Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AutoFerrara Braila - modul de tratare a clientilor!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
romi107912
Pe data de 28.052006 am incheiat un contract de vanzare cu plata cash, a unui autoturism Fiat Albea fl 1.4 mpi 8v Dynamic, cu ABS, si scut motor cu AUTOFERRARA Braila, consilier vanzari CRISTEA ALEXANDRINA. Singura cerinta a mea a fost ca masina sa fie pe stoc in tara, pentru a o putea ridica in cel mai scurt timp. D_na Cristea a gasit o masina cu ID, nr. sasiu , care a spus ca este la Bucuresti, si in cel mult 7 zile o am. Am platit avansul de 3000 ron. apoi pe data de 31.05.2007 am achitat-o integral, urmand ca in 7 zile sa intru in posesia ei. Miercuri 6 iunie am sunat-o pe dna Cristea la ora 9. Mi-a raspuns ca sunt probleme si ca mai tarziu ma va suna. La ora 14 am revenit cu un telefon, cerand relatii despre ce se intampla. Mi s-a raspuns ca voi fi sunat la ora 17. Bineinteles ca a trecut si ora 17 si nu am fost sunat, macar sa mi se spuna ce se intampla. Pe data de 7.06.2007 dimineata am sunat-o pe d_na Cristea. Mi-a comunicat ca masina nu este pe stoc in tara si ca nu stie unde se afla, si in ce stadiu se afla masina, si urmeaza sa fiu sunat. Bineinteles ca nu am fost sunat toata ziua. Am sunat din nou la AutoFerrara pe mobil la d-na Cristea, bineinteles ca nu mi s-a mai raspuns. Un coleg al dumneaei mi-a raspuns pe telefonul d-nei, ca urmeaza sa fiu sunat. AM CERUT SA MI SE SPUNA CE SE INTAMPLA. Nu am primit nici un raspuns. Am luat legatura cu directorul executiv Zamfir Nicusor, si mi s-a spus ca urmeaza sa fiu contactat. Acest lucru nu s_a intamplat. Pe data de 8.06.2007 m-am deplasat la sediul firmei, iar d_na Cristea mi-a comunicat ca masina nu este in tara, cerandu-si scuze de greseala facuta. Masina urmand sa o primesc in maxim 2 saptamani. Au trecut si aceste 2 saptamani, si masina tot nu a venit. Pe data de 18.06.2007 am sunat-o pe d-na Cristea, raspunsul fiind unul negativ, asteptand de la importator detalii despre transport. Pe 19.06.2007 am revenit cu un telefon, raspunzandu-mi ca se asteapta data transportului. Precizez ca masina am achitat-o, desi ea nu se afla in tara, si legal era sa o achit in momentul sosirii masinii in tara. Plata cash facandu-se la un curs de 33,1, in timp ce cursul de schimb de pe 19.06.2007 a fost de 32,7? Diferenta rezultata de aprox. 500 ron CINE O SUPORTA?
In aceasta situatie ma simt inselat, excrocat (oare?) de catre angajatii firmei AUTOFERRARA BRAILA, mai ales ca adresele de e mail din site nu sunt reale.
Ieri am sunat la importator, AutoItalia , informandu-i de problema mea. Mi s-a spus ca masina nu este in tara, ea urmand sa soseasca saptamana viitoare! Ei nu stiu de ce AUTOFERRARA BRAILA, au procedat asa.
Oare AUTOFERRARA BRAILA are sau nu are nevoie de clienti?
marius68582
Imi pare rau de necazul tau.Daca intarzieri la livrarea masinii s-au mai intalnit si sunt oarecum acceptabile cand stii de la bun inceput ca masina ta urmeaza sa fie construita/configurat/adusa cum vrei tu,ce ti s-a intamplat tie suna a japca la drumu' mare.Adica te-au aburit de la bun inceput,de frica sa nu te piarda de client si sa te duci in alta parte.
