Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mobil1 0W40 este bun pentru un Ford Focus 1.8TDDI?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Cristian-Calin108829
Am un Ford Focus Ghia 1.8TDDI din 2000 si am facut schimbul de ulei pt prima data de cand sunt eu proprietar. Fostul proprietar mi-a indicat un ulei Helix, pe care eu nu l-am gasit in romania si in locul acestuia eu am bagat Mobil1 sintetic 0W40. As ruga pe cineva care se pricepe sa-mi spuna daca am facut o alegere buna si daca acest ulei care l-am bagat eu este bun pentru acest Ford Focus!
Mariustom
ATENȚIE !!!

Nu, nu este bun. Uleiul recomandat este 5W30, de orice firmă ar fi făcut (în special Aral).

Iată din manualul Ford. Tu nu ai așa ceva ?
danmatyas
asa cum zice colegu 5w-30 se pune la forduri, costa cam 30 lei litrul... se mai poate pune si 5w-40 si 10w-40. dar primul e cel recomandat.
Bogdan104277
Din cate stiu eu este standardul SUA. Pentru europa echivalentul este un 5w40 de la mobil sau 0w40 la alte marci. Indicii de vascozitate nu au legatura decat cu temperatura ambianta. Altceva este important - indicii de performanta ai uleiului, gen API, ACEA sau standardul de firma recomandat.

Daca mergi in alaska vei folosi un ulei 0w30 sau 0w40, iar daca vei merge cu aceeasi masina in sahara o sa folosesti un 20w50 sau 10w60.

ca exemplu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.