx
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(Legionaru')
Passat-ul este concurentul direct pentru Avensis.
Asta asa e.

Sa mai comparam Jetta si Avensis. DSG-ul care se poate pune pe Jetta este clar peste Tiptronic sau ce e pe Avensis, iar daca se merge preponderent in oras DSG-ul e chiar necesar. La tinuta de drum, am dubii ca e mare diferenta intre Jetta si Avensis, iar daca e condus de o femeie si 95% din timp in Bucuresti, se poate sa nici nu conteze. La interior, nu stiu cum e Jetta, dar Avensis are ceva plastic vopsit (ori nu tin eu bine minte?). Plusurile Avensis-ului sunt garantia mai mare si fiabilitatea.


DSG-ul necesar? Necesare la o masina sunt aerul conditionat sau altele. 99% din soferi mesteca in mamaliga. Am avut si automata, o perioada de timp. E ok, ceva mai ergonomica. Dar n-as da bani in plus pe asa ceva. Nu consider necesar.

La tinuta de drum sa nu ai dubii, stiu 2 posesori de vw, fani vw, care au condus masina mea si au condus si getutza. Avensis sta mult mai bine in curbe si filtreaza radical mai bine denivelarile.
Plastic vopsit ai in orice masina. Cam orice plastic se vopseste...

Iar plusurile Avensis sunt mult mai multe, fii sincer.
_Constantin_
Pai normal. Daca nu te grabesti noul Mondeo apare pe 27 iulie si ... din ce am citit revolutioneaza clasa.

Depinde foarte mult de ce iti doresti tu/sotia. Aveti copii, aveti nevoie de spatiu? Vrei neaparat diesel? Pentru ca daca nu ai nevoie de asa mult spatiu si esti dispus sa astepti sunt destul de modele "speciale", dar daca zici ca va merge sotia... nu stiu. Octavia 2, nu-ti place? biggrin.gif
Xalanx
QUOTE(Cristian99194)
Daca mai pun DSG la jetta care deja e la 18000 euro cip ajung deja mult prea sus. Eu sunt constient ca masinile sunt de clase diferite, dar eu in momentul acesta am criteriul capital de departajare BUGETUL. Sunt de luat in considerare in acesti bani si alte marci(modele)?


Da, Honda Accord. Dar nu foarte dotata in banii astia, cred eu.

Sau vreun Subaru. Performance-oriented brand, care va sa zica.

Monsieur Jorj, where are you? Nu stim preturi!
alex108852
Ei na? Si "pasatistii" sau "vw-istii" nu... Nu e de glumit cu skodistii astia, sunt un fel de mafie asa. Ce draq zici ca esti copil, am inteles esti fan toyota, chiar trebuie sa ne bagi pe gat 100 de mesaje despre acelasi lucru? Dai in penibil si fii atent ca asta nu trece, nici cu antibiotice !!!
_Constantin_
Sare din banii astia LEgacy, dar Forester e 23.000 ddp si primesti si navigatie gratuit. biggrin.gif
Xalanx
QUOTE(Lucian55)
Cu ce ma-ar incalzi pe mine ca Toyota vinde cele mai multe masini in SUA. Si Dacia vinde cele mai multe masini in romania, si cu toate astea tot nu este o masina grozava nu ? beer.gif
Nu am nimic cu Toyota dar nu mi-a placut argumentul tau smile.gif


Ai perfecta dreptate. Numai ca daca nu ma insel Toyota e producatorul nr. 1 mondial, nu doar in SUA. Tocmai i-au depasit pe GM. Ce sa zic... la mai mare beer.gif
StefanVVTi
QUOTE(alex108852)
Ei na? Si "pasatistii" sau "vw-istii" nu... Nu e de glumit cu skodistii astia, sunt un fel de mafie asa. Ce draq zici ca esti copil, am inteles esti fan toyota, chiar trebuie sa ne bagi pe gat 100 de mesaje despre acelasi lucru? Dai in penibil si fii atent ca asta nu trece, nici cu antibiotice !!!

Foarte frumos, multumesc! blink.gif
_Constantin_
QUOTE(alex108852)
Ei na? Si "pasatistii" sau "vw-istii" nu... Nu e de glumit cu skodistii astia, sunt un fel de mafie asa. Ce draq zici ca esti copil, am inteles esti fan toyota, chiar trebuie sa ne bagi pe gat 100 de mesaje despre acelasi lucru? Dai in penibil si fii atent ca asta nu trece, nici cu antibiotice !!!


Tu cu cine te certi? Citeaza si tu mesajul, banuiesc ca te referi la mine. Hai sa nu intram in polemici aiurea.
alex108852
Nu ma cert cu nimeni, dar mai lasa si pe altii sa vorbeasca ca ai sarit din carcasa.
Cristian99194
Am si doi copii, asa ca am nevoie de spatiu. Totusi n-as face pasul la O2. Parerea mea e ca mai degraba Superb dar si aceasta cred ca sare mult de 18000 cip la dotarile de pe Avensis. Cred ca au aceeasi strategie ca si VAG.
Xalanx
QUOTE(Cristian99194)
Am si doi copii, asa ca am nevoie de spatiu. Totusi n-as face pasul la O2. Parerea mea e ca mai degraba Superb dar si aceasta cred ca sare mult de 18000 cip la dotarile de pe Avensis. Cred ca au aceeasi strategie ca si VAG.

