Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis Partea VII
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
22nst
Stie cineva cand o sa apara noul model pentru Avensis?
vasile108558
QUOTE (22nst)
Stie cineva cand o sa apara noul model pentru Avensis?


din cate am inteles, anul viitor, in a doua jumatate. Intr-un interviu cu presedintele Toyota Europa din Financial Times, viitorul Avensis va fi orientat mai mult catre lux. Adica vor sa intre usor usor in zona Premium.
M A R I U S
QUOTE (22nst)
Stie cineva cand o sa apara noul model pentru Avensis?


Modelul actual:an aparitie 2003,face-lift 2006, modelul nou 2009!Ar fi ceva sa treaca la premium,sau macar aproape!
Legionaru'
QUOTE(M A R I U S)
Ar fi ceva sa treaca la premium,sau macar aproape!


Nu fac ei greseala asta.
Ciprian102263
exista o serie limitata in Anglia care a iesit acum. s-ar putea la aia sa se refere lumea
Legionaru'
Poze ,ceva, cu seria limitata?
22nst
abia astept noul model smile.gif
StefanVVTi
Cel mai devreme in primavara 2009... :evil:
22nst
2009?!?!

cam nasol... mondeo, laguna, accord, mazda 6 deja au aparut noile modele si toyo sta pana in 2009 cand acestea vor avea deja face lift (probabil)
StefanVVTi
QUOTE(23nst)
2009?!?!

cam nasol... mondeo, laguna, accord, mazda 6 deja au aparut noile modele si toyo sta pana in 2009 cand acestea vor avea deja face lift (probabil)

E o regula: vedetele se lasa asteptate! Si de obicei, asteptarea merita... biggrin.gif
Daniel82791
QUOTE(vasile108558)
Adica vor sa intre usor usor in zona Premium.


Cred ca sunt foarte putine masini care apar noi si nu vor sa fie premium.

E doar un bullshit de marketing. Sunt premium doar cele care sunt premium, le stiti la fel de bine ca mine, iar restul nu sunt si nu vor fi premium, pentru ca atunci si pretul ar fi premium, si nu le-ar mai lua nimeni, ar lua toata lumea premium pe bune.

Si apoi, ce prosti sa fie si Toyota astia sa isi concureze singuri Lexus, marca lor premium?
vlademir68887
http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=68174

"Hi everyone, I’m a total fan of the Avensis and all my cars have been from the Toyota family. And I have some hot information that will keep us waiting for the 2008 version of the Avensis. I have a friend who works in Toyota design n he has spilt the beans about the all new 2008 Avensis. He couldn't reveal its final shape or either give me a glimpse of the picture but did say it’s going to rock the market. For starters the things that would change from the current model (like the T180) could be called T180-4xSport.


1. Keyless entry and start button like the Auris
2. Paddle shift gears in the high end range with cruise control and sports suspension
3. Advance colour displays for the Speedo n rev (like the new Ford Mondeo)
4. Sunroof as standard and parking sensors both front n rear with image displays
5. Built in camera in the font like the Verso and Distance tronic as optional & LED rear lights as optional
6. New stat nav system with all controls built into a Joystick. All your AC settings n tire pressure monitor will be built into this MMI system.
7. And lastly a 4-wheel drive model would be available in the Estate version where the suspension can be altered according to the terrain with twin silencers which adds a sporty look and also throws in an additional 150 lb ft of Torque to the current 295 lb ft (400 Nm).

And of course a new shape and design.

I can’t wait for this new version which could be out sometime early next year. If i get hold of some pictures i will post them.

Cheers
Ven99"
Luat de pe un forum...
vio
parca vad ca o sa fie decat pe D-Cat ce scrie acolo si oricum la noi nu o sa se aduca si degeaba .... ehe ...
vlademir68887
Daca va arata ca Toyota Camry.... :angel: , o aduc eu din Ungaria, Germania, ori din alta parte...
Dan52141
Se presupune ca lansarea va avea loc la salonul auto de la Geneva 2009.
Se asteapta motorizari hibride (benzina), diesel-hybrid si all-wheel drive ... iar schimbatorul de viteze va fi ca cel din Auris, adica montat undeva sus ...

