Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo Tddi 2.0 115cp-fara putere
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Ionut108844
Am achizitionat de curand un f mondeo din 2001,tddi 2.0 115cp si am observat ca in preajma turatiei de 2000 se scutura si nu are putere la demaraj,iar in plus daca o fortez scoate prea mult fum negru.Practic motorul merge cu mai putini cai si se opinteste.Fostul proprietar afirma ca i-a pus ceva motorina proasta si i-am schimbat filtrul de motorina si am facut cateva plinuri cu motorina de calitate+ Metabond de curatare a injectoarelor dar fara rezultat.I-am schimbat si debitmetrul la sfatul unui mecanic dar tot degeaba.Ar putea fi ceva legat de vreo valva sau ce?Ajutati-ma cu un sfat pls
ionut83652
turbina nu lucreaza vezi capsula care o comanda sa nu fie blocata sa nu fie furtunele sparete sau pompita de vace vacum !si vezi ca iti cam fura si ulei dac nu merge turbina !alceva ar mai fi egr sau catalizatorul!vezi pe tester ce iese!
danmatyas
verifica si furtunele de la motor sa vezi daca nu cumva sunt crapate, de obicei crapa alea groase si trage ca o dacie si scoate fum, iti zic din proprie experienta. Poate ai vreun sobolan prin furtune pe undeva, si nu glumesc, am vazut cazuri.
Ionut108844
multumesc pt sfaturi.Dan se pricepe si a avut dreptate.era un furtun spart la retur la turbo si de aceea nu avea putere si scotea fum.Ma costa aprox 2 mil furtunul plus manopera.oricum cred ca am scapat ieftin
danmatyas
salut, vezi ca ti-am trimis mesaj privat, in legatura cu furtunul. Salut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.