Superb are spatiu interior imens. Dar paradoxal, are portbagaj mai mic decat O2. Intre Superb si O2 as alege-o pe cea din urma.
_Constantin_
Da ce nu poti sa scrii de mine?
MotorHead
QUOTE(_Constantin_)
Tu cu cine te certi? Citeaza si tu mesajul, banuiesc ca te referi la mine.
Uite asa devine thread-ul interesant, ca nu se mai stie cine cu cine se cearta band.gif

QUOTE(_Constantin_)
motorhead cred ca esti convins ca intre GTI-ul tau si o Jetta e diferenta mare? In al doilea rand vorbim de un motor diesel foarte foarte vechi, zgomotos si care daca este turat consuma cat un benzinar.
Normal ca e diferenta. Dar, sincer, nu cred ca motorul ala e asa rau, chiar vechi cum e el.

QUOTE(Cristian99194)
Daca mai pun DSG la jetta care deja e la 18000 euro cip ajung deja mult prea sus. Eu sunt constient ca masinile sunt de clase diferite, dar eu in momentul acesta am criteriul capital de departajare BUGETUL. Sunt de luat in considerare in acesti bani si alte marci(modele)?
Pai depinde ce vrei (vrea) de la masina. Eu zic ca nu ar strica si niste drive-test-uri. Daca esti limitat la buget, solutia poate fi Corolla/Auris.

QUOTE(Xalanx)
DSG-ul necesar? Necesare la o masina sunt aerul conditionat sau altele. 99% din soferi mesteca in mamaliga. Am avut si automata, o perioada de timp. E ok, ceva mai ergonomica. Dar n-as da bani in plus pe asa ceva. Nu consider necesar.
Daca mergi 95% in Bucuresti, DSG-ul e la fel de necesar ca aerul conditionat.
Xalanx
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(Xalanx)
DSG-ul necesar? Necesare la o masina sunt aerul conditionat sau altele. 99% din soferi mesteca in mamaliga. Am avut si automata, o perioada de timp. E ok, ceva mai ergonomica. Dar n-as da bani in plus pe asa ceva. Nu consider necesar.
Daca mergi 95% in Bucuresti, DSG-ul e la fel de necesar ca aerul conditionat.


True, stiu cum e. Dar omul e din Iasi.
StefanVVTi
Pana la urma, drive-test cu amandoua, si ramane de vazut...
MotorHead
QUOTE(Xalanx)
True, stiu cum e. Dar omul e din Iasi.
My bad, aveam impresia ca e din Bucuresti :/
Cristian99194
Sa incercam sa fim mai "on topic".Nu vad de ce sa-mi iau Corolla sau Auris cand Avensis-ul e mai adaptat nevoilor mele. Iar de condus se va conduce prepoderent prin Iasi. Si dealerul Toyota recomanda Avensis la banii astia,fata de modelele amintite mai sus. Se compara Auris cu Avensis ?!
P.S. Orice poate avea oricate interventii, conditia este sa exprime pareri pertinente.
drabisan
S-a vorbit aici de GTI sau Phaeton.
Prima - masina respectabila - un fel de Alexandru Macedon care traieste mai mult.
A doua - numai ei stiu cite au vindut si daca au scos vreun ban cu ea - eu cred ca nu. Era o masina mult prea buna ca sa merite sigla VW. Daca era Audi, altfel s-ar fi pus problema. Din pacate pentru ea, nu a depasit imaginea unui Passat cu ultra fite, desi avea si motoare selecte...

In ce priveste topicul in sine, e cel putin ciudat...una e micuta si are o aparitie de Passat intrat la apa, cealalta e o masina din alta clasa, mult mai mare, mult mai altfel, dar aproape-imposibil de configurat. De tunat nu se prea poate vorbi.

Personal, Avensisul nu mi se pare o masina pe care sa o freci in Bucuresti. Prea mare, garda prea joasa pentru urcat pe borduri in cautare de locuri de parcare.
De partea cealalata, geta arata urit, orice i-ai pune pe ea, nu are prea mult loc - sint sigur ca orice Golf are spatiu mai mult. Nu portbagaj...
Din pacate si Avensisul a inceput sa aiba succes si vad, din ce in ce mai des, aceleasi creaturi-maimute clasice la Passat, cu masina asta. Asa ca nici imaginea nu mai se sustine.

Daca nu ai copii si nici nu sint pe aproape - uita-te la Golf in loc de geta. Sau poate Corolla?
Daca ai copii - Avensis!


SCUZE - sint neatent(idiot): nu e vorba de Bucuresti.
Concluzie: Avensis!
StefanVVTi
QUOTE(drabisan)
Daca nu ai copii si nici nu sint pe aproape - uita-te la Golf in loc de geta. Sau poate Corolla?
Daca ai copii - Avensis!

Raspunsul mai jos:
QUOTE(Cristian99194)
Am si doi copii, asa ca am nevoie de spatiu. Totusi n-as face pasul la O2. Parerea mea e ca mai degraba Superb dar si aceasta cred ca sare mult de 18000 cip la dotarile de pe Avensis. Cred ca au aceeasi strategie ca si VAG.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.