Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo TDCI 2.0 - Un alt vis transformat in cosmar
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Andrei108204
Salut,

Saptamana trecuta am achizitionat (via firma prin leasing) un Ford Mondeo TDCI 2.0. Toate bune si frumoase pana duminica cand au aparut simptomele unor probleme la ambreiaj, mai exact ambreiajul patina in vitezele 4,5 si cateodata in 3. Luni am fost cu ea la dealer (Colina Motors) si dupa mai mai multe insistente au reusit ca pe seara sa faca si ei o tura cu ea ca sa constate exact acelasi lucru. Dupa alte insistente in sfarsit mi s-a facut o favoare si au desfacut masina... rezultatul este ca tot ce se putea strica acolo era stricat: placa de presiune, disc de ambreiaj si volanta. Culmea culmilor abia acuma vine: dealerul imi spune marti seara ca cei de la Romcar nu au acceptat ca aceste piese sa fie schimbate in garantie deoarece, spun ei, masina a fost folosita necorespunzator. Atat si nimic mai mult. Mie personal mi se pare strigator la cer, si va rog sa intelegeti frustarea mea. Masina a ajuns in service la 780km pe bord.

Orice sfaturi sunt binevenite.
Multumesc,
Cristian57688
In primul rand imi pare rau pentru tine.
Eu zic sa te intalnesti cu cineva din conducere, sa iti spuna exact cum nu a fost folosita corespunzator si, de ce nu, sa chemi si OPC-ul.
Bafta si sa ne soui ce ai rezolvat
florin55503
nu trebuie sa lasi problema asa. mergi peste ei. ambreiajul incepasa (daca incepe sa faca figuri la multe zeci de mii de km). chiar ei il schimba la 80.000 parca.

nu stiu daca OPC-ul te poate ajuta in acest caz, masina fiind luat prin leasing. daca ei sunt nesimtiti fii si tu mai nesimtit ca ei. fara scandal in tara asta nu se rezolva nimic.

e clar un defect de fabricatie. nu are cum sa cada tot ansamblul si volanta in nici o mie de km. deci scandal maxim, amenintari, eventual cu alti clienti de fata. o sa vezi ca se imblanzesc
florin55503
inca un post: am un coleg care a lucrat la romacar. mi-a spus ca trebuie sa il cauti pe seful de atelier si sa rezolvi problema cu el. ei au o anumita valoare pe care trebuie sa o depaseasca in ceea ce priveste reparatiile pe garantie.

pana la urma se rezolva, dar iti trbuie nervi de otel

tot colegul meu mi-a spus ca fordurile se fac in germania, spania si brazilia. exista foarte mari diferente calitative intre cele facute in nemti si cele din spania si brazilia (exact in ordinea asta)
jean108238
Multumesc Andrei ca ai postat asta. Chiar ma gandeam sa imi iau aceeasi masina ca si tine dar o sa ma gandesc de doua ori daca spui ca ai fost tratat in acel fel.
chucky108240
Eu am un ford Mondeo de 4 ani de zile, merg foarte mult si am ajuns deja la 423.000 de km. Uimitor este ca pana acum nu am avut absolut nici o problema, din cauza asta vreau ca si urmatoarele masini sa fie Ford. Nu stiu daca am avut noroc sau am avut grija de masina, dar sincer nici la marci premium nu se intampla foarte des.
Mircea108242
Este absolut incredibil si strigator la cer !!!!

Trebuiesc :bandit:

Sigur cei de la firma care a vandut autovehicolul incearca sa isi ascunda o manarie !!!

Nu imi vine sa cred ca asa ceva se intampla in Romania anului 2008
G e o r g e
QUOTE(Mircea108242)
Este absolut incredibil si strigator la cer !!!!

Trebuiesc :bandit:

Sigur cei de la firma care a vandut autovehicolul incearca sa isi ascunda o manarie !!!

Nu imi vine sa cred ca asa ceva se intampla in Romania anului 2008


2007 sa avem pardon biggrin.gif
Vlad108086
Mergi direct la Romcar mai bine.Acolo cred ca gasesti persoane cu putere de decizie.
Andrei108204
Salut,

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi. Pana la urma am urmat sfaturile de aici si am vorbit direct la Romcar unde intr-adevar s-a rezolvat problema fara prea multa tevatura. Singura problema a ramas ca dealerul nu are pe stoc pompa de ambreiaj care "nu credem ca este defecta, dar procedura ne impune sa o schimbam, daca vreti v-o putem monta pe aceasta, dar va asumati raspunderea pentru orice alta problema la sistemul de ambreiaj". Ma gandesc ca pana la urma mai bine astept... alte pareri?

Andrei
Andrei Marius106767
Cum ne putem da seama, florin, in ce tara sunt facute masinile(germania, spania, brazilia!!) ?
Andrei108204
Din ce stiu eu, Mondeo se fabrica numai in Belgia.

BTW, s-a rezolvat definitiv cu masina, traiasca metoda pile/relatii....
mike.omega
QUOTE(Andrei Marius106767)
Cum ne putem da seama, florin, in ce tara sunt facute masinile(germania, spania, brazilia!!) ?


Daca achizitionezi masina de noua pe factura ti se precizeaza tara de origine smile.gif
Daca e sh, dupa VIN presupun dar nu stiu cum biggrin.gif
Mariustom
D-le Andrei Marius106767, dați-mi VIN-ul mașinii și vă spun blush.gif :wave:
Andrei Marius106767
Dak as stii ce-i ala vin cred k ti l-as da... biggrin.gif . Poti fi mai explicit?
Mariustom
VIN-ul se află în bord, cu vedere prin parbriz, din poziția șoferului stânga jos, sau cum te uiți la mașină, de afară, dreapta jos
Vlad108086
In mod normal orice Ford vandut in Romania este fabricat in europa , altfel ar aparea taxa vamala de 10%
danmatyas
mondeo se fabrica in belgia...din cate stiu eu.parca focusu sedan in spania si doar hatchbackul in germania.
Mariustom
De ceva mesaje suntem offtopic.gif

Deoarece problema pt care s-a deschis acest topic s-a rezolvat, aici se închide !

Un subiect comun cu ultimele mesaje se găsește și în acest topic: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=140771#140771
unde poate continua discuția arigato.gif

Și unde cred că voi muta mesajele off topic de aici :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.