Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu Corolla pana in Gdansk (Polonia) si pieton prin Helsinki
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
M A R I A N
Vreau sa va scriu foarte pe scurt cateva impresii. Deocamdata sunt in Helsinki, unde am ajuns cu avionul, dar masina am lasat-o in Gdansk.
Despre drum voi povesti pe larg cand ajung acasa, acum vreau doar sa va spun ca aici e ca la Salonul auto de la Detroit, ultimele modele de masini. 70 la suta sunt Toyote si Honde, inca o confirmare ca oamenii inteligenti stiu ce sa-si ia.
Pentru cei care n-au prietene, aici este locul sa va insurati. Fetele stau mai mult pe la oale, cu munca mai usurel, mai ospatarite, mai bucatarese, barbatii sunt la putere si dicteaza. E pe undeva ca la Iasi. Barbatii au ultimul cuvant. Si ah ce blonde... fotomodele...dar n-am putut sa fac poze ca sunt cu nevasta. :bash:
In Finlanda e perfect de condus si venit cu masina. Daca in Atena nu prea sunt locuri de parcare si strazile sunt aglomerate, aici e ca in Bucuresti pe la 3-4 noaptea, sunt in proportie egala masini mici si din clasa compacta sau medie. Daca mai spun ca la 23:30 este inca lumina...Dar e un oras foarte scump, o apa la 2l este 3 euro jumate.
Sper sa gasesc masina cand ma intorc in Polonia. Va mai tin la curent pe unde pot! :wave:
M A R I A N
Fratilor, m-am intors in sfarsit aseara in Romania dupa o aventura de 2 saptamani.
Cum spuneam si anterior, am plecat cu Corolla (de data asta) din Romania catre Gdansk (Polonia) via Budapesta-Gyor-Bratislava-Brno (Cehia)
Am facut Galati-Budapesta (unde am dormit) in 14 ore, mai putin decat acum cateva luni cand am mers cu Yarisul vreo 16 ore. Prin Ardeal m-am felicitat pentru prima data pentru alegerea acestei masini. Foarte rar am pus piciorul pe frana, chiar si in curbele luate in viteza, tocmai pentru ca masina, cu mult blamata punte spate, era foarte stabila. Consum cu AC 7,7%.
De la Budapesta la Brno autostrada iar de la Brno la Gdansk…jale. blush.gif In partea de vest a Poloniei, pe unde am mers eu nu exista autostrada si se merge exact ca la noi, numai ca drumurile sunt mai proaste si in plus polonezii au 2 mari probleme: schimba directia sau opresc brusc si fara sa semnalizeze inainte si atunci cand ii depasesti accelereaza si incearca sa faca concurs cu tine, indifferent de masina. A fost periculos si obositor. Am facut in 14 ore un drum de 1150 km in care am avut cam 400 km de autostrazi.
Oricum, Polonia este o tara incredibil de frumoasa cu orase foarte frumoase si cladiri impresionante iar acest oras Gdansk, care este cel mai nordic port la marea Baltica, este mai frumos decat Viena, cu care se aseamana destul de mult.
Daca ungurii sau cehii au masini cat de cat mai noi, in Polonia sunt foarte masini mai vechi de 5-6 ani si care arata destul de obosite. Cu toate astea, multe masini sunt Toyote si Honde mai vechi. Cred ca fara taxa de prima inmatriculare la fel ar fi aratat parcul auto si la noi. blush.gif
Din Gdansk, unde am lasat masina, am luat avionul catre Helsinki care, inca o data, este un oras superb si cu oameni foarte bogati.
La intors, am plecat din Gdansk la Budapesta, de data asta pe o alta ruta cu mai multe autostrazi, via Berlin-Dresda-Praga-Brno-Bratislava-Gyor, in total 1390 km pe care i-am facut in 14 ore. In Germania, ce sa va spun decat ca, indiferent cat esti de obosit, totul este foarte clar si logic. Am mers sip e autostrazi fara limita de viteza si vreau sa spun ca la 185 km/h nu m-au depasit decat 2 masini. E adevarat ca n-am intalnit supersportive, dar totusi, nu se conduce chiar nebuneste pe acolo, cu 300 km/h. La viteza aia n-a fost chiar placut, senzatia de nesiguranta este destul de mare iar motorul rage cam puternic. La viteza constanta de 150-180 km/h consumul era cu AC de 8,3 % , destul de putin as zice eu.
Ca infrastructura, dintre tarile foste comuniste, Ungaria este de departe cea mai dezvoltata, mult peste Cehia, de exemplu.
Apropos, in Cehia, intre venind de la Dresda, inainte de Teplice, intr-o zona muntoasa, am vazut o intreaga regiune plina de sate intregi de bordeluri si prostituate, atat de multe incat le vedeai din mersul masinii dansand si dezbracandu-se in spatele unor ferestre mari de la bordeluri. biggrin.gif
O experienta foarte placuta cu o masina foarte buna.
Profi
Interesante informatiile tale din Polonia si
mai ales din Finlanda.
Esti un norocos daca serviciul tau
presupune si astfel de deplasarii.
Mai asteptam si alte informatii.
M A R I A N
Eu doar am insotit-o pe sotie care participa la niste conferinte. biggrin.gif
O sa mai revin, ca in 2 saptamani mai are una in Scotia unde mergem tot cu masina.
S O R I N
Mariane sotie asa tot sa ai ... blush.gif

Felicitari . smile.gif
M A R I A N
QUOTE(S O R I N)
Mariane sotie asa tot sa ai ... blush.gif

Felicitari . smile.gif


Mersi, Sorine! biggrin.gif
Ne vedem la Iasi si va povestesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.