Din pacate in contractul pe care l-ai semnat sunt convins ca termenul de livrare este de vre-o 90 de zile.Daca cunva se specifica(,) ca masina exista pe stoc sau ca urmeaza sa fie adusa intr-o anume perioada si aceea perioada a trecut,atunci ai un caz.
ValiR
Mergi direct la OPC, asa ceva nu e tolerabil in ziua de azi.
romi107912
Ok. Trimis mail OPC Bucuresti 20.06.2007. Astept reactii!
Din cauza caldurii, cred ca se misca cam greu! :doctor:
RedDog
Nu cred ca vei primi raspuns de la OPC asa, pentru ca am facut si noi o sesizare mai demult si nimic. Incearca cu un tel sau o scrisoare cu numar de inregistrare smile.gif
Cezar81667
1.Notificare, avand ca obiect - livrarea masinii in termen de X-zile (cat te lasa inima)
2.Actiune civila in justitie - obiectul la aprecierea ta - ori rezolutiune + daune interese; ori pretentii - despagubiri pentru lipsa de folosinta de la data cand trebuia livrata masina. Dar, dupa cum s-a spus mai sus, depinde si de termenul de livrare prevazut in cotnract.
3.Daca vrei sa fii mai al dracu - plangere penala pentru inselaciune (asta, tot functie de contractul semnat) :bash:
ValiR
Oricum cand vine masina, scuzele verbale nu sunt suficiente, eu personal nu as accepta doar atat. Va trebui sa compenseze intarzierea(vezi ce iti ofera, daca nu iti ofera nimic atunci atrage-le atentia).
Manea109509
Am depus avans pe 21.06 pentru un Ducato. Banii au fost virati de banca abia pe 29. Mi s-a zis prima data ca mi s-a facut rezervare pe o masina care ar fi fost pe stoc si cand am sunat azi sa vad ce s-a mai intamplat, cica nici nu ajunsese in tara. Ca trebuia sa ajunga de ieri si nu a ajuns si asteapta sa i se faca receptia. Tare mi-e sa nu astept mai mult decat trebuie. Tu ce ai mai facut ROMI?
romi107912
In sfarsit, aseara am receptionat masina comandata! :wave:
Manea80484
Sa o stapanesti sanatos!!!
romi107912
QUOTE(Manea109509)
Am depus avans pe 21.06 pentru un Ducato. Banii au fost virati de banca abia pe 29. Mi s-a zis prima data ca mi s-a facut rezervare pe o masina care ar fi fost pe stoc si cand am sunat azi sa vad ce s-a mai intamplat, cica nici nu ajunsese in tara. Ca trebuia sa ajunga de ieri si nu a ajuns si asteapta sa i se faca receptia. Tare mi-e sa nu astept mai mult decat trebuie. Tu ce ai mai facut ROMI?

Am trimis mail uri la importaator autoitalia (la toate departamentele = saptamanal!!), telefoane, peste telefoane. Oricum trebuie sa informezi importatorul despre ce ai patit. Bafta, si nu-i ierta. Eu am sesizat si opc, dar degeaba, masina a venit dupa 5 saptamani, dupa ce am achitat-o cash.
Manea80484
Nu o sa ii las.
ValiR
QUOTE(romi107912)
In sfarsit, aseara am receptionat masina comandata! :wave:


Si intarzierea cum au compensat-o?
Sau "sa zici merci ca ti-am adus-o"?...
romi107912
Alarma Maat 679 gratis + covorase!
_Daniel_
E ceva.. dar..

Ce sa mai niste nenorociti..cam peste tot..

Din ce am luat eu contact pana acum... Opel mi-au livrat masina exact in timpul pe care mi l-au promis de 2 sapt.. iar Skoda a recunoscut de la inceput si s-a scuzat ca sunt aglomerati cu comenzi si ca poate dura oricat de la 1 sapt daca e in tara pana la 4 luni daca nu gasim ce vreau eu..S-a scuzat omul si a zis ca au pierdut clienti pe termenul asta mare dar ca nu au ce face..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.