Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Recomandare cauciucuri vara Mitsubishi Lancer 1.6
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Marius99090
Salutare! Abia ce apucasem sa pun numere pe masina proaspat sosita ca am gasit-o sambata cu 2 cauciucuri taiate. Ambele pe partea soferului, fata si spate. Nestiind ce sa fac si sperand ca ar tine de casco si voi fi despagubit, am pus pe fata roata de rezerva, iar pe spate am pus o camera la unul din cauciucurile taiate, provizoriu. Azi luni aflu de la maestrul asigurator ca nu voi primi nimic de la casco in urma acestei vandalizari.

Ma pregatesc prin urmare sa inlocuiesc cauciucurile noi pe care le aveam cu alte cauciucuri noi. Ma gandeam, daca tot s-a intamplat treaba asta, sa iau direct cauciucuri de vara, macar 2 pentru fatza, si in ceva vreme (1-2 luni) inca 2 pentru spate. Ce cauciucuri imi recomandati ? Jantele masinii sunt 15” x 6”, pneurile taiate 195/60R15.
florin55503
pai nu vrei sa fie aceleasi cu cele de pe dreapta?? vrei alta marca? sincer mie imi plac pirelli (sunt putin mai moi) continentalurile sunt mai dure
Marius99090
masina a venit cu cauciucuri all season. Ma gandeam ca pe cele de pe dreapta sa le mut pe spate, iar pe fatza sa pun ceva de vara... cred ca s-ar comporta mai bine decat cele all season...
DORU
Goodyear HydraGrip sunt excelente pt ploaie, fiind de vara in acelasi timp.
"Carne multa", aderenta f buna. Incearca FOREXIM, pe Google.
Laurentiu49280
Salut,

Din cite am inteles vrei sa pui cauciucurile din dreapta pe spate.
Atentie sa nu fie directionale, ca in cazul asta unul va fi pus invers.

Laurentiu
Marius99090
As vrea sa mut dreapta fata pe stanga spate. Sper sa se poata, o sa verific.
Bogdan104277
Salut,

Uite ce trebuie sa faci: provizoriu, pana remediezi situatia - pune cauciucul de pe dreapta spate pe fata (in cazul in care este directional, mergi la o vulcanizare sa ti-l roteasca).

Roata de rezerva cu janta de tabla o pui pe spate pentru a diminua efectul datorat greutatii diferite a rotilor.
In momentul in care ai anvelope de vara le pui pe fata si le muti pe cele all season pe spate. Cam complicat dar este cea mai buna solutie.

Si la sfarsit... o bere beer.gif cad doar ai muncit destul.. biggrin.gif
Marius99090
E perfect logic ce spui si fix asa am sa procedez... multumesc mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.