Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel corsa vs. suzuki ignis vs. Toyota Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Eugen26322
Intre opel corsa 1,4 easytronic, suzuki ignis 1,5 4WD(subaru G3x Justy 1,5 4WD) si Toyota Corolla (1,5 luna sol) care este alegerea FERICITA. Similar cu anterioarele e ceva mai BUN??? laugh.gif
madalina
Corsa si Ignis fac parte din aceeasi clasa, corolla face parte dintr-o clasa superioara (corespontentul celor doua de la Toyota este Yaris)! Eu ti-as recomanda Corolla (detin o Corsa si o Yaris)!
Eugen26322
OK. Atunci intre NOUL Opel ASTRA si Corolla?
Alex24
Astra arata clar mai bine, decat predecesorul si deact multe masini din clasa ei. Precis e ok, dar eu nu m-as baga sa iau o masina care e in primele luni de fabricatie.
Corolla e un model din 2002, (personal imi place mai mult decat Astra, din cauza interiorului) si in aceeasi bani ai mai multe dotari.
Si apropo: nu exista Corrola 1.5 sunt 1.4 sau 1.6
Eugen26322
Corect 1,6 LINEA SOL (Corolla) .
:oops:
Poate am inteles gresit, dar Corolla este mai atractiva ca pret, acum cand este fabricata in Germania? Si ce parere aveti de modelul cu CVA (parca 4 trepte!)?
Adrian15
Costuri service la Corolla:

Consumabile:
filtru ulei: 7
ulei semisintetic motor, TOYOTA: 4lx8=32
filtru benzina: 27
filtru polen: 55
filtru aer: 17
bujie: 5
set placute frana fata: 56
ora de manopera: 10;
3. Reviziile se efectueaza la fiecare 7.500 km rulati sau la o perioada de 6 luni;
4. Manopera unei revizii: 1 ora (la 7.500 km) - 3 ore (la o revizie in care se schimba si filtre si placute de frana);
5. La fiecare revizie se inlocuiesc uleiul de motor si filtru de ulei;
6. Alte inlocuiri se efectueaza dupa urmatorul program:
la fiecare 22.500 km sau 18 luni: filtru aer
la fiecare 30.000 km sau 2 ani: filtru polen, filtru benzina, lichidul de frana
la fiecare 45.000 km sau 3 ani: bujii
7. Toate piesele de mai sus sunt originale TOYOTA si sunt prezente in stoc. Aprovizionarea unei piese care nu este in stoc dureaza 7 - 14 zile.
Adrian15
corolla sedan e asamblata in turcia.
corolla hb e asamblata in anglia.
madalina
Corolla si-a demonstrat fiabilitatea, despre Astra nu se stie nimic in domeniu, desi personal, cred ca va fi reusita, deoarece nu-si permit sa dea gres! De Vectra eu personal, nu am auzit personae plangandu-se! Am vazut foarte putine in service si atunci fie erau lovite, fie erau la revizii! Astra dispune de tehnologii mai noi, Corolla este la sfarsit de generatie! astra arata mult mai bine decat Corolla! La interior, nu am vazut inca astra, asa ca nu iti pot spune! Diferente intre preturile reviziilor nu sunt semnificative, dar la Astra cel mai probabil se face mult mai rar (la Corsa eu fac la 15000 km, la Yaris la 75000km, la vectra stiu ca e la 50000, dar nu credca astepta nimeni atat pentru schimbarea uleiului)!
Eugen26322
Adrain si Madalina multumesc mult, dar inca nu m-am edificat intr-un domeniu: informatia (Corolla produsa acum si in Germania) era eronata?
Si CVA este fiabila la Corolla ?
madalina
Din cate stiu eu, Corolla nu se produce in Germania! Deoarece la noi foarte multi oameni sunt de parere ca numai masinile germane sunt bune, aceasta ar putea fi o informati falsa, dar data pentru a te convinge! Agentii de vanzari spun multe, numai pentru a te convinge! De aceea e bine sa verifici din surse independente orice informatie primita de la dealer!
Alex24
De Corolla fabricata in Germania nu am auzit. Da si tu sursa informatiei tale sa vedem si noi. Iar despre cutie cred ca este in nota masinii, deci te poti baza pe ea. Numai ca la ce motorizari are Corolla la noi o cutie automat ar face-o cam puturosa
madalina
http://www.cmport.com/80256A3F004AD3CF/0/5...B7?opendocument
Vorbeste de fabricile Toyota de care stiam si eu: Franta, Marea Britanie si Turcia!
Toate puncetle de productie din lume ale Toyota:http://www.toyota.co.jp/en/about_toyota/manufacturing/worldwide.html
Eugen26322
Deci concluzia este ca informatia era eronata. (Germania era interesanta nu numai pentru calitate, dar pretul era "UE" adica nu taxe 30% -Japan, deci DDP <<.
Recapituland:Toyota Corolla hb Linea Sol 1,4 sau 1,6, fara CVA , corect? laugh.gif
Adrian15
Corect! Ideea cu asamblarea ei in Anglia sau in Turcia a fost tocmai pentru a evita plata taxelor vamale, parerea mea. De CVA nu stiu ce sa zic, nu as recomanda (consum mai mare, motor mai lenes).
Happy_Maker
Eugen, am fost in aceeasi situatie cu 3 luni in urma. Am ales noul Astra, si asta din ratiuni strict personale. De atunci pana acum insa s-a schimbat ceva: exista o super promotie la Corolla: 10900 parca cu o multime de dotari standard incluse, printre care metalizat si mai ales aer conditionat!
Eu zic ca merita cu varf si-ndesat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.