Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mondeo tdci probleme pe la 2000 de turatii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Potzocul
am si eu un mondeo din 2002 si cum am mai gasit aici un topic ,,, nu mai are putere de fel, scoate fum, la 2000 de turatii in viteza a4`a se zbate rau de tot. sunt sanse sa fie de la filtru de motorina? sau ceva mai grav ?
alex108852
Cred ca sunt injectoarele...
Potzocul
deci faza e ca nu am schimbat inca filtrul de motorina, dar am masina de putin timp si am sarit in ea direct dintr-o dacie si a fost cam brusca schimbarea ,, asta inseamna ca imi murea f des motorul si u am condus`o in cel mai dragutz mod ... pana am prins miscarea a durat putin..
totusi daca ar fi injectoarele ,, sunt sanse sa fie curatate sau trebuie schimbate?
alex108852
Se curata, gaseste un service de incredere ca sa iti spuna exact ce are.
Potzocul
ei bine, am fost la test la ford si concluzia a fost urmatoarea: trebuie doar curatat EGR`ul... intr-un caz fericit iar intr-un caz nefericit trebuie schimbat, ceea ce la reprezentanta ford a spus ca inseamna 400 euro, nu stiu dak e cu sau fara manopera. oricum schimbare de filtre(motorina, aer, polen, ulei) + ulei = 1000 ron. la hunday, aceleasi chestii 550 ron... deci sfatul meu ... evitati reprezentantele ford :bash:
danmatyas
eu zic sa mergi la alt service sa ii faci curatenie egr-ului. te va costa mult mai putin. Iar daca tre sa-l schimbi...nu cumpara de la Ford. E muuuult peste pretul din magazinele de piese auto.
Potzocul
multumesc de sfat by the way .. EGR`ul la ford zice ca costa 400 euro nu stiu dak include si manopera sau nu .. chiar sunt curios cat e la un alt service. oricum ma bucur ca nu e vorba de injectoare sau pompa ... biggrin.gif
Potzocul
ei bine, am fost cu masina la reparat, am curatat EGR`ul am schimbat toate filtrele, uleiul si totusi... acelasi fum, masina se balbaie in continuare, ce observ eu sa fie schimbat:acum trage putin mai bine. pe tester a iesit doar EGR`ul cu probleme, mecanicul mi`a spus k la fel ca si pe EGR se depune calamina si pe galerie si trebuie si aia curatata sad.gif o sa isi revina oare?
ionut83652
nu nu se schimba nimica dac egr0ul de deschide la 1-1,3 atmosfere lucreaza perfect 9si dac nu pierde presiune) oricum alte probleme ar putea fi :nedeschiderea turbinei (asta insemna si consum de ulei) injectie (de obicei injectoare infundate) catalizator .EGR ,sau ceva fisuri in chiuloasa ( ulei in vasul de expansiune sau apap in ulei)
danmatyas
un amic avea trepidatii mari la accelerare. era de la injectoare. ar putea fi de acolo problema.
Potzocul
trepidatii nu, doar lipsa de putere la accelerare. in rest masina e perfecta daca vrei sa scapi de cineva pe sosea sau daca cel din spate te supara cu faza lunga, e destul o accelerare pe la 3200 de turatii si garantat ori ma depaseste ori lasa distanta tongue.gif incepe sa imi fie rusine cu ea sad.gif ma gandesc numai sa nu ma surprinda cei de la ARR si sa imi faca un test k ar fi jale
Potzocul
ei bine, se pare ca incep sa scap de fum, cel putin temporar, am pus in motorina o pastila care zice ca are rol de catalizator si ca face arderea 100% bla bla...au ramas insa acele pierderi de turatii, masina se cam balbaie, ca si cum ar trece pe langa mine cateva tiruri cu viteza mare, nu stiu asta din ce cauza ar fi oricum sper sa scap de fum incet incet
Potzocul
revin cu noi amanunte, din pacate fumul persista insa nu e la fel de negru, azi am fost la un mecanic si mi`a gasit furtunul de la intercooler fisurat smile.gif partea proasta e ca la reprezentanta ford nici macar nu s-au uitat la furtune. au curatat doar EGR`ul l-au pus la loc si gata... asta in 3 min mi-a spus care e problema la ea:p pe sambata imi aduce furtunul din ungaria si speeer ca se va termina cu fumul si cu lipsa de putere
dascaliac111720
QUOTE(Požocul)
revin cu noi amanunte, din pacate fumul persista insa nu e la fel de negru, azi am fost la un mecanic si mi`a gasit furtunul de la intercooler fisurat smile.gif partea proasta e ca la reprezentanta ford nici macar nu s-au uitat la furtune. au curatat doar EGR`ul l-au pus la loc si gata... asta in 3 min mi-a spus care e problema la ea:p pe sambata imi aduce furtunul din ungaria si speeer ca se va termina cu fumul si cu lipsa de putere
ionut83652
in genreral problema de ai expuso tu e din egr turbo sau sitemul de vacumare ,furtune, pompa ,sau capsulele de la egr si turbo!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.