Click to view attachment

http://www.worldcarfans.com/9080226.019/ne...otos--rendering

O merita asteptarea ... nu o merita ... aceasta este intrebarea smile.gif
ZORRO
Chiar arata bine din lateral. Sa vedem la interior si la dotari cum va sta .
Trebuie sa incep sa strang bani si sa fac un upgrade in 2010.
thumbsup.gif
Legionaru'
Eu sper ca si interiorul sa se ridice la nivelul exteriorului!
Si nici o motorizare de 200 CP nu ar strica.V6.
22nst
arata foarte bine smile.gif astept cu nerabdare lansarea lui in 2009 smile.gif
eu as vrea hibride si mai multe motoare disponibile cu automatic gearbox biggrin.gif
bhp
La o prima vedere chiar pot spune ca este superba. Ramane de vazut. Sper sa nu se repete experienta cu Auris.
vio
deci ... Roti prea mici in compartie cu dim mashinii arata ca un hipopotam asa , bot f mic si jos fatza de ditamai Curu in spate... are acea senzatie de cocoasa la stalpul din spate .. seamna mult cu Is ul ..cea mai deranjanta chestie e dif mare de inaltime la copta motorului fata de poartbagaj repet ..
T u d o r
Mai, sa nu dati cu caramida in pianist, dar mie profilul masinii asteia imi seamana cu al Passat-ului.
vio
nope Tudor ... daca era pozata din fatza era ceva ...
mike.omega
Farurile sunt inspirate dupa C4, nu aruncati cu pianu lu Tudor teehee.gif
bhp
Mie mi se pare ca nu are nicio legatura cu Passat-ul. Are trasaturi puternice de Lexus.

Interesant este ca au schimat (sau vor schimbat) modaitatea de amplasare a oglinzilor. Iar grila pare a semana cu cea de Honda ????

vio
CITAT(mike.omega @ Feb 27 2008, 07:58 PM) *
Farurile sunt inspirate dupa C4, nu aruncati cu pianu lu Tudor teehee.gif

C4??? blink.gif blink.gif blink.gif nici pe departe smile.gif oricum interiorul o sa conteze f mult biggrin.gif daca apare iar plasticaraia aia de prost gust ...
bhp
Dan52141 ne-ai bagat mortu in casa biggrin.gif
mike.omega
@Vio: cauta poze cu C4 din lateral si o sa vezi ca farurile se aseamana destul de mult, n-am zis ca-s identice biggrin.gif
vio
nu numai cu C4
vlademir
Fratemio a zis ca seamana cu Honda, eu zic ca aduce cu Lexusul destul de tare, dar, hai sa fim seriosi, cand a fost ultima data cand v-a socat Toyota cu un design indraznet, modern si cuceritor? Cred ca in materie de design se inspira cat pot din jur.
Iar plastice ieftine eu nu am vazut pe actualul Avensis, nu vad de ce ar fi si pe urmatorul.
StefanVVTi
Mie-mi place bla bla bla biggrin.gif
Legionaru'
CITAT(vlademir @ Feb 27 2008, 09:16 PM) *
Iar plastice ieftine eu nu am vazut pe actualul Avensis, nu vad de ce ar fi si pe urmatorul.


Nici pe vechea Corolla nu au fost!
drabisan
Prima impresie pe care mi-a creat-o poza din lateral a fost o "imperechere" intre Accord si Mondeoul nou. Dar oricum, de ani buni (de fapt cam de cind a intrat in vacanta Celica) Toyota nu a vindut sub numele asta nici un design iesit din comun. Asa ca nu ma astept nici de data asta...
Sa apara si o sa vedem atunci, deocamdata sint doar niste poze care pot sa nu sa dea vreo impresie in privinta produsului final.
Xalanx
imi place...
Hoinar
QUOTE(bhp @ Feb 27 2008, 07:36 PM) *
La o prima vedere chiar pot spune ca este superba. Ramane de vazut. Sper sa nu se repete experienta cu Auris.


1. de acord cu tine...profilul arata interesant.

2. Ca de exemplu care experienta? smile.gif whistling.gif
teehee.gif
S O R I N
E misto. Imi place.

Si da seamana cu honda accord ( si cea americana ,noua)...

E un lucru bun.

Ar fi bine sa semene si la motoare.... rolleyes.gif
bhp
QUOTE(Hoinar @ Feb 28 2008, 01:00 AM) *
QUOTE(bhp @ Feb 27 2008, 07:36 PM) *
La o prima vedere chiar pot spune ca este superba. Ramane de vazut. Sper sa nu se repete experienta cu Auris.


1. de acord cu tine...profilul arata interesant.

2. Ca de exemplu care experienta? smile.gif whistling.gif
teehee.gif



A....nimic tongue.gif
Dan52141
Toate ca toate numai de nu i-ar strica interiorul ... ar fi mare pacat !
OvidiuH
Până nu mă sui în ea, nu pot să-mi dau cu părerea. În poze și de la distanță toate arată bine.
_Constantin_
1. Imi place la nebunie.

