Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Distributie Opel Astra 1,7 CDTI 80 C.P.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
sorin200693010
Ma adresez celor in cunostinta de cauza cu rugamintea sa imi spuna la cati km se schimba distributia la Opelul Astra 1,7 CDTI 80C.P.?La 60000km sau la peste 100.000km?Masina mea are 70000km, distributia este pe curea, insa pana acum nu a fost schimbata.De asemenea calculatorul de bord are meniul in lb germana.As putea sa setez calculatorul sa fie in lb romana sau engleza?Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
ionut83652
cu schimbarea limbi calculatorului e mai greu si nu cred ca exista romana ci eventual engleza!iar la distributie astia de la noi is niste HOTI mai avem un pic si schimbam distributia o data cu uleiul dupa astia de la reprezentante ! maerge fara probleme 100 mii!
sorin200693010
De la alti opelisti am aflat ca distributia la modelul meu de masina se schimba in Germania la 150.000km, sau 10 ani.Cel putin asa afirma unii ca ar scrie in manualul de utilizare.Fiindca traim in Romania, distributia se schimba la 60.000km.Am facut aceasta precizare pentru a fi de folos celor care ca si mine nu cunosc aceste probleme.Diferenta de calitate intre Germania si Romania , in ceea ce priveste service-ul auto, am constatat-o atunci cand mi-am schimbat filtrele si uleiul la motor.In Germania se foloseste un tip de ulei la care ai garantia 30.000km, iar la noi, la reprezentanta, un tip de ulei, conceput pt motoarele Opel, la care ti se acorda garantia doar 15.000km.Nu zic , or fi rele drumurile din Romania(cine este de vina pt asta?), dar nu inteleg de ce nu se foloseste acelasi tip de ulei si aici.Ca sa apelam mai des la service-uri?
sorin200693010
Azi am aflat ca exista o diferenta de pret, semnificativa, in ceea ce priveste schimbarea distributiei, in functie de service-ul reprezentantei Opel, la care apelezi.Mai exact intr-un judet se practica un pret, la noi fiind in jur de 1000 lei, iar in alta parte este mai scump sau mai ieftin.Adica750 lei sau 1300 lei.Oare care sunt criteriile de departajare?Calitatea pieselor?Locul unde sunt fabricate?Sau puterea economica a judetului influenteaza acest pret?
ionut83652
in general e vorba de monopera piesela la toate reprezentantele vin la acelasi pret de la inportatorul marci deci cat de avar e seful de service cat despre curele uleiuri care la noi se schimba mult mai repede ca afara va asigur eu ca e doar o metoda de a face bani repede adca uleiul 0w..merge fara probleme 30000 km la noi se recomanda schimbarea lui la 15 mii numai ca nu inteleg ce treba are avea pozitia pe harta drumurile ,gropile praful conbustibilul cu uleiul adica e acelasi motor face aceiasi treaba la fel si cu curelel (distributiile ) adica afara merg 150 mii si la noi doar 60 ce dracu ! asta furaciune pe fata eu unu am riscat si am facut cu vw 150 mii km desi aiai de la reprezentanta ziceau so schimb la 90 mii .si tot de faptul ca sunt pacalit la greu mam convins dupa ce la un vw transporter cureaua de antrenare a pompei de injectia sa rupt dupa 600000 km nu dupa 90 de mii cum spun ei deci o o mare difernta la fel si cu cureaua de alternator (care stiam so schimb) am mers 400 mii km pana sa rupt ! deci nu e chiar asa cum spun astia de la service!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.