Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1,9 TDi vs. 2,0 TDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Costica101668
am tot cicit pe forum ca vechiul propulsor era mai "bun" (adica mai fiabil, mai economic, nu consuma ulei, etc...).

Chiar se poate stabili in mod clar o astfel de diferenta. Mi se pare greu de crezut ca, desi toti producatorii apar cu dieseluri din ce in ce mai bune, Vw sa faca unul mai prost...

Astept si eu cateva comentarii, sa stiu....ma grabesc sa mai prind un 1,9 tdi sau pot linistit sa merg pe varianta noua!

Scuzati, am mai intrebat si la sectiunea tehnica, dar, din pacate fara rspuns!

Merci!
Mihai 36955
Eu sunt posesor de 2.0TDI
Pot spune ca am auzit de nemultimirile unora cu 2.0TDI, dar eu unul sunt mai mult decat multumit.
CU exceptia faptului ca consuma putin ulei (0.5l intre revizii), in rest sunt foarte multumit de motor.
Problemele de care spui tu ca ai auzit, cred ca se refera mai mult la turbina motorului.
In orice caz masinuta mea cu motorul 2.0TDI are 68.000KM si sunt foarte multumit.

Numai bine
DORU
Masina ta e o exceptie...in privinta culorii, dar te stiu cat de multumit esti de ea. arigato.gif
ionut83652
QUOTE(Mihai 36955)
Eu sunt posesor de 2.0TDI
Pot spune ca am auzit de nemultimirile unora cu 2.0TDI, dar eu unul sunt mai mult decat multumit.
CU exceptia faptului ca consuma putin ulei (0.5l intre revizii), in rest sunt foarte multumit de motor.
Problemele de care spui tu ca ai auzit, cred ca se refera mai mult la turbina motorului.
In orice caz masinuta mea cu motorul 2.0TDI are 68.000KM si sunt foarte multumit.

Numai bine

eu cred ca intrun final si vechile motoare coinsumau ulei numai ca roamani nu bagau ulei de pd ci ceva mai vascos si de aiai nu aparea consumul si la asta de 2 l se poate pune un ulei mai gors si n u mai consuma !
Costica101668
@Mihai:
ca tot veni vorba, ce-i cu turbina? Probleme?
DORU
Au existat loturi de turbine pe 2.0TDI care au crapat nativ, fara nici o modificare de soft. La asta se referea Mihai...
Costica101668
am inteles. Deci, daca imi gasesc una care a depasit un an - doi si 30.000 km, fara sa crape, inseamna ca e din aia buna!
ionut83652
cam asa!
Eva31188
Eu am 1.9 TDI (105 CP) si e cam batranicioasa. Am facut aproape 9000 km cu ea.
Trage greu la deal, trebuie sa o bagi in treapta inferioara, nu e prea sprintena.
Cuplul e ok pt. un diesel, mai ales din viteza a 4a in a 5a.
In rest are toate avantajele unui Golf V, f. comfortabila, spatioasa, suspensii faine, sistem audio super, consuma putin.
Franele sunt de exceptie, dar nu trebuie sa-ti mai spun, cred.
In locul tau as opta pt. 1.6.
Eva31188
A, era sa uit...mi-a consumat deja aproape 0.5 litri ulei si mai am 6000 km pana la prima revizie (la 15 000).
TLS-09
Asta tine si de stilul de condus nu doar de masina!
Eva31188
Ai dreptate. Oricum nu-mi fac probleme, a fost perioada de rodaj si cred ca a fost oarecum normal sa consume mai mult ulei.

In rest, sunt multumita de ea, sper totusi sa-si mai dea drumul... smile.gif
::::AL3X::::
Parerea mea este ca motoarele vechi sunt mult peste cele noi 2,0 TDI
Cristi2
sa nu exageram, totusi.
nu uita ca exista un 2.0TDI 170 cp, de care posesorii sint mia mult decat incantati.
Florin82882
eu am un 1.9 TDI 131 cp... care trage dupa el 2 tone si sunt foarte multumit. imi place cand trece dupa 1500, 1700 / rpm...rupe.
ionut83652
ca puetre nu poti comapra 170 cu 130 cp e clara diferenta!numai ca constat cu stupoare ca nile modele vw sunt de o calitat din ce in ce mai prosta !cel putin capitolul utilitare e varza!
9111041
Eu am un motor de 2.0 tdi de 140cp si merge super ok ,ulei nu a consumat pana acum masina are 45 de mii din care 7000 facuti de mine si nu am bagat ulei de loc (folosesc Castroll full sinteyc longlife)iar ca si putere ce sa spun am fost in romania si am urcat si in treapta a-6-a feleacul,cum mergi catre cluj,pentru cei care stiu traseul,nu stiu cum este cel vechi ,dar motorul pe care il am eu ma multumeste ,cosumul de motorina fiind destul de scazut in raport cu performantele (aici conteaza mult clima ,daca merge imi ia si cu 1,2 litri mai mult,depinde de ce setari ii fac)
ionut83652
45 mii e rodajul la o masina din zille noastre si in general nu motoarele propriuzis au probleme ci subansamblele axe cu came la pd turbine volante eventual chiuloase crapate cai motorul porpriuzis chiar la logan cu ulei bun at ytrebui sa mearga minim 500000 km deci .....!mai ai rabdare!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.