2. De ce trebuia un topic separat? Exista deja aria Avensis unde se poate discuta in voie despre orice Avensis actual sau viitor. dry.gif
Dan52141
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 28 2008, 11:10 AM) *
2. De ce trebuia un topic separat? Exista deja aria Avensis unde se poate discuta in voie despre orice Avensis actual sau viitor. dry.gif


M-am gandit si eu la aspectul asta dar informatia se pierdea in cele cateva zeci de pagini despre avensis, asa poate atrage atentia si celor care nu au avensis si nu se uita in acest topic si vor sa faca un upgrade in viitorul apropiat. Asa va ramane un topic deschis care se va completa in timp numai despre noul avensis.
adrianr
e frumoasa, da parca nu ma incanta ideea cu schimbatorul de viteze ca la auris... oricum, incep sa pun banii la ciorap pt un up-grade
OvidiuH
După ce te obișnuiești cu el, ți se pare că întotdeauna ar fi trebuit să fie acolo. smile.gif
adrian_flavius
Personal, nu cred ca va ramane asa...prea aduce cu Passat-ul, din lateral...mult prea mult...ar insemna, in ochii mei, o scadere a prestigiului Toyota, sa te apuci sa copiezi aluri si siluete VAG...

De asemenea, si mie mi se pare cam mare disproportia intre pasajul rotii spate si inaltimea totala a masinii in zona respectiva...zici ca e un Aveo...cat e roata, atata mai este si deasupra ei, pana unde se termina masina...

Ca si parere subiectiva si personala, este mai fluid design-ul actual...daca au vrut sa copieze Accord-ul, si sa dinamizeze un pic masina, nu prea au reusit...cam cocosata...si nici nu-ti mai da impresia ca se lipeste de sosea, ca actuala...stiu ca Toyota nu a excelat la design vreodata, dar totusi...sa vrea sa-i bata pe nemti cu armele lor proprii? ar fi ultima chestie...
cipicaduh
Daca tot pare a avea ceva urme de imperechere cu Accordul,poate ramane de la acesta cu directia sigura si precisa, precum si suspensii independente fata-spate care sa-i cresca stabilitatea prin curbe.
Deocamdata vom putea face comparatie cu noul Accord,care va fi lansat pe 04 martie 2008.
vio
CITAT(cipicaduh @ Feb 29 2008, 04:36 PM) *
Daca tot pare a avea ceva urme de imperechere cu Accordul,poate ramane de la acesta cu directia sigura si precisa, precum si suspensii independente fata-spate care sa-i cresca stabilitatea prin curbe.
Deocamdata vom putea face comparatie cu noul Accord,care va fi lansat pe 04 martie 2008.




adica ..... sa ramana suspensia ind de la Acoord??? blink.gif blink.gif blink.gif dupa cate stiu io la avensis e cea mai avansata tehnolgic puntea de spate e cea mai belea ... poate vrei sa zici suspensia sa fie ca la Accord.....
Legionaru'
Puntea spate e asemanatoare cu cea de pe Lotus Elise daca nu ma insel.
vio
Celica , legiune Celica
bhp
[quote name='adrian_flavius' date='Feb 28 2008, 04:42 PM' post='257749']
Personal, nu cred ca va ramane asa...prea aduce cu Passat-ul, din lateral...mult prea mult...ar insemna, in ochii mei, o scadere a prestigiului Toyota, sa te apuci sa copiezi aluri si siluete VAG...



N-are nicio legatura cu Passat-ul. Parerea mea.............. thumbsup.gif
S O R I N
CITAT(vio @ Feb 29 2008, 04:45 PM) *
CITAT(cipicaduh @ Feb 29 2008, 04:36 PM) *
Daca tot pare a avea ceva urme de imperechere cu Accordul,poate ramane de la acesta cu directia sigura si precisa, precum si suspensii independente fata-spate care sa-i cresca stabilitatea prin curbe.
Deocamdata vom putea face comparatie cu noul Accord,care va fi lansat pe 04 martie 2008.




adica ..... sa ramana suspensia ind de la Acoord??? blink.gif blink.gif blink.gif dupa cate stiu io la avensis e cea mai avansata tehnolgic puntea de spate e cea mai belea ... poate vrei sa zici suspensia sa fie ca la Accord.....



Bay astia ,adica voi ce vreti sa spuneti ? Ca voi pe avensis aveti nu stiu ce tehnologii avansate ,si eu pe cascaraveta mea am suspensii de dacie sau cum ?

Ia controlati va limbajul si comportamentul ,ca altfel ma supar pe voi.... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif cool.gif
vio
pai cam asa este Sorine:D ........... puntea de spate de la Ave e mai buna decat la Accord wink.gif) .. vb noi mai detaliat biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.