Help - Search - Members - Calendar
Full Version: e ceva normal?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
codrut108724
am o laguna din 1999 motor de 1,6L si 16v. problema care o am e ca de ceva vreme consuma ffff mult, un exemplu ar fi ca la ultima alimentare am bagat 33L de benzina si am parcurs doar 180 km. care sa fie cauza? astept sfaturi sau pareri!
James Kilowatt
Incepe cu o scanare, poate e o eroare evidenta gen sonda lambda....
codrut108724
james, dac ai putea sa imi daimai multe detalii ar fi foarte bine, pt ca eu nu prea ma pricep la masini si laguna mea nu are comp de bord!
Bogdan104277
18 l/100 km este intr-adevar cam mult. Vezi injectoare - posibil unul blocat pe deschis. Un indiciu ar fi cresterea nivelului de ulei, datorita aportului de benzina. Deasemenea mai poate fi si infundarea sorbului din rezervor - in mod paradoxal acest lucru conduce la cresterea consumului.
O alta cauza a cresterii consumului este si filtru de aer infundat.
Asta considerand conditii normale de utilizare. Daca in schimb utilizezi masina in bucuresti la ore de varf, pe sosele in reparatie, cu aerul conditionat atunci consumul n-ar mai fi asa de mare.
codrut108724
mersi mult bogdane, chiar azi am vb cu un mecanic si mi-a spus acelasi lucru (de injectoare)int-adevar am umblat cu masina numai prin oras zilele astea, dar Baia Mare nu este Bucuresti si pe langa asta conduc constant prin oras cate 80-90km de cateva luni si nu am avut problemele astea decat de vreo o saptamana, deci nu cred ca, clima si aglomeratia sa fie problema. Nu ? Ce zici?
Ciapsa108582
QUOTE(Bogdan104277)
18 l/100 km este intr-adevar cam mult.

Nu-i mult.
Sa vezi tu masina mea cat consuma... :bash:
James Kilowatt
Scanarea se face prin interfata de diagnoza, si pe asta o ai sigur wink.gif Nu are legatura cu computerul de bord. Si orice service care se respecta are scanner, si nici nu poate sa coste mare lucru.
codrut108724
ok james mrsi mult chiar azi am sa ma duc cu ea in service sa vedem ce "buba" are.
Bogdan104277
Codrut ai rezolvat problema?
codrut108724
da bogdane , am rezolvat problema, era un injector blocat. dar se pare ca masina asta nu se lasa pana nu o vand. de ce ? la 200m dupa ce am iesit din service o intrat un prost in mine si mi-a indoit puntea pe spate si amu-s cu ea din nou in service;) . asta e ,nu ?
Raffaele95013
Reducere consumul de carburanti se poate cu folosirea produselor METABOND:
cu METABOND GOLD se reduce frecarea si uzura a motorului cu 40-60%, se mareste puterea, scade temperatura de functionare, reduce consumul de carburant. Se pune in proporzie de 5% din ulei, cu motor cald e se face imediat cel putin o 100 de km pentru tratament. Vedeti imediat ca masina merge mai bine, cu putere mai mare, cu sgomot redus, si cu economie de carburant.
cu METABOND MEGALENE (pentru benzina) sau MEGASEL (pentru motorina) se reduce mult consumul de carburante prin imbunatatirea arderea interna la motoare. Se pune 10ml pentru 40 litri de carburante. Un flacon se foloseste pentru 1.000 litri de carburante.
Pentru mai multe detalii :cenzurat:

modificat de J Kw
James Kilowatt
In primul rand, reclama pe forum e interzisa.

In al doilea rand, esti complet offtopic... exista o discutie despre aditivi aici
http://masini.ro/forum/viewtopic.php?t=15890

Parerea mea personala este ca discutia ar trebui purtata mai degraba aici
http://masini.ro/forum/viewtopic.php?t=13766
biggrin.gif
Florin50070
si in al treilea rand si limba romana are de suferit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.