Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Senzori parcare spate aftersale pt Octavia II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
Aurelian102562
Salutare!
Azi, maine, astept sa fiu chemat sa-mi iau noua masina, Octavia II 1,6 MPI 102CP, de la dealer.
Consider ca senzorii de parcare spate sunt un accesoriu util, mai ales in aglomeratia din Bucuresti, dar nu am avut 300Eur sa-l iau de la inceput, asa ca as vrea sa-l cumpar si montez acum. Am vazut in Carrefour un model de senzori cu afisarea distantei in oglinda retrovizoare care mi se pare destul de interesant, atat ca pret, cat si ca ce stie sa faca. Are 4 senzori in spate si 2 in fata, anunta chiar si vocal, bipaie, etc.
Intrebarea mea nu se refera la functionalitate ci la posibilitatea de a fi montat cat mai estetic (montajul il fac la dealer, fara discutie).
Din ce-am inteles, oglinda masinii trebuie inlocuita cu oglinda sistemului de senzori, si trebuie conectata cu un fir de unitatea centrala a sistemului, care este montata in portbagaj.
Daca ma poate lamuri cineva, cum se poate face acest lucru cat mai estetic, adica in nici un caz nu as accepta ca acel fir sa-mi atarne prin masina sau sa fie vizibil. Stie cineva cum se monteaza acel fir, se baga pe sub capitonaj, sau cum? Treaba poate fi facuta curat, sau se va vedea ca a fost umblat?
Multumesc frumos!
DORU
Montajul se face curat, nu vei avea nici un fir care sa atarne. Cum nu ai mentionat pretul pt kit-ul de la Carrefour, eu iti dau o alternativa: 500 RON > pachet 4 senzori spate + oglinda panoramica cu afisaj electronic (se monteaza pe oglinda masinii) la Seleniu '97 SRL (Tricodava), manopera inclusa.
Aurelian102562
Multumesc pt raspuns! M-am linistit! biggrin.gif
Kitul de la Carrefour e 170 RON, plus manopera vreo 230, total 400RON. Montajul la BradyTrade. Nu cred ca pot sa merg la Seleniu caci nu vreau sa pierd garantia.
Din ce am vazut eu, si acest kit are o oglinda mai mare decat cea normala a masinii (probabil asta vrei sa zici prin "panoramica") dar nu m-am prins daca ea trebuie sa inlocuiasca oglinda originala sau se monteaza, cum zici tu, peste ea. Asta e un detaliu care mi-a scapat, si din acest motiv nu imi este inca clara toata procedura de montare...
DORU
Daca ajungi la Brady pt montaj, intreaba de mine. O sa ne cunoastem si personal. Desigur, daca iti doresti si tu asta.

P.S. Oglinda se monteaza pe cea originala, nu in locul acesteia.
Aurelian102562
Sigur ca-mi doresc! Chiar maine am programare de la 8 dimineata, alarma si senzori, deja am cumparat kitul de la Carrefour.
Totusi, de cine intreb? Sau esti singurul Doru de la Brady? biggrin.gif
DORU
Vb cu Dl Raducanu, cel care iti va monta alarma. Din cate stiu, sunt singurul Doru cu ceva puteri decizie... :angel: Si inca ceva: de regula vin la 8.15...
rvm
Se pot monta senzori de parcare originali la dealer? Daca da, exista diferente intre montajul din fabrica si cel de la dealer?
DORU
Se pot monta, dar tb sa-i comanzi mai intai. Si presupun ca stii ca au un pret mai mare decat cei aftermarket...
rvm
Sa spunem ca nu este greu sa ii comand si nici sa platesc o suma mai mare. Intrebarea se referea la aspectul tehnic si anume daca exista diferente intre montajul din fabrica si cel facut la dealer. Stie cineva?
DORU
Diferente notabile in sens negativ, nu.
rvm
Presupui sau stii exact ca nu vor fi diferente notabile? Ce inseamna diferente notabile?

Sa-ti spun ce presupun eu: ca senzorii montati de dealer nu vor fi in culoarea masinii! Dar este doar o presupunere. Stie cineva exact raspunsul la intrebare?
Kun95299
rvm, ar fi mai simplu daca te-ai duce pana la dealer, iar cand faci comanda zici asa: vreau model XYZ, culoarea ABC. In caz contrar nu platesc nici un ban!!!si cu asta ai terminat.
DORU
Senzorii de fabrica se monteaza in bara spate si se vopsesc separat.
Pretul kit-ului de fabrica este 900 RON si are cod BEA 609 001.
Mai exista si varianta comandarii pe bucati: senzori (x4), fire electrice, unitatea comanda - aici pretul inas depaseste o cifra de bun simt...ajunge la dublu !
Manopera este de ~220RON.

Daca inca mai esti hotarat pe senzorii parcare originali...
rvm
Ma intereseaza cei originali pentru ca vreau sa-i integrez in sistemul audio original. Din cate am inteles, pe afisajul de la Radio-CD Stream se afiseaza informatiile vizuale pt. senzori. Evit pe cat posibil accessorii aditionale in habitaclu, cum ar fi modul pt. senzori aftermarket. Iar senzorii care nu sunt in culoarea barii sunt dizgratiosi de-a dreptul.

Deci comand de la dealer un kit la 900 RON si ii monteaza el cu 220 RON + vopsire? Mi se pare OK.
DORU
Atunci ai deja raspunsul: 900 RON + manopera + TVA. Da, iti afiseaza pe RadioCD.
rvm
OK. Ii vopseste dealerul?
rvm
Am primit toate informatiile de la dealer in legatura cu senzorii aftersale. Am hotarat sa nu ii mai pun din trei motive:[list]
DORU
Ciudat: la noi se monteaza senzori parcare care, culmea, functioneaza. De la ce dealer ai primit acest raspuns ?
rvm
Pai si la ei functioneaza doar ca nu ii conecteaza la radio. Nu stiu cum ii monteaza. Info am primit de la ProCar Timisoara.

Cum am mai spus, unora de pe forum nu le-au mers senzorii montati in fabrica. Adica au mers tot timpul si odata nu au mai mers si au lovit masina. Probabil cazuri izolate.
CZM101322
Aurelian impresii despre senzorii de la Carrefour.. cum a decurs instalarea care au fost modificarile... sunt interesat de subiect deoarece am auzit pareri impartite si senzori de parcare imi trebuie neaparat.. nu se mai poate fara smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.