Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Carte identitate
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Andras101185
Salut .Am si eu o problema. Am luat un Aveo la inceputul lui mai in leasing. Toate bune dar a sosit factura pentru rata a doua in care este inclus un comision de 60 EUR+TVA. Am dat telefon la firma de leasing pentru a lamuri chestia. Ei spun ca au primit factura de la furnizor reprezentand taxa pentru cartea de identitate a masinii blink.gif. Mentionez ca am mai platit 220 RON pentru omologare RAR in momentul preluarii masinii in mai iar acum mi se pare ca furnizorul vrea sa-l platesc inca odata. Poate cineva sa ma lamureasca? Aveti vroe idee cat costa cartea de identitate?

P.S. Ar fi destul de urgent sad.gif
ngz103477
Pe factura, pe prima coloana, nu scrie ce s-a facturat ?
Andras101185
Acum am efectuat ceva cercetari. Am fost la dealer. Copiez de pe "Fisa Evidenta Facturare" primit acum o jumat de ora.
1. Facturat la client:
1.1. Numar provizoriu 120 RON
1.2. Constatare RAR 100 RON
TOTAL 220 RON
Asta am platit la preluare. Am inghitit destul de nervos pentru ca nici despre asta nu am stiut nimic. Acum am aflat ca in aceasta suma este inclusa inca: spalarea masinii, cei 5 L de benzina cu care am preluat masina etc. Ce sa zic... jalnic sad.gif

2. Facturat la Leasing
2.1. Carte de identitate folie CIV 220 RON
Asta a aparut pe factura pentru rata 2.
Chestia e ca unele firme de leasing nu factureaza aceasta suma separat catre utilizator ci este inclus in comisionul pentru formalitati de inmatriculare. In cazul nostru trebuia sa ne dam seama fiindca suma aceasta era dubios de mic fata de alte firme de leasing. Insa am aflat si motivul :bandit:
MotorHead
La VW, eu am platit doar 75 RON numerele provizorii, atat. Nu mi-au cerut niciun ban pentru RAR (constatare, folie...). Nu am luat masina in leasing, dar asta nu stiu daca are importanta.
chevy
Astia de la leasing inventeaza fel de fel de comisioane. Asta e!
ngz103477
In speranta ca te pot ajuta m-am uitat peste facturile pe care le-am achitat cand am luat masina. Precizez ca am intrat in posesia acesteia in iulie anul trecut.
In afara de rata la credit si asigurare casco am platit:
.....- taxa de management 170 Euro;
.....- costuri de inregistrare 150 Euro.
Constat ca lucrurile s-au mai schimbat de atunci.
Andras101185
Am scanat prima pagina a contractului. Acolo apar sumele care platesc. In afara de asta platest cea ce este specificat pe pagina cealalta.
Andras101185
...si cealalta pagina
Andras101185
Sorry smile.gif
Andras101185
Ce naiba? Nu pot sa pun poza sad.gif
ngz103477
Cheltuielile cu numerele provizorii si cu RAR-ul, consider ca ar trebui sa fie incluse la punctul 2.8 din fisa prezentata in prima poza.
Nu esti de aceeasi parere ?
Andras101185
Pai ce sa zic. Orice om cu gandire logica ar avea aceeasi parere dar nu si in cazul bancherilor sad.gif La preluare cand am platit 220 RON RAR am dat telefon la leasing pentru a afla cum sta treaba. Atunci au zis ca asta nu era inclus. Acum vad ca nici asta nu este inclus sad.gif
puchianu105322
Sal baieti.Hai sa va spun cum sta treaba la Brasov.
Dupa ce am platit toata masina in data de 24-04.Va dati seama pierderi paritate.Dealarul din Brasov in toata nesimtirea lui,imi cere 440 ron, pentru numere,rar,benzina,si ce mama naibi mai vrea el.
Oricum vreau sa fac scandal mare.
Andras101185
Salut. Cei 440 RON reprezinta taxele care poti citi cateva posturi mai sus pe pagina scanata. Asta e. Totdeauna am spus ca o veste mai proasta decat una proasta este aceea care afli prea tarziu sad.gif
puchianu105322
sal.Gata baieti,am ridicat masina.
Dupa lunga asteptare 70 zile,am ridicat masina.
Am negociat dur cu baietii,si am obtinut gratuit bandouri,paravanturi fata,spate si cotiera.
Pana pun si pozele ce sa va scriu,taxa care a scris andras 420 ron,a suportato baiatu.
Cam grea alegerea cu benzina,si am alimentato cu benzina de la MOL,carrera 95.
Impresii foarte bune desii are mot de 1,2 l.pentru oras cred ca merge.
Sa ne triasca masinile,mai vorbim
Andras101185
Mergi linistit cu Carrera 95 MOL. Eu n-am pus altceva de cand am masina si se comporta excelent.
Adrian101433
Fratilor, Carrera e doar de la OMV, nu de la MOL (aia de la MOL se cheama altfel, imi scapa acum cum).
S-o stapanesti sanatos, Puchianu!
Andras101185
Mea culpa. Benzina de la MOL este "MOL Tempo Plus 95"
puchianu105322
Mersi de urari.Da baieti,am incurcat benzinariile.
Prima data am alimentat de la OMV, carrera 95.
Acum am bagat de la lukoil tot 95,eu nu vad nici o diferenta.
Sa vad consumul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.