Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Carburant potrivit pentru Logan 1.6+consum
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
bogdan28467
Va salut!
De curand am dat comanda pentru un Logan Easy 1.6 MPI si astept intr-o luna sa soseasca. V-as intreba pe ceilalti posesori de Logan care este cea mai potrivita benzina pentru masina, care poate ar mentine fiabilitatea motorului(sa nu aiba impuritati) si poate sa aduca si un consum avantajos. Pe scurt voi ce folositi sau ce ati folosit si sunteti multumiti?
As mai dori sa va intreb pe ceilalti care aveti motor de 1.6 cam care ar fi consumul in oras, Bucuresti in regim de exploatare normala(nu condus sportiv) si cu aglomeratie sa zicem, am auzit diverse pareri si de pe diverse forumuri dar nu prea am incredere. Eu zic ca pana in 9% este un consum rezonabil.
danmatyas
smile.gif un motor 1.6 diesel nu reuseste consum de 9 litri in bucuresti, dapoi un benzinar...eu zic sa te astepti la minim 12 in traficul bucurestean.
T u d o r
Un motor de 1.6 diesel reuseste un consum sub 9%, dar Loganul de 1.6 (de care am avut si eu) consuma in Bucuresti cam 11-12%, dar nu pe distante scurte si frig. Iarna, in conditiile de mai sus Loganul imi consuma si 15%, medie. Dieselul Pejo imi ia in aceleasi conditii cam 10%.
nicu88546
eu am motor 1.6 din 2005 euro3 in oras mie mi a iesit max 11.5 asta cind este aglomerat si afara 5.8 si max 6.3
bogdan28467
Multumesc pentru raspunsuri. Si cam ce benzina as putea folosi si mai ales de la ce producator/distribuitor? Este vreo diferenta intre Super/Euro/95/98 si ce alte denumiri or mai avea? Tipul de benzina si cifra octanica influenteaza consumul? Voi cam ce folositi si sunteti multumiti? Am auzit ca sunt si benzine care au impuritati si ti se pot infunda injectoarele.
Gigi109271
Salut! sunt posesor de Logan PRESTIGE.....consum mediu 6,5-7% in functie de stilul de condus.....in oras (constanta) 9,8 maxim 11% cu aer conditionat si condus mai sportiv......benzina folosita de mine efix 95, super98 (rompetrol) 99+ (petrom) si 95 si 100(omv) astea sunt statiile de benzina in care am cea mai mare incredere....atentie la PETROM...singura benzina acceptabila este 99+ restul vai de mama ei..... blush.gif
nicu88546
eu unul folosesc de la mol 95 sau 98 mai rar omv.incerc pe cat posibil sa nu cumpar din alta parte.voi ce tip de benzina folositi?benzina cu cifra octanica 100 dauneaza motorului eu am 1.6 euro 3 logan
Gigi109271
nu cred ca benzina de 100 afecteaza un motor de 1.6 MPI si nici unul de 1.6 16v ca al meu....ii creste usor consumul dar si demarajul si viteza sunt peste cele date de benzina de 95...oricum sunt sigur ca nimeni nu o sa mearga 2-3ani doar cu banzina de 99 sau 100....chestie de bani..... beer.gif
Zoster
Eu am Logan 1,6 MPI din 2006 si nu depasesc 10 l in oras iarna. Vara cu clima 10,5-11. Benzina CO 95 folosesc.
La drum lung am scos si 4,8 cu 80-90 km/ora. Iarna 6-7 .
E o masina buna si solida. Are tinuta inalta la drum, aproape ca un SUV. Pacat ca nu are si 4x4.
Eu am dat aproape 9000 euro pe ea si cred ca-si merita banii.
Apropos, am auzit ca la poarta fabricii pretul ei ar cam fi de 1800 euro !!! Nu e gluma.
Mircea109037
Imi pare rau sa spun asta, dar cei care spun ca iarna cu Logan 1.6 consuma 10 litri in oras (Timisoara, care e mereu in constructie) probabil reusesc consumul asta duminica sau consumul nu e facut la pompa.
In alta ordine de idei, am observat, si nu doar eu, ca benzina Efix de la Rompetrol creste consumul, comparativ cu OMV Carera 95. Ati patit si voi asa ceva? Nu de alta, dar imi place cum toarce motorul de la benzina aia si nu stiu daca doar la mine atarna mai greu la buzunar....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.